Zawody i ich potencjał

Coolhunter - praca, zarobki, doświadczenie, zatrudnienie, przyszłość

27 grudnia 2022

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 16 głosów

16 głosów

4 komentarze
Coolhunter - praca, zarobki, doświadczenie, zatrudnienie, przyszłość
Coolhunter to jeden z nowych zawodów, który w dosłownym tłumaczeniu oznacza analityka trendów rynkowych. W Polskiej Klasyfikacji Zawodów i Specjalności pojawił się dopiero w 2010 roku, jednak od tego czasu można dostrzec coraz większe zapotrzebowanie na tych pracowników. Jego praca opiera się na przewidywaniu nowych trendów, a także w ramach wykonywanych obowiązków musi odwiedzać miejsca, w których często przebywają młode osoby. Zadaniem analityka jest obserwowanie młodych ludzi.

Z tego artykułu dowiesz się:

 • na czym polega praca coolhuntera, 
 • w jaki sposób można zostać coolhunterem, a także na jakie zarobki można liczyć, 
 • czy podczas rekrutacji istotne jest ukończenie studiów lub dodatkowych szkoleń, 
 • jakie są możliwości pracy w tym zawodzie oraz czy jest on przyszłościowy. 

Coolhunter - na czym polega praca?

Coolhunter jest zamiennie nazywany analitykiem trendów rynkowych. Osoba zatrudniona na stanowisku coolhuntera odpowiedzialna jest za obserwowanie, wykrywanie i przewidywanie nowych trendów pojawiających się w różnych gałęziach rynku, np. w modzie, gadżetach, rozrywkach czy nawet artykułach spożywczych. Musi dostrzegać i zwracać uwagę, w jaki sposób ubierają się ludzie, jakie preferują fryzury, a także z jakich sprzętów elektronicznych chętnie korzystają. Choć te aspekty są odgórnie określane. Bada upodobania docelowej grupy społecznej. Informacje pozyskuje podczas nieoficjalnych rozmów na dane tematy. Pozyskiwane informacje są przekazywane specjalistom zajmującym się reklamami. 

W ramach wykonywanych obowiązków musi realizować następujące zadania:
 • obserwowanie i analizowań zachowań konsumenckich, 
 • obserwowanie reakcji konsumentów, a także  pozyskiwanie opinii na dane tematy, 
 • wynajdywanie grupowych liderów, którzy są nieformalnymi trendsetterami, 
 • tworzenie raportów na podstawie uzyskiwanych informacji w odniesieniu do danych produktów, usług lub trendów. 

Jak zostać coolhunterem?

W drodze do kariery na stanowisko coolhuntera nie są wymagane żadne specjalistyczne szkolenia, studia czy kursy. Dla pracodawców najważniejszym kryterium są predyspozycje indywidualne, a także cechy charakteru. W procesie rekrutacji największe szanse zatrudnienia posiadają osoby, które posiadają trwałe powiązania z branżą rozrywkową, modową, show-biznesem. Ponadto, szanse mają osoby, które mają związek z reklamą lub marketingiem. Coolhuntering nierzadko jest rekomendowany dla studentów. Wówczas w swojej pracy potrafią połączyć zarówno przyjemne, jak i pożyteczne. Podczas pobytu i spotkań towarzyskich w klubach, kawiarniach, kinach i innych miejscach rozrywkowych, mają możliwość obserwowania jak zmieniają się trendy i przekazywania tych informacji do właściwych komórek. 

Jakie kompetencje przydadzą się do pracy jako coolhuntera?

Osoby, które chcą zostać coolhunterami powinny:

 • nie rzucać się w oczy, jednak nie może wyglądać jak typowy obserwator;
 • musi mieć oczy i uszy dookoła głowy;
 • odnotowywać sytuacje, które dla wielu osób mogą pozostawać bez znaczenia;
 • umieć rozmawiać z ludźmi i dowiadywać się od nich interesujących go rzeczy. 

Ile zarabia coolhunter?

Szukasz pracy?

OPERATOR MASZYN - produkcja śrub

BULTEN POLSKA S.A.

 • Bielsko-Biała
Dodana

Praca dodatkowa- tygodniówki- Rybitwy - zmiany nocno-poranne

TWG Polska Sp. z o.o.

