Zawody i ich potencjał

Stand-uper - praca, zarobki, doświadczenie, zatrudnienie, przyszłość

21 grudnia 2022

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 8 głosów

8 głosów

4 komentarze
Stand-uper - praca, zarobki, doświadczenie, zatrudnienie, przyszłość
Stand-up zdobywa w Polsce coraz większą popularność, choć w dalszym ciągu polscy stand-uperzy nie są tak rozpoznawalni, jak ci zza oceanu. Można jednak przypuszczać, że zawód ten wciąż będzie się rozwijał, stwarzając coraz lepsze perspektywy osobom naprawdę utalentowanym. Jak obecnie wygląda sytuacja polskich stand-uperów?

Z artykułu dowiesz się:

 • na czym polega praca stand-upera,
 • jakie są cechy dobrego stand-upera,
 • ile zarabia stand-uper,
 • co wpływa na wysokość jego zarobków,
 • czy do pracy na tym stanowisku potrzeba specjalistycznego wykształcenia bądź szkoleń,
 • jakie są możliwości zatrudnienia w zawodzie,
 • czy zawód stand-upera jest przyszłościowy.

Stand-uper - na czym polega praca?

Stand-uperzy często bywają nazywani komikami, jednak w rzeczywistości ich praca skupia się na nieco innych aspektach. Rolą jednych i drugich jest rozśmieszanie publiczności, jednak stand-uperzy coraz częściej występują nie tylko na żywo, lecz również nagrywają tematyczne filmy. Stand-uper zawsze występuje solo. Najczęściej na scenie nie korzysta też z rekwizytów - operuje natomiast głosem oraz dobiera tematy, które budzą zaciekawienie publiczności. 

Do jego głównych obowiązków należy:

 • planowanie występów,
 • rozśmieszanie publiczności swoimi występami, anegdotami czy twierdzeniami,
 • nawiązywanie współpracy z organizatorami imprez czy festiwali,
 • planowanie ogólnej koncepcji tematów, na których będzie się skupiać w swojej karierze,
 • coraz częściej także poruszanie ważnych problemów, w tym społecznych - w sposób humorystyczny, lecz dający do myślenia.

Cechy dobrego stand-upera

Dobry stand-uper to osoba, która ma nie tylko poczucie humoru, lecz przede wszystkim prawidłowe jego wyczucie. W swoich występach nie może bowiem obrażać innych. Należy również umieć wczuć się w publiczność i jej oczekiwania. Występy nie mogą być nachalne czy mieć charakteru drwiącego - ważne jest znalezienie złotego środka. 

 

Predyspozycje do pracy w zawodzie stand-upera to między innymi:

 • umiejętność rozbawiania innych,
 • umiejętność doboru tematów, które zaciekawią publiczność,
 • empatia,
 • umiejętność prawidłowego operowania głosem czy gestami,
 • brak trudności w komunikowaniu się z innymi,
 • umiejętność opanowania stresu,
 • umiejętność obsługi urządzeń technicznych pozwalających na przykład kręcić filmy.

Warto także pamiętać o pewnych predyspozycjach zdrowotnych, wśród których wymienia się:

 • nienaganną dykcję,
 • dobry wzrok,
 • dobry słuch,
 • dobrą kondycję fizyczną,
 • odpowiednią kondycję psychiczną,
 • możliwość pracy w pozycji stojącej.

Ile zarabia stand-uper? 

Zarobki stand-uperów nie są jednolite, jednak można stwierdzić, że w Polsce wciąż plasują się na stosunkowo niskim poziomie. Za granicą, a zwłaszcza w Stanach Zjednoczonych, najlepsi stand-uperzy zarabiają nawet po kilka milionów dolarów rocznie. W naszym kraju zarobki artystów są znacznie niższe. Stand-uper otrzymuje wynagrodzenie za każdy wykonany występ - w danym miesiącu może więc zarobić kilka tysięcy złotych brutto, lecz czasami nawet i kilkanaście tysięcy, zwłaszcza w lepszych okresach. Więcej informacji na temat zarobków stand-uperów znaleźć można w tabeli.

DOŚWIADCZENIE

ZAROBKI

POCZĄTKUJĄCY

Od paruset złotych za wystep

DOŚWIADCZONY

Od kilku tysięcy za występ, nie ma górnej granicy zarobków

 

 

 

Co wpływa na wysokość zarobków w pracy stand-upera?

