Zawody i ich potencjał

Streamer - praca, zarobki, doświadczenie, zatrudnienie, przyszłość

28 listopada 2022

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 19 głosów

19 głosów

4 komentarze
Streamer - praca, zarobki, doświadczenie, zatrudnienie, przyszłość
Rozwój technologii sprawił, że równolegle powstawały nowe zawody dające szanse na uzyskiwanie ogromnych zarobków. W tej grupie z pewnością znajdują się streamerzy. Zajmują się oni głównie prowadzeniem transmisji live, która potrafi zaciekawić obserwatorów. Streamerzy dbają o wielkość posiadanej publiki, ponieważ posiada to ogromne przełożenie na osiągane przychody. Streaming najczęściej kojarzony jest z gamingiem, jednak ta branża nie skupia się wyłącznie wokół gier.

 

Streamer - na czym polega praca?

Streamer zajmuje się prowadzeniem transmisji wideo w Internecie. Większość z nich prowadzona jest w trybie live, czyli odbywa się "na żywo". W rzeczywistości streamowaniem może zajmować się niemalże każdy, kto posiada do przekazania treści, które mogą zainteresować innych. Bardzo dużą popularnością cieszą się kanały pokroju "commentary". Znani streamerzy oglądają treści lub śledzą bieżące wydarzenia, a następnie dzielą się opinią na ich temat. Wśród młodych ludzi powodzenie posiadają transmisje live, które prowadzone są przez media społecznościowych. Tworzona jest tam możliwość bezpośredniego kontakt z daną osobą, poprzez zadawanie pytań i możliwość uzyskania odpowiedzi. 

Streamerzy nierozerwalnie większości kojarzą się z gamingiem, ponieważ w głównej mierze gracze prowadzą live, przedstawiając swój sposób grania. Oglądanie let's play z grami dla wielu osób stanowi rozrywkę pokroju oglądania seriali. Motywują to często brakiem odpowiedniego sprzętu do samodzielnego grania lub też po prostu chcą obserwować umiejętności innych i podziwiać ich charyzmę. Zazwyczaj ta grupa streamerów osiąga najwyższe zarobki.

Jaki jest zakres obowiązków na stanowisku streamer?

Zakres obowiązków na stanowisku streamera:

 • najczęściej jest indywidualnie ustalany,
 • działalność skupia się przygotowywania i nagrywania treści live,
 • pozostawanie w stałym kontakcie z obserwującymi.

Cechy dobrego streamera

Choć każdy posiada możliwość bycia streamerem, to jednak nie każdy sprawdzi się w tej roli. Streamer powinien być urodzonym "showmanem", bądź "showwomanką". Powinien potrafić zaciekawić i rezolutnie zwiększać posiadaną publikę. Od streamerów wymaga się, aby to były ciekawe osobowości, a jednocześnie zabawne, pomysłowe, komunikacyjne. Powinni posiadać dar wnikliwej analizy, aby ich wywody nie były okrojone. Nie można ukryć, że streamy to współczesna forma rozrywki, która wyrywa od codzienności. Równolegle streamer powinien posiadać dobrej jakości sprzęt, który umożliwia przygotowanie treści, aby na starcie nie zniechęcić widzów brakiem profesjonalizmu. 

Jakie kompetencje przydadzą się do pracy jako streamer?

Streamer musi posiadać następujące cechy:

 • umiejętność porwania publiczności,
 • umiejętność zainteresowania i przyciągania nowych obserwujących,
 • pomysłowość,
 • komunikatywność.
 • urodzeni "showmani".

Ile zarabia streamer?

Zarobki streamerów są mocno zróżnicowane. Dostrzegalna jest ogromna rozpiętość. Bardzo mocno jest ona uzależniona od tematyki, czym jest bardziej popularna, tym lepiej. Większość informacji dotyczących zarobków jest utajniona, ponieważ te osoby w dominującej liczbie przypadków prowadzą własne działalności gospodarcze, dlatego nie muszą się z nikim dzielić się informacjami o przychodach. Zhakowane dane ujawniły, że najlepsze osoby mogą zarabiać nawet 250 tysięcy w skali jednego miesiąca. Ogólne możliwości osiągania przychodów prezentuje poniższa tabela, w której ujęte są średnie zarobki streamerów:

POZIOM WYNAGRODZENIA

(B2B)

ZAROBKI BRUTTO ZAROBKI NETTO

MINIMALNE

3 000 zł / msc

2 210 zł / msc

ŚREDNIE

15 000 zł / msc

11 555 zł / msc

WYSOKIE

250 000 zł / msc

191 903 zł / msc

Co wpływa na wysokość zarobków w pracy streamer?

