Zawody i ich potencjał

Sitarz - praca, zarobki, doświadczenie, zatrudnienie, przyszłość

31 stycznia 2023

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 12 głosów

12 głosów

3 komentarze
Sitarz - praca, zarobki, doświadczenie, zatrudnienie, przyszłość
W dawnych czasach sitarstwo było bardzo popularnym rzemiosłem. Obecnie jednak sztuka tworzenia sit jest niemalże na wymarciu. Dlatego też w poniższym artykule podpowiadamy, kim jest sitarz oraz czym się zajmuje. Przeczytaj i dowiedz się, jakie obowiązki ma sitarz oraz czy jest to przyszłościowy zawód. Zapraszamy do lektury!

Sitarz – na czym polega praca?

Sztuka wyplatania sit, czyli sitarstwo to dziedzina, która rozwinęła się już w XVI wieku. Zajmujący się nim sitarz to osoba, która zajmuje się produkcją sit i innych prostych urządzeń służących do przesiewania. Co ciekawe, w Polsce najbardziej znanym ośrodkiem sitarstwa był Biłgoraj położony w województwie lubelskim. I to do tego stopnia, że wzmiankach o sitarzach z tego miasta pojawia się w utworach Ignacego Krasickiego. Inne, znane ośrodki sitarstwa znajdowały się także w Goszczynie i w Rakowie.

Rewolucja przemysłowa przyczyniła się jednak do tego, że pod koniec XVIII wieku zawód ten zaczął powoli wymierać. Druciane sita sprawił, że sitka wytwarzane dotychczas z końskiego włosia stały się przeżytkiem. Tym samym zaczęły upadać cechy zrzeszające sitarzy, aż po I wojnie światowej przestały w ogóle istnieć. Obecnie w całej Polsce można znaleźć niewielu sitarzy, a w większości zakładów końskie włosie zastąpiono siateczkami z tworzyw sztucznych.

Współczesny sitarz w dalszym ciągu zajmuje się produkcją sit, jednak wiele się zmieniło. Dawne cechy rzemieślnicze zostały zamienione na wielkie parki maszynowe, w których powstają m.in. sita formierskie, jakie stosuje się do przesiewania np. w piekarniach. Obecnie jego praca została w znacznym stopniu zautomatyzowana – sitarz nie jest już zawodem o charakterze chałupniczym.

Jaki jest zakres obowiązków na stanowisku sitarz?

W tym miejscu warto zastanowić się nad tym, jakie obowiązki należą do sitarza. Poza produkcją sit, osoby wykonujące ten zawód są odpowiedzialne za:

 • Przygotowywanie i wybór materiałów do produkcji sit;

 • Przygotowanie elementów takich jak drewniane obręcze, ramy do przemysłowych sit itd.

 • Odtwarzaniem rysunków i wzorników;
 • Konserwacją i czyszczeniem;

 • Rozliczanie materiałów i surowców użytych do produkcji.

Ponadto sitarz zajmuje się także projektowaniem sit oraz wykonywaniem wzorów wyrobów plecionkarskich.

Ile zarabia sitarz?

Mimo iż zawód ten znajduje się na wymarciu – w całej Polsce istnieje jeszcze kilku specjalistów, którzy zajmują się sitarstwem. Ich zarobki różnią się jednak w zależności od doświadczenia, lokalizacji, oraz miejsca, w którym pracują. Zarobki sitarza prezentujemy w poniższej tabelce.

POZIOM WYNAGRODZENIA

ZAROBKI BRUTTO ZAROBKI NETTO

MINIMALNE

3 600 zł / msc

2 766 zł / msc

ŚREDNIE

3 850 zł / msc

2 926 zł / msc

WYSOKIE

4 100 zł / msc

3 085 zł / msc

W jakich warunkach pracuje sitarz?

Szukasz pracy?

Operator wózka widłowego

Atus Group sp. z o.o. Sp. k.

 • Sadkowa Góra
Dodana
Dodana

Sortowanie paczek** TYGODNIÓWKI**27,5zł/h* Wyry **

TWG Polska Sp. z o.o.

 • Mikołów
 • 27-28 zł / h
Dodana

Sortowanie paczek** TYGODNIÓWKI**24zł/h* WYRY

TWG Polska Sp. z o.o.

