Zawody i ich potencjał

Piercer - praca, zarobki, doświadczenie, zatrudnienie, przyszłość

22 grudnia 2022

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 7 głosów

7 głosów

3 komentarze
Piercer - praca, zarobki, doświadczenie, zatrudnienie, przyszłość
Piercer to osoba, która zajmuje się ozdabianiem różnych części ciała kolczykami. Aby zostać profesjonalnym piercerem, należy spełnić konkretne wymagania. Praca ta wymaga odpowiedzialności, precyzji oraz umiejętności praktycznych. Zarobki piercerów różnią się w zależności od miasta, w którym wykonują usługi. Zastanawiasz się, czy piercing to odpowiednie zajęcie dla ciebie?

Z tego artykułu dowiesz się:

 • jak wygląda praca piercera,
 • jakich zarobków możesz spodziewać się jako piercer,
 • w jakich warunkach pracuje piercer,
 • kto najlepiej nadaje się do wykonywania piercingu,
 • jakie wykształcenie jest potrzebne, by zostać piercerem,
 • jakie są możliwości zatrudnienia w piercingu,
 • czy piercing to przyszłościowy zawód.

Piercer - na czym polega praca?

Praca piercera polega na wykonywaniu przekłuć w różnych strefach ciała, a następnie ozdabianiu ich kolczykami. Do piercera udają się osoby, które chcą przekłuć płatki uszu, pępek, wargi, język, łuk brwiowy, nos, dekolt oraz inne miejsca. Piercing to jedna z form modyfikacji ciała.

Zakres obowiązków na stanowisku piercera:

 • pomoc w doborze miejsca przekłucia i rodzaju ozdoby;
 • dezynfekcja ciała i narzędzi;
 • obsługa urządzeń do piercingu i sterylizacji narzędzi;
 • informowanie o zaleceniach po wykonaniu zabiegu;
 • umawianie spotkań z klientami;
 • dbanie o porządek i higienę w miejscu pracy;
 • dokumentacja fotograficzna wykonywanych usług.

W niektórych profesjonalnych studiach piercingu oferowane są również usługi związane z rekonstrukcją tkanki po nieudanych przekłuciach, naderwaniu lub rozciągnięciu przekłutych fragmentów ciała. Doświadczony piercer może wykonywać także bardziej niestandardowe ozdoby ciała, w tym branding, skaryfikację i skewering.

Ile zarabia piercer? 

Zarobki na stanowisku piercera mogą różnić się w zależności od tego, w jakim mieście przeprowadzana jest usługa. W większych miastach Polski stawki za przekłucie określonej części ciała zaczynają się od 200-250 złotych. Piercer zatrudniony na etacie może zarobić średnio od 4 000 do 7 000 zł brutto. Często zdarza się, że osoba wykonująca piercing jest jednocześnie tatuażystą, co oczywiście zwiększa miesięczne zarobki. P

iercer, który chce pracować na własny rachunek, musi liczyć się z dodatkowymi kosztami. Konieczne będzie odprowadzanie składek do ZUS-u oraz opłacanie podatków regulowanych prawem. W koszty należy wliczyć także wynajem lokalu, w którym przeprowadzane będą zabiegi. Piercer prowadzący swoją firmę może przyjmować nawet kilkadziesiąt osób dziennie, a adekwatnie do liczby klientów wzrastają jego zarobki. Poniżej znajdziesz tabelę, z której dowiesz się, ile zarabia piecer.

POZIOM WYNAGRODZENIA ZAROBKI BRUTTO ZAROBKI NETTO
MINIMALNE 4000zł / msc 3022zł / msc
ŚREDNIE 5500zł / msc 3980zł / msc
WYSOKIE 7000zł / msc 5025zł / msc

W jakich warunkach pracuje piercer?

Szukasz pracy?

Praca w Holandii - Pielęgnacja kwiatów - Praca od zaraz

GRUPA CONTRAIN

 • Holandia
 • 8 000-11 000 zł / mc
Dodana

Mechanik - monter - Szwecja

Baltix.se sp. z o.o.

 • Szwecja
Dodana

Elektronik w Dziale Utrzymania Ruchu

Eaton Automotive Systems Sp. z o.o.

 • Bielsko-Biała
Dodana

OPERATOR MASZYN

Eaton Automotive Systems Sp. z o.o.

