Zawody i ich potencjał

Dekarz - praca, zarobki, doświadczenie, zatrudnienie, przyszłość

21 grudnia 2022

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 20 głosów

20 głosów

0 komentarzy
Dekarz - praca, zarobki, doświadczenie, zatrudnienie, przyszłość
Dekarz to rzemieślnik, który zajmuje się przede wszystkim konserwacją, montażem i naprawą pokryć dachowych. Jest to niezwykle odpowiedzialne zadanie, ponieważ taki dach ma nam służyć przez wiele, wiele lat. Praca na tym stanowisku jest wymagająca i często odbywa się w specyficznych, a czasem nawet niebezpiecznych, warunkach. W tym zawodzie liczą się umiejętności, dobra organizacja i doświadczenie.

 

Dekarz - na czym polega praca?

Praca dekarza to niezwykle odpowiedzialne zadanie. Nie zajmuje się on tylko układaniem dachówek na przygotowanej i rozplanowanej wcześniej konstrukcji, ale także zabezpieczaniem dachów oraz budynków przed zawilgoceniem poprzez instalację izolacji przeciwwilgociowych. Dekarz zakłada również rynny i rury spustowe oraz wykonuje wszelkiego rodzaju prace rozbiórkowe i demontażowe. W tej pracy, oprócz wiedzy, niezbędna jest umiejętność planowania i organizowania. Dekarz musi dobrze zaplanować pracę i zająć się zaopatrzeniem w materiały, sprzęt i maszyny, tak by nic nie przeszkadzało i nie opóźniało roboty. W tym zawodzie ważna jest przede wszystkim staranność i dokładność. Dach wykonywany jest raz na kilka, a czasem nawet na kilkadziesiąt lat, dlatego praca ta najczęściej powierzana jest doświadczonym rzemieślnikom, którzy zdają sobie sprawę z odpowiedzialności, jaka wiąże się z tym zadaniem.

Zakres obowiązków na stanowisku dekarza:

 • dobór odpowiednich materiałów i pokryć dachowych,
 • udzielanie wskazówek dotyczących konstrukcji dachu,
 • wykonywanie rysunków i projektów, 
 • planowanie robót,
 • ustawianie rusztowań, 
 • wynoszenie gruzu,
 • cementowanie, kruszenie, wiercenie,
 • montaż i demontaż rynien, kładek dachowych,
 • pokrywanie dachu różnymi materiałami, 
 • zaopatrzenie materiałów, narzędzi i sprzętu.

Kompetencje, które przydadzą się w pracy jako dekarz:

 • technik bądź mistrz dekarstwa - te dwa tytuły pomogą ci bez problemu znaleźć pracę, 
 • umiejętność wykonywania rysunków, 
 • wykonywanie podstawowych operacji blacharskich,
 • ocena i organizowanie materiałów,
 • umiejętność krycia dachów różnymi materiałami, 
 • umiejętna rozbiórka pokryć, 
 • wykonywanie izolacji,
 • umiejętność montowania rynien i elementów wentylacji,
 • znajomość BHP.

Ile zarabia dekarz? 

Dekarz, choć jest specjalistą w swojej dziedzinie, musi zapoznawać się z nowoczesnymi technologiami, które co jakiś czas wchodzą na rynek budowlany. To natomiast wymaga fachowości i samodoskonalenia. Umiejętności najłatwiej jest potwierdzić odpowiednim wykształceniem i doświadczeniem, co z pewnością przekłada się na zarobki dekarza. Mimo iż tzw. "papierek" może otworzyć niektóre drzwi już na starcie, to nic tak nie cechuje fachowca jak jego styl pracy i skończone projekty, które warto fotografować i zbierać w portfolio. Co więcej, na zarobki dekarza wpływ ma także region i wielkość miejscowości, w której zamierza podjąć pracę. Wiadomym jest fakt, że w większych miastach robót jest zdecydowanie więcej niż w tych mniejszych, ale za to konkurencja jest większa i ciężko się wybić z własną działalnością. Poniższa tabelka przedstawia średnie zarobki na stanowisku dekarza.

POZIOM WYNAGRODZENIA

ZAROBKI BRUTTO ZAROBKI NETTO

MINIMALNE

4 000 zł / msc

3 057 zł / msc

ŚREDNIE

6 200 zł / msc

4 556 zł / msc

WYSOKIE

7 650 zł / msc

5 545 zł / msc

Czy do pracy na stanowisku dekarza potrzebne są studia lub dodatkowe szkolenia?

Szukasz pracy?
Zobacz oferty: praca Dekarz

DEKARZ

Techvisie B.V.

 • Holandia
Dodana

Dekarz - dachy płaskie - Lipsk/Berlin

Borys Personal

 • Niemcy
 • 15 000-18 000 zł / mc
Dodana

Dekarz – praca w Niemczech

In-Serv Team Sp. z o. o.

