Zawody i ich potencjał

Toksykolog - praca, zarobki, doświadczenie, zatrudnienie, przyszłość

22 grudnia 2022

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 11 głosów

11 głosów

4 komentarze
Toksykolog - praca, zarobki, doświadczenie, zatrudnienie, przyszłość
Praca toksykologa polega na rozwiązywaniu zagadek związanych z zatruciami różnymi substancjami, np. lekami czy chemikaliami, dlatego często kojarzona jest z zawodem detektywa. Toksykolog przy pomocy wywiadu środowiskowego, sprzętu laboratoryjnego oraz specjalistycznej wiedzy z wielu dziedzin określa przyczyny i źródła intoksykacji.

 

Toksykolog - na czym polega praca?

Zadania zawodowe osoby pracującej na takim stanowisku różnią się w zależności od specjalizacji oraz miejsca zatrudnienia. Ogólnie rzecz ujmując, rolą toksykologa jest rozpoznawanie przyczyn zatruć, źródeł niebezpiecznych substancji, a także zagrożeń z nimi związanych. Może on współpracować z lekarzem, ustalając odpowiednią terapię dla pacjenta, a także angażować się w działania edukacyjne w sytuacji zagrożenia toksykologicznego.

Do zakresu obowiązków na stanowisku toksykologa należą także:

 • diagnozowanie przyczyn zatruć na podstawie badań toksykologicznych, danych epidemiologicznych, wywiadów środowiskowych i innych dostępnych informacji;
 • wykrywanie oraz oznaczanie (ilościowe i jakościowe) leków, substancji toksycznych (organicznych i nieorganicznych) zawartych w organizmie, a także w środowisku naturalnym;
 • prowadzanie badań epidemiologicznych ukierunkowanych na ujawnianie zagrożeń toksykologicznych;
 • przekazywanie pobranego materiału biologicznego do dalszych analiz, np. immunologicznych, hematologicznych;
 • interpretowanie wyników badań dodatkowych w zestawieniu z danymi pochodzącymi z analiz toksykologicznych;
 • formułowanie diagnoz, opisywanie możliwych powikłań oraz tworzenie prognoz;
 • sporządzanie dokumentacji toksykologicznej;
 • udzielanie pierwszej pomocy osobom poszkodowanym i organizowanie transportu do placówek zajmujących się terapią zatruć;
 • prowadzenie konsultacji toksykologicznych, przygotowywanie ekspertyz i opinii specjalistycznych, np. na potrzeby toczącej się sprawy sądowej;
 • doskonalenie swojej wiedzy i umiejętności - kształcenie ustawiczne;
 • dbanie o sprzęt laboratoryjny;
 • prowadzenie badań naukowych i prezentowanie ich wyników w publikacjach.

Toksykolog może również kierować pracą zakładu toksykologicznego, a także uczestniczyć w szkoleniach zawodowych innych pracowników służb medycznych. Wykonuje on zróżnicowane czynności związane nie tylko z procedurami laboratoryjnymi - współpracuje z innymi osobami, gromadzi specjalistyczne informacje, prowadzi działalność edukacyjną i profilaktyczną.

Ile zarabia toksykolog? 

Zarobki, na które może liczyć osoba zatrudniona w zawodzie toksykologa, są zróżnicowane i zależą od specjalizacji, a także miejsca wykonywania pracy. Według danych statystycznych najniższa pensja na tym stanowisku to 3 600 zł brutto, a najwyższa - 8 000 zł brutto. Szczegółowe informacje na temat wynagrodzeń w ramach omawianego zawodu prezentuje poniższe zestawienie.

POZIOM WYNAGRODZENIA

ZAROBKI BRUTTO ZAROBKI NETTO

MINIMALNE

3 600 zł / msc

2 784  zł / msc

ŚREDNIE

5 200 zł / msc

3 875 zł / msc

WYSOKIE

8 000 zł / msc

5 784 zł / msc

Czy do pracy na stanowisku toksykologa potrzebne są studia lub dodatkowe szkolenia? 

Szukasz pracy?
Zobacz oferty: praca chemia

R&D Manager (Kleje do drewna)

Synthos S.A.

 • Oświęcim
Dodana

Starszy naukowiec i

Centralna Baza Ofert Pracy

 • Kraków
Dodana

Specjalista chemik w grupie badawczej biogospodarka

SIEĆ BADAWCZA ŁUKASIEWICZ - INSTYTUT CIĘŻKIEJ SYNTEZY ORGANICZNEJ BLACHOWNIA

 • Kędzierzyn-Koźle
Dodana

Starszy specjalista w grupie badawczej analityka

SIEĆ BADAWCZA ŁUKASIEWICZ - INSTYTUT CIĘŻKIEJ SYNTEZY ORGANICZNEJ BLACHOWNIA

 • Kędzierzyn-Koźle
Dodana

Aparatowy

NOBILUS ENT TOMASZ KOŹLUK

 • Kutno
Dodana

Osoby, które są zainteresowane związaniem swojej przyszłości z tym zawodem, muszą ukończyć studia na kierunku chemia i toksykologia sądowa. Istnieje jednak inna droga pozyskania odpowiedniej wiedzy i umiejętności niezbędnych do objęcia stanowiska toksykologa.

