Zawody i ich potencjał

Groomer - praca, zarobki, doświadczenie, zatrudnienie, przyszłość

27 grudnia 2022

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 10 głosów

10 głosów

3 komentarze
Groomer - praca, zarobki, doświadczenie, zatrudnienie, przyszłość
Salony groomerskie cieszą się coraz większą popularnością. Ludzie chętnie dbają o swoje pupile, zapewniając im różnego rodzaju zabiegi pielęgnacyjne i kosmetyczne właśnie u profesjonalnych groomerów. Praca tzw. "psiego fryzjera" nie jest jednak usłana różami. Klienci groomera są specyficzni, czasem niecierpliwi, a czasem wymagają szczególnej uwagi i czasu. Nie każdy też może zostać groomerem - trzeba bowiem mieć odpowiednie do tego predyspozycje. Warto też zwrócić uwagę na wiele czynników towarzyszących tej pracy, ponieważ nie jest ona dla każdego.

Z poniższego artykułu dowiesz się:

 • na czym dokładnie polega praca groomera i jaki jest jego zakres obowiązków,
 • jakie cechy i kompetencje przydadzą się w tej profesji,
 • ile zarabia groomer,
 • co jest potrzebne, by nim zostać,
 • w jakich warunkach pracuje groomer.

Groomer - na czym polega praca?

'Groom' z angielskiego oznacza pielęgnować, zatem groomer to osoba, która zajmuje się szeroko pojętą pielęgnacją zwierząt domowych. Grooming jest popularny szczególnie wśród kotów i psów, bowiem istnieje wiele ras, u których strzyżenie to nie tylko dbanie o wygląd pupilów (zwłaszcza tych biorących udział w wystawach), ale przede wszystkim o ich zdrowie i samopoczucie. 

Nowoczesny grooming opiera się także na fantazyjnych fryzurach dla psów, które znacznie różnią się od kanonu uczesań wyznaczonych przez znane organizacje zrzeszające hodowców. Ta forma zyskuje na popularności szczególnie wśród właścicieli, których nie interesują wystawy. Profesjonalny groomer na podstawie rasy, stanu psa i oczekiwań jego właściciela dopiera odpowiednie techniki pracy oraz odpowiednie zabiegi pielęgnacyjne. 

Dobór kosmetyków jest szczególnie ważny, bowiem nieodpowiednie preparaty mogą przyczynić się do wystąpienia objawów alergii. Osoba na tym stanowisku jest odpowiedzialna za bezpieczeństwo czworonoga powierzonego mu na czas wykonania usługi. Musi on dezynfekować stanowisko pracy po każdym kliencie, dokładnie czyścić i sterylizować narzędzia oraz przybory, a także zadbać o poprawne zagospodarowanie odpadów powstałych podczas zabiegów pielęgnacyjnych i higienicznych. Wiele osób nazywa groomera po prostu psim fryzjerem, jednak strzyżenie to tylko jedna z wielu usług proponowanych przez profesjonalnego groomera. 

Zakres obowiązków na stanowisku groomera:
 • rozczesywanie i ścinanie sierści;
 • kąpiel, suszenie i pielęgnacja włosów bądź sierści z użyciem profesjonalnych kosmetyków,
 • trymowanie, czyli podcinanie martwej sierści u zwierząt szorstkowłosych,
 • czyszczenie uszu i usuwanie zalegającej w nich woskowiny,
 • mycie zębów,
 • obcinanie pazurów,
 • masaże,
 • usuwanie pcheł, wszy, i innych insektów,
 • doradztwo klientom w zakresie fryzur czworonogów,
 • obsługa klienta,
 • dbanie o narzędzia i porządek na stanowisku pracy. 

Cechy dobrego groomera

Podstawową cechą dobrego groomera jest zamiłowanie do zwierząt. Bez tego ta praca nie będzie ani satysfakcjonująca, ani przyjemna - dla obu stron. Dobry groomer powinien być też przede wszystkim cierpliwy, ponieważ zwierzęta mają różne charaktery i do każdego czworonoga należy podchodzić w sposób indywidualny. Zwierzęta wyczuwają stres, dlatego spokój również jest na tym stanowisku bardzo ważny. Nie sposób przewidzieć, jak zachowa się dany pies czy kot. Groomer musi być przygotowany na różne sytuacje, także na wypadek wybuchu agresji psa. 

Szukasz pracy?
Dodana

Specjalista sprzedaży elektroniki i automatyki przemysłowej (B2B)

AMTEK, spol. s r.o. Sp. z o.o. Oddział w Polsce

 • Mazowieckie
 • 7 000-9 000 zł / mc
Dodana

Inżynier ds. Inwestycji Budowlanych

Dijo Baking Sp. z o.o.

 • Wrocław
Dodana
Dodana

Asystent Projektanta drogowego

ROBIMART Sp. z o.o.

