Zawody i ich potencjał

Dokumentalista - praca, zarobki, doświadczenie, zatrudnienie, przyszłość

28 grudnia 2022

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 12 głosów

12 głosów

4 komentarze
Dokumentalista - praca, zarobki, doświadczenie, zatrudnienie, przyszłość
Prowadzi dokumentację, a następnie ją udostępnia. Mowa tu oczywiście o dokumentaliście. W niniejszym artykule zajmiemy się właśnie zawodem dokumentalisty, wyjaśniając wszelkie kluczowe kwestie, związane z tą profesją. Odpowiemy między innymi na takie pytania, jak kim jest dokumentalista czy na czym polega jego praca. Dowiemy się również, jakie są zarobki dokumentalisty i czy jest to zawód przyszłościowy.

Artykuł zawiera między innymi informacje na temat:

  • zawodu dokumentalisty 
  • roli i zadań dokumentalisty 
  • zakresu obowiązków dokumentalisty
  • wymaganych kompetencji i umiejętności do pracy w zawodzie 
  • zawodzie dokumentalisty na rynku pracy

Dokumentalista - kim jest i na czym polega jego praca

Dokumentalista jest osobą, zajmującą się szeroko pojętą dokumentacją. Do jego obowiązków należy między innymi dbanie o poszczególne elementy dokumentacji, a także ich segregacja czy selekcja według ustalonego porządku. Dokumentalista zajmuje się zarówno dokumentacją już obecną, jak i tą, która została niedawno wprowadzona. Zakres jego obowiązków dotyczy nie tylko wewnętrznych, ale również zewnętrznych kwestii, związanych z dokumentacją. Odpowiada on na przykład za udostępnianie jej osobom trzecim (podmiotom zewnętrznym). Dokumentalista to także archiwista, czyli osoba pracująca w archiwach różnorodnych instytucji, która zajmuje się aktami w nich przechowywanymi. Zazwyczaj dokumentalista pracuje samodzielnie przy swoim biurku. Jego głównym narzędziem pracy jest komputer, kserokopiarka oraz różnego rodzaju czytniki. Zazwyczaj pracuje sam, ale niekiedy również z klientami.

Jaki jest zakres obowiązków na stanowisku dokumentalisty

Obowiązki dokumentalisty oscylują w głównej mierze w zakresie sporządzania oraz udostępniania dokumentacji. Taka osoba odpowiada przede za prawidłowe prowadzenie dokumentacji, dobierając metodę indywidualnie do danego miejsca pracy czy też jej charakteru.

Dokumentalista zajmuje się nie tylko tą obecną, ale również nową dokumentacją. Jest on uczestnikiem prac katalogowych i dyżurów, na przykład w bibliotekach wprowadzając, selekcjonując i porządkując wszelkie niezbędne informacje na temat dokumentacji. Dokumentalista jest również odpowiedzialny za dalsze losy udostępnianej dokumentacji. Wykonuje on działania, prowadzące do prawidłowego przygotowania dokumentacji, zanim ta zostanie udostępniona osobom zewnętrznym.

Szukasz pracy?
Zobacz oferty: praca Archiwista
Dodana

Młodszy archiwista ds. obsługi magazynu

Archiwum Państwowe w Katowicach

  • Katowice
Dodana

Starszy archiwista ds. opracowania zasobu

Archiwum Akt Nowych w Warszawie

  • Warszawa
Dodana

Archiwista zakładowy

Centralna Baza Ofert Pracy

  • Kozienice
Dodana

Archiwista - staż

Centralna Baza Ofert Pracy

  • Zakopane
Dodana

Dokumentalista stanowi również osobę, służącą pomocą w przypadku, gdy ktoś nie ma pojęcia, jak korzystać z zasobów bibliotecznych lub nie może znaleźć interesującej go pozycji. Co więcej, podejmuje on również współpracę z pozostałymi członkami zespołu pracowniczego, odpowiadając za komunikację.

Dokumentalista - wymagane kompetencje i umiejętności

Na stanowisku dokumentalisty wymaga się przede wszystkim wysokiego stopnia znajomości metodyki archiwalnej, a także biegłej umiejętności stosowania i interpretowania aktów normatywnych oraz obowiązujących przepisów regulujących sprawy, którymi się zajmuje. Niezbędne są także umiejętności z zakresu obsługi komputera, czyli między innymi znajomość procesów związanych z digitalizacją, takich jak skanowanie. Zakres wymaganych umiejętności na stanowisku dokumentalisty powinien również obejmować znajomość wykorzystania podstawowych zasad, jeśli chodzi o pracę w programach graficznych. Kluczowa jest także znajomość języków obcych. Osoba wykonującą zawód dokumentalisty, winna biegle posługiwać się językiem angielskim na poziomie B2. Wiedza z zakresu języka obcego musi obejmować między innymi słownictwo związane z dokumentacją, umożliwiające jej swobodny odczyt. W przypadku pracy w archiwach pożądaną kompetencją jest znajomość ustawy o narodowym zasobie archiwalnym i archiwach.