 • Kraków
 • 28-28 zł / h
Dodana
Aplikuj bez CV
Dodana
Dodana
Dodana

Zarobki coolhunterów są trudne w oszacowaniu, ponieważ jest to zawód, który dopiero zaczyna się konkretnie zakorzeniać na rynku. W zamieszczanych ogłoszeniach można znaleźć informacje, że dla analityków trendów rynkowych przewidziane są wynagrodzenia od 3500 do 6000 zł brutto na miesiąc. Firmy zatrudniające coolhunterów często decydują się na przeniesienie tych obowiązków na pracowników, wówczas wzrasta ich wynagrodzenie. Czynniki, które rzutują na zarobki coolhunterów, określone zostały w poniższej tabeli. 

POZIOM WYNAGRODZENIA ZAROBKI BRUTTO ZAROBKI NETTO
MINIMALNE 3500zł / msc 2702zł / msc
ŚREDNIE 4750zł / msc 3501zł / msc
WYSOKIE 6000zł / msc 4319zł / msc

Czy do pracy na stanowisku coolhuntera potrzebne są studia lub dodatkowe szkolenia?

Osoby, które chcą wykonywać pracę na stanowisku coolhuntera, nie muszą kończyć żadnych specjalistycznych studiów czy szkoleń. O wiele ważniejsze są cechy charakteru, które pozwalają na realizowanie powierzonych obowiązków. Aspekty, na które zwracają uwagę pracodawcy w trakcie rekrutacji, przedstawia dołączona tabela. 

CZY POTRZEBNE? SZKOŁY / STUDIA KURSY / SZKOLENIA
WYMAGANE - -
PRZYDATNE - -

Dla kogo najlepsza jest praca na stanowisku coolhuntera?

Na stanowisko coolhuntera poszukiwane są osoby, które nie rzucają się w oczy. Odchodzi się od wyboru osób pokroju tzw. "tajniaków", czyli nastawionych na obserwację, śledzenie lub notowanie. Praca coolhuntera sprawdza się szczególnie dla stałych bywalców klubów lub restauracji. W rezultacie doskonale wtapiają się w tłum, a ich naturalne postępowanie sprawia, że nikt nie posiada wątpliwości o celu ich pobytu. W takich miejscach mogą najrzetelniej zbierać informacje, na które wyrażane jest zapotrzebowanie. Jest to konieczne w trakcie kreowania nowych trendów lub wprowadzania zmian. 

Posada coolhuntera dedykowana jest przede wszystkim dla dobrych obserwatorów. W trakcie niezobowiązującej rozmowy potrafią uzyskać potrzebne informacje. Ponadto świetnie powinni sobie radzić z selekcjonowaniem zebranego materiału. Na drodze dedukcji mogą określić, czy dany trend będzie chwilowy, czy zostanie na rynku na dłużej. Podsumowując, dobry coolhunter musi charakteryzować się intuicją, rozrywkowością, dobrym gustem i smakiem. Równolegle bardzo ważna jest dyspozycyjność, także w godzinach nocnych. 

Jakie są predyspozycje zdrowotne na stanowisku coolhuntera?

Coolhunter musi charakteryzować się:

 • dobrym zdrowiem i kondycją, ponieważ musi pozostawać dyspozycyjny i móc pracować w porze nocnej;
 • brakiem schorzeń lub niepełnosprawności, które uniemożliwiają sprawne komunikowanie. 

Jakie są możliwości zatrudnienia w zawodzie coolhuntera?

Coolhunter jest bardzo często traktowany jako sposób na zarobienie dodatkowych pieniędzy, choć bardzo obrotne osoby bez większych wysiłków łączą swoje życie towarzyskie z byciem coolhunterem. Coolhunter nierzadko stanowi pracę dodatkową, ponieważ inne stanowiska pracy nie koligują z tymi obowiązkami, ponieważ wyjścia są często realizowane w weekendy, popołudniami, a nawet nocami. 

Osoby poszukujące zatrudnienia jako coolhunter mogą zwrócić się do firm marketingowych czy reklamowych. Równolegle duże zapotrzebowane na coolhunterów wykazują producenci, którzy chcą wybadać rynek przed wprowadzeniem danego produktu. 

Jaki jest zakres obowiązków na stanowisku coolhunter?

Coolhunter odpowiada za:

 • obserwowanie wskazanych grup społecznych pod kątem posiadanych przez nich zainteresowań i zachowań;
 • zbieranie opinii na dane tematy;
 • analizowanie poszczególnych rodzajów zachowań, aby zyskać informacje o preferowanych produktach, usługach czy trendach;
 • przekazywanie zebranych informacji specjalistom zajmujących się reklamą.