 • Niemcy
Dodana

DEKARZ DO BLACH TYTAN CYNK

LimnusWork Sp. z o.o. Sp. k.

 • Holandia
Dodana

DEKARZ do kładzenia dachówki

LimnusWork Sp. z o.o. Sp. k.

 • Holandia
Dodana

Proces budowania dachu jest niezwykle skomplikowany, dlatego ważna jest tu wiedza i doświadczenie dekarza. Budowanie dachu to nie tylko kładzenie dachówek na konstrukcję, ale przede wszystkim rozplanowanie robót, wykonywanie rysunków roboczych oraz zastosowanie odpowiednich zabiegów mających na celu wykonanie możliwie jak najbardziej trwałego i stabilnego pokrycia. Dekarz zajmuje się nie tylko wykonywaniem, ale także doradztwem w kwestii dachów i materiałów, tak by dach był szczelny i odporny na wszelkie warunki atmosferyczne. To niezwykle odpowiedzialna praca, za którą często płaci się kilka tysięcy złotych. Osoba, która zamierza pracować na tym stanowisku, powinna posiadać choćby podstawową wiedzę na temat technik montażu i instalacji oraz produktów niezbędnych do wykonywania pokryć dachowych. Do pracy na stanowisku dekarza nie ma żadnych wymaganych uprawnień, jednak kluczowe są tu umiejętności. W poniższej tabelce przedstawiona jest przykładowa ścieżka edukacyjna dekarza.

CZY POTRZEBNE?

SZKOŁY / STUDIA KURSY / SZKOLENIA

WYMAGANE

Na stanowisko dekarza często w ogłoszeniach możemy spotkać jako wymóg konieczny ukończenie szkoły budowlanej-niezależnie czy mowa o technikum, czy szkole branżowej.

 

-

PRZYDATNE

 

-

Pomocne mogą okazać się kursy dekarza z certyfikatem państwowym potwierdzających kompetencję danej osoby.

Jakie czynniki szkodliwe występują na stanowisku dekarza?

Praca dekarza jest niezwykle wymagająca przede wszystkim ze względu na trudne warunki. Praca na wysokości nie jest dla każdego. Jeśli zatem masz lęk wysokości, to zrezygnuj z rekrutacji na to stanowisko. Trzeba liczyć się z tym, że taki rzemieślnik narażony jest na liczne ryzyka zawodowe takie jak np. upadek z wysokości, porażenie prądem lub zranienie ostrymi narzędziami. Zmieniające się warunki atmosferyczne podczas pracy na zewnątrz prowadzić mogą do poparzeń słonecznych lub odmrożeń. Dekarz narażony jest także na działanie szkodliwych substancji chemicznych takich jak różnego rodzaju rozpuszczalniki, których nadmierne wdychanie może doprowadzić do powstania komórek rakowych. Prace dekarskie takie jak cięcie, szlifowanie czy wiercenie często powodują powstawanie pyłu, który doprowadzić może do chorób układu oddechowegoWażna w tym zawodzie jest znajomość zasad BHP, dzięki którym można zapobiec działaniu wielu czynników szkodliwych. Dobry i uczciwy pracodawca zapozna cię z zasadami oraz zapewni ubranie i środki ochrony osobistej niezbędne do pracy na tym stanowisku. 

Jakie są przeciwskazania zdrowotne na stanowisku dekarza?

Na stanowisku dekarza nie może pracować osoba mająca problemy z kręgosłupem. Dekarz często wykonuje swoją pracę w pozycji pochylonej, co ma wpływ na plecy oraz cały układ kostno-stawny. Nadmierny wysiłek fizyczny to nieodłączny element pracy dekarza. Często zdarza się, że pracownik musi przenieść ciężkie materiały, sprzęt lub narzędzia, a nawet pojemniki z asfaltem czy masą bitumiczną. Praca na tym stanowisku będzie jedynie pogłębiać problemy z kręgosłupem i prowadzić do dolegliwości bólowych wynikających z przeciążenia układu mięśniowo-szkieletowego. 

Predyspozycje zdrowotne na stanowisku dekarza:

 • brak chorób przewlekłych, 
 • dobra kondycja fizyczna, 
 • brak zaburzeń zmysłu równowagi,
 • brak alergii na różne substancje.

Jakie są możliwości zatrudnienia w zawodzie dekarza?

Jako dekarz masz wiele różnych możliwości zatrudnienia. Możesz pracować u kogoś w istniejącej już firmie bądź otworzyć własną działalność. Pracując na własną rękę, zaczynamy od zera, bez rekomendacji, narzędzi i ludzi. Dobrą opcją jest zatem podjęcie pracy u kogoś, by zdobyć niezbędną w tym zawodzie wiedzę i doświadczenie. Dekarze są szczególnie pożądani za granicą, gdzie takich rzemieślników jest coraz mniej. Co za tym idzie, stawki są zupełnie inne niż w Polsce. Dodatkowym atutem jest fakt, że polscy dekarze są bardzo cenieni na rynku europejskim i popyt na rzemieślników z naszego kraju jest naprawdę duży. 

