Zawody i ich potencjał

Historyk sztuki - praca, zarobki, doświadczenie, zatrudnienie, przyszłość

22 grudnia 2022

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 20 głosów

20 głosów

3 komentarze
Historyk sztuki - praca, zarobki, doświadczenie, zatrudnienie, przyszłość
Zawód historyka sztuki kojarzony jest przede wszystkim z pracą w muzeum, jednak dobry specjalista może zostać nauczycielem, postawić na karierę naukową czy prowadzić różnego typu badania i pisać artykuły eksperckie. Ukończenie studiów na kierunku historia sztuki daje duże perspektywy zawodowe, lecz jednocześnie wymaga zainteresowania tematem i chęci ciągłego podnoszenia swoich kwalifikacji.

 

Historyk sztuki - na czym polega praca?

Przedmiotem zainteresowania historyka sztuki są wszelkiego rodzaju zabytki oraz dzieła tworzone na przestrzeni wieków. Do głównych obowiązków specjalisty należy:

 • badanie genezy powstawania dzieła sztuki,
 • badanie działalności artystycznej człowieka na przestrzeni wieków,
 • opracowywanie metod konserwacji dzieł sztuki,
 • tworzenie opisów konkretnych zabytków czy dzieł na potrzeby konkretnych instytucji,
 • tworzenie publikacji naukowych w zakresie zabytków i dzieł sztuki,
 • popularyzacja wiedzy z zakresu historii sztuki,
 • prowadzenie zajęć dydaktycznych,
 • oprowadzanie wycieczek po muzeach czy innego typu instytucjach kultury.

Historyk sztuki musi posiadać szeroką wiedzę nie tylko z zakresu szeroko pojętej sztuki czy artyzmu, lecz również samej historii. Bardzo istotna jest także psychologia człowieka, lecz głównie w kontekście rozwoju duchowego, a konkretnie artystycznego. Historycy sztuki najczęściej wybierają konkretną specjalizację obejmującą dany okres w historii, styl sztuki czy jej zakres. Aby podjąć pracę na tym stanowisku, należy spełnić konkretne warunki w kontekście predyspozycji zdrowotnych. Ważne są tutaj:

 • dobry słuch i wzrok,
 • umiejętność logicznego myślenia,
 • możliwość operowania głosem w czasie pracy,
 • możliwość podjęcia pracy zarówno w pozycji siedzącej, jak i stojącej.

Ile zarabia historyk sztuki?

Zarobki historyka sztuki kształtują się w zależności od doświadczenia zawodowego, jakie posiada, a także wybranej specjalizacji. Najlepiej zarabiają osoby kontynuujące karierę naukową. Do ich zadań należy jednak nie tylko prowadzenie zajęć ze studentami, lecz również przeprowadzanie badań, opiniowanie czy wydawanie publikacji tematycznych. Pracownik naukowy może zarobić nawet 7 000 brutto i więcej. Mniejsze wynagrodzenie osiągają historycy sztuki pracujący w muzeach czy instytucjach kultury. Tutaj zazwyczaj zarabia się w granicach od najniższej krajowej do średniej krajowej, w zależności od zajmowanego stanowiska. Historyk sztuki może też zostać nauczycielem - zarobki kształtują się w zależności od tego, jaki stopień awansu zawodowego posiada konkretna osoba. Choć zarobki historyka sztuki nie należą do najwyższych, to jednak ma on wiele możliwości podjęcia dodatkowego zatrudnienia. Może na przykład oprowadzać wycieczki po muzeum, pisać artykuły do czasopism naukowych czy udzielać korepetycji z zakresu historii sztuki bądź samej historii. Zarobki historyków sztuki przedstawia poniższa tabela.

POZIOM WYNAGRODZENIA

ZAROBKI BRUTTO ZAROBKI NETTO

MINIMALNE

4 520 zł / msc

3 411 zł / msc

ŚREDNIE

5 750 zł / msc

4 250 zł / msc

WYSOKIE

8 300 zł / msc

6 000 zł / msc

Czy do pracy na stanowisku historyka sztuki potrzebne są studia lub dodatkowe szkolenia?

Szukasz pracy?
Zobacz oferty: praca Historyk
Dodana

LEKTOR JĘZYKA ANGIELSKIEGO

Szkoła Języków Obcych Enjoy

 • Warszawa
Dodana

Primary Teacher (International School)

My Network Polska Sp. z o.o.

