Zawody i ich potencjał

Dendrolog - praca, zarobki, doświadczenie, zatrudnienie, przyszłość

2 stycznia 2023

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 7 głosów

7 głosów

4 komentarze
Dendrolog - praca, zarobki, doświadczenie, zatrudnienie, przyszłość
Dendrolog to zawód nieco w Polsce zapomniany. Nie oznacza to jednak, że nie jest on rentowny – wręcz przeciwnie specjalista od drzew ceni swoje usługi dość wysoko. Dlatego też w poniższym artykule wyjaśniamy, czy jest to przyszłościowy zawód oraz jakie warunki należy spełnić, by zostać dendrologiem. Ponadto podpowiadamy również, jakie są zarobki dendrologa oraz czy warto nim zostać.

 

Dendrolog – na czym polega praca?

Dendrolog to ekspert z zakresu drzewoznawstwa, co przydaje się m.in. w ogrodnictwie oraz architekturze krajobrazu. Nazwa tej nietypowej profesji pochodzi od słowa "dendrologia", czyli "nauka o drzewach", które stanowi połączenie dwóch używanych w starożytnej grece słów: "dendron" – drzewo oraz "logos" – nauka. Jak więc nazwa tej dziedziny wskazuje, dendrolog to osoba, która zajmuje się drzewami i krzewami. Dlatego też określany jest on jako specjalista – posiada bowiem wiedze o fizjologii, genetyce, morfologii, występowaniu oraz wielu innych zagadnieniach dotyczących poszczególnych przedstawicieli świata dendroflory. To jednak nie wszystko, czym zajmuje się dendrolog.

Jaki jest zakres obowiązków na stanowisku dendrolog? Do jego obowiązków należą m.in.:

 • Opieka nad drzewami i krzewami;
 • Analiza diagnostyczna stanu drzew i krzewów;
 • Określenie wieku dendroflory;
 • Weryfikacja stanu obiektów uznanych za pomniki przyrody;
 • Wystawianie opinii i ekspertyz – w związku z planowaną wycinką, do wniosków o dofinansowanie prac związanych z pielęgnacją starych drzew itp.
 • Opracowywanie planu pielęgnacji w celu poprawy stanu roślin;
 • Ustalenie wartości i wycena drzewostanu;
 • Zabezpieczanie drzew i krzewów;
 • Badanie drzew w przestrzeni miejskiej;
 • Ocena ryzyka zagrożenia bezpieczeństwa wynikającego ze stanu zadrzewienia;
 • Tworzenie wizualizacji 3D wnętrza pnia drzewa.

Do częstych obowiązków dendrologa należy także orzekanie w sądach w charakterze biegłego sądowego. Mogą to być zarówno sprawy cywilne, karne, jak i administracyjne – najważniejsze jest to, by przedmiotem ich sprawy były drzewa.

Ile zarabia dendrolog?

Zarobki dendrologa zależą nie tylko od jego doświadczenia w branży, czy dodatkowych usług, ale i kilku innych czynników. Jednym z nich jest m.in. lokalizacja – nie jest tajemnicą, że w dużych miastach dendrolodzy zarabiają więcej, nawet pomimo konkurencji. Kolejnym czynnikiem jest posiadane wykształcenie. Ekspertyzy wykonywane przez doktorów dendrologii są nawet dwukrotnie droższe, co wynika z posiadanego tytułu naukowego. Poniżej przedstawiamy natomiast tabelkę, w której przedstawiamy zarobki oraz ceny usług dendrologa.

Szukasz pracy?

Praca Holandia - magazyn - od zaraz ! Bergen op Zoom

DSV Services Sp. z o.o.

 • Holandia
 • 9 000-12 000 zł / mc
Dodana
Dodana

Elektronik w Dziale Utrzymania Ruchu

Eaton Automotive Systems Sp. z o.o.

 • Bielsko-Biała
Dodana
Dodana

POZIOM WYNAGRODZENIA

ZAROBKI BRUTTO ZAROBKI NETTO

MINIMALNE

4 800 zł / msc

3 602 zł / msc

ŚREDNIE

5 500 zł / msc

4 079 zł / msc

WYSOKIE

6 240 zł / msc

4 584 zł / msc

Jak więc widać posiadane przez dendrologa doświadczenie i renoma wpływają na jego zarobki.

W jakich warunkach pracuje dendrolog?

