Zawody i ich potencjał

Witrażysta - praca, zarobki, doświadczenie, zatrudnienie, przyszłość

22 grudnia 2022

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 7 głosów

7 głosów

4 komentarze
Witrażysta - praca, zarobki, doświadczenie, zatrudnienie, przyszłość
Chcesz dowiedzieć się, jak zostać artystą witrażowym? W naszym artykule omówimy pokrótce wszystko, co musisz wiedzieć, aby zacząć w tej profesji - od podstaw sztuki witrażowej po różne etapy tworzenia gotowego dzieła. Dzięki temu zdobędziesz cenne informacje potrzebne do rozpoczęcia kariery w profesji wizażysty.

 

Witrażysta - na czym polega praca?

Witraż to rodzaj sztuki. Jego stworzenie polega na użyciu kolorowych kawałków szkła do przygotowania obrazu lub projektu. Szkło jest cięte na kształty, a następnie łączone za pomocą ołowianych lub metalowych pasków i umieszczane w ramie. Kiedy światło przebija się przez witraż, tworzy piękny efekt. Tworzeniem takich małych dzieł sztuki zajmuje się witrażysta.

Jaki jest zakres obowiązków na stanowisku witrażysty? Pracownik na tym stanowisku zajmuje się wykonywaniem między innymi takich zadań jak:

 • tworzenie projektu,
 • cięcie szkła,
 • szlifowanie,
 • foliowanie,
 • lutowanie,
 • wykonywanie poprawek,
 • nakładanie ramy.

Tworzenie projektu

Pierwszym krokiem w tworzeniu witrażu jest jego zaprojektowanie. Rozumie się przez to zaplanowanie ogólnego wyglądu elementu, w tym kolorów i wzorów, których chce użyć witrażysta. Można stworzyć własny projekt lub skorzystać z już istniejących rozwiązań. Jeśli używasz wcześniej istniejącego projektu, musisz przenieść go na kalkę kreślarską, aby można go było później zastosować na szkle.

Cięcie

Gdy mamy już projekt, następnym krokiem jest wycięcie poszczególnych kawałków szkła, których będziemy dalej wykorzystywać. Aby to zrobić, należy użyć specjalnego rodzaju noża do szkła (przecinarki). Nóż ten to ręczne narzędzie, które znacząco usprawnia prace. Będziesz musiał naciąć szkło, wykonując płytkie cięcia wzdłuż linii, według której chcemy nadać jej kształt.

Szlifowanie

Po wycięciu wszystkich kawałków musisz je zeszlifować, aby ściśle do siebie pasowały. Aby wykonać to zadanie, używamy szlifierki wyposażonej w wiertło diamentowe. Najpierw załóż okulary ochronne i rękawice, aby chronić się przed odłamkami szkła. Następnie trzeba zadbać o zeszlifowanie ostrych krawędzi kawałków szkła. Dzięki temu sprawimy, że poszczególne elementy będą pasowały do siebie zgodnie z planem projektowym. Celem jest, aby wszystkie elementy przylegały do siebie jak puzzle bez żadnych przerw między nimi.

Foliowanie

Po złączeniu wszystkich elementów i dopasowaniu ich do siebie czas na foliowanie. Zadanie to polega na owinięciu cienkiej folii miedzianej wokół wszystkich zewnętrznych krawędzi każdego kawałka szkła przed zlutowaniem ich wszystkich razem; w pewnym sensie przypomina to… pakowanie prezentów.

Zasadniczo, istnieją dwa rodzaje folii miedzianej: standardowa oraz samoprzylepna; obecnie zaleca się stosowanie wersji samoprzylepnych, ponieważ jest to o wiele łatwiejsze i mniej czasochłonne rozwiązanie. Aby móc wykonać prace na tym etapie, należy usunąć podkład z każdego paska i owinąć go ciasno wokół każdej krawędzi, upewniając się, że nie ma luk ani pęcherzyków powietrza.

Lutowanie

Szukasz pracy?
Zobacz oferty: praca Rzemieślnik

Serowar

Centralna Baza Ofert Pracy

 • Nowy Targ
Dodana

Rzemieślnik (1/2 etatu)

ZESPÓŁ SZKÓŁ PRZEMYSŁU SPOŻYWCZEGO IM. JÓZEFA RYMERA I WOJEWODY ŚLĄSKIEGO

 • Katowice
Dodana

Rzemieślnik/Montażysta

Muzeum Krakowa

 • Kraków
Dodana

Hafciarka/hafciarz - stażysta

Centralna Baza Ofert Pracy

 • Łosice
Dodana

Pracownik fizyczny

Usługi Galwaniczne PATELSCY s.c.

