Zawody i ich potencjał

Dziekan - praca, zarobki, doświadczenie, zatrudnienie, przyszłość

21 grudnia 2022

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 6 głosów

6 głosów

4 komentarze
Dziekan - praca, zarobki, doświadczenie, zatrudnienie, przyszłość
Praca na uczelni wyższej to nie tylko rola wykładowcy czy osoby prowadzącej ćwiczenia. Jak w każdym miejscu pracy, potrzebna jest osoba, która zorganizuje i zaplanuje zadania dla pracowników. Idealnie byłoby gdyby osoba ta znała specyfikę działania danego wydziału uczelni także pod kątem dydaktycznym. Od tego zależy bowiem w dużej mierze komfort innych pracowników. W dużym skrócie to trudne zadanie spoczywa na barkach dziekana.

W tym artykule przybliżamy:

 • kim jest i na czym polega praca dziekana;
 • na jakie zarobki można liczyć na stanowisku dziekana;
 • jak wygląda ścieżka kształcenia w tym zawodzie;
 • gdzie może pracować dziekan;
 • czy jest to zawód przyszłościowy. 

Dziekan - na czym polega praca?

Statut konkretnej uczelni jest dokumentem, który określa czym będzie zajmował się dziekan danego wydziału. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce nie reguluje bowiem tej materii w żadnej kwestii. Wynika to zapewne z faktu stosunkowo sporej autonomii uczelni wyższych, jeżeli chodzi zarówno o kwestie kształcenia, jak i organizacji pracy. Dziekanami najczęściej zostają wykładowcy pracujący na danym wydziale. Nie ma w tym nic dziwnego. Są to osoby, które znają strukturę oraz sposób funkcjonowania danego wydziału od tzw. kuchni, dzięki czemu są w stanie sprawnie zorganizować pracę. Nie ma jednak żadnych przeciwskazań, aby osoba z zewnątrz została dziekanem. Niemniej z dużą dozą prawdopodobieństwa będzie ona potrzebowała znacznie więcej czasu, aby wdrożyć się w codzienne obowiązki. 

Zakres obowiązków na stanowisku dziekana:

 • reprezentacja wydziału w strukturach uczelni oraz poza nią;
 • kierowanie pracą naukową wydziału;
 • wybór kierowników jednostek pomocniczych wydziału;
 • opracowanie zakresu obowiązków nauczycieli akademickich oraz wymiaru godzinowego ich pracy - dziekan dokonuje także oceny pracy nauczycieli akademickich;
 • organizacja toku studiów, np. decydowanie, jakie przedmioty będą realizowane i w jakiej kolejności;
 • zarządzanie budżetem wydziału - w tym funduszami na prace naukowe i badawcze;
 • wydawanie zarządzeń w celu zapewnienia sprawnej działalności wydziału. 

Dziekan to także osoba, do której studenci zwracają się z różnymi wnioskami i prośbami. To także dziekan organizuje komisje rekrutacyjne. Dziekan wyraża zgodę na przyjęcie studenta z innej uczelni oraz decyduje o tym, jakie przedmioty zostaną uznane za zaliczone, a z jakich student będzie musiał zdać ponownie egzamin. Ponieważ to dziekan zarządza budżetem wydziału, to również on posiada uprawnienia w kwestii przyznawania zapomogi dla najuboższych studentów oraz podejmuje decyzje o stypendiach naukowych na swoim wydziale. Wreszcie to dziekan decyduje o skreśleniu studenta z listy studentów na swoim wydziale

Szukasz pracy?
Zobacz oferty: praca Edukacja
Dodana

LEKTOR JĘZYKA ANGIELSKIEGO

Szkoła Języków Obcych Enjoy

 • Warszawa
Dodana

Nauczyciel Wychowania Przedszkolnego

My Network Polska Sp. z o.o.

 • Warszawa
Dodana

R&D Manager (Kleje do drewna)

Synthos S.A.

 • Oświęcim
Dodana

Nauczyciel wychowania przedszkolnego

Przedszkole "Tęczowe Przedszkole"

 • Warszawa
Dodana

[sc-boks naglowek = ""]

Kompetencje, które przydadzą się w pracy jako dziekan:

 • umiejętność pracy w zespole;
 • umiejętność szybkiego podejmowania decyzji;
 • sprawne delegowanie zadań;
 • zdolności organizacyjne;
 • umiejętność zarządzania finansami i budżetem;
 • brak obaw przed wystąpieniami publicznymi.  [/sc_boks] 

Dziekan to osoba na tzw. świeczniku, dlatego zazwyczaj są to osoby śmiałe i przebojowe, które nie mają obaw przed przemawianiem do szerszej publiczności. Dziekan jest bowiem obecny na uroczystościach uczelnianych, gdzie bardzo często zabiera głos. Może także zostać poproszony o komentarz przez przedstawicieli lokalnych bądź uczelnianych mediów. 

