Zawody i ich potencjał

Modystka - praca, zarobki, doświadczenie, zatrudnienie, przyszłość

29 grudnia 2022

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 5 głosów

5 głosów

4 komentarze
Modystka - praca, zarobki, doświadczenie, zatrudnienie, przyszłość
Jest w Polsce kilka zawodów, których status można określić jako "na wymarciu". Jedną z takich profesji jest m.in. modystka, która jeszcze 50 lat temu była dość popularnym zawodem. Drastyczny spadek specjalistów tego typu może się jednak okazać szansą na odniesienie sukcesu zawodowego. Dlatego też w poniższym artykule wyjaśniamy, czym zajmuje się modystka oraz jaki są jej zarobki. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jakie obowiązki i wymagania ciążą na tym zawodzie. Ponadto zdradzamy również, jakie szanse na zatrudnienie w tym zawodzie mają modystki!

Modystka – na czym polega praca?

Jeszcze 50 lat temu na rynku zatrudnienia roiło się od ofert pracy dla tego typu profesjonalistów. Niestety jednak obecnie nie wiele osób nawet wie o istnieniu tego zawodu. Pora więc odpowiedzieć na pytanie, czym zajmuje się modystka? Osoba zatrudniona na tym stanowisku wykonuje maszynowo i ręcznie kapelusze oraz inne nakrycia głowy. Ponadto zajmuje się także przerabianiem i odnawianiem starych kapeluszy oraz wykonywaniem własnych lub zleconych projektów. Jest to więc zawód typowo rzemieślniczy, którego owocem pracy są nakrycia głowy.

Pierwszy etap pracy modystki zaczyna się od pobrania miary z głowy klienta lub klientki, będącej podstawą do stworzenia szablonu projektu kapelusza. Następnie zadaniem modystki jest dobranie odpowiedniego materiału i wykonanie szablonu nakrycia głowy. Na kolejnych etapach pracy za pomocą narzędzi takich jak imadło, parownica czy planik spirytusowy modystka przygotowuje kapelusz. To jednak niejedyny produkt, jaki można u niej nabyć. Modystka zajmuje się również produkcją woalek (ślubnych i pogrzebowych), ozdób do włosów oraz dodatkami do sukienek dziewczynek idących do pierwszej komunii świętej, w tym m.in. wianków.

Modystka – zakres obowiązków

Skoro wiemy już, czym zajmuje się modystka, pora zadać sobie pytanie – jaki jest zakres obowiązków na stanowisku modystka? Do zadań osoby wykonującej ten zawód należy m.in.: 

 • Wykonywanie projektów nakryć głowy;
 • Przygotowywanie szablonu nakrycia głowy zgodnie z miarą pobraną od klienta;
 • Wykonywanie kapeluszy na formy kapeluszniczej, służącej do wykonania kapelusza;
 • Dobieranie materiałów i tkanin;
 • Wykonywanie napraw, renowacji lub przeróbek kapeluszy używanych;
 • Przygotowywanie materiału pod wykonanie kapelusza;
 • Wycinanie poszczególnych części nakrycia głowy;
 • Modelowanie i wykończanie wyrobu;
 • Wykonywanie zdobień;
 • Rozliczanie surowców i materiałów użytych do produkcji kapeluszy;
 • Przestrzeganie zasad BHP, ochrony przeciwpożarowej oraz zasad ochrony środowiska.

Zawód modystki jest więc obarczony dość dużą odpowiedzialnością. Jak się również okazuje, mimo iż profesja ta może wydawać się łatwa, niestety nie każdy może się nią zajmować. Jakie zatem predyspozycje zdrowotne są ważne na stanowisku modystka?

Modystka – predyspozycje zdrowotne 

Do wykonywania pracy w tym zawodzie konieczne są m.in.:

 • Sprawne dłonie i palce;
 • Dobry wzrok;
 • Dobra kondycja fizyczna;
 • Poprawne rozróżnianie kolorów;
 • Dobra koordynacja wzrokowo–ruchowa.
Szukasz pracy?

