Zawody i ich potencjał

Designer - praca, zarobki, doświadczenie, zatrudnienie, przyszłość

29 grudnia 2022

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 15 głosów

15 głosów

3 komentarze
Designer - praca, zarobki, doświadczenie, zatrudnienie, przyszłość
Jeśli szukasz kreatywnej i satysfakcjonującej kariery, możesz rozważyć karierę projektanta. Projektanci pomagają kształtować nasz świat, tworząc wszystko, od budynków i produktów po strony internetowe i aplikacje. Wykonują oni swoje zadania, wykorzystując swoją kreatywność do rozwiązywania problemów i ulepszania życia ludzi.

 

Designer – na czym polega praca?

Jeśli szukasz kariery, która pozwoli ci być kreatywnym, pomagać innym i dokonywać zmian, profesja projektanta może być dla ciebie właściwą ścieżką. Chociaż rozpoczęcie pracy wymaga wiele treningu i wysiłku, jednak efekty mogą być tego warte. Jeśli zatem jesteś gotowy, aby rozpocząć swoją podróż, oto kilka kroków, które pomogą ci rozpocząć drogę do stania się odnoszącym sukcesy projektantem.

Najpierw wybierz obszar projektowania, który najbardziej cię interesuje. Istnieje wiele różnych typów projektantów - od grafików i projektantów stron internetowych po projektantów mody i projektantów wnętrz. Gdy już zdecydujesz, w którym obszarze projektowania chcesz się rozwijać, nadszedł czas na szkolenie, którego potrzebujesz. Może ono obejmować ukończenie formalnego programu edukacyjnego w szkole wyższej lub po prostu naukę poprzez doświadczenie oraz współpracę z innymi projektantami.

Po zdobyciu niezbędnych umiejętności i przeszkoleniu nadszedł czas, aby rozpocząć karierę. Zacznij od nawiązania kontaktów z innymi profesjonalistami w swojej dziedzinie i szukaj okazji do zaprezentowania swoich umiejętności. Dzięki poświęceniu i ciężkiej pracy możesz osiągnąć sukces jako projektant w każdej dziedzinie.

Projektanci mają moc dokonywania pozytywnych zmian na świecie. Mogą wykorzystać swoje umiejętności do podnoszenia świadomości na temat ważnych kwestii lub projektowania produktów, które poprawiają życie ludzi. Na przykład niektórzy projektanci tworzą protezy nóg dla osób, które straciły kończyny w wypadkach lub wojnach. Inni projektują energooszczędne budynki, które pomagają zmniejszyć nasz wpływ na środowisko.

Istnieje wiele różnych ścieżek, które możesz podjąć, aby zostać projektantem. Możesz specjalizować się w projektowaniu graficznym, projektowaniu stron internetowych, a nawet projektowaniu produktów. Nie ma jednej właściwej drogi, aby zostać designerem - wszystko zależy od twoich zainteresowań i celów.

Gdy już zdecydujesz, którą ścieżkę chcesz obrać, nadszedł czas na szkolenie, którego potrzebujesz. Istnieje wiele świetnych szkół oferujących programy do projektowania, więc poszukaj informacji i znajdź tę, która jest dla ciebie odpowiednia. Jeśli chcesz kontynuować karierę w projektowaniu stron internetowych, istnieje również wiele kursów i zasobów online, które mogą pomóc ci zacząć.

Po ukończeniu szkolenia czas rozpocząć karierę. Istnieje wiele wspaniałych możliwości dla projektantów, więc nie bój się ich szukać. Możesz zacząć od freelancingu lub stażu w firmie, a następnie przejść do pracy w pełnym wymiarze godzin. Niezależnie od tego, jaką drogę wybierzesz, pamiętaj tylko, że ciężka praca i poświęcenie w końcu się opłaci.

Szukasz pracy?
Dodana

PRACOWNIK PRODUKCJI - Praca Niemcy - Bez języka - Dla Mężczyzn

MR JOB Agencja Pracy Tymczasowej Sp. z o.o.

 • Niemcy
 • 10 500-12 000 zł / mc
Dodana

Operator wózków widłowych

Zakład Wyrobów Metalowych STRUMET Sp. z o. o.

 • Strumień
Dodana

Sortowanie paczek** TYGODNIÓWKI**24zł/h* WYRY

TWG Polska Sp. z o.o.

