Zawody i ich potencjał

Szofer - praca, zarobki, doświadczenie, zatrudnienie, przyszłość

23 grudnia 2022

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 7 głosów

7 głosów

4 komentarze
Szofer - praca, zarobki, doświadczenie, zatrudnienie, przyszłość
Szofer pracuje w branży usługowej. Zajmuje się obsługą pojazdów silnikowych, takich jak limuzyny oraz sedany. Zostanie szoferem może rozważyć osoba, szukająca pracy w branży hotelarskiej czy też administracji państwowej, potrafiąca i lubiąca prowadzić samochód, a także mająca dobry kontakt z ludźmi. Stanowisko to umożliwia prowadzenie luksusowych samochodów oraz pracę dla wysoko usytuowanych prezesów czy dyrektorów.

W niniejszym artykule omówimy wszystkie najważniejsze kwestie związane ze stanowiskiem szofera. Wyjaśnimy między innymi:

 • na czym polega praca w tym zawodzie,
 • ile zarabia się na danym stanowisku,
 • jakie wykształcenie należy posiadać chcąc, pracować w tym zawodzie,
 • czy jest to zawód przyszłościowy,
 • przydatne kompetencje do wykonywania tego zawodu,
 • zakres obowiązków szofera.

Szofer - na czym polega praca?

Praca szofera najczęściej polega na dowożeniu klienta do wyznaczonego celu. Pełni on rolę osobistego kierowcy, będąc do całkowitej dyspozycji osoby, którą przewozi. Szofer jest profesjonalistą odpowiedzialnym za dostarczanie klienta z jednego miejsca do drugiego. Szoferzy, którzy zatrudniani są przez agencje, najczęściej przechodzą szczegółową kontrolę pod względem przeszłości kryminalnej czy wykroczeń drogowych.

Cechy dobrego szofera

Cechą dobrego szofera, która wysuwa się na pierwszy plan, jest przede wszystkim profesjonalizm. Od szofera wymaganych jest kilka kluczowych zachowań w tym przybycie do pracy w pełni przygotowanym, używania języka pełnego szacunku, a także wykorzystania swojej wiedzy oraz umiejętności do ciągłej poprawy jakości świadczonych usług. Nie bez znaczenia jest także punktualność. Niedopuszczalne jest spóźnienie bez podania wyraźnej przyczyny. Niemniej istotne są także wysokie zdolności komunikacyjne. Pomagają one w odpowiednim przekazywaniu istotnych informacji klientom. Dzięki dobrej komunikacji szofer jest w stanie dowieźć klientów do celu na czas, co zdecydowanie minimalizuje ryzyko wystąpienia różnorodnych incydentów, a także zapewnia bezpieczną i sprawną obsługę.

Ile zarabia szofer?

Uśredniając, szofer zawodowy zarabia 4075 zł brutto, przy czym co nawet jedna czwarta wszystkich zatrudnionych na tym stanowisku zarabia powyżej tego pułapu. Poniższa tabelka przedstawia najważniejsze dane na temat zarobków na stanowisku szofera.

POZIOM WYNAGRODZENIA ZAROBKI BRUTTO ZAROBKI NETTO
MINIMALNE

3412zł / msc

2646zł / msc

ŚREDNIE

4075zł / msc

3070zł / msc

WYSOKIE

5415 zł / msc

3925zł / msc

Czy do pracy na stanowisku szofera potrzebne są studia lub dodatkowe szkolenia?

Szukasz pracy?
Zobacz oferty: praca Kierowca

Pracownik ochrony - kierowca

Dijo Baking Sp. z o.o.

 • Wrocław
Dodana

Opiekun Kierowcy

MAGTRANS Sp. z o. o.

 • Busko-Zdrój
Dodana

KIEROWCA KAT. C

Dąbrowskie Wodociągi Sp. z o.o.

 • Dąbrowa Górnicza
Dodana
Dodana

Informacje na temat preferowanego wykształcenia oraz wszelkich niezbędnych kursów czy szkoleń zebrane zostały w tabeli, która znajduje się poniżej.

CZY POTRZEBNE? SZKOŁY / STUDIA KURSY / SZKOLENIA
WYMAGANE - Prawo jazdy
PRZYDATNE - kurs na kierowcę zawodowego

Jak wygląda organizacja stanowiska pracy na stanowisku szofera?

