Zawody i ich potencjał

Bioenergoterapeuta - praca, zarobki, doświadczenie, zatrudnienie, przyszłość

28 grudnia 2022

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 13 głosów

13 głosów

4 komentarze
Bioenergoterapeuta - praca, zarobki, doświadczenie, zatrudnienie, przyszłość
Zawód bioenergoterapeuty jeszcze kilka lat temu nie cieszył się dobrą sławą. Zadaniem tego specjalisty nie jest jednak leczenie samo w sobie, a wspomaganie procesu terapeutycznego poprzez przywracanie równowagi energetycznej w organizmie pacjenta.

Z artykułu dowiesz się:

 • na czym polega praca bioenergoterapeuty,
 • jakie są cechy dobrego bioenergoterapeuty,
 • ile zarabia bioenergoterapeuta,
 • co wpływa na wysokość jego zarobków,
 • czy do pracy na tym stanowisku są potrzebne dodatkowe szkolenia lub studia,
 • jakie są możliwości zatrudnienia w zawodzie,
 • czy zawód bioenergoterapeuty jest przyszłościowy.

Bioenergoterapeuta - na czym polega praca?

Bioenergoterapeuta to specjalista, którego zadaniem jest ocena stanu energetycznego organizmu. Stanowi ona podstawę do dalszych działań, jakie można podjąć w ramach planowania i przeprowadzania terapii. 

 

Do pozostałych obowiązków bioenergoterapeuty należą:

 • korygowanie stanu bioplazmy oraz biopola;
 • opracowywanie metod terapeutycznych opartych między innymi na hipnozie, psychoenergetyce, anatomii energetycznej czy radiestezji;
 • przekazywanie potencjału energetycznego do organizmu pacjenta;
 • harmonizacja przepływu energii w organizmie pacjenta;
 • pobudzanie procesów regeneracyjnych;
 • prowadzenie dokumentacji pacjenta;
 • ocena stanu zdrowia oraz efektów podejmowanych działań w ramach bioenergoterapii.

Zakres obowiązków jest więc złożony, jednak specjalista w swojej pracy skupia się przede wszystkim na pacjencie i jego potrzebach. Bioenergoterapia bywa mylona z tradycyjnym leczeniem, jednak warto mieć świadomość, że specjalista nie jest lekarzem, zatem nie posiłkuje się przyjętymi metodami medycznymi. Nie jest również psychologiem, choć powinien posiadać wiedzę z zakresu psychoenergetyki.

Cechy dobrego bioenergoterapeuty

Dobry bioenergoterapeuta ciągle podnosi swoje kompetencje zawodowe, czerpiąc z różnego typu filozofii czy alternatywnych metod leczenia. 

 

Predyspozycje do pracy na tym stanowisku to przede wszystkim:

 • umiejętność wsłuchania się w potrzeby pacjenta, który przychodzi z konkretnym problemem;
 • umiejętność logicznego myślenia i łączenia faktów;
 • dbałość o pacjenta;
 • zdolności interpersonalne;
 • gotowość do pracy indywidualnej;
 • gotowość do odbywania rozmów z pacjentami, tłumaczenia im zasad bioenergoterapii czy przekazywania informacji dotyczących samych zabiegów.

Jednocześnie warto zwrócić uwagę na pewne predyspozycje natury zdrowotnej, jakimi są:

 • dobra kondycja fizyczna;
 • dobra kondycja psychiczna;
 • dobry wzrok i słuch;
 • zdolność skupiania uwagi i koncentracji;
 • sprawność zmysłu dotyku.

Ile zarabia bioenergoterapeuta?

Szukasz pracy?

Lekarza stomatolog

Sebadent Gabinety Dentystyczne

 • Swarzędz
Dodana

Lekarz Anestezjolog - Warszawa CS Atrium

Centrum Stomatologii Medicover

 • Warszawa
Dodana

Lekarz Ortodonta - Poliklinika Pod Szyndzielnią

Centrum Stomatologii Medicover

 • Bielsko-Biała
Dodana

Lekarz specjalista kardiolog

Beskidzki Zespół Leczniczo-Rehabilitacyjny

 • Jaworze
Dodana

Lekarz Psychiatra

WOJEWÓDZKI SZPITAL PSYCHIATRYCZNY

 • Andrychów
Dodana

Zarobki bioenergoterapeuty różnią się w zależności od tego, czy pracuje on na etacie, czy też prowadzi własną działalność gospodarczą. W pierwszym przypadku mówmy o z góry ustalonym wynagrodzeniu. Oscyluje ono w okolicach 3500-5000 zł brutto. Czasami specjalista może też liczyć na dodatkową premię, którą pracodawca wypłaca na przykład w przypadku przyjęcia dużej liczby pacjentów czy pozyskania nowych.