Ile zarabia dziekan?

W poniższej tabeli przedstawiamy zarobki, na jakie może liczyć dziekan.

POZIOM WYNAGRODZENIA

ZAROBKI BRUTTO ZAROBKI NETTO

MINIMALNE

6470zł / msc

4650zł / msc

ŚREDNIE

11050zł/msc

7531zł / msc

WYSOKIE

14170zł / msc

9516zł / msc

Czy do pracy na stanowisku dziekana potrzebne są studia lub dodatkowe szkolenia? (tabelka 2.)

Poniżej w tabeli przedstawiamy możliwe ścieżki kształcenia i przygotowania do zawodu dziekana

CZY POTRZEBNE? SZKOŁY / STUDIA KURSY / SZKOLENIA
WYMAGANE Tytuł Profesora / Doktora hab. -
PRZYDATNE - -

Oprócz przygotowania merytorycznego ważne jest także zdrowie przyszłego dziekana. Jest to bowiem niezwykle wymagający i stresujący zawód związany z podejmowaniem decyzji oraz ponoszeniem ich konsekwencji. Dziekan musi liczyć się z koniecznością prowadzenia trudnych rozmów zarówno z nauczycielami akademickimi, jak i studentami. Wymaga to opanowania oraz pewnej dozy empatii, aby sprawnie kierować wydziałem i rozwiązywać z sukcesem konflikty. 

 

 

 

Predyspozycje zdrowotne na stanowisku dziekana:

 • odporność na stres;
 • brak zaburzeń psychicznych oraz zaburzeń zachowania (chyba, że lekarz prowadzący dopuszcza możliwość pracy na takim stanowisku);
 • dobra kondycja fizyczna - czas pracy często może nie być normowany i wymagać zaangażowania także po godzinach urzędowania.

Ponieważ zawód dziekana wiąże się z dość sporym stresem, warto poszukać odskoczni i pasji poza środowiskiem zawodowym. Z uwagi na fakt, że praca dziekana często ma charakter siedzący, wszelkie sporty wzmacniające gorset mięśniowy zdecydowanie poprawią komfort psychiczny i fizyczny osoby piastującej to stanowisko. Praca ta wiąże się też z wielogodzinnym korzystaniem z monitora komputerowego, dlatego warto zadbać o wzrok oraz odpowiednią korektę w razie problemów. 

Jakie są możliwości zatrudnienia w zawodzie dziekana?

Jeżeli chodzi o miejsce pracy dziekana, to nie ma tu zbyt dużego pola manewru. Jest to zawód związany ze szkolnictwem wyższym, dlatego dziekan może być zatrudniony jedynie w strukturach takiej właśnie organizacji. Jest to zatem zawód dla osób, które swoją karierę zawodową wiążą właśnie z pozostaniem na uczelni. W przypadku uczelni publicznych zarówno dziekan, jak i prodziekan, pochodzą z wyboru albo są wyłaniani w drodze konkursu. Uczelnie prywatne mogą odmiennie uregulować tę kwestię. Do października 2018 roku kadencja dziekana trwała 4 lata, a stanowisko mógł on zajmować jedynie przez dwie kadencje pod rząd. Z tego względu większość dziekanów jest jednocześnie wykładowcami lub decyduje się na zawalczenie o to stanowisko tuż przed odejściem na emeryturę. Co więcej, doświadczenie zebrane podczas lat pracy jako wykładowca procentuje na stanowisku dziekana. Osoba taka ma świadomość problemów, z jakimi borykają się na co dzień zarówno pracownicy, jak i studenci. Wówczas jest w stanie optymalnie organizować pracę oraz tok studiów z uwzględnieniem tych bolączek. Oczywiście dziekan nie może działać ponad prawem - wszelkie działania muszą mieścić się w ramach statutu uczelni, a także nie mogą naruszać ustawy "Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce".    

Czy zawód dziekana jest przyszłościowy?

Dziekan jest to zawód ściśle związany z funkcjonowaniem uczelni wyższych. Dlatego przyszłość tego zawodu jest uzależniona od trendów, jakie będą obowiązywać na przestrzeni lat. Na ten moment można stwierdzić, że jest to zawód potrzebny, aczkolwiek wszystko zależy od konkretnego wydziału, jakim dany dziekan zarządza. Niesłabnącą popularnością cieszą się kierunki techniczne i informatyczne - tu często nie wystarczą same kursy, aby zdobyć wymarzony zawód. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku zawodów prawniczych oraz medycznych. Dziekan wydziału, gdzie grupy studentów są raczej kameralne, musi liczyć się z tym, że w razie braku opłacalności i bardzo małej liczby studentów, wydział może zostać zlikwidowany albo połączony z innym. Zawód ten będzie jednak istniał tak długo, jak długo w Polsce będzie istniało szkolnictwo wyższe, ponieważ dziekan to kierownik merytoryczny konkretnego wydziału. 

