Zawody i ich potencjał

Chiropraktyk - praca, zarobki, doświadczenie, zatrudnienie, przyszłość

20 grudnia 2022

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 9 głosów

9 głosów

4 komentarze
Chiropraktyk - praca, zarobki, doświadczenie, zatrudnienie, przyszłość
Praca chiropraktyków opiera się na działaniach z zakresu medycyny niekonwencjonalnej, przy wykorzystaniu terapii manualnej. Na co dzień zajmuje się zarówno diagnozowaniem, leczeniem i podejmowaniem działań profilaktycznych, które odnoszą się do zaburzeń mechanicznych w układzie kostno-stawowym. W Polsce pojęcie chiropraktyki nie jest mocno spopularyzowane. Zazwyczaj te osoby są określane jako kręgarze lub rehabilitanci.

Chiropraktyk - na czym polega praca?

Chiropraktyk w swojej pracy zobligowany jest do przeprowadzenia wywiadu z pacjentem, a także przeanalizowanie jego badań odnoszących się do stanu kręgosłupa. Po tym może przejść do ułożenia go w odpowiedniej pozycji i przystąpienia do precyzyjnych manipulacji na kręgosłupie i jego okolicach. Wykonuje masaż i bezbolesne pchnięcia. Terapia manualna może opierać się na manipulacji stawów kręgosłupa, korygowaniu ułożeń kręgów i stawów międzykręgowych. W swojej pracy może wykorzystywać także inne techniki, które oddziałują na tkanki miękkie, aby móc zmniejszyć ucisk na nerwy i rdzeń kręgowy. Ponadto, dla zwiększenia efektu może wykorzystywać urządzenia, które wspomagają korygowanie ułożeń kręgów i stawów. 

Wszystkie działania są ustalane w odniesieniu do danego pacjenta i jego potrzeb. Chiropraktyk ma możliwość wystawiania opinii o kondycji aparatu ruchu, a także określa rokowania prowadzonej terapii. Zazwyczaj wizyty u chiropraktyków odbywają się regularnie, dlatego powinien prowadzić baczną obserwację postępów danej osoby. Jako specjalista powinien potrafić trafnie doradzić o odpowiedniej gimnastyce i jak powinna wyglądać ergonomia pracy. Chiropraktyk odpowiedzialny jest za określenie przeciwwskazań, które uniemożliwiają wykonanie określonych procedur terapeutycznych. W odniesieniu do każdego pacjenta powinien prowadzić dokumentacje procesu terapeutycznego.

Jaki jest zakres obowiązków na stanowisku chiropraktyka?

 • określenie kondycji aparatu ruchu pacjenta, 

 • umiejętne analizowanie badań kręgosłupa, 

 • dobranie odpowiedniego postępowania terapeutycznego, które umożliwi korygowanie ułożenie kręgów i stawów, 

 • wykonywanie dopasowanej terapii manualnej przy ewentualnym wykorzystaniu narzędzi wspomagających, 

 • przeprowadzanie obserwacji postępów pacjenta.

Cechy dobrego chiropraktyka

Dobry chiropraktyk musi charakteryzować się posiadaniem bardzo dużej wiedzy z zakresu anatomii i biologii człowieka. Na jego korzyść przemawia jak największa ilość ukończonych kursów i szkoleń dodatkowych, które poprawiają jakość świadczonej pracy. Tuż obok tych cech, kluczowa jest dobra sprawność fizyczna ze szczególnym naciskiem na zręczność rąk i palców. Chiropraktyk powinien mieć dobrze rozwinięte rozumowanie logiczne i zdolność do podejmowania dobrych decyzji pomimo presji czasu. Chiropraktyk powinien być komunikatywny i chętnie nawiązywać kontakt z nowymi osobami. W jego pracy bardzo ważna jest także empatia. 

Szukasz pracy?
Zobacz oferty: praca Fizjoterapeuta

Fizjoterapeuta/ka - Katowice

Medicover Sp. z o.o.

 • Katowice
Dodana

Fizjoterapeuta/ka - Bielsko-Biała

Medicover Sp. z o.o.