 • Pruszków
Dodana

Dobry groomer to dokładny groomer. Strzyżenie trudnej sierści wymaga precyzji, nie tylko po to, by była ona idealna obcięta, ale przede wszystkim, by nie zranić delikatnej skóry czworonoga. Zdolności manualne i poczucie estetyki to niezbędne cechy do pracy w tym zawodzie. Dodatkowo, psi fryzjer powinien być na bieżąco z trendami w modzie - tej zwierzęcej, oczywiście.

Jakie kompetencje przydadzą się do pracy jako groomer?

 • specjalistyczna wiedza na temat ras psów i kotów,
 • podstawowa wiedza na temat sposobów pielęgnacji i strzyżenia, 
 • zdolności manualne,
 • chęć rozwoju i podnoszenia kompetencji. 

Ile zarabia groomer?

Groomer ostatnimi czasy coraz bardziej zyskuje na popularności. Ludzie chętnie dbają o swoje pupile, a co za tym idzie, chętniej odwiedzają salony piękności dla zwierząt. Skorzy są zapłacić za kąpiel, strzyżenie i czesanie nawet kilkaset złotych. W zależności od wielkości miasta groomerzy zarabiać mogą od 3000 zł wzwyż. W profesjonalnych salonach stawki są znacznie wyższe. W poniższej tabelki przedstawione są średnie zarobki groomera. 

POZIOM WYNAGRODZENIA ZAROBKI BRUTTO ZAROBKI NETTO
MINIMALNE 3000zł / msc 2356zł / msc
ŚREDNIE 4000zł / msc 3022zł / msc
WYSOKIE 6000zł / msc 4319zł / msc

Czy do pracy na stanowisku groomera potrzebne są studia lub dodatkowe szkolenia?

Nie ma żadnych norm prawnych sprawdzających kompetencje groomera. Praca na tym stanowisku nie wymaga zatem żadnego wykształcenia. Ma to swoje plusy i minusy, jednak zapewne sami byśmy nie chcieli oddać swojego pupila w ręce zupełnie niekompetentnej osoby, bowiem niewłaściwa pielęgnacja czy brak doświadczenia w strzyżeniu zwierząt może mieć negatywne skutki dla zdrowia, a nawet życia psa.

Dlatego też warto udać się na profesjonalne szkolenie dla groomerów. Dowiesz się na nim, jak pielęgnować i zadbać o konkretne rasy, jak strzyc, trymować i wykonywać inne usługi. Taki kurs to prawdziwe kompendium wiedzy, które z pewnością ułatwi ci start w dążeniu do celu. Poniższa tabelka przedstawia potrzebne szkolenia do pracy na tym stanowisku.

CZY POTRZEBNE? SZKOŁY / STUDIA KURSY / SZKOLENIA
WYMAGANE - -
PRZYDATNE - Profesjonalne szkolenie dla groomerów

W jakich warunkach pracuje groomer?

Warunki pracy groomera są wyjątkowo specyficzne. Każde zwierzę jest inne, każde ma inny charakter. Klienci nie powiedzą, co ich trapi, co im przeszkadza, ani co lubią. Groomer musi być więc przygotowany na różne reakcje i zachowania zwierząt. O ile york czy shih tzu nie stanowią większego zagrożenia, to chow chow czy owczarek niemiecki już tak.

Groomer powinien wiedzieć, jak uspokoić zwierzę oraz jak zapewnić mu poczucie bezpieczeństwa. Praca groomera odbywa się praktycznie cały czas w pozycji stojącej, co ma ogromny wpływ na stan kręgosłupa. Trzeba liczyć się też z tym, że zwierzęta musimy nosić, przenosić i podnosić. Warto też sprawdzić, czy nie jesteśmy uczuleni na stosowane w salonie kosmetyki bądź po prostu na ślinę psa lub kota. Uczulenie niestety może całkowicie przekreślić pracę na tym stanowisku.

Predyspozycje zdrowotne potrzebne na stanowisku groomera:

 • brak alergii na kurz, ślinę, sierść czy włosy zwierząt,
 • dobra sprawność układu mięśniowego i kostnostawowego,
 • rozwinięty zmysł dotyku,
 • brak problemów z kręgosłupem.

Jakie są możliwości zatrudnienia w zawodzie groomera?

Możliwości zatrudnienia w zawodzie groomera jest wiele. Możesz otworzyć swój własny salon groomerski - nie ma tu żadnych wymagań co do wykształcenia czy kompetencji. Ścieżka kariery zależy wyłącznie od Ciebie. Możesz podjąć pracę w istniejącym już salonie, w zakładzie weterynaryjnym bądź możesz świadczyć usługi mobilne, co w dzisiejszych czasach jest na wagę złota. Możliwości jest wiele. Ty decydujesz o tym, jaką ścieżkę wybierzesz. 

Czy zawód groomera jest przyszłościowy?

Zawód groomera to stosunkowa nowość w Polsce, jest więc jak najbardziej przyszłościowy. Tym bardziej, że świadomość ludzi na temat dbania o zwierzęta coraz bardziej się zwiększa, a co za tym idzie, salony groomerskie zyskują na popularności. Wizyta w takim salonie sprawia, że właściciel zwierzaka jest spokojny o kondycję i wygląd swojego psa. Świadomość, że powierza pupila w ręce profesjonalisty, jest warta każdej złotówki. Nie każdy właściciel ma czas i chęci, by strzyc psy. Niektórzy się po prostu boją, że zranią pieska. Wtedy nadchodzi czas na groomera. 

