Zawody i ich potencjał

Psychiatra - praca, zarobki, doświadczenie, zatrudnienie, przyszłość

21 grudnia 2022

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 11 głosów

11 głosów

3 komentarze
Psychiatra - praca, zarobki, doświadczenie, zatrudnienie, przyszłość
Psychiatra zaliczany jest do grupy specjalistów, która trudni się rozwiązywaniem problemów z zakresu zdrowia psychicznego. Wizyta u psychiatry jest wskazana w momencie, gdy występujące turbulencje w życiu, mają przełożenie na pogorszenie kondycji psychicznej. Psychiatra jest konieczny podczas zmagania się z depresją czy zespołem stresu pourazowego. Bardzo często jest jedyną osobą, która potrafi skutecznie pomóc.

Z niniejszego artykułu dowiesz się:

 • na czym polega praca psychiatry, 
 • jak kształtują się zarobki psychiatrów, 
 • jakie warunki pracy przewidziane są dla psychiatry, 
 • jakie możliwości zatrudnienia stoją przed psychiatrami, 
 • czy zawód psychiatry jest przyszłościowy. 

Psychiatra - na czym polega praca?

Psychiatra jest zobowiązany do przestrzegania Kodeksu Etyki Lekarskiej. Na co dzień wykorzystuje konkretny zestaw kryteriów diagnostycznych. W Polsce jest to Międzynarodowa Statystyczna Klasyfikacja Chorób i Problemów Zdrowotnych ICD-1, która została ustalona przez Światową Organizację Zdrowia.

Psychiatra jest specjalistą, który trudni się zarówno diagnozowaniem jak i wskazywaniem odpowiedniego leczenia chorób oraz zaburzeń psychicznych. Jest to ważna gałąź medycyny. Lekarz w niej operujący może zadecydować o konieczności stosowania leczenia farmakologicznego i wypisać receptę że stosownym lekarstwem. W konsekwencji nie należy traktować wizyty u tego specjalisty jako powodu do wstydu.

 

Psychiatra na co dzień zajmuje się:
 • badaniem psychiatrycznym, zarówno o charakterze podmiotowym jak i przedmiotowym, które umożliwiają rozpoznanie lub kontrolę stanu psychicznego pacjenta, 
 • próbą nawiązywania kontaktu i współpracy z chorym i członkami jego rodziny, co ma umożliwić wskazanie na cel i konieczność leczenia, a także załagodzenie lęku i niepokoju. 
 • kierowaniem pacjentów na dalszą diagnostykę, 
 • przeprowadzanie testów pod kątem sprawności psychicznej w dziedzinie poznawczej, psychoruchowej;
 • interpretowanie wyników badań pomocniczych, 
 • formułowanie diagnozy i rozpoznań mniej prawdopodobnych, 
 • prowadzenie leczenia niezabiegowego (m.in. farmakologia, psychoterapia) w przypadku zaburzeń psychicznych i zespołów psychoorganicznych. Psychiatra zajmuje się także leczeniem osób z upośledzeniem umysłowym, uzależnieniem, nerwic, a także innych chorób psychicznych oraz zespołów nieprzystosowania społecznego, 
 • prowadzenie stosowanej dokumentacji lekarskiej;
 • przygotowywanie opinii, świadectw, orzeczeń i wniosków 
 • udzielaniem pomocy doraźnej w stanach nagłych.
 

Ile zarabia psychiatra? 

Szukasz pracy?
Zobacz oferty: praca Lekarz

Lekarz Anestezjolog - Warszawa CS Atrium

Centrum Stomatologii Medicover

 • Warszawa
Dodana

Lekarza stomatolog

Sebadent Gabinety Dentystyczne

 • Swarzędz
Dodana

Lekarz Ortodonta - Poliklinika Pod Szyndzielnią

Centrum Stomatologii Medicover

 • Bielsko-Biała
Dodana

Lekarz Psychiatra

WOJEWÓDZKI SZPITAL PSYCHIATRYCZNY

 • Andrychów
Dodana

Pomoc lekarza weterynarii

Centralna Baza Ofert Pracy

 • Głogowo
Dodana

Zarobki psychiatry są silnie skorelowane z miejscem wykonywania pracy, doświadczeniem, a także uzyskanym tytułem naukowym. Z udostępnionych danych wynika, że specjalista ten zarabia 7330 zł brutto na miesiąc. 25% psychiatrów zarabia więcej niż 10000 zł brutto, a kolejne 25% przedstawicieli tego zawodu zarabia mniej niż 6040 zł. 