Szoferzy częstokroć przechodzą szkolenie w zakresie jazdy defensywnej. Ma on na celu, nauczenie się poruszania po drodze w taki sposób, aby mieć na uwadze bezpieczeństwo i terminowość oraz stawiać je jako najwyższy priorytet. Jazda defensywna uwzględnia warunki drogowe i pogodowe w ten sposób, aby dokonać najlepszego wyboru jazdy w zależności od zaistniałej sytuacji. Szofer przechodzi przeszkolenie w kierunku podstawowej obsługi pojazdu i jego konserwacji, takiej jak np. wymiana opon czy sprawdzanie poziomu płynów w samochodzie. 

Jakie są możliwości zatrudnienia w zawodzie szofera?

Osoby chcące pracować na stanowisku szofera mają możliwość zatrudnienia w różnych organizacjach. Należą do nich przede wszystkim prywatne domostwa, agencje rządowe, korporacje oraz firmy oferujące limuzyny. Często jest to praca powyżej 40 godzin tygodniowo, w zależności oczywiście od konkretnego pracodawcy czy też potrzeb klientów.

W tym zawodzie można pracować jedynie dla jednej osoby lub też obsługiwać wielu różnych klientów w każdym tygodniu. Harmonogram pracy może się różnić w zależności od konkretnego dnia lub tygodnia. Czasem większość dnia stanowi jazda z klientem, innym razem może być to czyszczenie obsługiwanego pojazdu.

Czy zawód szofera jest przyszłościowy?

Ze względu na różnorodne możliwości zatrudnienia zawód szofera jest jak najbardziej przyszłościowy. Korporacje oraz biznesmeni często zatrudniają szoferów z wygody oraz w celu podkreślenia własnego prestiżu. Co niezmiernie istotne, zawód ten umożliwia szybkie i bezproblemowe zatrudnienie w zawodach pokrewnych, jak taksówkarz czy jako ogólnie pojęty kierowca w różnych branżach.

Jakie kompetencje przydadzą się do pracy jako szofer?

Kompetencje potrzebne do wykonywania zawodu szofera obejmują w głównej mierze te, związane z prowadzeniem pojazdu oraz kontaktem z klientami. Zaliczane są do nich między innymi:

 • posiadanie prawa jazdy przynajmniej kategorii B,
 • umiejętność stosowania się do wymogów i instrukcji BHP i ochrony przeciwpożarowej,
 • zdolność uzupełniania w samochodzie brakujących płynów oraz olejów,
 • biegłość w analizowaniu i weryfikowaniu najdogodniejszej trasy przejazdu, z wykorzystaniem wiedzy własnej oraz nawigacji GPS czy map,
 • umiejętność dostosowywania jazdy pojazdem do zmieniających się warunków atmosferycznych,
 • zdolność udzielenia w nagłych przypadkach pierwszej pomocy przewożonym pasażerom,
 • biegłość w sprawnym podejmowaniu decyzji,
 • przestrzeganie zasad kultury osobistej i kultury ruchu drogowego,
 • kierowanie się zasadami zgodnymi z etyką zawodową i obowiązującymi przepisami.

Jakie są predyspozycje zdrowotne na stanowisku szofera?

Pracę na stanowisku szofera zalicza się do raczej lekkich, biorąc pod uwagę wielkość obciążenia fizycznego. Z tego względu zawód ten nie wymaga specjalnych uwarunkowań pod względem zdrowia. Predyspozycje zdrowotne wymagają od osoby chcącej pracować na stanowisku szofera, przede wszystkim dobrego ogólnego stanu zdrowia. Poza tym wskazane są:

 • koordynacja wzrokowo-ruchowa na wysokim poziomie,
 • sprawność narządu wzroku, ostrość wzroku,
 • sprawność narządu słuchu, ostrość słuchu,
 • sprawność układu kostno-stawowego,
 • sprawność układu mięśniowego,
 • sprawność układu oddechowego,
 • widzenie stereoskopowe umożliwiające ocenę odległości,
 • widzenie o zmroku,
 • spostrzegawczość,
 • rozróżnianie kształtów,
 • czucie dotykowe,
 • szybki refleks.

Jaki jest zakres obowiązków na stanowisku szofera?

Szofer jest osobistym kierowcą. Jego podstawowym zadaniem jest dowiezienie klienta do wyznaczonego przez niego miejsca. Praca szofera obejmuje między innymi:

 • dbanie o stan techniczny samochodu i bezpieczeństwo pasażerów,
 • pokonywanie wyznaczonych tras w odpowiednim terminie,
 • ustalanie tras biorąc pod uwagę wskazówki i wytyczne klienta,
 • dyspozycyjność wobec klientów,
 • wybieranie najbardziej odpowiedniej trasy za pomocą urządzenia GPS czy mapy,
 • sugerowanie i proponowanie lokalnych potraw oraz różnorodnych rozrywek.

