Zawody i ich potencjał

Optometrysta - praca, zarobki, doświadczenie, zatrudnienie, przyszłość

21 grudnia 2022

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 13 głosów

13 głosów

4 komentarze
Optometrysta - praca, zarobki, doświadczenie, zatrudnienie, przyszłość
Zawód optometrysty nie jest zbyt dobrze znany w Polsce. Często myli się go z obowiązkami okulisty czy optyka, jednakże są to całkiem odmienne zawody. Optometrysta zajmuje się zaawansowaną diagnostyką problemów ze wzrokiem, ponadto pomaga w dobraniu właściwej korekcji okularowej i soczewek. Aby zatrudnić się na tym stanowisku, niezbędne jest ukończenie studiów, jak i posiadanie pewnych kwalifikacji. Ta ścieżka zawodowa kierowana jest przede wszystkim do osób przejawiających zdolności do przedmiotów ścisłych.

 

Optometrysta - na czym polega praca?

Optometrysta jest to osoba specjalizująca się w optometrii, a więc dziedzinie wiedzy stosowanej. Zajmuje się ona całym procesem widzenia, a w szczególności jego ochroną oraz usprawnieniem. To autonomiczny, nauczany i regulowany zawód medyczny będący częścią systemu ochrony zdrowia. Co ważne, optometryści nie zajmują się wykrywaniem i leczeniem schorzeń narządu wzroku, a jedynie diagnozowaniem oraz korekcją wad wzroku. Do jego specjalizacji należą takie wady wzroku jak: astygmatyzm, nadwzroczność, krótkowzroczność czy prezbiopia. Ponadto diagnozuje on również zaburzenia widzenia obuocznego (heteroforia, zez) oraz zaburzenia akomodacji (nastawność oka). Przeprowadza także terapię widzenia i OVT. Optometrysta jest również kontaktologiem, a więc wspiera swoich pacjentów w zakresie aplikacji wszelkich soczewek kontaktowych. Na co dzień w swojej pracy wykorzystuje  wiele narzędzi, takich jak: autorefraktometr, tonometr, foropter, biomikroskop, tablice tekstowe czy oftalmometr. Oprócz tego często współpracuje on z lekarzem okulistą. Zawód optometrysty jest stosunkowo nowy i należy do grupy zawodów paramedycznych. Do jego wykonywania nie są więc potrzebne studia medyczne.

Jaki jest zakres obowiązków na stanowisku optometrysty?

Osoba pracująca w tym zawodzie zajmuje się:

 • udzielaniem porad w zakresie ćwiczeń służących do usprawnienia koordynacji ruchu gałek ocznych,
 • udzielaniem porad w zakresie ćwiczeń pomagających w nabyciu umiejętności skupienia wzroku,
 • badaniem funkcji wzroku przy wykorzystaniu odpowiednich narzędzi służących do pomiaru ostrości widzenia,
 • diagnozowaniem oraz wykrywaniem wszelkich zaburzeń ruchu gałki ocznej i wad widzenia dwuocznego,
 • planowaniem procesu leczenia dopasowanego indywidualnie do pacjenta i zaawansowania problemu,
 • badaniem oczu i wykonywaniem badań diagnostycznych mających na celu ocenę stanu narządu wzroku i wykrycie ewentualnych zaburzeń,
 • pomocą w doborze okularów czy też soczewek kontaktowych lub pozostałych pomocy wzrokowych,
 • przepisywaniem recept na okulary,
 • propagowaniem wiedzy na temat sposobów ochrony narządu wzroku na co dzień, jak i w pracy.

Cechy dobrego optometrysty

Do wykonywania tego zawodu przydają się pewne predyspozycje. Specjalista z tej dziedziny pracuje w kontakcie z pacjentem, a więc musi mieć pewne cechy osobowości, dzięki którym będzie on mógł zachować się w pełni profesjonalnie i dobrze wykonywać swoje obowiązki. Pierwszą ważną cechą optometrysty jest cierpliwość. Jest ona potrzebna z uwagi na to, że pomiary optometryczne i cały proces dobierania okularów są czasochłonne. Zadania te wymagają zachowania spokoju i niebywałego opanowania. Kolejną istotną cechą w pracy w tym zawodzie jest dokładność.Aby badania optometryczne dały rzetelne wyniki, muszą być one dokładne i niezwykle precyzyjne. Optometrysta powinien potrafić się skupić, aby prawidłowo wykonać, jak i przeanalizować wyniki badań. Nie bez znaczenia jest też komunikatywność i empatia.