Czy zawód dekarza jest przyszłościowy?

Jak najbardziej zawód dekarza jest przyszłościowyDobrych i profesjonalnych rzemieślników na rynku jest coraz mniej, a domów ciągle przybywa. Rozrastająca się infrastruktura dużych miast sprawia, że firm zajmujących się remontami i wykończeniami po prostu brakuje. Rzemieślnicy mający doświadczenie i wiedzę zdobywaną przez lata uciekają za granicę, gdzie są naprawdę doceniani i pożądani. To natomiast przekłada się na ich wysokie stawki. Co więcej, ludzie coraz częściej rezygnują z zakupu mieszkań bądź starych domów i decydują się na rozpoczęcie własnej budowy. Dekarze więc są i będą potrzebni.

Video

Najczęściej zadawane pytania

Czym zajmuje się dekarz?

Dekarz przede wszystkim zajmuje się montażem pokryć dachowych. Przed rozpoczęciem prac musi on dobrze rozplanować konstrukcję i stworzyć projekt dachu. W tym zawodzie niezbędna jest znajomość materiałów i ich odpowiedni dobór do potrzeb domu i klienta. Jest to niezwykle odpowiedzialna praca, bowiem dach musi być stabilny i trwały. Nie może przeciekać ani się rozszczelniać. 

Ile zarabia dekarz?

Zarobki dekarza zależą od wielu czynników. Wpływ na wysokość stawki ma niewątpliwie region, w którym jest praca, oraz umiejętności dekarza. Zarobki zależą także od tego, czy pracuje dla kogoś czy prowadzi własną działalność. Szacunkowo zarobki te wahają się od 4 do 7 tysięcy złotych. 

Czy praca na stanowisku dekarza jest niebezpieczna? 

Dekarz narażony jest na wiele czynników, które mogą doprowadzić do uszczerbku zdrowia. Wdychanie pyłu bądź oparu ze szkodliwych substancji ma wpływ na układ oddechowy, a podnoszenie ciężkich rzeczy oddziałuje negatywnie na kręgosłup. Sama praca na wysokościach jest już wyjątkowo niebezpieczna, dlatego tak ważne są zabezpieczenia i zapoznanie się z zasadami BHP.

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Aleksandra Góral

Redaktor

Redaktor. Content Marketing specialist WhitePress. Specjalista Social Media.

Komentarze

Nikt jeszcze nie dodał komentarza do tego artykułu.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Dbamy o Twoją prywatność

Serwis wykorzystuje pliki cookies, czyli pliki tekstowe, które za zgodą Użytkownika są przechowywane na komputerze lub urządzeniu mobilnym Użytkownika, co może wiązać się również z przetwarzaniem danych osobowych Użytkownika. Pliki cookies przetwarzane przez Aplikuj.pl Paweł Strykowski, zarejestrowany w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej pod adresem: ul. Legionów 26/28, 43-300 Bielsko-Biała, NIP: 5471567654, REGON: 070776507, w celu umożliwienia korzystania z Serwisu, jak również na potrzeby analizy zachowań Użytkownika w Serwisie, personalizacji prezentowanych Użytkownikowi treści oraz reklam, zapewnienia działania funkcji mediów społecznościowych oraz do zarządzania Serwisem. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies, jak również dostęp do panelu zarządzania ustawieniami cookies znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych zawartych w plikach cookies jest zgoda na przetwarzanie danych osobowych wyrażona poprzez akceptację wykorzystania plików cookies (art. 6 (1)(a) RODO).

Zgoda udzielona poprzez wybór opcji "Wyrażam zgodę" oznacza akceptację wszystkich wykorzystywanych w Serwisie plików cookies. Zgoda Użytkownika może być w każdym momencie zmieniona poprzez kliknięcie w link umieszczony w Polityce Prywatności.

Użytkownikom przysługują następujące prawa: prawo do żądania dostępu do swoich danych, prawo do ich sprostowania, prawo do usunięcia danych, prawo do ograniczenia przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym przysługujących Użytkownikowi praw, można znaleźć w naszej Polityce Prywatności.

Dostosowuję swój wybór

Dokonaj szczegółowego wyboru poniższych ustawień, aby zapisać indywidualne ustawienia prywatności. Więcej szczegółowych informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Pliki cookies niezbędne do świadczenia usług drogą elektroniczną Zawsze aktywne
Narzędzia statystyczne i marketingowe Google Tag Manager, Google Analytics, Google Ads, Facebook Piksel (remarketing)
Narzędzie analityczne HotJar Statystyka