Zawody i ich potencjał

Etnomuzykolog - praca, zarobki, doświadczenie, zatrudnienie, przyszłość

2 stycznia 2023

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 13 głosów

13 głosów

4 komentarze
Etnomuzykolog - praca, zarobki, doświadczenie, zatrudnienie, przyszłość
Etnomuzykolog to osoba, która zajmuje się prowadzeniem badań dotyczących muzyki tradycyjnej, a także utworów muzycznych pochodzących z kręgów pozaeuropejskich. Podczas swojej pracy bada on różnorodne dzieła muzyczne zarówno pod kątem budowy, jak i kontekstów wykonawczych.

 

Etnomuzykolog - na czym polega praca?

Etnomuzykologia jest dziedziną, która zajmuje się przede wszystkim badaniem kultury muzycznej w wybranej grupie etnicznej. Obowiązki zawodowe zależą w dużej mierze od stanowiska pracy. Najczęściej jednak badania muzykologów obejmują zarówno samą warstwę dźwiękową muzyki, jak i jej zapis, a także okoliczności kulturowe jej tworzenia. Konkretny zakres obowiązków obejmuje zazwyczaj:

 • prowadzenie badań naukowych nad muzyką w sposób systemowy;
 • tworzenie baz informacyjnych, które wykorzystywane są w dydaktyce muzycznej;
 • tworzenie opracowań historycznych dotyczących muzyki z danego kręgu kulturowego;
 • dokształcanie się w zakresie historii regionu, z którego pochodzą analizowane utwory muzyczne;
 • wyszukiwanie materiałów, rękopisów, a także zapisów zawierających treść opisującą okoliczności powstania danego dzieła muzycznego;
 • gromadzenie informacji etnograficznych obejmujących zarówno muzykę, jak i taniec;
 • analizowanie wybranych dzieł pod kątem teorii muzyki, a także elementów dzieła muzycznego;
 • uwzględnianie instrumentacji podczas prowadzonych badań;
 • regularne uczestnictwo w konferencja dotyczących etnomuzykologii;
 • tworzenie publikacji;
 • poddawanie analizie fonografii i przypisywanie im znaczenia na tle całej historii muzyki danego obszaru terytorialnego;
 • badanie muzyki w kontekście socjologicznym i psychologicznym;
 • prowadzenie zajęć w szkołach i na uczelniach muzycznych.

Ile zarabia etnomuzykolog?

Zarobki etnomuzykologa są trudne do precyzyjnego określenia. Zależą one przede wszystkim od zajmowanego stanowiska, rodzaju wykonywanej pracy oraz posiadanego wykształcenia. Nie bez znaczenia jest też lokalizacja miejsca pracy - etnomuzykolog może liczyć na wyższe zarobki w większych ośrodkach miejskich. Warto pamiętać o tym, że zawód muzykologa związany jest z możliwością pracy za granicą - obce rynki również oferują zarobki na innym poziomie. Najwięcej jednak z pewnością mogą zarobić etnomuzykolodzy, którzy pracują w ramach własnej działalności gospodarczej. Szansę na wysokie zarobki może podnieść ukończenie różnorodnych kursów tematycznych, a także posiadanie równoległego wykształcenia z zakresu teorii muzyki, kompozycji czy instrumentalistyki. 

POZIOM WYNAGRODZENIA

ZAROBKI BRUTTO ZAROBKI NETTO

MINIMALNE

3 200 zł / msc

2 512 zł / msc

ŚREDNIE

3 820 zł / msc

2 934 zł / msc

WYSOKIE

4 610 zł / msc

3 473 zł / msc

Czy do pracy na stanowisku etnomuzykolog potrzebne są studia lub dodatkowe szkolenia?

Szukasz pracy?

Kierownik Zmiany

Hotel Crystal Mountain*****

 • Wisła
Dodana
Dodana

Pokojowa - Hotel Crystal Mountain Wisła

Hotel Crystal Mountain*****

 • Wisła
Dodana

Lider zmiany gastronomii

Hotel Crystal Mountain*****

 • Wisła
Dodana

OPERATOR MASZYN

Eaton Automotive Systems Sp. z o.o.