 • Mikołów
 • 24-25 zł / h
Dodana

Spawacz TIG!!! BERLIN

Rübsam Fachkräfte GmbH & Co.KG

 • Niemcy
Dodana

Dawniej sitarze pracowali głównie zimą. Dzięki temu wraz z nadejściem wiosny mogli wyruszyć w drogę i sprzedać swoje wyroby. Aktualnie jednak zawód ten nie ma formy handlu obwoźnego, a sitarze nie muszą wędrować pieszo od miasta do miasta, by sprzedać swoje rękodzieło. Zmiany dotknęły także organizacji pracy – sitarze nie organizują się w cechy, lecz działają indywidualnie, często również na własną rękę. Miejscem pracy sitarza jest natomiast warsztat lub park maszynowy – choć praca ta może być wykonywana również z domu.

Jakie są predyspozycje zdrowotne na stanowisku sitarz?

Mimo iż sitarz nie jest zawodem obarczonym wysokim ryzykiem, od osób pracujących na tym stanowisku wymaga się:

 • Niczym niezakłóconego czucia w kończynach;
 • Bardzo dobrego wzroku;
 • Dobrej sprawności fizycznej i koordynacji wzrokowo–ruchowej:
 • Poprawnego rozróżniania barw.

Ponadto mile widziane na stanowisku sitarz są również zdolność koncentracji, podzielność uwagi, a przede wszystkim zdolności techniczne.

Czy do pracy na stanowisku sitarz potrzebne są studia lub dodatkowe szkolenia?

W poprzednich stuleciach aby zostać sitarzem, wystarczyło zapisać się do cechu, odbyć praktyki i zdać egzamin zawodowy. Brak zakładów oraz czeladników sprawił jednak, że obecnie się tego nie praktykuje. Sitarzem może więc zostać każdy, kto zostanie przyuczony do wykonywania tego zawodu.

Jakie kompetencje przydadzą się do pracy jako sitarz?

Mile widzianymi cechami u sitarza, są m.in.:[/sc_boks naglowek""]

 • systematyczność;
 • precyzja i dokładność;
 • dobra organizacja pracy;
 • zdolności techniczne;
 • umiejętności manualne.[/sc_boks]

Sitarz powinien również charakteryzować się rzetelnym podejściem do swojej pracy i terminową realizacją zamówień.

CZY POTRZEBNE?

SZKOŁY / STUDIA KURSY / SZKOLENIA

WYMAGANE

-

-

PRZYDATNE

-

Przydatne może okazać się ukończenie kursu rzemieślniczego w danej specjalizacji, który zapewni nam niezbędne podstawowe umiejętności oraz widzę, aby samodzielnie samemu wytwarzać własne produkty.

Jak wygląda organizacja stanowiska pracy na stanowisku Sitarz?

Aktualnie sitarze nie gromadzą się już w cechy rzemieślnicze, a ich praca nie przypomina już w niczym chałupnictwa – choć może ona odbywać się również z domu. W odróżnieniu od poprzednich epok, sitarze nie wyruszają już więcej wiosną w wędrówkę, po to, by sprzedać wytworzone zimą sita. Praca sitarza ma charakter całoroczny i odbywa się głównie z warsztatu, który nie rzadko przybiera formę parku maszynowego. Zmienił się nie tylko styl pracy, ale i materiały. Współcześni sitarze wykorzystują bowiem końskie włosie jedynie do produkcji replik i rekonstrukcji historycznych.

Obecnie znacznie częściej stosuje się tworzywa sztuczne i metal. Oczywiście w dalszym ciągu wykorzystuje się także tradycyjne obręcze drewniane, aczkolwiek znacznie rzadziej. Praca z drewnem wymaga poddania go specjalistycznej obróbce, której częścią są procesy takie jak parzenie, gięcie w formach oraz wielu innych czynności. Sitarz powinien więc mieć dostęp do wszelkich, niezbędnych mu narzędzi. Nic więc dziwnego, że warsztat sitarz bardzo często przypomina nowoczesny park maszynowy.

Jakie są możliwości zatrudnienia w zawodzie sitarz?

Osoby przyuczone do zawodu sitarza, mogą znaleźć zatrudnienie m.in. w zakładach produkcyjnych. Co więcej, niekiedy sitarzy zatrudniają także młyny i duże piekarnie. Starzy zatrudnia się również w dużych zakładach przemysłowych, farmaceutycznych oraz wszędzie tam, gdzie ma się do czynienia z sitami. Z reguły jednak sitarze decydują się na otwarcie własnego przedsiębiorstwa i warsztatu, w którym będą wykonywać sita na zamówienia klientów.

Czy zawód sitarz jest przyszłościowy?