Szukasz pracy?
Zobacz oferty: praca Influencer

Specjalistka / Specjalista ds. komunikacji i EB

MONDI ŚWIECIE SPÓŁKA AKCYJNA

 • Kujawsko-Pomorskie
Dodana

Visual Content Marketing Specialist

Hostersi sp. z o.o.

 • Rybnik
Dodana

Koordynator projektów marketingowych

Axel Krzysztof Liberadzki

 • Warszawa
 • 9 000-10 000 zł / mc
Dodana

Digital Marketing Specialist (hybrid)

From Poland With Dev

 • Bielsko-Biała
 • 7 000-13 000 zł / mc
Dodana
Dodana

Wysokość zarobków w pracy streamerów są mocno uzależnione od wielu czynników jednocześnie. Streamerzy posiadają możliwość pozyskiwania środków z kilku źródeł jednocześnie. Z pewnością najistotniejsza jest wielkość i poziom zaangażowania publiczności. Czym więcej, tym lepiej jest to wyceniane przez reklamodawców. Nierzadko streamerzy korzystają z finansowego wsparcia, które przekazywane jest przez widzów, dlatego tu liczba osób obserwujących także posiada ogromne znaczenie. Osoby, które zaliczają się do grona najlepszych mogą pozyskiwać hojnych sponsorów, którzy w ramach zawartych kontraktów oferują pieniądze w zamian za polecanie danych produktów, firm na prowadzonym kanale. W konsekwencji, każdy streamer stara się nieustannie dążyć do zwiększenia liczby subskrybentów. Dzięki temu mogą nieustannie zwiększać swoje przychody. Równie ważną kwestią jest także doświadczenie. Te osoby doceniają swój czas i odbiorców, dlatego skrzętnie selekcjonują oferty. W rezultacie świadczone usługi są o wiele droższe niż w przypadku osób rozpoczynających działania w branży. 

Na wysokość zarobków w tej branży bardzo duży wpływ posiada kwestia znalezienia swojej niszy na rynku lub też zaadoptowania się wśród najbardziej obleganych. W tym drugim przypadku jest to nieco trudniejsze, ponieważ ogromna konkurencja utrudnia przebicie się. Bez wątpienia, osoby, które odnoszą sukcesy streamowania w gamingu mogą liczyć na ogromne kwoty, dlatego pierwsze zmagania są mocno umotywowane.

Czy do pracy na stanowisku streamer potrzebne są studia lub dodatkowe szkolenia?

Praca streamera nie jest uzależniona od jego wykształcenia, choć odpowiednie kierunki lub kursy pozwalają nabyć umiejętności, które są pomocne w branży. Bez wątpienia, bardzo cenne są znajomości technik manipulacyjnych umożliwiające utrzymywanie i rozrastanie posiadanego grona osób obserwujących. Równolegle bardzo ważne jest, aby przekazywać sprawdzone informacje. W przypadku graczy ma to mniejsze znaczenie, jednak w kanałach tematycznych jest to nierozerwalnie powiązane. Załączona tabela przedstawia, jakie wykształcenie jest oczekiwane od streamerów:

CZY POTRZEBNE?

SZKOŁY / STUDIA 

KURSY / SZKOLENIA

WYMAGANE

                                                                                                                                                                                          -       

                                         

                                                                                                                                                        -

PRZYDATNE

                                           

   -

Przydatne mogą okazać się poradniki i kursy czy blogi, które tłumacza jak nauczyć się stremować i co jest istotne na początek drogi w tym zawodzie.

Jakie są możliwości zatrudnienia w zawodzie streamer?

Większość streamerów prowadzi własną działalność gospodarczą, która umożliwia rozliczanie uzyskiwanych przychodów. Jest to dla nich także najbardziej komfortowe. Wówczas streamer sam decyduje o tym, co i w jaki sposób publikuje. Na początkowych etapach wiele osób zwleka z założeniem własnej firmy, a pierwsze współprace zawierane są w ramach umowy o dzieło. 

Streamerzy mogą zawierać umowy z reprezentantami różnych branż. Systematyczne i rzetelne prowadzenie swojego kanału sprawia możliwość elastycznego zarządzania poruszanymi tematami, co pozwala dopasować je pod reklamę i nie musi być ściśle związane z tematami przewodnimi. 

Jakie są predyspozycje zdrowotne na stanowisku streamer?

Osoba będąca streamerem powinna posiadać:

 • sprawny aparat mowy, aby móc przekazywać swoje poglądy i móc nagrywać live dla swoich obserwatorów,
 • dobrą kondycję zdrowia.

Czy zawód streamera jest przyszłościowy?