 

 

 

Wynagrodzenie stand-upera zależy w dużej mierze od tego, jakimi kanałami próbuje dojść do publiczności, zdobywając popularność. Najmniej zarabiają osoby, które zajmują się wyłącznie występami na scenie. W ich przypadku wysokość pensji zależy tylko i wyłącznie od tego, ile razy w danym miesiącu się na niej pojawią. Tymczasem stand-uper może również publikować filmy w sieci - w przypadku dużej liczby wyświetleń będzie czerpał dodatkowe dochody z reklam. Jednocześnie dobry artysta powinien ciągle promować markę własną. Coraz więcej stand-uperów prowadzi restaurację, wypuszcza na rynek własną linię gadżetów reklamowych bądź prowadzi spotkania autorskie, za które pobiera wynagrodzenie. Najlepsi stand-uperzy publikują też książki lub artykuły tematyczne, a nawet prowadzą szkolenia zawodowe.

Czy do pracy na stanowisku stand-upera potrzebne są studia lub dodatkowe szkolenia? 

W zawodzie stand-upera liczy się przede wszystkim duży talent i odpowiednie podejście do publiczności. Dlatego też od artystów nie wymaga się posiadania wykształcenia wyższego, choć oczywiście w pewnych przypadkach może być ono pomocne. Dobrym rozwiązaniem będą studia na kierunku filologia polska, które pozwolą zadbać o prawidłowy język wypowiedzi bądź na kierunku humanistycznym, który znacznie poszerza horyzonty myślowe. Coraz częściej można też znaleźć oferty szkoleń dla stand-uperów, które prowadzą inni artyści cieszący się dużą popularnością. Warto także zainwestować w kursy językowe w przypadku, gdy stand-uper planuje dotrzeć do szerszego grona zainteresowanych, czyli do publiczności zagranicznej. Więcej informacji na temat wykształcenia stand-upera przedstawia poniższa tabela.

CO POTRZEBNE SZKOŁY / STUDIA KURSY / SZKOLENIA
WYMAGANE

-

-

PRZYDATNE

Szkoła teatralna

Kursy improwizacji

 

 

Jakie są możliwości zatrudnienia w zawodzie stand-upera?

 

 

Stand-uper to osoba, która zazwyczaj nawiązuje współpracę z różnego typu instytucjami w ramach umowy zlecenia bądź umowy o dzieło. Artyści najczęściej nie są zatrudniani na umowę o pracę, co budzi wiele wątpliwości w kontekście na przykład ubezpieczenia społecznego czy zdrowotnego. Niemniej jednak mogą oni współpracować z ośrodkami kultury, teatrami czy stowarzyszeniami. Coraz częściej można znaleźć oferty firm prywatnych, które poszukują artystów na organizowane przez siebie festiwale. Stand-uperzy prowadzą również własną działalność, promują tym samym siebie i swoje występy. Mogą oni nie tylko współpracować z innymi podmiotami, lecz również próbować swoich sił, publikując filmy w sieci.

Czy zawód stand-upera jest przyszłościowy?

Stand-up w Polsce rozwija się coraz prężniej, dlatego zawód stand-upera rzeczywiście można uznać za przyszłościowy. Niemniej jednak należy mieć na uwadze kilka istotnych kwestii. Pierwsza z nich dotyczy specyfiki pracy - nie jest to typowe zatrudnienie na etacie, a raczej ciągła próba zdobycia popularności i nowych kontraktów. W tym aspekcie w przyszłości niewiele się zmieni, gdyż stand-uper to tak naprawdę artysta-freelancer. Warto pamiętać, że stand-up sam w sobie ciągle przechodzi liczne metamorfozy, a artyści muszą dopasowywać się do oczekiwań przeciętnego widza. Chcąc się rozwijać w tym zawodzie, należy więc śledzić bieżące trendy oraz trafnie dobierać tematykę swoich występów, tak aby utrzymać się na szczytach popularności.

Video

Najczęściej zadawane pytania

Kto może pracować w zawodzie stand-upera?