[TJ] Praca na odlewni - wysokie wynagrodzenie

Human & Hunter Sp. Z O.O.

 • 6 600-6 700 zł / mc
 • Katowice
Dodana

Specjalista ds. eksportu z językiem hiszpańskim

Lontex Group Sp. z o.o.

 • Czechowice-Dziedzice
Dodana

[TJ] Praca na odlewni - wysokie wynagrodzenie

Human & Hunter Sp. Z O.O.

 • 6 600-6 700 zł / mc
 • Mysłowice
Dodana

Zbieranie zamówień na magazynie z kosmetykami , praca od zaraz

TWG Polska Sp. z o.o.

 • 28-29 zł / h
 • Piotrków Trybunalski
Dodana
Aplikuj bez CV

Pakowacz->Suchy Las->zlecenie->22.07-30.07

Randstad Polska Sp. z o.o.

 • Poznań
Dodana

Szansy na karierę w tym zawodzie nie mają więc osoby cierpiące na daltonizm oraz nieposiadające sprawności manualnej. Pracę w tym zawodzie mogą utrudnić także alergie, np. na stosowane w pracowni kleje oraz materiały, jakich używa się przy tworzeniu nakryć głowy, w tym m.in. skóry i futra.

Ile zarabia modystka?

Wysokość pensji osoby zatrudnionej jako modystka zależy m.in. od posiadanego doświadczenia oraz referencji (jeśli takie się posiada). Nie da się bowiem ukryć, że szansę na największe zarobki w tej branży mają modystki, które szkoliły się np. pod okiem modystek wykonujących kapelusze dla brytyjskiej rodziny królewskiej lub pod okiem znanych projektantów modowych. Co więcej, zarobki modystki mogą być także uzależnione od pory roku. W sezonie wiosenno-letnim, kiedy odbywa się więcej ślubów oraz komunie święte, modystki otrzymują znacznie więcej zamówień niż w pozostałych miesiącach w roku. Równie duże znaczenie na wysokość wynagrodzenia w tym zawodzie ma miejsce zatrudnienia. Osoby pracujące dla dużych marek odzieżowych lub domów mody z reguły zarabiają więcej niż modystki zatrudnione do pomocy w małych zakładach krawieckich.

POZIOM WYNAGRODZENIA

ZAROBKI BRUTTO ZAROBKI NETTO

MINIMALNE

3 200 zł / msc

2 512 zł / msc

ŚREDNIE

4 830 zł / msc

3 623 zł / msc

WYSOKIE

12 000 zł / msc

8 510 zł / msc

Czy do pracy na stanowisku modystka potrzebne są studia lub dodatkowe szkolenia?

Mimo iż profesja ta posiada wpis do Rejestru Zawodów, wykonywanie zawodu modystki nie wymaga ukończenia studiów. Całą niezbędną w tym zawodzie wiedzę można zdobyć na drodze kształcenia rzemieślniczego. Co więcej, możliwe jest także szkolenie praktyczne, którego celem jest przyuczenie do wykonywania pracy na tym stanowisku.

Ponieważ w Polsce pojawia się coraz więcej uczelni poświęconych modzie, istnieje również możliwość podjęcia się dalszego kształcenia i ukończenia studiów wyższych na kierunkach związanych z wytwarzaniem oraz projektowaniem odzieży. Posiadanie takiego dyplomu nie jest jednak wymagane, aczkolwiek jest to mile widziane – zwłaszcza jeśli swoją karierę wiąże się z pracą w domu mody.

Najważniejsze w tym zawodzie są jednak umiejętności i doświadczenie zdobywane w trakcie pracy. Z kolei ze względu na to, iż zawód ten wiąże się z branżą modową – modystkom zaleca się również udział w szkoleniach, pokazach mody oraz targach branżowych, które są znakomitą okazją do tego, by poszerzyć swoją wiedzę i być na bieżąco z aktualnymi trendami w modzie

CZY POTRZEBNE?

