Zawody i ich potencjał

Antykwariusz - praca, zarobki, doświadczenie, zatrudnienie, przyszłość

28 listopada 2022

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 5 głosów

5 głosów

4 komentarze
Antykwariusz - praca, zarobki, doświadczenie, zatrudnienie, przyszłość
W swojej pracy antykwariusz skupia się wokół zakupu i sprzedaży zabytkowych przedmiotów, które reprezentują dawną sztukę, czyli antyków. Obiektem zainteresowania są przede wszystkim rzemiosła artystyczne, meble, książki, a także porcelana. W swojej codziennej pracy, antykwariusz musi bazować na ogromnej wiedzy i latami zdobywanym doświadczeniu. Praca antykwariusza może być niezwykle ciekawa dla osób, których pasją jest sztuka. Przedstawiamy, jakie obowiązki stoją przed antykwariuszem, na jakie zarobki może liczyć, a także na jakie perspektywy zatrudnienia mogą liczyć antykwariusze.

Antykwariusz - na czym polega praca?

Antykwariusz to określenie dla pracownika antykwariatu, czyli miejsca, które specjalizuje się w obrocie dziełami sztuki, przedmiotami reprezentującymi wartość historyczną, a także innych, które są uznawane za antyki. W ramach swoich codziennych obowiązków, antykwariusz zajmuje się skupowaniem antyków od osób, które przychodzą do antykwariatu. Równolegle nieustannie poszukują innych możliwości zakupu cennych przedmiotów. Antykwariusze zobowiązani są do określenia autentyczności i dokonywania wyceny poszczególnych przedmiotów lub całych zbiorów. W swojej pracy muszą umiejętnie przeprowadzać negocjacje, aby móc, jak najtaniej kupić i jak najkorzystniej sprzedać. Zadaniem antykwariusza jest ewidencjonowanie oraz katalogowanie zbiorów. 

Równolegle na co dzień w swojej pracy, antykwariusz musi przygotowywać przedmioty do sprzedaży poprzez przydzielenie ich do odpowiednich kategorii i przedstawienie klientów. Muszą udzielać wyczerpujących odpowiedzi na pytania klientów, dlatego nieustannie musi aktualizować i poszerzać swoją wiedzę. Antykwariusz powinien także przekazywać klientom informacje, które umożliwiają odpowiednie przechowywanie zakupionych przedmiotów i dzieł sztuki. Także powinien poinformować jak regulowane są kwestie wywozu danych rzeczy poza granicę państwa. Dobry antykwariusz pomaga swoim klientom w odnajdywaniu przedmiotów, które umożliwiają współtworzenie posiadanej prywatnej kolekcji.

Antykwariusze coraz częściej decydują się na organizowanie sprzedaży antyków poza stacjonarnym punktem, np. na wystawach czy targach. Jednocześnie specjaliści mogą udzielać konsultacji w trakcie organizowania wystaw. 

Jaki jest zakres obowiązków na stanowisku antykwariusz?

 • kupno i sprzedaż używanych artykułów, szczególnie książek i dzieł sztuki, 
 • udzielanie potencjalnym klientom szczegółowych informacji na temat oferowanych przedmiotów, 
 • przyjęcie nowych obiektów do antykwariatu, a także ich poprawne rozpoznanie i wycenienie, 
 • właściwa prezentacja oferowanych przedmiotów w antykwariacie i na stroni internetowej, 
 • dbałość o posiadane przedmioty. 

Ile zarabia antykwariusz?

Zarobki antykwariusza bywają często bardzo mocno zróżnicowane. Są one przede wszystkim zależne od danej specjalizacji, a także rodzajem oferowanych towarów. Dodatkowo na uzyskiwane przychody wpływ posiada zarówno wysokość marży, jak i popyt na rynku. Ogromne przełożenie posiada to, ile i o jakiej wartości sprzedawane są przedmioty w ciągu miesiąca. Ponadto niektórzy antykwariusze poszerzają prowadzoną działalność m.in. o pośrednictwo w renowacji mebli czy konserwację porcelany. Antykwariusze nierzadko świadczą odpłatne usługi wyceny poszczególnych przedmiotów. Wysokość zarobków oraz czynniki, które przekładają się bezpośrednio na zarobki antykwariusza przedstawia poniższa tabela. 