Równolegle zdecydowana ilość psychiatrów decyduje się na prowadzenie prywatnej praktyki lub znajduje dodatkowe zatrudnienie w placówkach medycznych. Wówczas uzyskiwane zarobki uzależnione są od ilości czasu pracy jak i wspólnych ustaleń. Czynniki posiadające przełożenie na zarobki psychiatry przedstawia poniższa tabela. 

POZIOM WYNAGRODZENIA ZAROBKI BRUTTO ZAROBKI NETTO
MINIMALNE 6040zł / msc 4347zł / msc
ŚREDNIE 7330zł / msc 5257zł / msc
WYSOKIE 10000zł / msc 6937zł / msc

W jakich warunkach pracuje psychiatra?

Praca psychiatrów opiera się na niemalże nieustannym kontakcie z osobami posiadającymi zaburzone funkcjonowanie psychiki, a także z pacjentami psychosomatycznymi jak i chorymi psychicznie. Wiąże się to z ogromnym obciążeniem psychicznym, dlatego konieczna jest umiejętność oddzielania życia prywatnego od pracy. Lekarz psychiatra decyduje o swoim miejscu zatrudnienia. W rezultacie specjalista pracujący we własnym gabinecie będzie miał inne warunki niż ten zatrudniony w szpitalu psychiatrycznym. Miejsce zatrudnienia rzutuje również na godziny i czas pracy. 

Czy do pracy na stanowisku psychiatry potrzebne są studia lub dodatkowe szkolenia? 

Psychiatra to lekarz medycyny, dlatego osoba, która chce zostać nim musi ukończyć 6-letnie studia medyczne. Jednak należy pamiętać, że pełne przygotowanie do zawodu trwa o wiele dłużej. Osoby, które uzyskają dyplom na odpowiedniej uczelni, muszą rozpocząć specjalizację w zakresie psychiatry. Specjalizacja to okres, w którym  zdobywana jest wiedza teoretyczna równolegle z odbywaniem stażu zawodowego. Ukończenie specjalizacji zwieńczone jest egzaminem, a jego pozytywny wynik umożliwia uzyskanie prawa do wykonywania tego zawodu. W profesjach medycznych, bardzo ważne jest nieustanne poszerzanej wiedzy poprzez odbywanie różnych kursów i udział w specjalistycznych sympozjach. 

Szczegółowe informacje przedstawiające drogę do tego zawodu przedstawia dołączona tabela. 

CZY POTRZEBNE? SZKOŁY / STUDIA KURSY / SZKOLENIA
WYMAGANE

Studia medyczne o specjalizacji psychiatrycznej

-

PRZYDATNE

 - 

 -

Jakie są możliwości zatrudnienia w zawodzie psychiatry?

Przed psychiatrą znajduje się mnóstwo perspektyw pracy. Specjaliści z tej dziedziny mogą podjąć zatrudnienie w przychodniach lub szpitalach. Bardzo dużym powodzeniem cieszy się prowadzenie własnej działalności w ramach gabinetu prywatnego. Psychiatra posiada możliwość orzekania w roli eksperta w sądach. Deficyt podobnych lekarzy na rynku sprawia, że przed psychiatrami stoją bardzo szerokie możliwości podjęcia zatrudnienia. W rezultacie, jeden specjalista bardzo często zatrudniony jest w kilku miejscach jednocześnie. 

Jakie czynniki szkodliwe występują na stanowisku psychiatry?

W grupie czynników szkodliwych, które występują na stanowisku psychiatry znajduje się przede wszystkim ogromne obciążenie psychiczne. Wielogodzinny kontakt z osobami chorymi jest wyzwaniem i wiąże się z przewlekłym stresem. Wiele decyzji musi być podejmowanych bez zawahania, a na szali stoi ludzkie życie. Ponadto lekarz psychiatra bardzo często pracuje w wymiarze czasu przekraczającym jeden etat, ponieważ na rynku nieustannie brakuje specjalistów i tylko w ten sposób można zapewnić opiekę dla chorych osób.

Czy zawód psychiatry jest przyszłościowy?

Bezdyskusyjnie, zawód psychiatry można zaliczyć do jednych z bardziej przyszłościowych. W Polsce postępuje ogromny deficyt kadrowy w służbie zdrowia, dlatego znalezienie zatrudnienia nie jest trudne. Od wielu lat odnotowywany jest deficyt lekarzy psychiatrów. Coraz większy nacisk kładzie się na zdrowie psychiczne, a wszelkie zaburzenia w jego obrębie nie są traktowane jako powód do wstydu. Równolegle w ostatnich latach odnotowywany jest wzrost zachorowań na zaburzenia tj. depresja, schizofrenia, dlatego konieczne będzie znalezienie dla dotkniętych nimi osób odpowiedniej pomocy. Należy pamiętać, że w wielu przypadkach, terapia u psychiatry nie kończy się po jednej wizycie. Leczenie niektórych przypadków może trwać nawet kilka lat, a w niektórych sytuacja może być to dożywotnio. 