SZKOŁY / STUDIA KURSY / SZKOLENIA

WYMAGANE

Ukończenie szkoły rzemieślniczej o specjalizacji krawiectwo jest częstym wymogiem do podjęcia pracy na stanowisku modystki

 

 

-

PRZYDATNE

 

 

-

Każdy kurs krawiectwa może pomóc w podjęciu pracy na stanowisku modystki

Modystka – kompetencje

W tym miejscu warto również zastanowić się nad tym, jakie kompetencje przydadzą się do pracy jako modystka? Osoba na tym stanowisku powinna wykazywać się:

 • Dobrze rozwiniętymi zdolnościami manualnymi;
 • Dużą wiedzą w dziedzinie mody;
 • Kreatywnością i pomysłowością;
 • Cierpliwością;
 • Skrupulatnością;
 • Umiejętnością obsługi maszyny do szycia oraz innych narzędzi stosowanych w tym zawodzie.

Ponadto ze względu na to, że modystka bardzo często przebywa z klientem, mile widziane są w tym zawodzie również otwartość oraz umiejętność łatwego nawiązywania kontaktu z innymi. 

Jakie są możliwości zatrudnienia w zawodzie modystka?

Doświadczona modystka nie powinna mieć problemów ze znalezieniem pracy. Może ona bowiem zatrudnić się np. w pracowni krawieckiej, domu mody lub firmie zajmującej się produkcją kapeluszy. Ciekawą alternatywą jest także otworzenie własnej działalności gospodarczej. Najlepsze modystki, które mają fach w ręku, mogą natomiast znaleźć zatrudnienie u boku największych projektantów mody bądź wykonywać swoje usługi na zlecenie gwiazd, celebrytów lub rodzin królewskich. Współcześnie modystki często bywają także potrzebne do pracy na planie filmowym, a zwłaszcza przy filmach historycznych, gdzie przydają się do tworzenia nakryć głowy z poprzednich epok.

Czy zawód modystka jest przyszłościowy?

Mimo iż zawód ten przez ostatnich kilka dekad został zapomniany, nie oznacza to, że nie jest on przyszłościowy. Wręcz przeciwnie, mała liczba specjalistów zajmujących się produkcją kapeluszy to świetna okazja do tego, by zaistnieć w tej branży. Oczywiście pod warunkiem, że zdolności manualne idą w parze z talentem i kreatywnością. Wymaga to dużo pracy, poświęceń oraz ciągłego doskonalenia swoich umiejętności, ale z pewnością zaowocuje to na przyszłość.

Video

Najczęściej zadawane pytania

Czym zajmuje się modystka?

Modystka zajmuje się m.in. projektowaniem, szyciem, naprawą oraz renowacją kapeluszy.

Ile zarabia modystka?

W zależności od posiadanego doświadczenia, wykształcenia oraz miejsca zatrudnienia modystka może zarabiać od 2500 zł wzwyż. Na największe zarobki mogą liczyć modystki zatrudnione.

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Aleksandra Góral

Redaktor

Redaktor. Content Marketing specialist WhitePress. Specjalista Social Media.

4 komentarze

Rudzki

Rudzki

Jako pracodawca zatrudniający modystki, muszę powiedzieć, że artykuł jest bardzo rzetelny i dokładny. Ta praca wymaga specyficznych umiejętności, ale daje również wiele satysfakcji z pracy z klientami oraz tworzenia pięknych nakryć głowy.
Robert

Robert

Bardzo przydatny artykuł dla osób szukających ciekawej pracy w branży modowej. Brzmi wymagająco, ale przynajmniej daje szansę na rozwijanie swoich umiejętności i kreatywnego podejścia do pracy.
synthpop

synthpop

Jak dla mnie praca modystki brzmi ciekawie i wymagająco. Wydaje mi się, że to zawód dla osób z pasją do rękodzieła i kreatywności. Może właśnie spróbuję swoich sił jako modystka?
Kamila Płątek

Kamila Płątek

Jako osoba związana z tym zawodem, mogę powiedzieć, że artykuł oddaje rzeczywistość pracy modystki. Jednakże warto dodać, że praca ta wymaga ogromnej precyzji i cierpliwości, ale daje ogromną satysfakcję z końcowego efektu.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.