Ile zarabia dokumentalista?

Miesięczne wynagrodzenie osób, pracujących w zawodzie dokumentalisty w Polsce wynosi średnio 4 500 złotych brutto. Badania wykazują, że pensja co drugiego dokumentalisty waha się w graniach od 3 600 do 7 300 złotych miesięcznie. Około jedna czwarta dokumentalistów, otrzymująca najniższe wynagrodzenie, co miesiąc zarabia poniżej 3500 złotych brutto. Jeśli chodzi jednak o te dobre wiadomości, również jedna czwarta zatrudnionych w zawodzie dokumentalisty zarabia powyżej 7 300 złotych brutto. Na miesięczne zarobki ma wpływ kilka czynników, do których możemy zaliczyć przede wszystkim doświadczenie w zawodzie, a także wykształcenie oraz posiadane kompetencje. Im dana osoba pracuje dłużej jako dokumentalista, zarobki sukcesywnie się zwiększają, mogąc wynieść nawet powyżej 7 300 złotych miesięcznie w skali brutto.

POZIOM WYNAGRODZENIA ZAROBKI BRUTTO ZAROBKI NETTO
MINIMALNE 3630zł / msc 2785zł / msc
ŚREDNIE 4500zł / msc 3341zł / msc
WYSOKIE 7320zł / msc 5250zł / msc

Dokumentalista - niezbędne wykształcenie

Każdy, kto chciałby pracować w zawodzie dokumentalisty, powinien posiadać wykształcenie humanistyczne. Ten rodzaj wykształcenia wymagany jest najczęściej. Konieczna jest bowiem znajomość języka polskiego na poziomie zaawansowanym Wśród preferowanych kierunków na plan pierwszy wysuwają się: historia sztuki teatrologia lub kierunki pokrewne. Przy obecnym poziomie rozwoju technologicznego, na niektórych stanowiskach preferowane jest wykształcenie informatyczne, dające podstawową wiedzę techniczną dotyczącą rozwiązań webowych i branży IT. Niekiedy wymagana jest także znajomość systemu zarządzania treścią np. CMS. Często wystarczy jedynie ukończenie kursu i nabyte certyfikaty. Przydatna jest także znajomość języka angielskiego na poziomie zaawansowanym, z tego względu preferowane jest ukończenie odpowiednich kursów, potwierdzających tę umiejętność.

CZY POTRZEBNE SZKOŁY / STUDIA KURSY / SZKOLENIA
WYMAGANE Wykształcenie humanistyczne -
PRZYDATNE Wykształcenie informatyczne Kurs korzystania z CMS / Kurs języka angielskiego

Jakie możliwości zatrudnienia daje zawód dokumentalisty

Jakie możliwości zatrudnienia posiada dokumentalista? Osoba chcąca pracować na tym stanowisku może liczyć na zatrudnienie w instytucjach muzealnych, bibliotekach, a także archiwach. Są to z pewnością najbardziej oczywiste stanowiska, jednakże nie jedyne. Komputeryzacja i ciągły rozwój branży informatycznej sprawiły, iż dokumentaliści znajdują zatrudnienie również w tym sektorze. Należy podkreślić, iż jest to obecnie jest to jeden z najbardziej rozwijających się i przyszłościowych sektorów. Z tego względu dokumentaliści znajdują zatrudnienie u globalnych integratorów, twórców innowacyjnych rozwiązań i systemów informatycznych, gdzie są odpowiedzialni za tworzenie dokumentacji systemów informatycznych czy też projektów marketingowych.

Czy zawód dokumentalisty jest przyszłościowy?