 • Kraków
 • 6 200-8 300 zł / mc
Dodana

Lektor/ka języka angielskiego - Izabelin/Stare Babice/Zaborów/Zielonki

Early Stage Stare Babice

 • Stare Babice
 • 85-110 zł / h
Dodana

Nauczyciel języka angielskiego

Niepubliczne Placówki Oświatowe Jonatan

 • Bielsko-Biała
Dodana

Historykiem sztuki może tytułować się osoba, która ukończyła studia wyższe na takim właśnie kierunku. Prowadzą go uczelnie zarówno publiczne, jak i prywatne. Studia licencjackie trwają 3 lata i kończą się obroną pracy dyplomowej. Absolwent może kontynuować naukę na studiach drugiego stopnia - uzupełniających magisterskich, które trwają 2 lata i kończą się obroną pracy magisterskiej. Co ważne, już absolwent studiów pierwszego stopnia może podjąć pracę w zawodzie. Tytuł historyka sztuki może też uzyskać osoba po studiach na kierunku historia bądź pokrewnym, która ukończy studia podyplomowe właśnie z zakresu historii sztuki.

Tymczasem do podjęcia pracy na konkretnych stanowiskach mogą być przydatne dodatkowe kursy lub szkolenia. Mowa tutaj chociażby o przygotowaniu pedagogicznym czy kursie pilota wycieczek. Nie są one obligatoryjne dla wszystkich absolwentów, a jedynie dla tych, którzy chcieliby pozyskać dodatkowe kompetencje zawodowe i móc podjąć pracę w danych miejscach. Szczegółowe informacje na temat studiów i kursów w zawodzie historyka sztuki przedstawia poniższa tabela.

CZY POTRZEBNE?

SZKOŁY / STUDIA KURSY / SZKOLENIA

WYMAGANE

Wymagane jest ukończenie uczelni wyższej na kierunku historii sztuki

-

PRZYDATNE

-

-

Jakie są możliwości zatrudnienia w zawodzie historyka sztuki?

Historyk sztuki może znaleźć zatrudnienie przede wszystkim w różnego typu instytucjach kultury. Wśród nich wymienia się muzea, ale też galerie sztuki czy jednostki ochrony dóbr kultury. Historyk sztuki może nauczać przedmiotów z zakresu właśnie szeroko pojętej sztuki w szkołach różnego szczebla, o ile posiada odpowiednie przygotowanie pedagogiczne. Alternatywą jest podjęcie pracy na uczelni wyższej i kontynuowanie kariery naukowej. Historycy sztuki znajdują też zatrudnienie w redakcjach pism tematycznych i naukowych. Predyspozycje szczególnie cenione przez pracodawców to:

 • chęć ciągłego podnoszenia swoich kompetencji zawodowych,
 • umiejętność organizacji pracy indywidualnej,
 • umiejętność przekazywania informacji innym,
 • zainteresowanie nie tylko historią sztuki, ale też historią ogólną czy psychologią człowieka,
 • zainteresowanie kwestiami związanymi z konserwacją dzieł sztuki.

Możliwości zatrudnienia w zawodzie historyka sztuki jest więc całkiem sporo - wiele zależy od zainteresowań konkretnej osoby oraz dodatkowych kompetencji, jakie posiada. Niektórzy preferują pracę z innymi, inni natomiast lepiej odnajdują się w samodzielnym studiowaniu materiałów źródłowych.

Czy zawód historyka sztuki jest przyszłościowy?

Historyk sztuki kojarzy się raczej z zawodem wymierającym, jednak co roku wielu studentów wciąż chętnie podejmuje naukę na tym kierunku. Wbrew pozorom wciąż jest jeszcze wiele do powiedzenia i do odkrycia w tej dziedzinie - z pewnością nie jest ona odtwórcza, dając pasjonatowi szerokie możliwości rozwoju. Niemniej jednak zawodu historyka sztuki nie możemy uznać za przyszłościowy - w tą dziedzinę zwykle się nie inwestuje, co sprawia, że powstaje niewiele nowych miejsc pracy. Specjaliści muszą być elastyczni i dopasować się do wymagań rynku. Jest to zawód dla pasjonatów, lecz nie odnajdą się w nim osoby, które skupiają się wyłącznie na wysokich zarobkach czy nadążaniu za nowoczesnością. Z drugiej strony, wykwalifikowani specjaliści posiadający wysokie kompetencje zawodowe wciąż są na rynku bardzo potrzebni.

