Zawody i ich potencjał

Dermatolog - praca, zarobki, doświadczenie, zatrudnienie, przyszłość

22 grudnia 2022

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 14 głosów

14 głosów

5 komentarzy
Dermatolog - praca, zarobki, doświadczenie, zatrudnienie, przyszłość
Dermatolog, czyli lekarz zajmujący się chorobami skóry, to niezwykle ważny zawód. Dzięki dermatologom i ich pracy niektórzy w końcu mogą spojrzeć w lustro i wreszcie widzieć piękno w tym, co widzą. Jednak dermatologia ma wpływ nie tylko na wygląd, ale i na nasz komfort oraz zdrowie. Niektóre zmiany skórne – oprócz tego, że mogą być nieestetyczne – mogą również powodować ogromny dyskomfort lub ból i być niebezpieczne dla naszego życia. Przeczytaj poniższy tekst i dowiedz się najważniejszych informacji na temat zawodu dermatologa.

Z tego artykułu dowiesz się:

 • czym zajmuje się dermatolog;
 • jakie studia trzeba skończyć, by zdobyć uprawnienia do wykonywania tego zawodu;
 • ile średnio zarabia dermatolog;
 • czy istnieje duże zapotrzebowanie na osoby zajmujące się dermatologią.

Dermatolog – na czym polega praca?

Praca dermatologa to praca z ludźmi. Polega ona na diagnozowaniu chorób skóry (łącznie z włosami i paznokciami) oraz wdrażaniu odpowiedniego leczenia. Choroby te mogą wynikać z nieprawidłowości w samym funkcjonowaniu skóry lub też mieć źródło znacznie głębiej, np. w organach.

Dermatolog może przepisać farmaceutyki w postaci tabletek czy maści. Może również wykonywać zabiegi z użyciem profesjonalnego sprzętu, do wykonania których uprawnień może nie mieć np. kosmetolog. Osoby wykonujące ten zawód najczęściej otwierają własny gabinet lub podejmują pracę w większej placówce: prywatnej lub państwowej.

 

Zakres obowiązków na stanowisku dermatologa:

 • badanie skóry pacjentów na podstawie widocznych zmian oraz przeprowadzonych badań i postawienie diagnozy;
 • wypisywanie recept na odpowiednie leki;
 • wystawianie skierowań na niezbędne badania;
 • wykonywanie zabiegów;
 • prowadzenie dokumentacji medycznej;
 • w razie potrzeby – konsultacja z lekarzami zajmującymi się pokrewnymi dziedzinami.

Cechy dobrego dermatologa

Czy dermatologiem może zostać każdy? Podstawą jest oczywiście ukończenie odpowiednich studiów, zdanie egzaminów oraz uzyskanie prawa do wykonywania zawodu po zakończeniu specjalizacji. Jednak decydując się na wykonywanie tego zawodu, trzeba zastanowić się, czy mamy cechy, które często decydują o tym, czy faktycznie sprawdzimy się w tej pracy. Jakie cechy powinien posiadać dobry dermatolog, który będzie budził zaufanie wśród swoich pacjentów?

Te cechy to oczywiście: cierpliwość, łagodny głos, umiejętność tłumaczenia zawiłych terminów w sposób prosty i zwięzły. Ogromną zaletą jest również skrupulatność, gotowość do ciągłego poszerzania swojej wiedzy oraz chęć szukania nieoczywistych rozwiązań.

Jakie są predyspozycje zdrowotne na stanowisku dermatologa?

Aby móc wykonywać zawód dermatologa, trzeba spełniać pewne fizyczne oraz sensomotoryczne wymagania. A są to:

 • ogólna zdolność fizyczna;
 • dobry wzrok oraz słuch;
 • sprawny zmysł dotyku;
 • sprawny układ mięśniowy oraz stawowo-kostny;
 • zdolność rozróżniania barw;
 • zręczność.

Ile zarabia dermatolog?