 • Bielsko-Biała
Dodana

Pielęgnacja kwiatów doniczkowych – praca w Holandii

GRUPA CONTRAIN

 • Holandia
 • 8 000-11 000 zł / mc
Dodana

Piercer pracuje w studiu piercingu, które musi spełniać szereg wymogów sanitarnych. W lokalu należy przestrzegać zasad bezpieczeństwa i higieny pracy. Dotyczą one między innymi sposobu mycia, dezynfekcji i sterylizacji sprzętów używanych w studiu, postępowania po zranieniu lub kontakcie z krwią oraz właściwego usuwania odpadów medycznych. Podczas wykonywania piercingu dochodzi do naruszenia ciągłości tkanek, co zobowiązuje piercera do wdrożenia procedur chroniących przed chorobami zakaźnymi. Zapis taki można znaleźć w art. 16 ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi. Przed podjęciem pracy jako piercer trzeba uzyskać zaświadczenie lekarskie o braku przeciwwskazań zdrowotnych do wykonywania tego typu usług. 

Jakie są predyspozycje zdrowotne na stanowisku piercera? Należą do nich:

 • sprawny wzrok,
 • zręczne ręce i palce,
 • dobra koordynacja wzrokowo-ruchowa.

Dla kogo najlepsza jest praca na stanowisku piercera?

Piercerem teoretycznie może zostać każdy, kto przeszedł odpowiednie szkolenie. W rzeczywistości jednak jest to zawód bardzo wymagający i nie wszyscy się do niego nadają. Profesjonalny piercer powinien być na bieżąco z trendami w zakresie ozdabiania ciała. Na tym stanowisku najlepiej sprawdzają się osoby, które potrafią nawiązać dobry kontakt z klientem. Ci, którzy decydują się na piercing po raz pierwszy, często obawiają się bólu czy ewentualnych powikłań. W związku z tym piercer musi być w stanie wyczerpująco odpowiedzieć na wszystkie pytania klienta i poinformować go o tym, jak postępować po zabiegu. Nie może pozwalać, by stres klientów mu się udzielał i negatywnie wpływał na jego pracę. To jednak nie wszystkie kwalifikacje, które powinien posiadać. 

 

 

Kompetencje, które przydadzą się do pracy jako piercer: 

 • precyzja,
 • odpowiedzialność,
 • łatwość w nawiązywaniu kontaktów,
 • kreatywność,
 • umiejętność pracy w stresie,
 • dbałość o szczegóły,
 • asertywność.

Czy do pracy na stanowisku piercera potrzebne są studia lub dodatkowe szkolenia?

Wykonywanie zawodu piercera wymaga odbycia odpowiednich kursów obejmujących zajęcia teoretyczne i praktyczne. W trakcie szkolenia przyszły piercer pozna różne techniki przekłuwania oraz dowie się, w jaki sposób chronić zdrowie oraz bezpieczeństwo własne i klientów. Osoba, która chce zawodowo zająć się kolczykowaniem, nie musi ukończyć określonego kierunku na studiach. Powinna jednak być dobrze zaznajomiona z ludzką anatomią. Nieumiejętnie wykonane nakłucie może uszkodzić nerw, co prowadzi do poważnych komplikacji zdrowotnych. Chociaż nie istnieje wymóg prawny, w związku z którym piercer byłby zobowiązany do posiadania certyfikatu potwierdzającego kwalifikacje, z pewnością warto go zdobyć. Więcej informacji o szkoleniach dla piercerów znajdziesz w poniższej tabeli.

CZY POTRZEBNE? SZKOŁY / STUDIA KURSY / SZKOLENIA
WYMAGANE  -   - 
PRZYDATNE - Kurs Piercerski

Jakie są możliwości zatrudnienia w zawodzie piercera? 

Zainteresowanie kolczykami w różnych częściach ciała stale rośnie, dlatego dobrzy piercerzy nie narzekają na brak klientów. Łatwiej znaleźć zatrudnienie na tym stanowisku w dużych miastach. Początkujący piercer może spróbować ubiegać się o pracę w studiu tatuażu, które oferuje też usługi z zakresu piercingu. Przyglądając się pracy doświadczonych piercerów i tatuażystów, poszerzy swoją wiedzę i zdobędzie dodatkowe umiejętności. Osoba zajmująca się kolczykowaniem może zostać zatrudniona na etacie lub mieć nienormowany czas pracy. Elastyczne godziny i brak górnej granicy zarobków to jedne z największych plusów zawodu piercera.

Czy zawód piercera jest przyszłościowy? 

Piercing to nieustannie rozwijająca się branża. Można spodziewać się, że w kolejnych latach moda na kolczykowanie będzie coraz większa. Do popularności piercingu przyczyniają się celebryci i influencerzy, którzy przekłuwają różne części ciała, jednocześnie kreując określone trendy. Wielu piercerów zatrudnionych w studiach tatuażu ma okazję z bliska przyglądać się pracy tatuażystów. Jeśli posiadają zmysł artystyczny i zdolności plastyczne, z czasem mogą zdecydować się na poszerzenie swoich kwalifikacji i rozwój kariery o kolejną dziedzinę. 