Najczęściej zadawane pytania

Czy w zawodzie szofera wymagany jest formalny ubiór?

Niektóre organizacje zatrudniające szoferów wymagają od swoich pracowników specjalnych uniformów. Ma to na celu podkreślenie profesjonalizmu oraz obsługi na najwyższym poziomie.

Od czego zależy wynagrodzenie na stanowisku szofera?

Wynagrodzenie na tym stanowisku może się znacznie różnić w zależności od wielu czynników. Duży wpływ ma w tym przypadku położenie geograficzne, poziom doświadczenia czy też pracodawca, u którego są zatrudnieni.

Jakie są możliwości zatrudnienia w zawodzie szofera?

Szofer może znaleźć zatrudnienie głównie w: dużych firmach, korporacjach, administracji państwowej, samorządowej lub też u biznesmenów.

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Aleksandra Góral

Redaktor

Redaktor. Content Marketing specialist WhitePress. Specjalista Social Media.

4 komentarze

Elżbieta

Elżbieta

Często korzystam z usług szoferów do przewozu moich pracowników czy ważnych klientów. Dla mnie, oprócz bezpieczeństwa i punktualności, ważna jest również dobra komunikacja i znajomość języka angielskiego. Polecam ten artykuł, dla osób zainteresowanych pracą jako szofer.
Jadwiga Gizyńska

Jadwiga Gizyńska

Czy praca jako szofer to dobry wybór, aby wrócić do rynku pracy? Zastanawiam się nad tym, ponieważ jest to zawód, który jest potrzebny i przyszłościowy. Ciekawy artykuł.
Bea

Bea

Zastanawiam się nad pracą w zawodzie szofera. Czy zwykłe prawo jazdy wystarczy, czy trzeba ukończyć dodatkowe kursy? Czy to zawód przyszłościowy? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w artykule.
Justyna

Justyna

Zgadzam się, że cechą dobrego szofera jest profesjonalizm. W mojej pracy jako szofera, stawiam na bezpieczeństwo i punktualność. Zarobki są adekwatne, więc jestem zadowolony z mojego wyboru zawodowego.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Dbamy o Twoją prywatność

Serwis wykorzystuje pliki cookies, czyli pliki tekstowe, które za zgodą Użytkownika są przechowywane na komputerze lub urządzeniu mobilnym Użytkownika, co może wiązać się również z przetwarzaniem danych osobowych Użytkownika. Pliki cookies przetwarzane przez Aplikuj.pl Paweł Strykowski, zarejestrowany w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej pod adresem: ul. Legionów 26/28, 43-300 Bielsko-Biała, NIP: 5471567654, REGON: 070776507, w celu umożliwienia korzystania z Serwisu, jak również na potrzeby analizy zachowań Użytkownika w Serwisie, personalizacji prezentowanych Użytkownikowi treści oraz reklam, zapewnienia działania funkcji mediów społecznościowych oraz do zarządzania Serwisem. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies, jak również dostęp do panelu zarządzania ustawieniami cookies znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych zawartych w plikach cookies jest zgoda na przetwarzanie danych osobowych wyrażona poprzez akceptację wykorzystania plików cookies (art. 6 (1)(a) RODO).

Zgoda udzielona poprzez wybór opcji "Wyrażam zgodę" oznacza akceptację wszystkich wykorzystywanych w Serwisie plików cookies. Zgoda Użytkownika może być w każdym momencie zmieniona poprzez kliknięcie w link umieszczony w Polityce Prywatności.

Użytkownikom przysługują następujące prawa: prawo do żądania dostępu do swoich danych, prawo do ich sprostowania, prawo do usunięcia danych, prawo do ograniczenia przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym przysługujących Użytkownikowi praw, można znaleźć w naszej Polityce Prywatności.

Dostosowuję swój wybór

Dokonaj szczegółowego wyboru poniższych ustawień, aby zapisać indywidualne ustawienia prywatności. Więcej szczegółowych informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Pliki cookies niezbędne do świadczenia usług drogą elektroniczną Zawsze aktywne
Narzędzia statystyczne i marketingowe Google Tag Manager, Google Analytics, Google Ads, Facebook Piksel (remarketing)
Narzędzie analityczne HotJar Statystyka