Zawody i ich potencjał

Streamer - praca, zarobki, doświadczenie, zatrudnienie, przyszłość

28 listopada 2022

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 20 głosów

20 głosów

5 komentarzy
Rozwój technologii sprawił, że równolegle powstawały nowe zawody dające szanse na uzyskiwanie ogromnych zarobków. W tej grupie z pewnością znajdują się streamerzy. Zajmują się oni głównie prowadzeniem transmisji live, która potrafi zaciekawić obserwatorów. Streamerzy dbają o wielkość posiadanej publiki, ponieważ posiada to ogromne przełożenie na osiągane przychody. Streaming najczęściej kojarzony jest z gamingiem, jednak ta branża nie skupia się wyłącznie wokół gier.

Streamer - na czym polega praca?

Streamer zajmuje się prowadzeniem transmisji wideo w Internecie. Większość z nich prowadzona jest w trybie live, czyli odbywa się "na żywo". W rzeczywistości streamowaniem może zajmować się niemalże każdy, kto posiada do przekazania treści, które mogą zainteresować innych. Bardzo dużą popularnością cieszą się kanały pokroju "commentary". Znani streamerzy oglądają treści lub śledzą bieżące wydarzenia, a następnie dzielą się opinią na ich temat. Wśród młodych ludzi powodzenie posiadają transmisje live, które prowadzone są przez media społecznościowych. Tworzona jest tam możliwość bezpośredniego kontakt z daną osobą, poprzez zadawanie pytań i możliwość uzyskania odpowiedzi.

Streamerzy nierozerwalnie większości kojarzą się z gamingiem, ponieważ w głównej mierze gracze prowadzą live, przedstawiając swój sposób grania. Oglądanie let's play z grami dla wielu osób stanowi rozrywkę pokroju oglądania seriali. Motywują to często brakiem odpowiedniego sprzętu do samodzielnego grania lub też po prostu chcą obserwować umiejętności innych i podziwiać ich charyzmę. Zazwyczaj ta grupa streamerów osiąga najwyższe zarobki.

Jaki jest zakres obowiązków na stanowisku streamer?

Zakres obowiązków na stanowisku streamera:

  • najczęściej jest indywidualnie ustalany,
  • działalność skupia się przygotowywania i nagrywania treści live,
  • pozostawanie w stałym kontakcie z obserwującymi.

Cechy dobrego streamera

Choć każdy posiada możliwość bycia streamerem, to jednak nie każdy sprawdzi się w tej roli. Streamer powinien być urodzonym "showmanem", bądź "showwomanką". Powinien potrafić zaciekawić i rezolutnie zwiększać posiadaną publikę. Od streamerów wymaga się, aby to były ciekawe osobowości, a jednocześnie zabawne, pomysłowe, komunikacyjne. Powinni posiadać dar wnikliwej analizy, aby ich wywody nie były okrojone. Nie można ukryć, że streamy to współczesna forma rozrywki, która wyrywa od codzienności. Równolegle streamer powinien posiadać dobrej jakości sprzęt, który umożliwia przygotowanie treści, aby na starcie nie zniechęcić widzów brakiem profesjonalizmu.

Jakie kompetencje przydadzą się do pracy jako streamer?

Streamer musi posiadać następujące cechy:

  • umiejętność porwania publiczności,
  • umiejętność zainteresowania i przyciągania nowych obserwujących,
  • pomysłowość,
  • komunikatywność.
  • urodzeni "showmani".

Ile zarabia streamer?

Zarobki streamerów są mocno zróżnicowane. Dostrzegalna jest ogromna rozpiętość. Bardzo mocno jest ona uzależniona od tematyki, czym jest bardziej popularna, tym lepiej. Większość informacji dotyczących zarobków jest utajniona, ponieważ te osoby w dominującej liczbie przypadków prowadzą własne działalności gospodarcze, dlatego nie muszą się z nikim dzielić się informacjami o przychodach. Zhakowane dane ujawniły, że najlepsze osoby mogą zarabiać nawet 250 tysięcy w skali jednego miesiąca. Ogólne możliwości osiągania przychodów prezentuje poniższa tabela, w której ujęte są średnie zarobki streamerów:

POZIOM WYNAGRODZENIA

(B2B)

ZAROBKI BRUTTO ZAROBKI NETTO

MINIMALNE

3 000 zł / msc

2 210 zł / msc

ŚREDNIE

15 000 zł / msc

11 555 zł / msc

WYSOKIE

250 000 zł / msc

191 903 zł / msc

Co wpływa na wysokość zarobków w pracy streamer?