Video

Najczęściej zadawane pytania

Na czym polega praca piercera?

Piercer zajmuje się przekłuwaniem różnych części ciała i ozdabianiem ich kolczykami. Do codziennych obowiązków na tym stanowisku należy między innymi doradztwo w zakresie piercingu, obsługa i dezynfekcja narzędzi do przekłuwania, a także fotografowanie efektów po wykonanych zabiegach.

Kto może zostać piercerem?

Aby zdobyć pracę w zawodzie piercera, należy posiadać sprawny wzrok i zręczne dłonie. Wymagana jest duża precyzja i odpowiedzialność. Przydatne okazują się również umiejętności interpersonalne z uwagi na codzienny kontakt z klientem.

Jakie kwalifikacje są potrzebne, aby znaleźć pracę jako piercer?

Każdy piercer powinien odbyć kurs obejmujący zajęcia teoretyczne i praktyczne, które przygotują go do pracy w zawodzie. Duże znaczenie ma znajomość ludzkiej anatomii oraz zasad bezpieczeństwa i higieny pracy. Warto postarać się o certyfikat potwierdzający zdobycie kwalifikacji.

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Aleksandra Góral

Redaktor

Redaktor. Content Marketing specialist WhitePress. Specjalista Social Media.

3 komentarze

Malwina

Malwina

Jestem zainteresowana pracą jako piercer, ale trochę się boję, że nie dam sobie rady z przekłuciami w różnych miejscach ciała. Czy ktoś może podzielić się swoimi doświadczeniami i podpowiedzieć, jakie umiejętności są szczególnie przydatne w tym zawodzie?
Anecia ☺

Anecia ☺

Nigdy nie myślałam o pracy jako piercer, ale po przeczytaniu artykułu wydaje mi się to ciekawą opcją. Szkoda tylko, że trzeba przejść szkolenie. Czy wie ktoś, gdzie takie kursy można znaleźć w mojej okolicy?
Adam

Adam

Jako pracownik studia piercingu muszę powiedzieć, że to praca wymagająca, ale bardzo satysfakcjonująca. Kontakt z klientami i możliwość tworzenia oryginalnych ozdób ciała to coś, co lubię bardzo. Zarobki też są zadowalające.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Dbamy o Twoją prywatność

Serwis wykorzystuje pliki cookies, czyli pliki tekstowe, które za zgodą Użytkownika są przechowywane na komputerze lub urządzeniu mobilnym Użytkownika, co może wiązać się również z przetwarzaniem danych osobowych Użytkownika. Pliki cookies przetwarzane przez Aplikuj.pl Paweł Strykowski, zarejestrowany w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej pod adresem: ul. Legionów 26/28, 43-300 Bielsko-Biała, NIP: 5471567654, REGON: 070776507, w celu umożliwienia korzystania z Serwisu, jak również na potrzeby analizy zachowań Użytkownika w Serwisie, personalizacji prezentowanych Użytkownikowi treści oraz reklam, zapewnienia działania funkcji mediów społecznościowych oraz do zarządzania Serwisem. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies, jak również dostęp do panelu zarządzania ustawieniami cookies znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych zawartych w plikach cookies jest zgoda na przetwarzanie danych osobowych wyrażona poprzez akceptację wykorzystania plików cookies (art. 6 (1)(a) RODO).

Zgoda udzielona poprzez wybór opcji "Wyrażam zgodę" oznacza akceptację wszystkich wykorzystywanych w Serwisie plików cookies. Zgoda Użytkownika może być w każdym momencie zmieniona poprzez kliknięcie w link umieszczony w Polityce Prywatności.

Użytkownikom przysługują następujące prawa: prawo do żądania dostępu do swoich danych, prawo do ich sprostowania, prawo do usunięcia danych, prawo do ograniczenia przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym przysługujących Użytkownikowi praw, można znaleźć w naszej Polityce Prywatności.

Dostosowuję swój wybór

Dokonaj szczegółowego wyboru poniższych ustawień, aby zapisać indywidualne ustawienia prywatności. Więcej szczegółowych informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Pliki cookies niezbędne do świadczenia usług drogą elektroniczną Zawsze aktywne
Narzędzia statystyczne i marketingowe Google Tag Manager, Google Analytics, Google Ads, Facebook Piksel (remarketing)
Narzędzie analityczne HotJar Statystyka