Inaczej zarobki wyglądają w przypadku prowadzenia własnej działalności - tutaj plasują się na poziomie od 2500 do 3500 zł netto. W zawodzie tym pracują również osoby cieszące się renomą i uznaniem, których wynagrodzenie może wynosić nawet 10 000-15 000 zł brutto. Niemniej jednak są to przypadki jednostkowe - większość bioenergoterapeutów zarabia znacznie mniej. Więcej informacji na temat wynagrodzenia specjalistów przedstawia poniższa tabela.

POZIOM WYNAGRODZENIA ZAROBKI BRUTTO ZAROBKI NETTO
MINIMALNE 3419zł / msc 2500zł / msc
ŚREDNIE 5000zł / msc 3660zł / msc
WYSOKIE 6000zł / msc 4319zł / msc

Co wpływa na wysokość zarobków w pracy bioenergoterapeuty?

Jak łatwo zauważyć, zarobki bioenergoterapeutów mogą być skrajnie różne. Zależą przede wszystkim od poziomu wykształcenia oraz doświadczenia zawodowego. Ci, którzy wykonują swoją pracę od co najmniej kilku lat, mogą liczyć na zdecydowanie wyższą pensję. Podobnie jest w przypadku osób ciągle poszerzających swoją wiedzę i kompetencje zawodowe.

Zarobki w tym zawodzie różnicuje też miejsce podjęcia pracy. Bioenergoterapeuta może być bowiem zatrudniony na etacie, lecz może również prowadzić własną działalność gospodarczą. W pierwszym przypadku zarobki są ustalone z góry, natomiast w drugim bywają zmienne i zależą na przykład od liczby przyjętych w danym miesiącu pacjentów. Pamiętajmy również o renomie specjalistów - ci, którzy cieszą się uznaniem, zarabiają o wiele więcej niż początkujący. Niemniej jednak w tej branży stosunkowo trudno jest zyskać uznanie, przez co mówimy raczej o przypadkach jednostkowych.

Czy do pracy na stanowisku bioenergoterapeuty potrzebne są studia lub dodatkowe szkolenia?

Dobry bioenergoterapeuta powinien posiadać stosowne wykształcenie, którego coraz częściej wymagają potencjalni pracodawcy. Obecnie w ramach systemu kształcenia zawodowego w Polsce do pracy w zawodzie bioenergoterapeuty można się przygotować przez zdobycie tytułu czeladnika i kolejno mistrza nadawanych w ramach rzemieślniczego przygotowania zawodowego, po zdaniu egzaminu organizowanego przez Izby Rzemieślnicze. Istnieje również możliwość odbycia kursu zawodowego, który najczęściej prowadzony jest przez szkoły policealne. Specjalista powinien ciągle doskonalić swoje umiejętności, które można zdobyć poprzez uczestnictwo w dedykowanych szkoleniach. Więcej informacji na ten temat znaleźć można w tabeli.

CZY POTRZEBNE SZKOŁY / STUDIA KURSY / SZKOLENIA
WYMAGANE Egzamin czeladniczy / mistrzowski
PPRZYDATNE - kurs bioenergoterapeutyki

Jakie są możliwości zatrudnienia w zawodzie bioenergoterapeuty?

Bioenergoterapeuta może podjąć pracę w ośrodkach specjalizujących się w odnowie biologicznej, leczeniu alternatywnym, sanatoriach, hospicjach, zakładach rehabilitacyjnych, stowarzyszeniach wspierających, placówkach służby zdrowia. Istnieje również możliwość otwarcia i prowadzenia własnej działalności gospodarczej, jednak na taki krok decydują się zwykle specjaliści z niemałym doświadczeniem zawodowym. 

Czy zawód bioenergoterapeuty jest przyszłościowy?

Bioenergoterapia nie cieszy się jeszcze w Polsce zbyt dużą popularnością, jednak eksperci są zdania, że z czasem trend ten zacznie się zmieniać. Pacjenci coraz chętniej korzystają z terapii uzupełniających, które w niektórych przypadkach mogą okazać się niezwykle skuteczne. Dlatego też zawód bioenergoterapeuty można dziś uznać za przyszłościowy. Świadczy o tym chociażby fakt, iż od pewnego czasu istnieje możliwość zdobywania kompetencji w tym zawodzie pod okiem mistrzów, a także uzyskania profesjonalnego tytułu nadawanego po zdaniu egzaminu państwowego. Bioenergoterapeuta musi jednak przygotować się na to, że początki w zawodzie nie będą łatwe - liczba ofert pracy jest - na dzień dzisiejszy - ograniczona.