Pracę dendrologa można podzielić na 2 etapy – pracę terenową (np. w parku, ogrodzie) oraz gabinetową (dotyczącą dokumentacji). Praca terenowa odbywa się przede wszystkim na świeżym powietrzu – również zimą, kiedy na zewnątrz panują ujemne temperatury. Dlatego też ważne jest to, by osoba wykonująca ten zawód lubiła przebywać na zewnątrz. Nawet pomimo przymrozków, deszczu, czy innych niekorzystnych warunków atmosferycznych. To jednak jeszcze nie wszystko, na co powinny przygotować się osoby chcące pracować w tym zawodzie. Warto bowiem zastanowić się nad tym, jakie są predyspozycje zdrowotne na stanowisku dendrolog? Mowa tu o cechach takich jak:

 • Gotowość do pracy w terenie – również w deszczu, mrozie itd.
 • Niska podatność na przeziębienia.
 • Gotowość do pracy przy komputerze – w trakcie sporządzania dokumentacji.

Oczywiście powinna być to także osoba, która przede wszystkim interesuje się drzewami i krzewami.

Czy do pracy na stanowisku dendrolog potrzebne są studia lub dodatkowe szkolenia?

Nie, studia nie są potrzebne do pracy na tym stanowisku, co wynika z faktu iż profesja ta nie jest wpisana do listy zawodów. Jednak uprawnienia dendrologa można zdobyć np. na kierunkowych studiach wyższych, lub dodatkowych kursach i seminariach, które odbywają się na studiach. Obecnie w Polsce jest jedna uczelnia, która oferuje ten profil studiów. Jest to Polska Szkoła Dendrologii i Arborystyki w Bielsko-Białej, która jest uczelnią prywatną, a jej ukończenie jest równoznaczne z otrzymaniem dyplomu dendrologa. Studenci dodatkowo mogą również podejść do zewnętrznego egzaminu według standardów VCC z klasyfikacji zawodowej: dendrolog, który jest dodatkowo płatny. Drugą z możliwych opcji są studia rolnicze bądź leśnicze, gdzie w trakcie jednego z semestrów odbywa się kurs dendrologii. Obranie tej ścieżki nie kończy się jednak otrzymaniem dyplomu, uprawniającego do wykonywania zawodu.

CZY POTRZEBNE?

SZKOŁY / STUDIA KURSY / SZKOLENIA

WYMAGANE

Wymogiem koniecznym może okazać się ukończenie studiów o specjalizacji z leśnictwa lub pokrewnych

-

PRZYDATNE

-

-

W tym miejscu warto również zadać sobie pytanie, jakie kompetencje przydadzą się do pracy jako dendrolog? Poza odpowiednim wykształceniem powinny to być też:

 • Znajomość tomografu akustycznego i innych, przydatnych w tym zawodzie urządzeń;
 • Znajomość obsługi komputera i pakietu MS Office;
 • Umiejętności analityczne;
 • Umiejętność pracy w zespole;
 • Systematyczność;
 • Chęć poszerzania wiedzy.

Bardzo pożądaną umiejętnością w tym zawodzie, o którą pyta wielu pracodawców, jest także posiadanie prawa jazdy (kategoria B). Ułatwia to bowiem pracę w terenie oraz przemieszczanie się ze sprzętem.

Jakie są możliwości zatrudnienia w zawodzie dendrolog?

Dendrolog to specjalista, który znajdzie zatrudnienie m.in. w pracowniach przyrodniczych oraz firmach oferujących opinie, ekspertyzy i inwentaryzacje dendrologiczne. I choć zawód ten nie jest popularny tak jak np. nauczyciel, firmy zajmujące się dendrologią można znaleźć w każdym mieście wojewódzkim oraz większych miastach. Ponadto z dendrologami współpracują Urzędy Miejskie, Wojewódzkie i inne instytucje publiczne, które zarządzają zielenią na obszarach miejskich. Co więcej, z ich ekspertyz bardzo często korzystają firmy budowlane oraz towarzystwa ubezpieczeniowe, np. w trakcie postępowania, które dotyczy zniszczenia mienia, likwidacji szkód budowlanych itd. Co więcej, bardzo często dendrolodzy orzekają w procesach jako biegli sądowi. Z usług i ekspertyz dendrologów korzystają także firmy ogrodnicze, policja oraz osoby prywatne.

Jakie czynniki szkodliwe występują na stanowisku dendrolog?

Praca dendrologa nie jest związana z wieloma zagrożeniami. Nawet jeśli ma on styczność z zarażonymi drzewami, choroby te nie atakują ludzi. Jedynym istotnym zagrożeniem może być niekorzystna pogoda. Wielogodzinna ekspozycja na deszcz lub mróz może się wiązać z częstymi przeziębieniami. Problem ten można jednak rozwiązać przy pomocy właściwie dobranego do pogody stroju.

Czy zawód dendrolog jest przyszłościowy?