Szukasz pracy?
Zobacz oferty: praca Lekarz

Lekarz Anestezjolog - Warszawa CS Atrium

Centrum Stomatologii Medicover

 • Warszawa
Dodana

Lekarza stomatolog

Sebadent Gabinety Dentystyczne

 • Swarzędz
Dodana

Lekarz Ortodonta - Poliklinika Pod Szyndzielnią

Centrum Stomatologii Medicover

 • Bielsko-Biała
Dodana

Lekarz Psychiatra

WOJEWÓDZKI SZPITAL PSYCHIATRYCZNY

 • Andrychów
Dodana

Pomoc lekarza weterynarii

Centralna Baza Ofert Pracy

 • Głogowo
Dodana

Zarobki dermatologa – podobnie jak w przypadku wielu innych zawodów – mogą znacznie się od siebie różnić. Jeśli chodzi o uśrednione zarobki, według najnowszych statystyk dermatolog zarabia od 4 600 do nawet 8 500 złotych. Najwięcej zarobić można, prowadząc własną działalność. Jednak z uwagi na fakt, że na zarobki wpływ ma liczba pacjentów, ich nieobecność (wynikająca ze złej lokalizacji, dużej konkurencji lub złej reputacji danego lekarza) może prowadzić nawet do zadłużenia i konieczności dołożenia do interesu z własnej kieszeni.

POZIOM WYNAGRODZENIA ZAROBKI BRUTTO ZAROBKI NETTO
MINIMALNE 4600zł / msc 3405zł/msc
ŚREDNIE 5730zł / msc 4128zł / msc
WYSOKIE 8500zł / msc 6083zł / msc

Co wpływa na wysokość zarobków w pracy dermatologa?

Co wpływa na wysokość zarobków danego dermatologa? Jak już wspomniano, najwięcej może zarobić lekarz, który zdecydował się na otwarcie własnego gabinetu dermatologicznego. Jeśli dermatolog posiada własny gabinet, rzadko wybieraną specjalizację i bardzo dobrą reputację, z uwagi na którą zgłaszają się do niego pacjenci nawet z daleka, jego zarobki znacznie wzrosną. Taki lekarz, prowadząc swoją działalność, może przyjmować wielu pacjentów – a co za tym idzie – zarabiać znacznie więcej.

Czy do pracy na stanowisku dermatologa potrzebne są studia lub dodatkowe szkolenia?

Dermatolog to lekarz. Każdy lekarz musi natomiast ukończyć odpowiednie studia, by móc uzyskać prawo do wykonywania zawodu. Wymagane studia trwają 6 lat i kończą się egzaminem. Jego zdanie jest konieczne. Następnie przyszły dermatolog wybiera specjalizację, którą również musi ukończyć – trwa to kolejne 5 lat.

Czy dermatolog musi szkolić się i poszerzać swoją wiedzę? Oczywiście, że tak. To podstawa tego zawodu, w którym stan wiedzy zmienia się bardzo szybko. Na rynek wchodzą nowe leki, pojawiają się nowe, skuteczne zabiegi, które można zaproponować swoim pacjentom.

CZY POTRZEBNE? SZKOŁY / STUDIA KURSY / SZKOLENIA
WYMAGANE Ukończenie 6-letnich studii medycznych + specjalizacja -
PRZYDATNE - -

 

Jakie kompetencje przydadzą się do pracy jako dermatolog?

Praca dermatologa to nie tylko wiedza zdobyta podczas długich lat studiów i umiejętności nabyte podczas praktyk, chociaż to absolutna podstawa, bez której nie można iść dalej. Oprócz tego, co przyswojone, potrzebne są również tak zwane kompetencje miękkie. A są to między innymi:

 • empatia i wysoka kultura osobista
 • umiejętność pracy pod presją czasu;
 • radzenie sobie ze stresem;
 • umiejętność pracy w zespole;
 • kreatywność;
 • logiczne myślenie;
 • zdolność do motywowania innych do pracy;
 • zarządzanie czasem w pracy;
 • odnajdywanie się w pracy z trudnym klientem.

Jakie są możliwości zatrudnienia w zawodzie dermatologa?

Dermatolog może po ukończeniu studiów zrobić specjalizację, a następnie pracować w zawodzie w szpitalu lub poradni dermatologicznej. Dermatologów poszukują zarówno placówki prywatne, jak i publiczne. Wielu lekarzy decyduje się jednak na rozpoczęcie własnej działalności, otwierając gabinet dermatologiczny.

Czy dermatolog ma inne opcje? Lekarz, który zdecyduje się na wybranie specjalizacji chirurgicznej, może zatrudnić się w szpitalu i tam przeprowadzać znacznie poważniejsze zabiegi oraz operacje, do których uprawnień nie ma zwykły dermatolog.

Czy zawód dermatolog jest przyszłościowy?