 • Mikołów
 • 24-25 zł / h
Dodana

Spawacz TIG!!! BERLIN

Rübsam Fachkräfte GmbH & Co.KG

 • Niemcy
Dodana

Jakie kompetencje przydadzą się do pracy jako designer? Oto niektóre z nich:

 • dobrze rozwinięte kompetencje interpersonalne – dzięki temu designer będzie w stanie odpowiednio kontaktować się z klientami oraz współpracownikami z innych działów, w tym np. specjalistami ds. IT,
 • kreatywne podejście do rozwiązywanych problemów,
 • elastyczność, umiejętność zrozumienia potrzeb drugiej osoby,
 • dobra znajomość oprogramowania komputerowego,
 • chęć stałego rozwoju – rynek pracy XXI wieku to niezwykle dynamiczny świat.

Jaki jest zakres obowiązków na stanowisku designera? Zazwyczaj do jego zadań zalicza się:

 • poszukiwanie inspiracji,
 • kontakt z klientami i podejmowanie decyzji na podstawie podjętych ustaleń,
 • wizualizacja koncepcji (np. z użyciem oprogramowania komputerowego),
 • kontakt z pracownikami z innych działów w celu ustalenia szczegółów.

Ile zarabia designer? 

Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ poziom zarobków jest ściśle uzależniony od branży rynkowej, w jakiej wyspecjalizował się dany designer. Przykładowo, UX designer może liczyć na wynagrodzenie w okolicach średniej krajowej. Z kolei designer wnętrz osiąga ok. 5000 złotych brutto, a doświadczony, profesjonalny designer modowy nierzadko osiąga pięciocyfrowe wynagrodzenie.

Informacje na ten temat zawiera tabela nr 1.

POZIOM WYNAGRODZENIA

ZAROBKI BRUTTO ZAROBKI NETTO

MINIMALNE

4 080 zł / msc

3 111 zł / msc

ŚREDNIE

5 520 zł / msc

4 093 zł / msc

WYSOKIE

11 027 zł / msc

7 847 zł / msc

Czy do pracy na stanowisku designera potrzebne są studia lub dodatkowe szkolenia?

Tak, w pracy designera ważne są studia lub specjalistyczne, kierunkowe szkolenia. Poniżej zostały wymienione jedynie niektóre spośród wszystkich kierunków studiów, jakie warto ukończyć, by zostać designerem:

 • marketing,
 • marketing i zarządzanie,
 • socjologia,
 • kulturoznawstwo,
 • media,
 • psychologia
 • art.&design,
 • design w biznesie.

Więcej informacji w tym temacie zawiera tabela nr 2.

CZY POTRZEBNE?

SZKOŁY / STUDIA KURSY / SZKOLENIA

WYMAGANE

W ogłoszeniach o prace często napotykamy się o wymaganie ukończenie uczelni wyższe w danym kierunku np. graficznym - lecz często wystarczy ukończenie studiów podyplomowych

-

PRZYDATNE

-

Pomocne może okazać się ukończenie kursu graficznego, który zapewni fundamentalne podstawy do pracy UX designera

Oprócz tego ważne mogą być uwarunkowania zdrowotne. Jakie są predyspozycje zdrowotne na stanowisku designera? Istotne w tej profesji są na przykład:

 • nienaganna pamięć,
 • dobra wyobraźnia przestrzenna,
 • sprawne palce, które umożliwią obsługę komputera,
 • umiejętności analityczne oraz logiczne myślenie,
 • świetny wzrok, dzięki czemu możliwe będzie szybkie rozróżnianie barw oraz kształtów.

Jakie są możliwości zatrudnienia w zawodzie designera?

Możliwości w tym zakresie są niezwykle szerokie, ponieważ „designer” to dość ogólne pojęcie. W rzeczywistości specjaliści ci pracują na różnorodnych stanowiskach w różnych branżach gospodarki. Poniżej zostały przedstawione jedynie niektóre spośród wszystkich możliwych rozwiązań:

 • projektant wnętrz – pracownik na tym stanowisku ma za zadanie zadbać, by wnętrza zostały zaaranżowane zgodnie z potrzebami klienta; projekt designera wnętrz powinien uwzględniać układ pomieszczeń, oświetlenie itp.,
 • UX designer – na tym stanowisku ważna jest analiza produktu nie pod kątem cech jakościowych, lecz w zakresie tego, czy korzystanie z produktu/usługi jest wygodne i komfortowe dla przeciętnego użytkownika; w XXI wieku UX designer zazwyczaj zajmuje się analizą w zakresie stron internetowych.

Czy zawód designera jest przyszłościowy?