 • Wągrowiec
Dodana

Teraz, gdy każda krawędź jest owinięta folią miedzianą, czas na zlutowanie wszystkich elementów. Aby lut dobrze się trzymał i tworzył szczelne połączenie między każdym kawałkiem szkła, należy wyczyścić poszczególne szklane fragmenty. Wszelkie oleje lub odciski palców uniemożliwią prawidłową przyczepność, więc przed rozpoczęciem upewnij się, że wszystko jest idealnie czyste. W tym celu można wykonać takie działania jak na przykład zastosowanie denaturatu, który rozprowadza się z wykorzystaniem niestrzępiących się chusteczek.

Gdy wszystko jest już czyste, czas rozpocząć lutowanie; istnieją jego dwa rodzaje: bezołowiowe i 50/50 z ołowiem cynowym — zalecamy stosowanie wariantu 50/50, ponieważ lepiej się on rozprowadza i tworzy mocniejsze połączenia. Ołów należy obficie nałożyć na wszystkie odsłonięte obszary folii, a następnie nałożyć lut małymi kulkami wzdłuż wszystkich szwów, uważając, aby nie dotknąć innych obszarów lutem, ponieważ może to spowodować defekty, które wymagałyby rozpoczęcia od zera.

Ostatnie poprawki

Po zakończeniu lutowania krawędzie szkła są polerowane, aby usunąć wszelkie ostre krawędzie. Dobrym sposobem na to jest ponowne użycie narzędzia obrotowego z tarczą polerską.

Nałożenie ramy

Ostatnim krokiem jest oprawienie witrażu w ramę. Można to zrobić za pomocą listew drewnianych, metalowych lub plastikowych. Paski są umieszczane wokół krawędzi szkła i mocowane śrubami lub gwoździami.

Ile zarabia witrażysta?

Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ nawet w raportach dotyczących rynku pracy znajduje się niewiele informacji na ten temat. Generalnie jednak miesięczne zarobki witrażysty na etacie to pozom zbliżony do średniego wynagrodzenia w Polsce. Dochody te mogą być znacznie wyższe w przypadku działania na własną rękę (od kilkuset do kilku tysięcy złotych za wykonanie pojedynczego zlecenia), ale w takiej sytuacji zadaniem witrażysty będzie samodzielne poszukiwanie zleceniodawców.

Jeśli chcesz poznać więcej informacji odnośnie zarobków witrażysty, zapoznaj się z tabelą poniżej.

POZIOM WYNAGRODZENIA

ZAROBKI BRUTTO ZAROBKI NETTO

MINIMALNE

3 490 zł / msc

2 709 zł / msc

ŚREDNIE

3910 zł / msc

2 995 zł / msc

WYSOKIE

4780 zł / msc

3 588 zł / msc

 

Czy do pracy na stanowisku witrażysty potrzebne są studia lub dodatkowe szkolenia?

 

Konkretne studia nie są potrzebne na stanowisku wizażysty – jeśli jednak ma on ukończoną szkołę wyższą lub szkolenie w zakresie art & design lub kulturoznawstwa, może stanowić to dodatkowy atut.

Poniżej zostały przedstawione niektóre spośród szkoleń, które dobrze jest odbyć, jeśli chcemy stać się profesjonalnym witrażystą.

CZY POTRZEBNE?

SZKOŁY / STUDIA KURSY / SZKOLENIA

WYMAGANE

Pierwszą drogą do zostania witrażownikiem jest nauka zawodu pod nadzorem rzemieślnika, czyli doświadczonego witrażownika. W tym przypadku należy zdać egzamin czeladniczy w Izbie Rzemieślniczej

Drugą drogą do wykonywanie jest witraży poprzez nauki na kursie rzemiosła artystycznego.

PRZYDATNE

-

-

Jakie kompetencje przydadzą się do pracy jako witrażysta? W pracy tej zdecydowanie trzeba posiadać między innymi następujące kompetencje:

 • zmysł artystyczny – który pozwala na szybkie tworzenie harmonijnych kompozycji,
 • dobrze rozwinięte zdolności manualne,
 • umiejętność posługiwania się narzędziami wykorzystywanymi na co dzień w pracy witrażysty, w tym np. nożem do cięcia szkła.

Oprócz tego, jak w każdym zawodzie, istotne są również kompetencje zdrowotne. Jakie są predyspozycje zdrowotne na stanowisku witrażysty? Przede wszystkim pracownik ten powinien wykazywać się takim stanem zdrowia, który pozwoli mu na pracę:

 • z lutem ołowiowym, w związku z czym konieczne są zdrowe płuca oraz brak alergii;
 • obciążającą dla kręgosłupa;
 • wymagającą długotrwałego skupienia się;
 • w której niezmiernie ważny jest dobry wzrok; dzięki temu możliwe będzie rozróżnianie barw i tworzenie dobrze dopasowanych kompozycji;
 • wymagającą sprawnych dłoni.

