Zawody i ich potencjał

Nefrolog - praca, zarobki, doświadczenie, zatrudnienie, przyszłość

28 grudnia 2022

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 8 głosów

8 głosów

4 komentarze
Nefrolog - praca, zarobki, doświadczenie, zatrudnienie, przyszłość
Lekarz nefrolog zajmuje się diagnozowaniem oraz terapią schorzeń nerek i układu moczowego. Może nim zostać jedynie osoba, która ukończy studia medyczne, a następnie specjalizację z zakresu chorób wewnętrznych lub pediatrii oraz nefrologii. Czym charakteryzuje się ten zawód i jakie daje pespektywy rozwoju?

Z artykułu dowiesz się:

 • na czym polega praca nefrologa,
 • jakie są cechy dobrego nefrologa,
 • ile zarabia nefrolog,
 • czy do pracy na tym stanowisku są potrzebne dodatkowe studia lub kursy,
 • kto może zostać nefrologiem,
 • jakie są możliwości zatrudnienia w zawodzie,
 • czy zawód nefrologa jest przyszłościowy.

Nefrolog - na czym polega praca?

Specjalista w zakresie nefrologii zajmuje się diagnozowaniem i leczeniem chorób nerek oraz układu moczowego. W swojej pracy stosuje on metody nieinwazyjne, a więc niechirurgiczne. Skupia się na doborze odpowiednich preparatów leczniczych oraz ocenie stanu zdrowia pacjenta.

 

 Do jego głównych obowiązków należy:

 • przeprowadzenie wywiadu medycznego z pacjentem,
 • zlecanie odpowiednich badań diagnostycznych,
 • analizowanie wyników badań,
 • dobór odpowiednich metod leczenia,
 • kontrolowanie przebiegu procesu leczenia,
 • współpraca z innymi specjalistami, na przykład z urologiem czy onkologiem,
 • zlecanie dializ i kontrolowanie ich przebiegu.

Cechy dobrego nefrologa

Dobry nefrolog powinien wykazywać się cierpliwością, dobrym podejściem do pacjenta oraz umiejętnością myślenia analitycznego. 

 

Kompetencje do pracy w tym zawodzie to przede wszystkim:

 • umiejętność myślenia interdyscyplinarnego,
 • umiejętność wsłuchania się w potrzeby pacjenta,
 • zdolność łączenia faktów,
 • chęć do nauki i ciągłego poszerzania wiedzy,
 • umiejętność współpracy z innymi.

Warto zwrócić uwagę także na predyspozycje zdrowotne lekarza, do których należą:

 • bardzo dobry wzrok i słuch,
 • dobra kondycja fizyczna,
 • możliwość pracy przy komputerze powyżej 4 godzin dziennie,
 • odporność psychiczna.

Ile zarabia nefrolog?

Szukasz pracy?
Zobacz oferty: praca Lekarz

Lekarz

American Heart of Poland Spółka Akcyjna

 • Ustroń
Dodana

Lekarz Psychiatra

Centrum Psychoterapii Odnaleźć sens Monika Markiewicz

 • Bydgoszcz
Dodana

Lekarz kardiolog

American Heart of Poland Spółka Akcyjna

 • Ustroń
Dodana

Lekarz Psychiatra

SMART-HR

 • Piekary Śląskie
Dodana

Lekarz Stomatolog - Kraków Medicover Stomatologia

Centrum Stomatologii Medicover

 • Kraków
Dodana

Wynagrodzenie nefrologa różni się w zależności od tego, czy pracuje on w publicznych jednostkach ochrony zdrowia, czy też prowadzi własną praktykę. Nie jest ono niskie, jednak aby zostać nefrologiem, trzeba przez wiele lat zdobywać wiedzę i umiejętności praktyczne. 

Nie każdy nefrolog będzie zarabiał tyle samo. Wiele zależy tutaj chociażby od wielkości miasta, zakładu w którym pracuje czy zapotrzebowania na lekarza tej właśnie specjalizacji. Niektórzy nefrolodzy łączą dwa etaty, pracując jednocześnie w szpitalu i na przykład w przychodni publicznej, zatem ich zarobki są wyższe.

Średnie zarobki nefrologa przedstawia poniższa tabela.

POZIOM WYNAGRODZENIA ZAROBKI BRUTTO ZAROBKI NETTO
MINIMALNE 4000zł / msc 3022zł / msc
ŚREDNIE 5000zł / msc 3660zł / msc
WYSOKIE 7500zł / msc  5377zł / msc

Czy do pracy na stanowisku nefrologa potrzebne są studia lub dodatkowe szkolenia? 

Zawód nefrologa podlega ścisłym regulacjom, co oznacza, że pracę w nim mogą podjąć jedynie osoby posiadające odpowiednie uprawnienia. W pierwszej kolejności należy ukończyć studia medyczne. Obecnie trwają one 6 lat, czyli 12 semestrów. Następnie lekarz musi zdać egzamin zawodowy nadający prawo do wykonywania zawodu. Dopiero później może podjąć specjalizację z zakresu chorób wewnętrznych lub pediatrii. Uzyskując ją, może podjąć kolejną specjalizację - właśnie z nefrologii.

Droga do zawodu jest więc długa i stosunkowo trudna, jednak ukończenie specjalizacji II stopnia to jeszcze nie koniec. Nefrolog przez cały okres pracy zawodowej uczestniczy w różnego rodzaju szkoleniach czy kursach, aby doskonalić posiadane umiejętności. 