 • Bielsko-Biała
Dodana

Fizjoterapeuta

Integracyjne Przedszkole Zdrowia Jadwiga Kozłowska

 • Szczecin
Dodana

Fizjoterapeuta / Fizjoterapeutka

Centrum Medyczne Damiana

 • Warszawa
Dodana

Fizjoterapeuta

ZAKŁAD AKTYWNOŚCI ZAWODOWEJ POLSKIEGO ZWIĄZKU ORGANIZATORÓW ZAKŁADÓW AKTYWNOŚCI ZAWODOWEJ I WARSZTATÓW TERAPII ZAJĘCIOWE

 • Rzeszów
Dodana

Jakie kompetencje przydadzą się do pracy jako chiropraktyk?

 • dobra pamięć, 

 • zdolność rozumowania logicznego, 

 • szybkie podejmowanie trafnych decyzji, 

 • posiadanie cierpliwości i empatii, 

 • wykazywanie odporności na stres, 

 • łatwość nawiązywania kontaktu. 

Ile zarabia chiropraktyk?

Wynagrodzenie chiropraktyka jest mocno skorelowane z miejscem świadczonej pracy, a także miejscowością. Najczęściej godzina pracy chiropraktyka wyceniana jest w przedziale od 80 do 200 zł. Równolegle należy mieć na względzie, że osoby prowadzące własną działalność gospodarczą zobligowane są do odprowadzania składek i płacenia podatków, a także ponoszą koszty związane z wynajmem lokalu. W konsekwencji chiropraktyk osiąga o wiele niższe dochody od uzyskiwanych przychodów. W przypadku chiropraktyków, którzy zatrudniani są na podstawie umowy o pracę, najczęściej zarabiają mniej, niż wynosi średnia krajowa. Szacuje się, że ich wynagrodzenie jest zbliżone do wynagrodzenia fizjoterapeutów. Czynniki wpływające na wysokość zarobków chiropraktyków przedstawia poniższa tabela

POZIOM WYNAGRODZENIA

ZAROBKI BRUTTO ZAROBKI NETTO

MINIMALNE

80 zł / h 

63 zł / h 

ŚREDNIE

120 zł / h

94 zł / h 

WYSOKIE

200 zł / h

157 zł / h 

Czy do pracy na stanowisku chiropraktyka potrzebne są studia lub dodatkowe szkolenia? 

Najlepsze przygotowanie do wykonywania pracy chiropraktyka dają studia na kierunku fizjoterapii lub na innych kierunkach medycznych, w których dokładnie omawiana jest m.in. anatomia człowieka. Studia fizjoterapeutyczne umożliwiają zapoznanie się z terapią manualną oraz podstawami w kręgarstwie. Bardzo dobrym posunięciem jest podjęcie dodatkowego kształcenia po studiach, czyli studiach podyplomowych. Alternatywną drogą do wykonywania pracy chiropraktyka jest ukończenie specjalistycznego kursu z zakresu chiropraktyki. Wykształcenie wymagane na tym stanowisku budzi mnóstwo wątpliwości, ponieważ nie stworzono jednoznacznych uregulowań prawnych. W rezultacie niemalże każdy po ukończonym kursie może posiadać własny gabinet i próbować swoich sił w leczeniu ludzi, dlatego potencjalni pacjenci są szczególnie wyczuleni na punkcie prezentowanych dyplomów i certyfikatów. W Polsce są one wydawane wyłącznie przez Polskie Towarzystwo Chiropraktyki. Szczegóły przedstawiono w poniższej tabeli.

CZY POTRZEBNE?

SZKOŁY / STUDIA

KURSY / SZKOLENIA

WYMAGANE

 

 

-

Niezbędne może okazać się zdobycie wykształcenia w szkole podyplomowej lub zaliczenia kursu z zakresu chiropraktyki.

PRZYDATNE

Pomocne będzie ukończenie studiów medycznych, ale nie jest to wymóg konieczny.

 

 

-

Jak wygląda organizacja stanowiska pracy na stanowisku chiropraktyka?

W pracy chiropraktyka bardzo ważne jest zachowanie ergonomii stanowiska pracy, aby uniknąć późniejszych problemów zdrowotnych specjalisty. Poszczególne elementy mają za zadanie zmniejszyć szanse rozwoju urazów i przeciążeń układu ruchu. Chiropraktyk najczęściej wykonuje powtarzalne ruchy na jednej płaszczyźnie, dlatego powinien posiadać dostęp do pacjenta z każdej strony leżanki. Znajdująca się w centrum leżanka powinna mieć funkcję regulowania wysokości. Wszystkie sprzęty, które mogą okazać się potrzebne, powinny być umieszczone w zasięgu ręki. 