Dobry specjalista powinien wykazać zrozumienie wobec pacjenta, wytłumaczyć mu całą procedurę badania, jak i leczenia. Musi być godny zaufania, aby osoba zwracająca się do niego ze swoim problemem przełamała swoją barierę wstydu. Profesjonalny optometrysta powinien też nieustannie się rozwijać. Niezbędne jest dokształcanie się z zakresu nowoczesnych technik wykorzystywanych w diagnostyce wad wzroku. Tylko w ten sposób może zapewnić usługi na jak najwyższym poziomie.

Jakie kompetencje przydadzą się do pracy jako optometrysta?

Szukasz pracy?
Zobacz oferty: praca Optyk, Okulista

Optyk / Optometrysta

Klient portalu

 • Bydgoszcz
Dodana

Ortoptysta/ka

Beskidzkie Centrum Medyczne sp z o. o.

 • Bielsko-Biała
Dodana

Inżynier fotoniki

Centralna Baza Ofert Pracy

 • Hiszpania
Dodana

Optometrysta

Centrum Medyczne Mavit Sp.z.o.o.

 • Warszawa
Dodana

Asystent optyka (fep)

Centralna Baza Ofert Pracy

 • Gdynia
Dodana

Osoba zatrudniona na tym stanowisku powinna mieć szeroką wiedzę techniczną, jak i pewne umiejętności niezbędne w tej dziedzinie. Pracodawcy poszukujący optometrystów zwracają uwagę na takie kwestie jak:

 • umiejętność dokładnej i fachowej analizy wyników badań wzroku,
 • bezproblemowe korzystanie ze sprzętu do badania wzroku oraz profesjonalne wykonywanie badania wzroku,
 • posiadanie obszernej wiedzy z zakresu biologii i fizyki,
 • przeprowadzanie transakcji zgodnie z regulaminem,
 • dobra komunikacja z pacjentem, obserwowanie go po zabiegu i udzielanie potrzebnych informacji,
 • biegłość w doborze i projektowaniu soczewek kontaktowych,
 • umiejętność wyjaśnienia wszelkich procedur operacyjnych i zachęcania pacjentów do ochrony narządu wzroku.

Ile zarabia optometrysta? 

Średnie zarobki optometrystów pracujących w Polsce różnią się od siebie, w zależności od miejsca i miasta zatrudnienia, posiadanego doświadczenia czy też dodatkowych kwalifikacji. Wiele też zależy od umiejętności danego specjalisty oraz tego, czy ma specjalistyczne kursy i jaką szkołę ukończył. Na wyższe zarobki mogą liczyć pracownicy z dłuższym stażem zatrudnieni w dużych salonach optycznych czy klinikach okulistycznych. Szczegóły zostały przedstawione w poniżej tabelce.

POZIOM WYNAGRODZENIA

ZAROBKI BRUTTO ZAROBKI NETTO

MINIMALNE

3 800 zł / msc

2 921 zł / msc

ŚREDNIE

5 300 zł / msc

3 943 zł / msc

WYSOKIE

7 400 zł / msc

5 375 zł / msc

 

Czy do pracy na stanowisku optometrysty potrzebne są studia lub dodatkowe szkolenia? 

 

Na wykonywanie tego zawodu pozwalają dwie ścieżki edukacji. Optometrystą można zostać po ukończeniu jakichkolwiek studiów wyższych wraz z obroną tytułu, jak i uzupełnieniem kwalifikacji podczas studiów podyplomowych na kierunku optometria. Innym sposobem na możliwość pracy w tym zawodzie jest ukończenie studiów kierunkowych (5-letnie studia magisterskie z zakresu fizyki o specjalności optometria albo nauka dwustopniowa). Więcej przedstawiamy w tabelce.

CZY POTRZEBNE?

SZKOŁY / STUDIA KURSY / SZKOLENIA

WYMAGANE

Wymogiem koniecznym do możliwości wykonywania zawodu jako optometrysta jest ukończenie studiów magisterskich lub podyplomowych na specjalizacji optometria, lub optyka

 

-

PRZYDATNE

-

-

Jak wygląda organizacja stanowiska pracy na stanowisku optometrysty?

Optometrysta pracuje stacjonarnie przede wszystkim w klinikach okulistycznych i salonach optycznych. Do wykonywania swoich obowiązków przydają mu się specjalistyczne narzędzia, które muszą znaleźć się w zasięgu jego ręki. Na początku przeprowadza on z pacjentem wywiad medyczny, po czym wykonuje badanie fizyczne oka i stanu obuocznego. Wizyta u niego kończy się zazwyczaj ustaleniem planu leczenia i wypisaniem recepty na okulary tudzież soczewki.

Jakie są predyspozycje zdrowotne na stanowisku optometrysty?

 • dokładność,
 • precyzja,
 • skuteczne posługiwanie się dłońmi i palcami,
 • dobra koordynacja ruchów,
 • umiejętności manualne.

Jakie są możliwości zatrudnienia w zawodzie optometrysty?