 • Bielsko-Biała
Dodana

Aby zostać profesjonalnym etnomuzykologiem, warto ukończyć odpowiednie studia wyższe. Choć nie istnieje kierunek określony konkretnie jako etnomuzykologia, najlepszą ścieżką kształcenia może okazać się studiowanie muzykologii lub etnografii. Aby uzyskać pełnię niezbędnych kompetencji, warto byłoby nawet połączyć te dwa kierunki. Etnomuzykolog musi posiadać wiedzę dotyczącą teorii muzyki oraz elementów dzieła muzycznego. W pracy przydatna będzie też historia muzyki. W związku z tym, dobrą podstawą będzie ukończenie szkoły muzycznej lub jednego z kierunków dostępnych na akademiach muzycznych. Warto pamiętać o tym, że z prawnego punktu widzenia do wykonywania zawodu etnomuzykologa nie jest jednak wymagane wykształcenie. Realnie jednak bez ukończenia pewnej formalnej ścieżki wykształcenia, znalezienie pracy w tym zawodzie może okazać się niemożliwe. 

CZY POTRZEBNE?

SZKOŁY / STUDIA  KURSY / SZKOLENIA

WYMAGANE

Pomocne może okazać się ukończenie szkoły muzycznej o specjalizacji muzykologii lub etnografii

-

PRZYDATNE

-

-

Jakie są możliwości zatrudnienia w zawodzie etnomuzykologa?

Etnomuzykolog może znaleźć zatrudnienie w wielu różnych miejscach. Przede wszystkim, może zajmować się prowadzeniem badań - na stanowisku pracownika w danej uczelni. W tej samej instytucji, ma prawo do prowadzenia zajęć dydaktycznych. Tego rodzaju miejsca pracy dostępne są przede wszystkim na akademiach i uniwersytetach muzycznych, ale również w innych instytucjach kształcących studentów. 

Etnomuzykolog może też znaleźć zatrudnienie w mediach zajmujących się publicystyką muzyczną. Do jego obowiązków będzie wtedy należało nie tylko tworzenie tematycznych treści, ale również redagowanie - zarówno czasopism, jak i programów radiowych oraz telewizyjnych. Wreszcie, etnomuzykolog posiada też kompetencje do pracy w instytucjach kultury, prowadzenia zespołów zajmujących się wykonawstwem muzyki ludowej czy konsultowania projektów o tematyce etnomuzykologicznej. Aby móc wykonywać obowiązki stojące przed osobą zajmującą powyżej opisane, etnomuzykolog powinien posiadać określone kompetencje:

 • znajomość teorii muzyki;
 • sprawne poruszanie się w materii historii muzyki;
 • posiadanie wiedzy dotyczącej funkcjonowania człowieka w różnych kulturach;
 • znajomość form muzycznych;
 • umiejętności z zakresu kształcenia słuchu;
 • podstawowe opanowanie fundamentów socjologii i psychologii. 

Czy zawód etnomuzykologa jest przyszłościowy?

Etnomuzykologia to dziedzina, którą zajmują się pasjonaci kulturoznawstwa, muzyki czy etnografii. Jest to niezwykle szeroka dziedzina, która pozostawia wiele nieodkrytych obszarów. Jest to zawód związany z wieloma różnymi możliwościami zatrudnienia. Kompetencje etnomuzykologa są tak szerokie, że nieograniczone wydaje się też rozwijanie swojej kariery. Zawód ten oferuje szerokie perspektywy na przyszłość - również w związku z tym, że etnomuzykolog może bardzo łatwo się przekwalifikować (chociażby karierę pracownika naukowego zmienić na miejsce pracy w czasopiśmie muzycznym). Aby móc wykonywać tę pracę przez wiele lat, warto jednak posiadać pewne predyspozycje zdrowotne:

 • dobry wzrok;
 • predyspozycje słuchowe;
 • prawidłowo wykształcony aparat mowy;
 • dobra emisja głosu;
 • zdrowy układ szkieletowy, który umożliwia długotrwałą pracę w pozycji siedzącej;
 • psychologiczne predyspozycje do pracy naukowej;
 • zdolność do długotrwałej koncentracji i skupienia bez względu na rozpraszacze.

Video

Najczęściej zadawane pytania

Czym zajmuje się etnomuzykolog?

Etnomuzykolog to osoba, która zajmuje się badaniem muzyki tradycyjnej oraz ludowej. Analizie poddaje obraz dźwiękowy, zapis nutowy, a także kontekst kulturowy. W swojej pracy może też prowadzić funkcjonowanie zespołów taneczno-wokalnych wykonujących muzykę ludową, wykładać na uczelniach wyższych lub prowadzić tematyczne warsztaty. 