Jakie są możliwości zatrudnienia w zawodzie witrażysty?

Artyści w tym zakresie pracują przede wszystkim dla kościołów oraz instytucji religijnych. Niestety, popyt na wytwory witrażystów jest poza Kościołem znacznie niższy, co nie oznacza jednak, że nie ma go w ogóle. Witrażyści mogą okazjonalnie współpracować z domami kultury, muzeami itp.

Czy zawód witrażysty jest przyszłościowy?

Tak – choć wiara katolicka przeżywa w Polsce kryzys, nie zmienia to faktu, że warto mieć unikalne zdolności, tzn. umiejętność obróbki szkła w celu stworzenia ozdobnych konstrukcji.

Video

Najczęściej zadawane pytania

Kim jest witrażysta?

Witrażysta to pracownik, który zajmuje się projektowaniem oraz obrabianiem szkła w celu stworzenia witraży.

Jakie umiejętności są wymagane na stanowisku witrażysty?

Bardzo ważne są takie kwalifikacje jak np. zdolności manualne, dobry wzrok oraz wyobraźnia przestrzenna

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Aleksandra Góral

Redaktor

Redaktor. Content Marketing specialist WhitePress. Specjalista Social Media.

4 komentarze

Kolusz Michał

Kolusz Michał

Niełatwo znaleźć pracę, ale ten artykuł pokazał mi, że są ciekawe alternatywy. Myślę, że praca witrażysty mogłaby być dla mnie ciekawą opcją.
Dyngus

Dyngus

Ciekawy artykuł. U nas w firmie nie mieliśmy jeszcze witrażysty, ale teraz zastanawiamy się, czy nie zatrudnić kogoś na to stanowisko. Wydaje się, że to praca wymagająca umiejętności manualnych i cierpliwości.
moleku676

moleku676

Zastanawiałem się, czy witrażysta to praca dla mnie, ale ten artykuł odpowiedział na wiele moich pytań. Podoba mi się, że nie trzeba mieć konkretnego wykształcenia na to stanowisko.
moon1

moon1

Nie jestem witrażystą, ale zainteresował mnie ten artykuł. Wydaje się, że praca wymaga kreatywności i cierpliwości, ale efekt końcowy może być naprawdę piękny.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Dbamy o Twoją prywatność

Serwis wykorzystuje pliki cookies, czyli pliki tekstowe, które za zgodą Użytkownika są przechowywane na komputerze lub urządzeniu mobilnym Użytkownika, co może wiązać się również z przetwarzaniem danych osobowych Użytkownika. Pliki cookies przetwarzane przez Aplikuj.pl Paweł Strykowski, zarejestrowany w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej pod adresem: ul. Legionów 26/28, 43-300 Bielsko-Biała, NIP: 5471567654, REGON: 070776507, w celu umożliwienia korzystania z Serwisu, jak również na potrzeby analizy zachowań Użytkownika w Serwisie, personalizacji prezentowanych Użytkownikowi treści oraz reklam, zapewnienia działania funkcji mediów społecznościowych oraz do zarządzania Serwisem. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies, jak również dostęp do panelu zarządzania ustawieniami cookies znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych zawartych w plikach cookies jest zgoda na przetwarzanie danych osobowych wyrażona poprzez akceptację wykorzystania plików cookies (art. 6 (1)(a) RODO).

Zgoda udzielona poprzez wybór opcji "Wyrażam zgodę" oznacza akceptację wszystkich wykorzystywanych w Serwisie plików cookies. Zgoda Użytkownika może być w każdym momencie zmieniona poprzez kliknięcie w link umieszczony w Polityce Prywatności.

Użytkownikom przysługują następujące prawa: prawo do żądania dostępu do swoich danych, prawo do ich sprostowania, prawo do usunięcia danych, prawo do ograniczenia przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym przysługujących Użytkownikowi praw, można znaleźć w naszej Polityce Prywatności.

Dostosowuję swój wybór

Dokonaj szczegółowego wyboru poniższych ustawień, aby zapisać indywidualne ustawienia prywatności. Więcej szczegółowych informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Pliki cookies niezbędne do świadczenia usług drogą elektroniczną Zawsze aktywne
Narzędzia statystyczne i marketingowe Google Tag Manager, Google Analytics, Google Ads, Facebook Piksel (remarketing)
Narzędzie analityczne HotJar Statystyka