Kierunki takie jak: chemia, technologia chemiczna, analityka chemiczna, technologia żywności i żywienia, inżynieria środowiskowa, biologia, biotechnologia, dietetyka, farmacja również przygotowują do pracy w omawianym zawodzie pod warunkiem, że studiujący wybierze odpowiednią specjalizację - toksykologię. Załączona tabela obrazuje dostępne możliwości edukacyjne.

CZY POTRZEBNE?

SZKOŁY / STUDIA KURSY / SZKOLENIA

WYMAGANE

Konieczne jest ukończenie studiów na kierunku chemi oraz toksylogii

-

PRZYDATNE

-

-

Warto pamiętać, że jednym z obowiązków toksykologa jest nieustanny rozwój zawodowy, co oznacza ciągłe kształcenie się, np. na studiach podyplomowych, specjalistycznych szkoleniach czy seminariach naukowych. 

 • dobra pamięć;
 • umiejętności analityczne;
 • szeroka widza interdyscyplinarna;
 • zamiłowanie do prowadzenia badań laboratoryjnych;
 • wysoki poziom inteligencji;
 • sumienność, dokładność;
 • zręczność;
 • odpowiedzialność;
 • umiejętności komunikacyjne;
 • odporność na stres;
 • umiejętność pracy pod presją czasu.

Toksykolog jest zawodem, który wymaga nie tylko kompetencji technicznych, ale także interpersonalnych, ponieważ współpraca z innymi ludźmi jest wpisana w zadania na tym stanowisku.

Jakie są możliwości zatrudnienia w zawodzie toksykologa?

Toksykologia jest dziedziną, która znajduje zastosowanie w wielu sferach życia. Wiedza z tego zakresu jest wykorzystywana m.in. w medycynie czy weterynarii. Można wyodrębnić kilka gałęzi toksykologii:

 • sądową, w ramach której przygotowuje się specjalistyczne ekspertyzy toksykologiczne;
 • użytkową zajmującą się badaniami substancji chemicznych, które powszechnie stosuje się do produkcji żywności i leków, a także preparatów ochrony roślin;
 • środowiskową, której zadaniem jest analizowanie związków chemicznych występujących w miejscach bytowania zwierząt i zamieszkania ludzi;
 • kliniczną, czyli dziedzinę związaną z ostrymi zatruciami zawodowymi, samobójczymi i przypadkowymi.

Ten szeroki wachlarz zastosowań wiedzy toksykologicznej przekłada się na liczne możliwości zatrudnienia absolwentów szkół wyższych, którzy ukończyli taką specjalizację. Mogą oni szukać pracy nie tylko w laboratoriach, ale i w szpitalach, przychodniach i innych placówkach opieki medycznej, a także w służbach mundurowych, w sądach oraz w ośrodkach kryminalistycznych.

Bywa, że osoby posiadające umiejętności przedsiębiorcze zakładają własne laboratoria toksykologiczne, w ramach których świadczą usługi różnym podmiotom.

Nie każdy jednak może podjąć zatrudnienie w charakterze toksykologa. Aby lekarz medycyny pracy mógł pozwolić danej osobie na wykonywanie obowiązków zawodowych w ramach takiego stanowiska, musi ona posiadać odpowiednie predyspozycje zdrowotne, do których zalicza się:

 • bardzo dobrą sprawność manualną;
 • niezaburzone funkcjonowanie wzroku, zmysłu powonienia i dotyku;
 • właściwą koordynację wzrokowo-ruchową;
 • prawidłowo przebiegające procesy poznawcze: myślenia, koncentracji, zapamiętywania.

Czy zawód toksykologa jest przyszłościowy?

Z uwagi na wielość dziedzin, w ramach których wykorzystuje się obecnie wiedzę toksykologiczną, można powiedzieć, że praca jako toksykolog daje nie tylko szansę na rozwój i ciekawe doświadczenia, ale umożliwia stabilne zatrudnienie. Ten zawód łączy w sobie elementy medycyny, sądownictwa, ochrony środowiska i wielu innych dziedzin, co umożliwia uzyskanie wiedzy interdyscyplinarnej.