Tak, zawód dendrologa jest całkiem obiecującą ścieżką kariery. Wynika to m.in. z tego, iż w Polsce nie ma zbyt wielu osób, które zajmują się drzewoznawstwem. Co więcej, wbrew pozorom usługi dendrologów przydają się na co dzień m.in. a architekturze krajobrazu, budownictwie, leśnictwie, ochronie przyrody, ogrodnictwie oraz wielu innych dziedzinach. Biorąc pod uwagę, że bez tego specjalisty nie sposób przeprowadzić wycinki drzew, z powodzeniem znajdzie on zatrudnienie w Urzędzie Gminy, Miasta oraz w innych instytucjach publicznych.

Video

Najczęściej zadawane pytania

Czym zajmuje się dendrolog?

Dendrolog, czyli ekspert od drzewoznawca to osoba, która zajmuje się opieką nad drzewami, określaniem ich wieku, pielęgnacją itd.

Ile zarabia dendrolog?

W zależności od usługi dendrolog zarabia od 150 zł wzwyż za pielęgnację drzewa oraz od 500 zł za każdy cm obwodu drzewa, na którego ścięcie wydaje pozwolenie. Natomiast za wydanie ekspertyzy w zależności od wykształcenia pobiera od 1000 nawet 4000 zł.

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Aleksandra Góral

Redaktor

Redaktor. Content Marketing specialist WhitePress. Specjalista Social Media.

4 komentarze

Sebastian Czak

Sebastian Czak

Jako pracownik w tej dziedzinie mogę powiedzieć, że praca dendrologa wymaga wiedzy i doświadczenia. Musimy być nie tylko dobrymi obserwatorami, ale także mieć umiejętności diagnostyczne i oceny ryzyka. Praca terenowa może być wymagająca, ale jeśli lubisz spędzać czas na zewnątrz, to jest to idealny zawód dla ciebie.
Poienari

Poienari

Zastanawiałam się nad zmianą pracy, więc artykuł o pracy dendrologa był dla mnie świetnym źródłem informacji. Bardzo ciekawe, że nie trzeba mieć wykształcenia w tej dziedzinie, a kursy i szkolenia są wystarczające. Myślę, że będę rozwijać swoje zainteresowania i kontynuować naukę.
Kajetan

Kajetan

Jako pracodawca, który zatrudnia dendrologów, muszę powiedzieć, że to bardzo cenny specjalista w naszej branży. Ich wiedza i umiejętności są nieocenione w kwestii opieki i pielęgnacji drzew oraz krzewów. Zarobki są uzależnione od doświadczenia, ale nie przeszkadza to w przyciąganiu dobrych pracowników.
Zuzanna

Zuzanna

Ciekawy artykuł. Myślę, że praca dendrologa może być bardzo interesująca dla osób, które lubią spędzać czas na świeżym powietrzu i interesują się roślinami. Zarobki są też całkiem niezłe, więc warto zastanowić się nad tym zawodem.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Dbamy o Twoją prywatność

Serwis wykorzystuje pliki cookies, czyli pliki tekstowe, które za zgodą Użytkownika są przechowywane na komputerze lub urządzeniu mobilnym Użytkownika, co może wiązać się również z przetwarzaniem danych osobowych Użytkownika. Pliki cookies przetwarzane przez Aplikuj.pl Paweł Strykowski, zarejestrowany w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej pod adresem: ul. Legionów 26/28, 43-300 Bielsko-Biała, NIP: 5471567654, REGON: 070776507, w celu umożliwienia korzystania z Serwisu, jak również na potrzeby analizy zachowań Użytkownika w Serwisie, personalizacji prezentowanych Użytkownikowi treści oraz reklam, zapewnienia działania funkcji mediów społecznościowych oraz do zarządzania Serwisem. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies, jak również dostęp do panelu zarządzania ustawieniami cookies znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych zawartych w plikach cookies jest zgoda na przetwarzanie danych osobowych wyrażona poprzez akceptację wykorzystania plików cookies (art. 6 (1)(a) RODO).

Zgoda udzielona poprzez wybór opcji "Wyrażam zgodę" oznacza akceptację wszystkich wykorzystywanych w Serwisie plików cookies. Zgoda Użytkownika może być w każdym momencie zmieniona poprzez kliknięcie w link umieszczony w Polityce Prywatności.

Użytkownikom przysługują następujące prawa: prawo do żądania dostępu do swoich danych, prawo do ich sprostowania, prawo do usunięcia danych, prawo do ograniczenia przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym przysługujących Użytkownikowi praw, można znaleźć w naszej Polityce Prywatności.

Dostosowuję swój wybór

Dokonaj szczegółowego wyboru poniższych ustawień, aby zapisać indywidualne ustawienia prywatności. Więcej szczegółowych informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Pliki cookies niezbędne do świadczenia usług drogą elektroniczną Zawsze aktywne
Narzędzia statystyczne i marketingowe Google Tag Manager, Google Analytics, Google Ads, Facebook Piksel (remarketing)
Narzędzie analityczne HotJar Statystyka