Jakie wykształcenie powinien mieć etnomuzykolog? 

Etnomuzykolog to osoba, która powinna posiadać wiedzę dotyczącą historii, kultury, oraz teorii muzyki. W tym celu powinna ukończyć studia wyższe na kierunku muzykologia, kulturoznawstwo czy etnografia. Przydatne podczas wykonywania obowiązków zawodowych mogą być też informacje zdobyte w szkole muzycznej lub na Akademii Muzycznej. 

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Aleksandra Góral

Redaktor

Redaktor. Content Marketing specialist WhitePress. Specjalista Social Media.

4 komentarze

Staszek

Staszek

Właśnie skończyłem studia na kierunku etnografii i zastanawiałem się, co dalej. Teraz widzę, że etnomuzykologia to ciekawa gałąź tej dziedziny. Zdecydowanie będę rozważał pracę na takim stanowisku, jeśli tylko uda mi się znaleźć ofertę pracy.
Agnieszka

Agnieszka

Poszukujemy etnomuzykologa w naszej instytucji kultury. Praca ta jest bardzo ważna, ponieważ dociera do kultury różnych grup etnicznych i pozwala na jej zachowanie i przekazywanie dalej. Liczymy na kogoś z doświadczeniem i odpowiednim wykształceniem, który będzie miał pomysły na projekty związane z etnomuzykologią.
Felo

Felo

Pracuję na uczelni muzycznej jako etnomuzykolog i uwielbiam swoją pracę. Badania nad muzyką różnych kultur są dla mnie fascynujące. Jedynie zarobki mogłyby być nieco wyższe, ale dla mnie satysfakcja z pracy liczy się bardziej!
Zosia

Zosia

Nie wiedziałem, że taki zawód istnieje. Słyszałem o etnografii, ale etnomuzykologia to dla mnie nowość. Brzmi interesująco! Może kiedyś zdecyduję się na studia z tej dziedziny, chyba że trzeba mieć bardzo dobry słuch muzyczny, wtedy odpada ;)

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Dbamy o Twoją prywatność

Serwis wykorzystuje pliki cookies, czyli pliki tekstowe, które za zgodą Użytkownika są przechowywane na komputerze lub urządzeniu mobilnym Użytkownika, co może wiązać się również z przetwarzaniem danych osobowych Użytkownika. Pliki cookies przetwarzane przez Aplikuj.pl Paweł Strykowski, zarejestrowany w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej pod adresem: ul. Legionów 26/28, 43-300 Bielsko-Biała, NIP: 5471567654, REGON: 070776507, w celu umożliwienia korzystania z Serwisu, jak również na potrzeby analizy zachowań Użytkownika w Serwisie, personalizacji prezentowanych Użytkownikowi treści oraz reklam, zapewnienia działania funkcji mediów społecznościowych oraz do zarządzania Serwisem. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies, jak również dostęp do panelu zarządzania ustawieniami cookies znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych zawartych w plikach cookies jest zgoda na przetwarzanie danych osobowych wyrażona poprzez akceptację wykorzystania plików cookies (art. 6 (1)(a) RODO).

Zgoda udzielona poprzez wybór opcji "Wyrażam zgodę" oznacza akceptację wszystkich wykorzystywanych w Serwisie plików cookies. Zgoda Użytkownika może być w każdym momencie zmieniona poprzez kliknięcie w link umieszczony w Polityce Prywatności.

Użytkownikom przysługują następujące prawa: prawo do żądania dostępu do swoich danych, prawo do ich sprostowania, prawo do usunięcia danych, prawo do ograniczenia przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym przysługujących Użytkownikowi praw, można znaleźć w naszej Polityce Prywatności.

Dostosowuję swój wybór

Dokonaj szczegółowego wyboru poniższych ustawień, aby zapisać indywidualne ustawienia prywatności. Więcej szczegółowych informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Pliki cookies niezbędne do świadczenia usług drogą elektroniczną Zawsze aktywne
Narzędzia statystyczne i marketingowe Google Tag Manager, Google Analytics, Google Ads, Facebook Piksel (remarketing)
Narzędzie analityczne HotJar Statystyka