Optometrysta może szukać zatrudnienia zwłaszcza w salonach optycznych oraz klinikach okulistycznych. Innym rozwiązaniem jest założenie własnej działalności gospodarczej, co pozwoli mu zazwyczaj na zwiększenie zarobków. Specjaliści z tej dziedziny są też zatrudniani przez zakłady projektujące i produkujące soczewki oraz sprzęt optyczny, a także zajmujące się ich dystrybucją.

Czy zawód optometrysty jest przyszłościowy?

Tak, jest to przyszłościowa ścieżka kariery. Co ważne, w dalszym ciągu na rynku brakuje specjalistów z tej dziedziny. Z tego względu optometrysta nie powinien mieć problemów ze znalezieniem pracy w swoim zawodzie. Ponadto optometria jest zajęciem stosunkowo opłacalnym, które daje szansę na stabilne zatrudnienie.

Video

Najczęściej zadawane pytania

Kto może zostać optometrystą?

Aby zostać optometrystą, należy ukończyć studia wyższe. Ponadto w pracy na tym stanowisku przydają się pewne predyspozycje.

Czym zajmuje się optometrysta?

Do jego obowiązków należy przede wszystkim diagnozowanie i leczenie wad wzroku. Ponadto pomaga on w dobraniu okularów i soczewek, a także udziela pacjentowi cennych porad dotyczących ochrony narządu wzroku.

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Aleksandra Góral

Redaktor

Redaktor. Content Marketing specialist WhitePress. Specjalista Social Media.

4 komentarze

Nestor

Nestor

Artykuł daje cenne wskazówki dotyczące poszukiwania i oceny optometrystów. Ważne są zarówno umiejętności techniczne, jak i miękkie. Warto pamiętać, że zadowolenie i zaufanie pacjentów zależy w znacznej mierze od personelu.
Babiarz

Babiarz

Bardzo przydatne informacje dotyczące kompetencji i umiejętności optometrysty. Dzięki temu mogę lepiej przygotować się do rozmów kwalifikacyjnych i pokazać swoje mocne strony.
Bosza

Bosza

Zachęcający artykuł, który pokazuje, że istnieją ciekawe i opłacalne ścieżki kariery, nie tylko na drodze studiów. Może warto zainteresować się optometrią i skorzystać z szkoleń podyplomowych?
Krzysztof

Krzysztof

Ciekawie opisany zawód, nie wiedziałem, że optometrysta może pomagać w tak wielu aspektach widzenia i ochrony oczu. Fajnie, że nie wymaga to studiów medycznych, co daje szansę na karierę osobom z różnych dziedzin.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Dbamy o Twoją prywatność

Serwis wykorzystuje pliki cookies, czyli pliki tekstowe, które za zgodą Użytkownika są przechowywane na komputerze lub urządzeniu mobilnym Użytkownika, co może wiązać się również z przetwarzaniem danych osobowych Użytkownika. Pliki cookies przetwarzane przez Aplikuj.pl Paweł Strykowski, zarejestrowany w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej pod adresem: ul. Legionów 26/28, 43-300 Bielsko-Biała, NIP: 5471567654, REGON: 070776507, w celu umożliwienia korzystania z Serwisu, jak również na potrzeby analizy zachowań Użytkownika w Serwisie, personalizacji prezentowanych Użytkownikowi treści oraz reklam, zapewnienia działania funkcji mediów społecznościowych oraz do zarządzania Serwisem. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies, jak również dostęp do panelu zarządzania ustawieniami cookies znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych zawartych w plikach cookies jest zgoda na przetwarzanie danych osobowych wyrażona poprzez akceptację wykorzystania plików cookies (art. 6 (1)(a) RODO).

Zgoda udzielona poprzez wybór opcji "Wyrażam zgodę" oznacza akceptację wszystkich wykorzystywanych w Serwisie plików cookies. Zgoda Użytkownika może być w każdym momencie zmieniona poprzez kliknięcie w link umieszczony w Polityce Prywatności.

Użytkownikom przysługują następujące prawa: prawo do żądania dostępu do swoich danych, prawo do ich sprostowania, prawo do usunięcia danych, prawo do ograniczenia przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym przysługujących Użytkownikowi praw, można znaleźć w naszej Polityce Prywatności.

Dostosowuję swój wybór

Dokonaj szczegółowego wyboru poniższych ustawień, aby zapisać indywidualne ustawienia prywatności. Więcej szczegółowych informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Pliki cookies niezbędne do świadczenia usług drogą elektroniczną Zawsze aktywne
Narzędzia statystyczne i marketingowe Google Tag Manager, Google Analytics, Google Ads, Facebook Piksel (remarketing)
Narzędzie analityczne HotJar Statystyka