Ścieżkę edukacyjną nefrologa przedstawia poniższa tabela.

CZY POTRZEBNE? SZKOŁY / STUDIA KURSY / SZKOLENIA
WYMAGANE 6-cio letnie studia medyczne + specjalizacja z chorób wewnętrznych / pediatrii + specjalizacja z nefrologii  Kurs w zakresie nefrologii
PRZYDATNE - -

Kto ma największe szanse na zostanie nefrologiem?

Nefrologiem mogą zostać jedynie osoby, które zainteresowane są szeroko pojętą tematyką chorób nerek i układu moczowego. Najczęściej są to specjaliści, którzy nie chcą pracować za pomocą skalpela, a raczej podejmują się leczenia farmakologicznego. Warto mieć na uwadze, że w tym zawodzie bardzo istotne jest ciągłe zdobywanie wiedzy, zatem nefrologiem może zostać lekarz, który zainteresowany jest nowymi osiągnięciami medycyny i jej rozwojem. Zapał do nauki jest potrzebny, gdyż nefrolog musi zdać wiele egzaminów, zanim uzyska prawo do wykonywania zawodu.

Jakie są możliwości zatrudnienia w zawodzie nefrologa?

Nefrolog przede wszystkim podejmuje pracę w państwowych ośrodkach zdrowia, a zatem w szpitalach, stacjach dializ czy przychodniach. Najczęściej jest on zatrudniony w ramach etatu, lecz może również współpracować z konkretnym ośrodkiem. Nefrolodzy decydują się również otworzyć prywatną praktykę lekarską, prowadząc swój własny gabinet specjalistyczny. Mogą też podejmować zatrudnienie w prywatnych klinikach czy szpitalach, które prowadzą poradnię lub oddział chorób wewnętrznych. Nefrolodzy mają więc wiele możliwości, zatem nic dziwnego, że wielu z nich łączy pracę na dwóch etatach jednocześnie. Wiąże się to również z wyższymi zarobkami. 

Czy zawód nefrologa jest przyszłościowy?

Zawód nefrologa z całą pewnością możemy uznać za przyszłościowy - pacjentów ze schorzeniami nerek przybywa, co wiąże się między innymi ze wzrostem zachorowalności na cukrzycę czy inne choroby współistniejące. Warto pamiętać, że nefrolog może leczyć osoby dorosłe bądź dzieci, w zależności od tego, czy posiada specjalizację w zakresie chorób wewnętrznych czy pediatrii. Jednocześnie musimy mieć na uwadze, że droga do zawodu nefrologa nie jest prosta, dlatego tę specjalizację wybierają wyłącznie osoby zdeterminowane i chętne do nauki. Rozwój medycyny, w tym nefrologii, sprawia, że zawód ten ma przed sobą dużą przyszłość, a młodym lekarzom daje spore perspektywy rozwoju. 

Najczęściej zadawane pytania

W czym specjalizuje się nefrolog?

Nefrolog to lekarz, który specjalizuje się w leczeniu schorzeń nerek i układu moczowego. Skupia się przede wszystkim na stosowaniu metod nieinwazyjnych, farmakologicznych.

Jak zostać nefrologiem?

Aby zostać nefrologiem, należy ukończyć studia medyczne, a następnie specjalizację z zakresu chorób wewnętrznych lub pediatrii. Dopiero później można myśleć o specjalizacji z nefrologii.

Czy warto zostać nefrologiem?

Nefrologia rozwija się bardzo prężnie, zatem na specjalistów w tej dziedzinie czeka wiele ciekawych wyzwań zawodowych. Obiecujące są również zarobki, które mogą sięgać nawet kilkunastu tysięcy złotych miesięcznie.

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Aleksandra Góral

Redaktor

Redaktor. Content Marketing specialist WhitePress. Specjalista Social Media.

4 komentarze

pan bocian

pan bocian

W artykule przeczytałam o potrzebie zdobycia specjalizacji z chorób wewnętrznych lub pediatrii przed podjęciem specjalizacji z nefrologii. Nie wiedziałam o tym i teraz jestem nieco zniechęcona, bo znalezienie pracy w zawodzie lekarza już nie jest proste, a teraz okazuje się, że trzeba jeszcze sporo inwestować w naukę.
Lucjan E.

Lucjan E.

Cieszę się, że moja praca w szpitalu towarzyszy mi w zdobywaniu wiedzy i umiejętności. Piknie, że artykuł podkreśla tak wiele razy potrzebę ciągłego kształcenia się, bo tylko w ten sposób będziemy w stanie zapewnić najlepszą opiekę naszym pacjentom.
emeryt Anio

emeryt Anio

Jako szef prywatnej kliniki cenię sobie specjalistów z żadną dziedziną medycyny. Artykuł pokazał mi, że nefrolodzy mają wiele możliwości zatrudnienia i możemy razem z nimi wyjść naprzeciw rosnącej potrzebie leczenia chorób nerek.
Irka B

Irka B

Zastanawiam się nad wyborem specjalizacji lekarskiej i zastanawiałam się, na czym polega praca nefrologa. Artykuł pomógł w zrozumieniu, czym się zajmuje ten lekarz oraz jakie są cechy dobrego nefrologa. Bardzo ciekawe informacje!

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.