Czy zawód coolhuntera jest przyszłościowy?

Ofert pracy na stanowisku coolhuntera z pewnością będzie przybywało w najbliższych latach. Jest on stosunkowo młody na polskim rynku pracy. Pierwsza oferta pracy pochodzi z 2010 roku, jednak wraz z rozwojem branży rozrywkowej coraz częściej dostrzegalny jest wzrost zapotrzebowania na osoby, które niezauważone potrafią wybadać oczekiwania młodych ludzi. Warto rozwijać swoje kompetencje miękkie, ponieważ dla osób najlepiej wywiązujących się z obowiązków z pewnością nie zabraknie dobrze płatnej pracy. 

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Aleksandra Góral

Redaktor

Redaktor. Content Marketing specialist WhitePress. Specjalista Social Media.

4 komentarze

Ewelina

Ewelina

Bardzo ciekawy artykuł. Zastanawiałam się już od dawna, jaki zawód mógłby mi odpowiadać, ale dopiero teraz dowiedziałam się o coolhunterach. Zastanowiłam się, czy nie spróbować znaleźć pracy na tym stanowisku.
andrzej

andrzej

Praca jako coolhunter to nie tylko ciekawe zadanie, ale także sposób na zarobienie dodatkowych pieniędzy. Zawsze byłem towarzyski i interesuje się aktualnymi trendami, więc myślę, że mógłbym znaleźć swoje miejsce na tym stanowisku.
Mirosława Boguta

Mirosława Boguta

Cieszę się, że ta praca nie wymaga specjalistycznych szkoleń czy studiów. Chętnie spróbuję swoich sił, ponieważ od zawsze interesowałam się trendami i modą. Mam nadzieję, że znajdę pracodawcę, który doceni moje predyspozycje.
samko

samko

Jestem zaskoczony, jakie ważne cechy charakteru są wymagane do pracy na stanowisku coolhuntera. Zawsze miałem na myśli, że najważniejsza jest wiedza branżowa, ale teraz widzę, że trzeba mieć także intuicję, dobry gust i smak oraz bycie dyspozycyjnym.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Dbamy o Twoją prywatność

Serwis wykorzystuje pliki cookies, czyli pliki tekstowe, które za zgodą Użytkownika są przechowywane na komputerze lub urządzeniu mobilnym Użytkownika, co może wiązać się również z przetwarzaniem danych osobowych Użytkownika. Pliki cookies przetwarzane przez Aplikuj.pl Paweł Strykowski, zarejestrowany w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej pod adresem: ul. Legionów 26/28, 43-300 Bielsko-Biała, NIP: 5471567654, REGON: 070776507, w celu umożliwienia korzystania z Serwisu, jak również na potrzeby analizy zachowań Użytkownika w Serwisie, personalizacji prezentowanych Użytkownikowi treści oraz reklam, zapewnienia działania funkcji mediów społecznościowych oraz do zarządzania Serwisem. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies, jak również dostęp do panelu zarządzania ustawieniami cookies znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych zawartych w plikach cookies jest zgoda na przetwarzanie danych osobowych wyrażona poprzez akceptację wykorzystania plików cookies (art. 6 (1)(a) RODO).

Zgoda udzielona poprzez wybór opcji "Wyrażam zgodę" oznacza akceptację wszystkich wykorzystywanych w Serwisie plików cookies. Zgoda Użytkownika może być w każdym momencie zmieniona poprzez kliknięcie w link umieszczony w Polityce Prywatności.

Użytkownikom przysługują następujące prawa: prawo do żądania dostępu do swoich danych, prawo do ich sprostowania, prawo do usunięcia danych, prawo do ograniczenia przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym przysługujących Użytkownikowi praw, można znaleźć w naszej Polityce Prywatności.

Dostosowuję swój wybór

Dokonaj szczegółowego wyboru poniższych ustawień, aby zapisać indywidualne ustawienia prywatności. Więcej szczegółowych informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Pliki cookies niezbędne do świadczenia usług drogą elektroniczną Zawsze aktywne
Narzędzia statystyczne i marketingowe Google Tag Manager, Google Analytics, Google Ads, Facebook Piksel (remarketing)
Narzędzie analityczne HotJar Statystyka