 

Najczęściej zadawane pytania

Czy dziekan musi mieć wyższe wykształcenie? 

Tak, dziekan to jeden z tych zawodów, gdzie konieczne jest posiadanie wyższego wykształcenia. Zazwyczaj nie jest to problem, ponieważ dziekanami zostają przeważnie profesorowie wykładający na danym wydziale. 

Czy dziekan może pracować poza uczelnią? 

Funkcja dziekana jest ściśle związana ze szkolnictwem wyższym. Dlatego dziekan może pracować poza uczelnią, o ile posiada inny zawód lub prowadzi własną działalność. Praca jako dziekan poza uczelnią nie jest możliwa. 

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Aleksandra Góral

Redaktor

Redaktor. Content Marketing specialist WhitePress. Specjalista Social Media.

4 komentarze

Władeeeek

Władeeeek

Informacje zawarte w artykule potwierdzają to, co sam doświadczyłem jako pracownik uczelni. Dziekan to osoba o kluczowej roli, która pilnuje, aby wszystko na wydziale działało zgodnie z planem. Ważne, że opisane są też wymagane kompetencje, w tym umiejętność pracy w zespole i zarządzania finansami.
Pomaz

Pomaz

Artykuł jest dla mnie jedynie ciekawostką, ponieważ nie posiadam wykształcenia związanego z nauką. Jednak bardzo interesujące jest to, że praca dziekana polega nie tylko na kierowaniu pracą naukową, ale także na kontakcie z studentami i nauczycielami akademickimi. Wymagające stanowisko, ale na pewno ciekawe.
linoSkoczek

linoSkoczek

Praca dziekana jest dla mnie niestety nieosiągalna, ponieważ nie posiadam tytułu profesora ani doktora hab. Jednak informacje zawarte w artykule są przydatne i dają do myślenia. Może warto zastanowić się nad rozwojem kariery w środowisku akademickim.
Krzysiek

Krzysiek

W artykule jest wiele informacji, które są przydatne dla osób zainteresowanych pracą na stanowisku dziekana. Ważne, że opisane są zadania i kompetencje, które są wymagane, a także informacje o zarobkach. Ciekawe, że autonomia uczelni pozwala na wybór osoby spoza wydziału na stanowisko dziekana. Jednak z całą pewnością osoba, która już pracuje na danym wydziale, posiadająca wiedzę o jego funkcjonowaniu, będzie w stanie lepiej poradzić sobie z obowiązkami.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Dbamy o Twoją prywatność

Serwis wykorzystuje pliki cookies, czyli pliki tekstowe, które za zgodą Użytkownika są przechowywane na komputerze lub urządzeniu mobilnym Użytkownika, co może wiązać się również z przetwarzaniem danych osobowych Użytkownika. Pliki cookies przetwarzane przez Aplikuj.pl Paweł Strykowski, zarejestrowany w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej pod adresem: ul. Legionów 26/28, 43-300 Bielsko-Biała, NIP: 5471567654, REGON: 070776507, w celu umożliwienia korzystania z Serwisu, jak również na potrzeby analizy zachowań Użytkownika w Serwisie, personalizacji prezentowanych Użytkownikowi treści oraz reklam, zapewnienia działania funkcji mediów społecznościowych oraz do zarządzania Serwisem. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies, jak również dostęp do panelu zarządzania ustawieniami cookies znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych zawartych w plikach cookies jest zgoda na przetwarzanie danych osobowych wyrażona poprzez akceptację wykorzystania plików cookies (art. 6 (1)(a) RODO).

Zgoda udzielona poprzez wybór opcji "Wyrażam zgodę" oznacza akceptację wszystkich wykorzystywanych w Serwisie plików cookies. Zgoda Użytkownika może być w każdym momencie zmieniona poprzez kliknięcie w link umieszczony w Polityce Prywatności.

Użytkownikom przysługują następujące prawa: prawo do żądania dostępu do swoich danych, prawo do ich sprostowania, prawo do usunięcia danych, prawo do ograniczenia przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym przysługujących Użytkownikowi praw, można znaleźć w naszej Polityce Prywatności.

Dostosowuję swój wybór

Dokonaj szczegółowego wyboru poniższych ustawień, aby zapisać indywidualne ustawienia prywatności. Więcej szczegółowych informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Pliki cookies niezbędne do świadczenia usług drogą elektroniczną Zawsze aktywne
Narzędzia statystyczne i marketingowe Google Tag Manager, Google Analytics, Google Ads, Facebook Piksel (remarketing)
Narzędzie analityczne HotJar Statystyka