Umiejętności toksykologów mają duże znaczenie w obecnych czasach, w których różne środki chemiczne są powszechnie stosowane w produkcji żywności, leków, kosmetyków i preparatów ochrony roślin. Monitorowanie i badanie wpływu takich substancji na organizm ludzki i środowisko naturalne jest ważne dla naszego bezpieczeństwa, a toksykolodzy stoją na jego straży.

Video

Najczęściej zadawane pytania

Na czym polega praca toksykologa?

Osoba zatrudniona na takim stanowisku zajmuje się głównie rozpoznawaniem przyczyn zatruć, a także źródeł potencjalnego zagrożenia toksykologicznego. Bada substancje chemiczne obecne w środowisku życia człowieka i zwierząt. Może prowadzić działalność edukacyjną, doszkalającą służby medyczne i współpracować z lekarzem przy ustalaniu sposobu leczenia pacjenta.

Jakie predyspozycje zdrowotne powinien posiadać toksykolog?

Aby móc pracować w tym zawodzie konieczna jest bardzo dobra sprawność manualna i niezaburzone działanie zmysłów: wzroku, powonienia i czucia. Ważna jest również koordynacja wzrokowo-ruchowa i sprawne procesy poznawcze (myślenie, pamięć, koncentracja).

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Aleksandra Góral

Redaktor

Redaktor. Content Marketing specialist WhitePress. Specjalista Social Media.

4 komentarze

Andrzej AW

Andrzej AW

Lubię fakt, że istnieją różne możliwości edukacyjne dla osób zainteresowanych pracę w dziedzinie toksykologii. Często zdarza się, że najciekawsze ścieżki kariery są dostępne tylko dla posiadających odpowiednie wykształcenie, a to sprawia, że podjęcie decyzji o zmianie kierunku kariery jest trudne.
Bożena

Bożena

Czy to znaczy, że jeśli chcę zostać toksykologiem, muszę przechodzić ciągłe szkolenia? To brzmi wyzwaniem, ale być może zbyt wymagające dla mnie. Rozumiem jednak, że rozwój zawodowy jest kluczem do bycia skutecznym na tym stanowisku.
Wilhelm

Wilhelm

Jak pracodawca, cieszę się, że istnieją specjaliści, którzy potrafią skutecznie zarządzać ryzykiem, zwłaszcza w dziedzinach takich jak medycyna i weterynaria. Jest to niezbędne dla bezpieczeństwa pacjentów, konsumentów i pracowników.
Nina

Nina

Praca toksykologa wydaje się fascynująca i pełna wyzwań. Konieczność nieustannego kształcenia się oraz poszerzania swoich umiejętności w zmiennych sytuacjach powoduje, że ta praca nigdy się nie nudzi.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Dbamy o Twoją prywatność

Serwis wykorzystuje pliki cookies, czyli pliki tekstowe, które za zgodą Użytkownika są przechowywane na komputerze lub urządzeniu mobilnym Użytkownika, co może wiązać się również z przetwarzaniem danych osobowych Użytkownika. Pliki cookies przetwarzane przez Aplikuj.pl Paweł Strykowski, zarejestrowany w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej pod adresem: ul. Legionów 26/28, 43-300 Bielsko-Biała, NIP: 5471567654, REGON: 070776507, w celu umożliwienia korzystania z Serwisu, jak również na potrzeby analizy zachowań Użytkownika w Serwisie, personalizacji prezentowanych Użytkownikowi treści oraz reklam, zapewnienia działania funkcji mediów społecznościowych oraz do zarządzania Serwisem. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies, jak również dostęp do panelu zarządzania ustawieniami cookies znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych zawartych w plikach cookies jest zgoda na przetwarzanie danych osobowych wyrażona poprzez akceptację wykorzystania plików cookies (art. 6 (1)(a) RODO).

Zgoda udzielona poprzez wybór opcji "Wyrażam zgodę" oznacza akceptację wszystkich wykorzystywanych w Serwisie plików cookies. Zgoda Użytkownika może być w każdym momencie zmieniona poprzez kliknięcie w link umieszczony w Polityce Prywatności.

Użytkownikom przysługują następujące prawa: prawo do żądania dostępu do swoich danych, prawo do ich sprostowania, prawo do usunięcia danych, prawo do ograniczenia przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym przysługujących Użytkownikowi praw, można znaleźć w naszej Polityce Prywatności.

Dostosowuję swój wybór

Dokonaj szczegółowego wyboru poniższych ustawień, aby zapisać indywidualne ustawienia prywatności. Więcej szczegółowych informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Pliki cookies niezbędne do świadczenia usług drogą elektroniczną Zawsze aktywne
Narzędzia statystyczne i marketingowe Google Tag Manager, Google Analytics, Google Ads, Facebook Piksel (remarketing)
Narzędzie analityczne HotJar Statystyka