Zdecydowanie tak – ocenia się, że w wyniku postępującej automatyzacji zostaną zastąpione przede wszystkim zawody, w których wykonuje się powtarzalną, monotonną pracę. Tymczasem zawód projektanta wnętrz jest całkowitym przeciwieństwem takiego podejścia; w profesji tej zwraca się uwagę przede wszystkim na kreatywność, nieszablonowe spojrzenie na problemy klientów, a także umiejętność przystosowania się do warunków narzuconych przez otoczenie.

Video

Najczęściej zadawane pytania

Kim jest designer?

Jest to taki pracownik, który zajmuje się opracowywaniem rozwiązań w oparciu o analizę potrzeb zgłaszanych przez klienta.

Designer - co może projektować?

Istnieje szeroki katalog dziedzin, w których designer może prowadzić swoje prace. Przykładowo, designer wnętrz zastanawia się nad wyborem mebli do mieszkania, z kolei UX designer dba o to, by strona internetowa była przejrzysta i wygodna dla przeciętnego użytkownika.

Czy designer to przyszłościowy zawód?

Zdecydowanie tak - designer to osoba, która nieczęsto działa zgodnie ze schematami. Taki stan rzeczy oznacza, że niezwykle trudne jest zastąpienie pracy designera przez algorytmy sztucznej inteligencji (AI).

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Aleksandra Góral

Redaktor

Redaktor. Content Marketing specialist WhitePress. Specjalista Social Media.

3 komentarze

Piotr

Piotr

Zarobki w pracy designerów zależą od branży, w której się specjalizują, ale wydaje mi się, że to zawód przyszłościowy z dużymi perspektywami. Studiowanie przydatnych kierunków jak marketing czy design w biznesie mogą zapewnić dodatkowe korzyści na rynku pracy.
Artur

Artur

Bardzo ciekawy artykuł. Mam duże zainteresowanie projektowaniem stron internetowych i myślę, że to właśnie ta droga mogłaby być dla mnie najlepsza. Choć bycie designerem wymaga sporo wiedzy i doświadczenia, różne kursy i szkolenia online na pewno pomogą mi zdobyć potrzebne umiejętności.
Andrzej

Andrzej

Praca projektanta wydaje się bardzo interesująca i daje mnóstwo możliwości rozwoju. Jednak zauważam, że wymagane są pewne umiejętności, których na początku może mi brakować. Trzeba być przygotowanym na ciężką pracę, ale jeśli ktoś jest zdeterminowany, może osiągnąć sukces jako designer.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Dbamy o Twoją prywatność

Serwis wykorzystuje pliki cookies, czyli pliki tekstowe, które za zgodą Użytkownika są przechowywane na komputerze lub urządzeniu mobilnym Użytkownika, co może wiązać się również z przetwarzaniem danych osobowych Użytkownika. Pliki cookies przetwarzane przez Aplikuj.pl Paweł Strykowski, zarejestrowany w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej pod adresem: ul. Legionów 26/28, 43-300 Bielsko-Biała, NIP: 5471567654, REGON: 070776507, w celu umożliwienia korzystania z Serwisu, jak również na potrzeby analizy zachowań Użytkownika w Serwisie, personalizacji prezentowanych Użytkownikowi treści oraz reklam, zapewnienia działania funkcji mediów społecznościowych oraz do zarządzania Serwisem. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies, jak również dostęp do panelu zarządzania ustawieniami cookies znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych zawartych w plikach cookies jest zgoda na przetwarzanie danych osobowych wyrażona poprzez akceptację wykorzystania plików cookies (art. 6 (1)(a) RODO).

Zgoda udzielona poprzez wybór opcji "Wyrażam zgodę" oznacza akceptację wszystkich wykorzystywanych w Serwisie plików cookies. Zgoda Użytkownika może być w każdym momencie zmieniona poprzez kliknięcie w link umieszczony w Polityce Prywatności.

Użytkownikom przysługują następujące prawa: prawo do żądania dostępu do swoich danych, prawo do ich sprostowania, prawo do usunięcia danych, prawo do ograniczenia przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym przysługujących Użytkownikowi praw, można znaleźć w naszej Polityce Prywatności.

Dostosowuję swój wybór

Dokonaj szczegółowego wyboru poniższych ustawień, aby zapisać indywidualne ustawienia prywatności. Więcej szczegółowych informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Pliki cookies niezbędne do świadczenia usług drogą elektroniczną Zawsze aktywne
Narzędzia statystyczne i marketingowe Google Tag Manager, Google Analytics, Google Ads, Facebook Piksel (remarketing)
Narzędzie analityczne HotJar Statystyka