Video

Najczęściej zadawane pytania

Kto może zostać groomerem?

Groomerem może zostać każdy, kto kocha zwierzęta. Odpowiednie podejście to połowa sukcesu. Druga połowa to ukończony kurs groomerski, cierpliwość i talent. Nie trzeba kończyć studiów, by pracować na tym stanowisku. 

Co muszę wiedzieć przed podjęciem pracy na stanowisku groomera? 

Przede wszystkim musisz zapoznać się z rasami psów i kotów. Wiedza ta jest niezbędna do wdrożenia odpowiedniej pielęgnacji i strzyżenia bez wyrządzania krzywdy zwierzakowi. Dodatkowym utrudnieniem są psy biorące udział w wystawach. Koniecznie zapoznaj się z panującymi na nich zasadami, by umożliwić właścicielowi start w konkursie. Przed podjęciem pracy jako groomer musisz też poznać jej warunki. Praca jest głównie stojąca, co może mieć wpływ na twoje zdrowie. Koniecznie zrób testy alergiczne - uczulenie na sierść bądź ślinę uniemożliwi ci kontynuację pracy. 

Czy muszę ukończyć kurs groomerski, by podjąć pracę na tym stanowisku? 

Nie musisz, ale byłoby dobrze go ukończyć - na kursie zapoznasz się z technikami pielęgnacji i strzyżenia oraz dowiesz się, jak w pełni zadbać o potrzeby czworonogów. Taki kurs to prawdziwe kompendium wiedzy, dzięki któremu podniesiesz swoje kompetencje i zyskasz przychylność klientów. 

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Aleksandra Góral

Redaktor

Redaktor. Content Marketing specialist WhitePress. Specjalista Social Media.

3 komentarze

galaxy

galaxy

Myślę, że to jest świetna okazja dla osób, które lubią psy i chcą pracować w branży zwierzęcej. Cieszy mnie fakt, że nie potrzeba tu specjalnej edukacji, a jedynie odpowiednie szkolenia.
Piotrek

Piotrek

Nie przepadam za zwierzętami, więc nie wybrałbym się na kurs i nie zostałbym groomerem. Ale ludzie, którzy lubią psy i koty i cenią sobie pracę z nimi, powinni to brać pod uwagę.
Irka

Irka

Zwykle myślimy o tym, jak ciężka jest praca w salonach fryzjerskich dla ludzi, ale zapomnieliśmy o psich fryzjerach! Słyszałem, że to naprawdę wymagające zajęcie, ale ci, którzy są zafascynowani zwierzętami, na pewno będą mieli tutaj świetną karierę.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Dbamy o Twoją prywatność

Serwis wykorzystuje pliki cookies, czyli pliki tekstowe, które za zgodą Użytkownika są przechowywane na komputerze lub urządzeniu mobilnym Użytkownika, co może wiązać się również z przetwarzaniem danych osobowych Użytkownika. Pliki cookies przetwarzane przez Aplikuj.pl Paweł Strykowski, zarejestrowany w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej pod adresem: ul. Legionów 26/28, 43-300 Bielsko-Biała, NIP: 5471567654, REGON: 070776507, w celu umożliwienia korzystania z Serwisu, jak również na potrzeby analizy zachowań Użytkownika w Serwisie, personalizacji prezentowanych Użytkownikowi treści oraz reklam, zapewnienia działania funkcji mediów społecznościowych oraz do zarządzania Serwisem. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies, jak również dostęp do panelu zarządzania ustawieniami cookies znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych zawartych w plikach cookies jest zgoda na przetwarzanie danych osobowych wyrażona poprzez akceptację wykorzystania plików cookies (art. 6 (1)(a) RODO).

Zgoda udzielona poprzez wybór opcji "Wyrażam zgodę" oznacza akceptację wszystkich wykorzystywanych w Serwisie plików cookies. Zgoda Użytkownika może być w każdym momencie zmieniona poprzez kliknięcie w link umieszczony w Polityce Prywatności.

Użytkownikom przysługują następujące prawa: prawo do żądania dostępu do swoich danych, prawo do ich sprostowania, prawo do usunięcia danych, prawo do ograniczenia przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym przysługujących Użytkownikowi praw, można znaleźć w naszej Polityce Prywatności.

Dostosowuję swój wybór

Dokonaj szczegółowego wyboru poniższych ustawień, aby zapisać indywidualne ustawienia prywatności. Więcej szczegółowych informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Pliki cookies niezbędne do świadczenia usług drogą elektroniczną Zawsze aktywne
Narzędzia statystyczne i marketingowe Google Tag Manager, Google Analytics, Google Ads, Facebook Piksel (remarketing)
Narzędzie analityczne HotJar Statystyka