Video

Najczęściej zadawane pytania

Jakie kompetencje przydadzą się do pracy jako psychiatra?

Poza ogromną wiedzą w dziedzinie funkcjonowania ludzkiego umysłu i ciała, psychiatra musi charakteryzować się empatią i otwartością. Praca psychiatry opiera się na rozmowie z ludźmi, dlatego powinien z nimi umieć rozmawiać. Równolegle pacjenci muszą przy nim czuć się swobodnie, aby podzielić się swoimi problemami. 

Jakie są predyspozycje zdrowotne na stanowisku psychiatry?

Psychiatra powinien posiadać dobrą kondycję ogólna organizmy, aby móc realizować swoje obowiązki. Kluczowe jest prawidłowe funkcjonowanie układu mowy i słuchu.

Jaki jest zakres obowiązków na stanowisku psychiatry?

Praca psychiatry opiera się na diagnozowaniu i leczeniu wszelkich chorób i zaburzeń psychicznych. Jego działania skupiają się wokół objawów zaburzeń, które odnoszą się do emocji, myślenia,  postrzegania świata, a także relacji z otoczeniem.

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Aleksandra Góral

Redaktor

Redaktor. Content Marketing specialist WhitePress. Specjalista Social Media.

3 komentarze

Bojdis

Bojdis

Bardzo cieszą mnie informacje dotyczące perspektyw pracy dla psychiatrii. W takim razie nie widzę przeszkód, aby szybko podjąć się nauki i zdobyć wymagane kwalifikacje.
Luis22

Luis22

Chciałabym pracować na stanowisku psychiatry, ale zdaje sobie sprawę, że wymagane są długie studia oraz specjalizacja. Mam nadzieję, że kiedyś będę miała taką możliwość!
Kazimiera

Kazimiera

Oczywiście, że praca psychiatry jest bardzo ważna i potrzebna w dzisiejszych czasach. Szacunek dla specjalisty, który trudni się diagnozowaniem i leczeniem chorób psychicznych.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Dbamy o Twoją prywatność

Serwis wykorzystuje pliki cookies, czyli pliki tekstowe, które za zgodą Użytkownika są przechowywane na komputerze lub urządzeniu mobilnym Użytkownika, co może wiązać się również z przetwarzaniem danych osobowych Użytkownika. Pliki cookies przetwarzane przez Aplikuj.pl Paweł Strykowski, zarejestrowany w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej pod adresem: ul. Legionów 26/28, 43-300 Bielsko-Biała, NIP: 5471567654, REGON: 070776507, w celu umożliwienia korzystania z Serwisu, jak również na potrzeby analizy zachowań Użytkownika w Serwisie, personalizacji prezentowanych Użytkownikowi treści oraz reklam, zapewnienia działania funkcji mediów społecznościowych oraz do zarządzania Serwisem. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies, jak również dostęp do panelu zarządzania ustawieniami cookies znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych zawartych w plikach cookies jest zgoda na przetwarzanie danych osobowych wyrażona poprzez akceptację wykorzystania plików cookies (art. 6 (1)(a) RODO).

Zgoda udzielona poprzez wybór opcji "Wyrażam zgodę" oznacza akceptację wszystkich wykorzystywanych w Serwisie plików cookies. Zgoda Użytkownika może być w każdym momencie zmieniona poprzez kliknięcie w link umieszczony w Polityce Prywatności.

Użytkownikom przysługują następujące prawa: prawo do żądania dostępu do swoich danych, prawo do ich sprostowania, prawo do usunięcia danych, prawo do ograniczenia przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym przysługujących Użytkownikowi praw, można znaleźć w naszej Polityce Prywatności.

Dostosowuję swój wybór

Dokonaj szczegółowego wyboru poniższych ustawień, aby zapisać indywidualne ustawienia prywatności. Więcej szczegółowych informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Pliki cookies niezbędne do świadczenia usług drogą elektroniczną Zawsze aktywne
Narzędzia statystyczne i marketingowe Google Tag Manager, Google Analytics, Google Ads, Facebook Piksel (remarketing)
Narzędzie analityczne HotJar Statystyka