Jakie są predyspozycje zdrowotne na stanowisku chiropraktyka?

 • dobra ogólna sprawność fizyczna, 

 • prawidłowo działający wzrok i słuch, 

 • sprawne ręce i palce.

Jakie są możliwości zatrudnienia w zawodzie chiropraktyka?

Wykwalifikowany chiropraktyk może prowadzić własną działalność gospodarczą lub kierować placówką chiropraktyczną. Osoby z dużą wiedzą i doświadczeniem, a także odpowiednimi kwalifikacjami mogą podjąć się kształcenia osób, które wykonują zawody medyczne lub paramedyczne. Przed chiropraktykami stoi możliwość prowadzenia prac badawczych z zakresu nauk chiropraktycznych. Osoby z doświadczeniem i odpowiednimi kwalifikacjami mają możliwość znalezienia zatrudnienia w ośrodkach rehabilitacyjnych. 

Czy zawód chiropraktyka jest przyszłościowy?

Z bardzo dużym prawdopodobieństwem w następnych latach będzie dochodziło do wzrostu zainteresowania usługami świadczonymi przez chiropraktyków. Spowodowane to będzie nie tylko intensywnym rozwojem tej dziedziny, ale także potęgującym się siedzącym trybem życia wśród społeczeństwa. Niwelowanie ilości ruchu sprawia, że coraz więcej osób będzie wymagało wykwalifikowanej pomocy w rehabilitacji kręgosłupa.

Video

Najczęściej zadawane pytania

Czym zajmuje się chiropraktyk?

Praca chiropraktyka stanowi rodzaj rehabilitacji, która opiera się także na diagnozowaniu i leczeniu. Chiropraktyk może podejmować działania, które pozwalają na utrzymanie profilaktyki układu szkieletowego. 

Jakie są zarobki chiropraktyka?

Najczęściej godzinne wynagrodzenie chiropraktyka wynosi od 80 do 200 zł. Ostateczna stawka uzależniona jest od miejsca pracy, miejscowości, a także posiadanej na rynku renomy. 

Jak zostać chiropraktykiem?

Dobre przygotowanie do pracy w zawodzie daje ukończenie odpowiednich studiów i kształcenie dodatkowe poprzez udział w specjalistycznych kursach. Chiropraktyk musi posiadać obszerną i szczegółową wiedzę z zakresu biologii i anatomii. 

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Aleksandra Góral

Redaktor

Redaktor. Content Marketing specialist WhitePress. Specjalista Social Media.

4 komentarze

Markus

Markus

Jako pracodawca cenię sobie pracowników posiadających odpowiednie kwalifikacje i umiejętności. Dlatego zawsze stawiam na specjalistów, którzy chcą rozwijać swoje umiejętności i zwiększać swoją wartość na rynku pracy. W przypadku chiropraktyków, to umiejętność analizowania badań i szybkiego podejmowania decyzji jest kluczowa.
Renata

Renata

Jestem bezrobotny już od dłuższego czasu i zastanawiam się nad zmianą kierunku kariery. Chiropraktyka wydaje się być dla mnie ciekawą opcją, ale niestety brakuje mi kwalifikacji. Zastanawiam się, czy warto podjąć się dodatkowych studiów i kursów, aby móc być częścią takiej ważnej branży medycznej.
Marysia Sepultura

Marysia Sepultura

Jako osoba szukająca pracy zastanawiam się, czy wybór kariery chiropraktyka byłby dla mnie opłacalny. Z jednej strony praca ta wymaga specjalistycznych kwalifikacji i przynosi zadowolenie z pomagania innym. Z drugiej strony, zarobki nie zawsze są zadowalające, a konkurencja na rynku pracy może być duża.
Olczyk

Olczyk

Praca chiropraktyka wymaga nie tylko nabywania teorii, ale także praktycznego doświadczenia. Musi umieć właściwie postawić diagnozę i zaproponować odpowiednie leczenie. Zawsze staram się rozwijać swoje umiejętności, ponieważ najważniejsze jest dobro moich pacjentów.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.