POZIOM WYNAGRODZENIA

ZAROBKI BRUTTO ZAROBKI NETTO

MINIMALNE

3 261  zł / msc

2 553 zł / msc

ŚREDNIE

4 181 zł / msc

3 180 zł / msc

WYSOKIE

5 363 zł / msc

3 986 zł / msc

Czy do pracy na stanowisku antykwariusz potrzebne są studia lub dodatkowe szkolenia? 

Osoby ubiegające się o pracę na stanowisku antykwariusza powinny posiadać wykształcenie co najmniej średnie. Preferowane są jednak osoby, które posiadają wyższe wykształcenie humanistyczne, czyli ukończyły studia na kierunku tj. historia sztuki, historia. Osoby z tytułem magistra historii sztuki posiadają uprawnienia do wystawiania dokumentów, które potwierdzają autentyczność przedmiotów, co jest dodatkowym atutem. Dodatkowym atutem przyszłych antykwariuszy jest ukończenie studiów podyplomowych, które wpływają na zwiększenie kwalifikacji zawodowych. Bez wątpienia dobry antykwariusz musi posiadać możliwość uczenia się od najlepszych w branży, dlatego uzyskana wiedza praktyczna jest nieoceniona. Antykwariusze, aby zmaksymalizować swoje dochody, powinni biegle mówić w obcych językach, przede wszystkim w języku angielskim, aby móc brać udział w zagranicznych transakcjach. 

Jakie kompetencje przydadzą się do pracy jako antykwariusz?

 • Obszerna wiedza branżowa, 
 • Zamiłowanie do historii i sztuki,
 • Bycie dobrym sprzedawcą - komunikatywność, otwartość na ludzi  zdolności negocjacyjne, a także analityczne;
 • Dobra pamięć,
 • Umiejętność podzielności uwagi

CZY POTRZEBNE?

SZKOŁY / STUDIA KURSY / SZKOLENIA

WYMAGANE

-

-

PRZYDATNE

Kontakt z klientem jest fundamentalny w wykonywanej pracy jako antykwariusz - zatem posiadanie ukończonej szkoły branżowej na stanowisku sprzedawca może bardzo ułatwić rozpoczęcie pracy na danym stanowisku

Kursy obsługi kasy fiskalnej powinien zainteresować osobę ubiegającą się na stanowisku antykwariusza

Jakie są możliwości zatrudnienia w zawodzie antykwariusz?

Przed antykwariuszem stoi możliwość podjęcia pracy nie tylko w antykwariacie, ale także w galeriach czy centrach sztuki, które zajmują się skupem eksponatów i ich dalszą odsprzedażą. Antykwariusze są poszukiwani także przez domy aukcyjne, aby jak najlepiej przygotować ofertę i dokonać najtrafniejszej wyceny dla licytowanych przedmiotów. Na antykwariuszy zapotrzebowanie wykazują także lokalne jednostki (podlegające pod samorządy), które trudnią się działalnością wystawienniczą, aukcyjną czy promocją polskich artystów i projektantów. 

Antykwariusze mogą znaleźć zatrudnienie w muzeach, Centrach Sztuki Współczesnej czy Biurach Wystaw Artystycznych lub Galeriach Sztuki. Coraz częściej antykwariusze są poszukiwani przez lombardy zajmujące się obrotem bardziej wartościowych przedmiotów. 

Jakie są predyspozycje zdrowotne na stanowisku antykwariusz?

 • Dobry wzrok,
 • Brak alergii na środki konserwujące i pielęgnujące antyki,
 • Sprawny aparat ruchu,

Czy zawód antykwariusza jest przyszłościowy?

Z pewnością zawód antykwariusza można zaliczyć do przyszłościowych, jednak na miejsce w branży mogą liczyć osoby, które są najlepszymi specjalistami. Szczególnie przy odnotowywanym nieustannym wzroście zainteresowania dla alternatywnych sposobów inwestowania. Dzieła sztuki i antyki posiadają coraz wyższe ceny, co powoduje, że na rynku pojawiają się falsyfikaty i bardzo dobrej jakości podróbki. W rezultacie potrzebni są specjaliści, którzy będą potrafili to odróżnić, dlatego antykwariusze z doświadczeniem zawsze znajdą dobrą pracę. Równolegle coraz modniejsze staje się kupowanie przedmiotów z drugiej ręki. Antykwariusze mają możliwość ogłaszania oferowanych przedmiotów w Internecie, co pozwala na uzyskiwanie nieustannie nowych klientów.

Video

Najczęściej zadawane pytania

Ile zarabia antykwariusz? 