Video

Najczęściej zadawane pytania

Jak zostać historykiem sztuki?

Aby zostać historykiem sztuki, należy ukończyć studia licencjackie lub magisterskie na tym właśnie kierunku. Alternatywnym rozwiązaniem mogą być studia podyplomowe.

Gdzie pracuje historyk sztuki?

Historyk sztuki może znaleźć zatrudnienie w instytucjach kultury, szkołach, uczelniach wyższych. Pracuje również w redakcjach pism tematycznych.

Kto może zostać historykiem sztuki?

Historyk sztuki to przede wszystkim osoba głęboko zafascynowana tematem rozwoju sztuki na przestrzeni wieków. Dodatkowo dobrze zna się na historii oraz rozwoju człowieka, głównie w kontekście rozwoju artystycznego.

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Aleksandra Góral

Redaktor

Redaktor. Content Marketing specialist WhitePress. Specjalista Social Media.

3 komentarze

Lemon

Lemon

Pracuję jako historyk sztuki w muzeum i jestem zadowolony. Praca jest bardzo interesująca, pełna wyzwań i pozwala na ciągły rozwój zawodowy. Choć zarobki nie są aż tak wysokie, to możliwość dodatkowych źródeł dochodu zapewniają pewną stabilizację finansową.
Stachu

Stachu

Jako osoba bezrobotna, uważam że ten zawód jest ciekawy, ale z racji na jego niskie zarobki w porównaniu do wymaganych kwalifikacji, trudno zdecydować się na niego jako na stałe źródło dochodu. Dodatkowo, konkurencja na rynku pracy jest bardzo duża.
Kolka

Kolka

Jak pracodawca szukający pracownika z tego zawodu, uważam że praca historyka sztuki jest bardzo potrzebna i ma przyszłość. Sztuka to dziedzina, która nigdy nie przestanie istnieć, a zabytki wymagają konserwacji i ochrony. Także zatrudnienie historyka sztuki w muzeach i galeriach sztuki jest bardzo przyszłościowe.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Dbamy o Twoją prywatność

Serwis wykorzystuje pliki cookies, czyli pliki tekstowe, które za zgodą Użytkownika są przechowywane na komputerze lub urządzeniu mobilnym Użytkownika, co może wiązać się również z przetwarzaniem danych osobowych Użytkownika. Pliki cookies przetwarzane przez Aplikuj.pl Paweł Strykowski, zarejestrowany w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej pod adresem: ul. Legionów 26/28, 43-300 Bielsko-Biała, NIP: 5471567654, REGON: 070776507, w celu umożliwienia korzystania z Serwisu, jak również na potrzeby analizy zachowań Użytkownika w Serwisie, personalizacji prezentowanych Użytkownikowi treści oraz reklam, zapewnienia działania funkcji mediów społecznościowych oraz do zarządzania Serwisem. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies, jak również dostęp do panelu zarządzania ustawieniami cookies znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych zawartych w plikach cookies jest zgoda na przetwarzanie danych osobowych wyrażona poprzez akceptację wykorzystania plików cookies (art. 6 (1)(a) RODO).

Zgoda udzielona poprzez wybór opcji "Wyrażam zgodę" oznacza akceptację wszystkich wykorzystywanych w Serwisie plików cookies. Zgoda Użytkownika może być w każdym momencie zmieniona poprzez kliknięcie w link umieszczony w Polityce Prywatności.

Użytkownikom przysługują następujące prawa: prawo do żądania dostępu do swoich danych, prawo do ich sprostowania, prawo do usunięcia danych, prawo do ograniczenia przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym przysługujących Użytkownikowi praw, można znaleźć w naszej Polityce Prywatności.

Dostosowuję swój wybór

Dokonaj szczegółowego wyboru poniższych ustawień, aby zapisać indywidualne ustawienia prywatności. Więcej szczegółowych informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Pliki cookies niezbędne do świadczenia usług drogą elektroniczną Zawsze aktywne
Narzędzia statystyczne i marketingowe Google Tag Manager, Google Analytics, Google Ads, Facebook Piksel (remarketing)
Narzędzie analityczne HotJar Statystyka