Oczywiście, że tak. Medycyna postępuje, jednak lekarze zawsze będą nam potrzebni. Co więcej, coraz więcej osób dba o swój wygląd, dlatego decydują się oni na konsultację dermatologiczną, by go poprawić. Zwiększa się również świadomość na temat tego, że chociażby trądzik to choroba, którą należy leczyć, dlatego i w tej sprawie coraz chętniej udajemy się do gabinetu dermatologicznego.

Video

Najczęściej zadawane pytania

Czym zajmuje się dermatolog?

Dermatolog to osoba, która zajmuje się rozpoznawaniem chorób skóry i ich leczeniem. Podczas konsultacji przepisuje pacjentom leki, kieruje na badania lub zaleca wykonanie odpowiednich zabiegów.

Jakie studia trzeba skończyć, by móc wykonywać zawód dermatologa?

Aby móc wykonywać zawód dermatologa, trzeba ukończyć 6-letnie studia na kierunku lekarskim, które kończą się egzaminem. Następnie konieczne jest ukończenie specjalizacji.

Ile wynosi średnia pensja dermatologa?

Najwięcej może zarobić dermatolog, który zdecydował się na otworzenie własnego gabinetu dermatologicznego. Jeśli chodzi o uśrednione zarobki, wynoszą one od 4 600 do nawet 8 500 złotych.

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Aleksandra Góral

Redaktor

Redaktor. Content Marketing specialist WhitePress. Specjalista Social Media.

5 komentarzy

Karina

Karina

Widzę, że otwarcie własnego gabinetu dermatologicznego może być bardzo opłacalne. Jednak trzeba pamiętać o tym, że zależność zarobków od liczby pacjentów może być ryzykowna.
Nosfer

Nosfer

Cieszę się, że dermatologia jest branżą przyszłościową. Mam nadzieję, że uda mi się znaleźć pracę w tej dziedzinie po ukończeniu studiów.
Armada

Armada

Zastanawiam się, czy warto pójść na studia medyczne i specjalizować się jako dermatolog. Jeśli takie zarobki są możliwe, to może warto spróbować?
NASA

NASA

5k złotych?? chyba dziennie...
Sluchtern

Sluchtern

Praca dermatologa może być trudna, ale jednocześnie bardzo satysfakcjonująca. Ważne, aby mieć odpowiednie cechy osobowości, takie jak cierpliwość i umiejętność tłumaczenia skomplikowanych terminów w sposób zrozumiały dla pacjenta.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Dbamy o Twoją prywatność

Serwis wykorzystuje pliki cookies, czyli pliki tekstowe, które za zgodą Użytkownika są przechowywane na komputerze lub urządzeniu mobilnym Użytkownika, co może wiązać się również z przetwarzaniem danych osobowych Użytkownika. Pliki cookies przetwarzane przez Aplikuj.pl Paweł Strykowski, zarejestrowany w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej pod adresem: ul. Legionów 26/28, 43-300 Bielsko-Biała, NIP: 5471567654, REGON: 070776507, w celu umożliwienia korzystania z Serwisu, jak również na potrzeby analizy zachowań Użytkownika w Serwisie, personalizacji prezentowanych Użytkownikowi treści oraz reklam, zapewnienia działania funkcji mediów społecznościowych oraz do zarządzania Serwisem. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies, jak również dostęp do panelu zarządzania ustawieniami cookies znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych zawartych w plikach cookies jest zgoda na przetwarzanie danych osobowych wyrażona poprzez akceptację wykorzystania plików cookies (art. 6 (1)(a) RODO).

Zgoda udzielona poprzez wybór opcji "Wyrażam zgodę" oznacza akceptację wszystkich wykorzystywanych w Serwisie plików cookies. Zgoda Użytkownika może być w każdym momencie zmieniona poprzez kliknięcie w link umieszczony w Polityce Prywatności.

Użytkownikom przysługują następujące prawa: prawo do żądania dostępu do swoich danych, prawo do ich sprostowania, prawo do usunięcia danych, prawo do ograniczenia przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym przysługujących Użytkownikowi praw, można znaleźć w naszej Polityce Prywatności.

Dostosowuję swój wybór

Dokonaj szczegółowego wyboru poniższych ustawień, aby zapisać indywidualne ustawienia prywatności. Więcej szczegółowych informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Pliki cookies niezbędne do świadczenia usług drogą elektroniczną Zawsze aktywne
Narzędzia statystyczne i marketingowe Google Tag Manager, Google Analytics, Google Ads, Facebook Piksel (remarketing)
Narzędzie analityczne HotJar Statystyka