Najczęściej zadawane pytania

Jak zostać bioenergoterapeutą?

Bioenergoterapeutą można zostać, uczestnicząc w dedykowanych kursach bądź poprzez zdobycie tytułu czeladnika, a następnie mistrza. W drugim przypadku należy uprzednio zdać egzamin państwowy.

Gdzie może pracować bioenergoterapeuta?

Bioenergoterapeuta najczęściej podejmuje zatrudnienie w ośrodkach zdrowia, sanatoriach, hospicjach czy punktach odnowy biologicznej. Może również otworzyć i prowadzić własną działalność gospodarczą.

Ile zarabia bioenergoterapeuta?

Bioenergoterapeuta zarabia od 3500 do około 5000 zł brutto. Są także specjaliści, którzy ciesząc się dobrą renomą, osiągają znacznie wyższe dochody miesięczne.

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Aleksandra Góral

Redaktor

Redaktor. Content Marketing specialist WhitePress. Specjalista Social Media.

4 komentarze

Alpaka

Alpaka

Z doświadczenia wiem, że dobry bioenergoterapeuta to prawdziwy skarb w każdej placówce medycznej. Jeśli miałbym wybierać, to zdecydowanie postawiłbym na specjalistę z doświadczeniem i ukończonymi dodatkowymi szkoleniami.
Cela

Cela

Cieszę się, że jest tu tyle informacji na temat zarobków bioenergoterapeutów, co pozwala mi na zorientowanie się, czy warto podjąć naukę na tym kierunku. Ogólnie rzecz biorąc, obszar alternatywnego leczenia zyskuje na popularności, więc myślę, że warto spróbować.
edward

edward

Wydaje mi się, że nie każdy może zostać bioenergoterapeutą - na pewno trzeba mieć odpowiednie predyspozycje i wiedzę. Aczkolwiek, jeśli ktoś już ma takie umiejętności, to jest szansa na pracę i rozwój w tej branży.
Doggy

Doggy

Zawsze interesował mnie ten zawód, ale teraz jestem przekonany, że warto poświęcić czas i pieniądze na zdobycie odpowiedniego wykształcenia, aby stać się dobrym bioenergoterapeutą.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Dbamy o Twoją prywatność

Serwis wykorzystuje pliki cookies, czyli pliki tekstowe, które za zgodą Użytkownika są przechowywane na komputerze lub urządzeniu mobilnym Użytkownika, co może wiązać się również z przetwarzaniem danych osobowych Użytkownika. Pliki cookies przetwarzane przez Aplikuj.pl Paweł Strykowski, zarejestrowany w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej pod adresem: ul. Legionów 26/28, 43-300 Bielsko-Biała, NIP: 5471567654, REGON: 070776507, w celu umożliwienia korzystania z Serwisu, jak również na potrzeby analizy zachowań Użytkownika w Serwisie, personalizacji prezentowanych Użytkownikowi treści oraz reklam, zapewnienia działania funkcji mediów społecznościowych oraz do zarządzania Serwisem. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies, jak również dostęp do panelu zarządzania ustawieniami cookies znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych zawartych w plikach cookies jest zgoda na przetwarzanie danych osobowych wyrażona poprzez akceptację wykorzystania plików cookies (art. 6 (1)(a) RODO).

Zgoda udzielona poprzez wybór opcji "Wyrażam zgodę" oznacza akceptację wszystkich wykorzystywanych w Serwisie plików cookies. Zgoda Użytkownika może być w każdym momencie zmieniona poprzez kliknięcie w link umieszczony w Polityce Prywatności.

Użytkownikom przysługują następujące prawa: prawo do żądania dostępu do swoich danych, prawo do ich sprostowania, prawo do usunięcia danych, prawo do ograniczenia przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym przysługujących Użytkownikowi praw, można znaleźć w naszej Polityce Prywatności.

Dostosowuję swój wybór

Dokonaj szczegółowego wyboru poniższych ustawień, aby zapisać indywidualne ustawienia prywatności. Więcej szczegółowych informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Pliki cookies niezbędne do świadczenia usług drogą elektroniczną Zawsze aktywne
Narzędzia statystyczne i marketingowe Google Tag Manager, Google Analytics, Google Ads, Facebook Piksel (remarketing)
Narzędzie analityczne HotJar Statystyka