Warto również zastanowić się nad pozycją zawodu dokumentalisty na polskim rynku pracy - czy jest to zawód przyszłościowy? Wszystko zależy od rodzaju wykonywanej pracy. Jeśli chodzi o dokumentalistów, którzy na co dzień, w swojej pracy korzystają z komputera czy też innych pomocy technologicznych, badania wykazują, że popularność tego zawodu, a co za tym idzie zapotrzebowania pracodawców będzie sukcesywnie wzrastać. Warto jednak podkreślić, że sytuacja ta nie będzie obejmować dokumentalistów, pracujących na przykład w muzeum czy bibliotece. Pod tym względem, jest to zawód odchodzący w przeszłość, gdyż czynności te podlegają automatyzacji, a ludzie zostają zastępowani przez roboty. Obecnie zawód ten nieustannie ewoluuje, a dokumentaliści zaczynają zajmować się także kreowaniem nowych, innowacyjnych rozwiązań. Na coraz większą skalę dokumentaliści wykorzystywani są w branży IT, tworząc dokumentację systemów informatycznych a nawet projektów marketingowych.

Najczęściej zadawane pytania

Czym zajmuje się dokumentalista? 

Dokumentalista zajmuje się dbanie o dokumentację, a także jej udostępnianie osobom trzecim.

Ile zarabia dokumentalista?

Zarobki dokumentalisty wahają się w graniach od 3 600 do 7 300 złotych miesięcznie. 

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Aleksandra Góral

Redaktor

Redaktor. Content Marketing specialist WhitePress. Specjalista Social Media.

4 komentarze

Gala

Gala

Praca dokumentalisty wydaje się być bardzo istotna dla wielu instytucji i przedsiębiorstw. Z pewnością jest to zawód wymagający, ale jak widać, nie brakuje chętnych do jego podjęcia. Cieszę się, że w Polsce możemy liczyć na wysoko wykwalifikowanych pracowników w tej dziedzinie.
otello

otello

To brzmi jak bardzo interesująca praca. Wydaje mi się, że byłbym w stanie nauczyć się wielu potrzebnych umiejętności i spełniłbym wymagania innych pracodawców. Cieszy mnie również fakt, że pensje w tej branży są atrakcyjne.
Agata

Agata

Nie wiedziałem, że praca dokumentalisty jest aż tak zróżnicowana i wymagająca. Myślę, że nie miałbym wystarczającej wiedzy i umiejętności, by podjąć się tego zawodu, ale cieszy mnie to, że doceniane są kompetencje i doświadczenie pracowników.
Rava 2

Rava 2

Wygląda na to, że praca dokumentalisty nie jest taka prosta, jak można sobie wyobrażać. Jest to zawód wymagający umiejętności z różnych dziedzin oraz szerokiej wiedzy. Interesujące, ile można zarobić pracując w tej branży.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Dbamy o Twoją prywatność

Serwis wykorzystuje pliki cookies, czyli pliki tekstowe, które za zgodą Użytkownika są przechowywane na komputerze lub urządzeniu mobilnym Użytkownika, co może wiązać się również z przetwarzaniem danych osobowych Użytkownika. Pliki cookies przetwarzane przez Aplikuj.pl Paweł Strykowski, zarejestrowany w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej pod adresem: ul. Legionów 26/28, 43-300 Bielsko-Biała, NIP: 5471567654, REGON: 070776507, w celu umożliwienia korzystania z Serwisu, jak również na potrzeby analizy zachowań Użytkownika w Serwisie, personalizacji prezentowanych Użytkownikowi treści oraz reklam, zapewnienia działania funkcji mediów społecznościowych oraz do zarządzania Serwisem. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies, jak również dostęp do panelu zarządzania ustawieniami cookies znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych zawartych w plikach cookies jest zgoda na przetwarzanie danych osobowych wyrażona poprzez akceptację wykorzystania plików cookies (art. 6 (1)(a) RODO).

Zgoda udzielona poprzez wybór opcji "Wyrażam zgodę" oznacza akceptację wszystkich wykorzystywanych w Serwisie plików cookies. Zgoda Użytkownika może być w każdym momencie zmieniona poprzez kliknięcie w link umieszczony w Polityce Prywatności.

Użytkownikom przysługują następujące prawa: prawo do żądania dostępu do swoich danych, prawo do ich sprostowania, prawo do usunięcia danych, prawo do ograniczenia przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym przysługujących Użytkownikowi praw, można znaleźć w naszej Polityce Prywatności.

Dostosowuję swój wybór

Dokonaj szczegółowego wyboru poniższych ustawień, aby zapisać indywidualne ustawienia prywatności. Więcej szczegółowych informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Pliki cookies niezbędne do świadczenia usług drogą elektroniczną Zawsze aktywne
Narzędzia statystyczne i marketingowe Google Tag Manager, Google Analytics, Google Ads, Facebook Piksel (remarketing)
Narzędzie analityczne HotJar Statystyka