Tak, sitarz jest zawodem przyszłościowym. Wynika to głównie z faktu, iż specjaliści tego typu są potrzebni, a na rynku pracy panuje ich niedobór. W dodatku jest to zawód niemalże wymarły, przez co rzemieślnicy zajmujący się sitami są potrzebni na gwałt. Brak rzemieślników, którzy wytwarzają sita tradycyjną metodą, w połączeniu z dużą ilością zakładów korzystających z sit sprawia, że na rynku pracy powstaje luka. Ta z kolei jest szansą dla osób, które zastanawiają się nad swoją przyszłością zawodową.

Video

Najczęściej zadawane pytania

Kim jest sitarz?

Sitarz to osoba produkująca sita i różne inne urządzenia do przesiewania mąki i innych sypkich artykułów.

Gdzie pracuje sitarz?

Sitarz produkuje sita w warsztacie lub swojej pracowni. Ponadto może on również wykonywać pracę z domu lub pracować w zakładzie przemysłowym i każdym innym miejscu, w którym wykorzystuje się sita.

Od kiedy istnieje zawód sitarz?

Zawód ten istnieje już od początków XVI wieku. Niestety jednak wraz z rewolucją przemysłową, u końca XVIII wieku zawód ten zaczął obumierać. Obecnie istnieje niewielu specjalistów, którzy zajmują się produkcją sit.

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Aleksandra Góral

Redaktor

Redaktor. Content Marketing specialist WhitePress. Specjalista Social Media.

3 komentarze

Katarzyna

Katarzyna

Wydaje się, że praca sitarza, chociaż wymagająca specjalistycznych umiejętności, może być interesująca i unikalna. Szkoda, że tak trudno znaleźć pracę w tej branży, ale warto poszukać kursów lub szkoleń, które mogą pomóc w zdobyciu podstawowych umiejętności.
zawiedziona

zawiedziona

Niestety, trudno znaleźć pracę w tej branży, a szkoda, bo wydaje się to być ciekawym i oryginalnym zawodem. Warto jednak poszukać możliwości przyuczania się do tego rzemiosła lub zdobywania podstawowych umiejętności na kursach rzemieślniczych.
Edek

Edek

Praca sitarza wydaje się być ciekawą i oryginalną opcją, ale niestety trudno znaleźć dzisiaj pracę w tej branży. Warto jednak zainteresować się produkcją replik i rekonstrukcji historycznych, to mogłoby być świetne rozwiązanie dla miłośników historii.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Dbamy o Twoją prywatność

Serwis wykorzystuje pliki cookies, czyli pliki tekstowe, które za zgodą Użytkownika są przechowywane na komputerze lub urządzeniu mobilnym Użytkownika, co może wiązać się również z przetwarzaniem danych osobowych Użytkownika. Pliki cookies przetwarzane przez Aplikuj.pl Paweł Strykowski, zarejestrowany w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej pod adresem: ul. Legionów 26/28, 43-300 Bielsko-Biała, NIP: 5471567654, REGON: 070776507, w celu umożliwienia korzystania z Serwisu, jak również na potrzeby analizy zachowań Użytkownika w Serwisie, personalizacji prezentowanych Użytkownikowi treści oraz reklam, zapewnienia działania funkcji mediów społecznościowych oraz do zarządzania Serwisem. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies, jak również dostęp do panelu zarządzania ustawieniami cookies znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych zawartych w plikach cookies jest zgoda na przetwarzanie danych osobowych wyrażona poprzez akceptację wykorzystania plików cookies (art. 6 (1)(a) RODO).

Zgoda udzielona poprzez wybór opcji "Wyrażam zgodę" oznacza akceptację wszystkich wykorzystywanych w Serwisie plików cookies. Zgoda Użytkownika może być w każdym momencie zmieniona poprzez kliknięcie w link umieszczony w Polityce Prywatności.

Użytkownikom przysługują następujące prawa: prawo do żądania dostępu do swoich danych, prawo do ich sprostowania, prawo do usunięcia danych, prawo do ograniczenia przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym przysługujących Użytkownikowi praw, można znaleźć w naszej Polityce Prywatności.

Dostosowuję swój wybór

Dokonaj szczegółowego wyboru poniższych ustawień, aby zapisać indywidualne ustawienia prywatności. Więcej szczegółowych informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Pliki cookies niezbędne do świadczenia usług drogą elektroniczną Zawsze aktywne
Narzędzia statystyczne i marketingowe Google Tag Manager, Google Analytics, Google Ads, Facebook Piksel (remarketing)
Narzędzie analityczne HotJar Statystyka