Choć może się wydawać, że na rynku występuje przesyt streamerów, to nieustannie pojawiają się kolejne osoby, które odnoszą znaczące sukcesy w branży. Streamowanie coraz mocniej zakorzenia się jako rozrywka użytkowników Internetu. Dodatkowo stale poszerza się potencjalne grono obserwujących o młodzież, która rozpoczyna swoją przygodę w sieci. Streaming stwarza i będzie stwarzał mnóstwo możliwości, ponieważ stanowi bardzo dobrą formę reklamy. Równolegle coraz więcej osób korzysta z Internetu i rezygnuje z oglądania tradycyjnej telewizji, ponieważ urządzenia mobilne stwarzają możliwość odtworzenia video w każdym miejscu i dzięki skutecznej reklamie można stworzyć z nich potencjalnych klientów. 

Video

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Aleksandra Góral

Redaktor

Redaktor. Content Marketing specialist WhitePress. Specjalista Social Media.

4 komentarze

Runa

Runa

Jako pracownik uważam, że ten artykuł oferuje wiele wartościowych wskazówek dla początkujących skilerów. Jest to cenna lektura dla streamerów, którzy chcą zwiększyć swoją publiczność i uzyskać wyższe zarobki. Podsumowując, uważam, że artykuł dostarcza cennych informacji dla wszystkich, którzy chcą zrozumieć, jak działa przemysł streamingowy.
Dominika

Dominika

Jako bezrobotny uważam, że ten artykuł jest bardzo interesujący. Jest miło zobaczyć, że w dzisiejszych czasach można zarobić dobrze, prowadząc transmisje na żywo w internecie. Teraz wiem, że trzeba połączyć dobry sprzęt, pomysłowość i umiejętności komunikacyjne, aby odnieść sukces jako streamer. To brzmi jak świetna opcja kariery!
Lidia

Lidia

Jako osoba poszukująca pracy uważam, że ten artykuł jest cenny. Chociaż nigdy nie myślałem o pracy jako streamer, wiem teraz, że posiadam kilka z umiejętności wymaganych do tej pracy, a to oznacza, że mogę pomyśleć o rozwoju kariery w tej branży w przyszłości.
Tadeusz

Tadeusz

Jak pracodawca oceniam ten artykuł jako bardzo wartościowy, ponieważ w przypadku zatrudnienia streamera, ważne jest zrozumienie jego zakresu obowiązków i oczekiwań od niego. Jestem ciekawy, ile osób przeczytało ten artykuł i zrozumiało, że streamerzy potrzebują doskonałych umiejętności komunikacyjnych i rozumienia publiczności, aby osiągnąć sukces.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Dbamy o Twoją prywatność

Serwis wykorzystuje pliki cookies, czyli pliki tekstowe, które za zgodą Użytkownika są przechowywane na komputerze lub urządzeniu mobilnym Użytkownika, co może wiązać się również z przetwarzaniem danych osobowych Użytkownika. Pliki cookies przetwarzane przez Aplikuj.pl Paweł Strykowski, zarejestrowany w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej pod adresem: ul. Legionów 26/28, 43-300 Bielsko-Biała, NIP: 5471567654, REGON: 070776507, w celu umożliwienia korzystania z Serwisu, jak również na potrzeby analizy zachowań Użytkownika w Serwisie, personalizacji prezentowanych Użytkownikowi treści oraz reklam, zapewnienia działania funkcji mediów społecznościowych oraz do zarządzania Serwisem. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies, jak również dostęp do panelu zarządzania ustawieniami cookies znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych zawartych w plikach cookies jest zgoda na przetwarzanie danych osobowych wyrażona poprzez akceptację wykorzystania plików cookies (art. 6 (1)(a) RODO).

Zgoda udzielona poprzez wybór opcji "Wyrażam zgodę" oznacza akceptację wszystkich wykorzystywanych w Serwisie plików cookies. Zgoda Użytkownika może być w każdym momencie zmieniona poprzez kliknięcie w link umieszczony w Polityce Prywatności.

Użytkownikom przysługują następujące prawa: prawo do żądania dostępu do swoich danych, prawo do ich sprostowania, prawo do usunięcia danych, prawo do ograniczenia przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym przysługujących Użytkownikowi praw, można znaleźć w naszej Polityce Prywatności.

Dostosowuję swój wybór

Dokonaj szczegółowego wyboru poniższych ustawień, aby zapisać indywidualne ustawienia prywatności. Więcej szczegółowych informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Pliki cookies niezbędne do świadczenia usług drogą elektroniczną Zawsze aktywne
Narzędzia statystyczne i marketingowe Google Tag Manager, Google Analytics, Google Ads, Facebook Piksel (remarketing)
Narzędzie analityczne HotJar Statystyka