Stand-uper to osoba, której zadaniem jest rozśmieszanie publiczności. W tym zawodzie odnajdą się więc osoby, które mają poczucie humoru i są w stanie zainteresować widza wybranym tematem.

Jak zostać stand-uperem?

Obecnie nie ma studiów, które przygotowywałyby do pracy w zawodzie stand-upera. Można natomiast uczęszczać na tematyczne kursy. Niemniej jednak w tej branży najważniejszy jest talent i odpowiednie podejście do widza.nn

Od czego zależą zarobki stand-upera?

Zarobki stand-upera zależą w głównej mierze od tego, czy ogranicza się on tylko do występów na scenie, czy też działa na innych polach. Może na przykład publikować filmy z własnym udziałem czy zająć się promocją marki własnej, wypuszczając na rynek gadżety reklamowe.

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Aleksandra Góral

Redaktor

Redaktor. Content Marketing specialist WhitePress. Specjalista Social Media.

4 komentarze

Monika

Monika

Nie wiedziałem, że stoisko stand-upa może przynieść tyle korzyści. Możliwość promocji łatwo jest przekładać na wzrost sprzedaży i popularność marki. Może rozważymy w naszej firmie zatrudnienie na takim stanowisku.
Guta

Guta

Zastanawiałam się nad karierą stand-upera, ale teraz widzę, że to także wymaga dużo pracy i zaangażowania. Nie wystarczy tylko mieć poczucie humoru, trzeba także dobrze zaplanować występ i pozyskać publikę. Może jednak spróbuję szczęścia w tej branży!
Gośka

Gośka

Zazdroszczę stand-uperom, że tak mają łatwo. Przecież wystarczy tylko stać na scenie i opowiadać śmieszne żarty! A ja nie mogę znaleźć pracy, mimo że mam najlepsze kwalifikacje. Życie to niesprawiedliwe.
Grześ

Grześ

Odkąd zacząłem pracować jako stand-uper, uwielbiam swoją pracę. Cieszę się, że moje talent komediowy przekłada się na sukcesy na scenie. Chociaż zarobki nie są zbyt wysokie, to dla mnie to nie ma znaczenia - liczy się dla mnie głównie satysfakcja z występów.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Dbamy o Twoją prywatność

Serwis wykorzystuje pliki cookies, czyli pliki tekstowe, które za zgodą Użytkownika są przechowywane na komputerze lub urządzeniu mobilnym Użytkownika, co może wiązać się również z przetwarzaniem danych osobowych Użytkownika. Pliki cookies przetwarzane przez Aplikuj.pl Paweł Strykowski, zarejestrowany w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej pod adresem: ul. Legionów 26/28, 43-300 Bielsko-Biała, NIP: 5471567654, REGON: 070776507, w celu umożliwienia korzystania z Serwisu, jak również na potrzeby analizy zachowań Użytkownika w Serwisie, personalizacji prezentowanych Użytkownikowi treści oraz reklam, zapewnienia działania funkcji mediów społecznościowych oraz do zarządzania Serwisem. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies, jak również dostęp do panelu zarządzania ustawieniami cookies znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych zawartych w plikach cookies jest zgoda na przetwarzanie danych osobowych wyrażona poprzez akceptację wykorzystania plików cookies (art. 6 (1)(a) RODO).

Zgoda udzielona poprzez wybór opcji "Wyrażam zgodę" oznacza akceptację wszystkich wykorzystywanych w Serwisie plików cookies. Zgoda Użytkownika może być w każdym momencie zmieniona poprzez kliknięcie w link umieszczony w Polityce Prywatności.

Użytkownikom przysługują następujące prawa: prawo do żądania dostępu do swoich danych, prawo do ich sprostowania, prawo do usunięcia danych, prawo do ograniczenia przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym przysługujących Użytkownikowi praw, można znaleźć w naszej Polityce Prywatności.

Dostosowuję swój wybór

Dokonaj szczegółowego wyboru poniższych ustawień, aby zapisać indywidualne ustawienia prywatności. Więcej szczegółowych informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Pliki cookies niezbędne do świadczenia usług drogą elektroniczną Zawsze aktywne
Narzędzia statystyczne i marketingowe Google Tag Manager, Google Analytics, Google Ads, Facebook Piksel (remarketing)
Narzędzie analityczne HotJar Statystyka