Zarobki antykwariuszy bywają bardzo mocno zróżnicowane. Uzależnione są od rodzaju przedmiotów, w których się specjalizuje. Najlepsi nierzadko osiągają pięciocyfrowe dochody. 

Jak zostać antykwariuszem?

W tym zawodzie swoje miejsce znajdą osoby posiadające zamiłowanie do sztuki i fachową wiedzę w tym temacie, czyli absolwenci historii sztuki. Należy pamiętać, że antykwariusz zajmuje się kupnem i sprzedażą, dlatego musi posiadać do tego odpowiednie kompetencje negocjacyjne i być komunikatywnym oraz otwartym na klienta. Osoby z takimi kompetencjami z pewnością znajdą zatrudnienie w zawodzie.

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Aleksandra Góral

Redaktor

Redaktor. Content Marketing specialist WhitePress. Specjalista Social Media.

4 komentarze

HSV

HSV

Jako pracodawca w tym sektorze, uważam, że prowadzenie antykwariatu wymaga wielkiej pasji i zapału. Oczywiście, aby odnosić sukcesy, niezbędne jest posiadanie wiedzy i zdolności sprzedażowych, ale to miłość do sztuki i historii napędza nas do działania. Dlatego wysoko cenię sobie pracowników, którzy są dobrze wykształceni i zainteresowani działalnością antykwaryczną.
Ember

Ember

Co ciekawe, artykuł pokazał mi, że kariera w branży antyków może być ciekawym wyborem. Nie miałem zawsze jasno określonych kwalifikacji, ale z zainteresowaniem przyglądam się antykom. Może zacznę uczyć się o nich więcej i zobaczę, dokąd to mnie zaprowadzi.
Mateusz

Mateusz

Zastanawiam się, czy to dobry wybór pracy dla mnie. Nie posiadam wykształcenia humanistycznego ani doświadczenia w branży, ale fascynują mnie antyki i ich historia. Czy miałby ktoś radę, jak zacząć swoją karierę w tej branży?
Olka

Olka

Jako osoba pracująca w antykwariacie, potwierdzam, że artykuł w dużej mierze oddaje rzeczywistość. Praca w branży antyków wymaga dużej wiedzy i umiejętności, a zarobki są uzależnione od rodzaju oferowanych towarów i zdolności sprzedażowych.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Dbamy o Twoją prywatność

Serwis wykorzystuje pliki cookies, czyli pliki tekstowe, które za zgodą Użytkownika są przechowywane na komputerze lub urządzeniu mobilnym Użytkownika, co może wiązać się również z przetwarzaniem danych osobowych Użytkownika. Pliki cookies przetwarzane przez Aplikuj.pl Paweł Strykowski, zarejestrowany w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej pod adresem: ul. Legionów 26/28, 43-300 Bielsko-Biała, NIP: 5471567654, REGON: 070776507, w celu umożliwienia korzystania z Serwisu, jak również na potrzeby analizy zachowań Użytkownika w Serwisie, personalizacji prezentowanych Użytkownikowi treści oraz reklam, zapewnienia działania funkcji mediów społecznościowych oraz do zarządzania Serwisem. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies, jak również dostęp do panelu zarządzania ustawieniami cookies znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych zawartych w plikach cookies jest zgoda na przetwarzanie danych osobowych wyrażona poprzez akceptację wykorzystania plików cookies (art. 6 (1)(a) RODO).

Zgoda udzielona poprzez wybór opcji "Wyrażam zgodę" oznacza akceptację wszystkich wykorzystywanych w Serwisie plików cookies. Zgoda Użytkownika może być w każdym momencie zmieniona poprzez kliknięcie w link umieszczony w Polityce Prywatności.

Użytkownikom przysługują następujące prawa: prawo do żądania dostępu do swoich danych, prawo do ich sprostowania, prawo do usunięcia danych, prawo do ograniczenia przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym przysługujących Użytkownikowi praw, można znaleźć w naszej Polityce Prywatności.

Dostosowuję swój wybór

Dokonaj szczegółowego wyboru poniższych ustawień, aby zapisać indywidualne ustawienia prywatności. Więcej szczegółowych informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Pliki cookies niezbędne do świadczenia usług drogą elektroniczną Zawsze aktywne
Narzędzia statystyczne i marketingowe Google Tag Manager, Google Analytics, Google Ads, Facebook Piksel (remarketing)
Narzędzie analityczne HotJar Statystyka