Szukasz pracy?
Zobacz oferty: praca Influencer

Specjalista ds. marketingu

SZCZĘŚNIAK Pojazdy Specjalne sp. z o.o.

  • Bielsko-Biała
Dodana
Dodana

Specjalista ds. Marketingu i Promocji

SMART-HR

  • Tychy
  • 7 000-10 000 zł / mc
Dodana

Junior Marketing Specialist

Trouw Nutrition Polska Sp. z o.o.

  • Grodzisk Mazowiecki
Dodana

Randstad Polska Sp. z o.o.

  • Warszawa
Dodana

Wysokość zarobków w pracy streamerów są mocno uzależnione od wielu czynników jednocześnie. Streamerzy posiadają możliwość pozyskiwania środków z kilku źródeł jednocześnie. Z pewnością najistotniejsza jest wielkość i poziom zaangażowania publiczności. Czym więcej, tym lepiej jest to wyceniane przez reklamodawców. Nierzadko streamerzy korzystają z finansowego wsparcia, które przekazywane jest przez widzów, dlatego tu liczba osób obserwujących także posiada ogromne znaczenie. Osoby, które zaliczają się do grona najlepszych mogą pozyskiwać hojnych sponsorów, którzy w ramach zawartych kontraktów oferują pieniądze w zamian za polecanie danych produktów, firm na prowadzonym kanale. W konsekwencji, każdy streamer stara się nieustannie dążyć do zwiększenia liczby subskrybentów. Dzięki temu mogą nieustannie zwiększać swoje przychody. Równie ważną kwestią jest także doświadczenie. Te osoby doceniają swój czas i odbiorców, dlatego skrzętnie selekcjonują oferty. W rezultacie świadczone usługi są o wiele droższe niż w przypadku osób rozpoczynających działania w branży.

Na wysokość zarobków w tej branży bardzo duży wpływ posiada kwestia znalezienia swojej niszy na rynku lub też zaadoptowania się wśród najbardziej obleganych. W tym drugim przypadku jest to nieco trudniejsze, ponieważ ogromna konkurencja utrudnia przebicie się. Bez wątpienia, osoby, które odnoszą sukcesy streamowania w gamingu mogą liczyć na ogromne kwoty, dlatego pierwsze zmagania są mocno umotywowane.

Czy do pracy na stanowisku streamer potrzebne są studia lub dodatkowe szkolenia?

Praca streamera nie jest uzależniona od jego wykształcenia, choć odpowiednie kierunki lub kursy pozwalają nabyć umiejętności, które są pomocne w branży. Bez wątpienia, bardzo cenne są znajomości technik manipulacyjnych umożliwiające utrzymywanie i rozrastanie posiadanego grona osób obserwujących. Równolegle bardzo ważne jest, aby przekazywać sprawdzone informacje. W przypadku graczy ma to mniejsze znaczenie, jednak w kanałach tematycznych jest to nierozerwalnie powiązane. Załączona tabela przedstawia, jakie wykształcenie jest oczekiwane od streamerów:

CZY POTRZEBNE?

SZKOŁY / STUDIA

KURSY / SZKOLENIA

WYMAGANE

PRZYDATNE

Przydatne mogą okazać się poradniki i kursy czy blogi, które tłumacza jak nauczyć się stremować i co jest istotne na początek drogi w tym zawodzie.

Jakie są możliwości zatrudnienia w zawodzie streamer?

Większość streamerów prowadzi własną działalność gospodarczą, która umożliwia rozliczanie uzyskiwanych przychodów. Jest to dla nich także najbardziej komfortowe. Wówczas streamer sam decyduje o tym, co i w jaki sposób publikuje. Na początkowych etapach wiele osób zwleka z założeniem własnej firmy, a pierwsze współprace zawierane są w ramach umowy o dzieło.

Streamerzy mogą zawierać umowy z reprezentantami różnych branż. Systematyczne i rzetelne prowadzenie swojego kanału sprawia możliwość elastycznego zarządzania poruszanymi tematami, co pozwala dopasować je pod reklamę i nie musi być ściśle związane z tematami przewodnimi.

Jakie są predyspozycje zdrowotne na stanowisku streamer?

Osoba będąca streamerem powinna posiadać:

  • sprawny aparat mowy, aby móc przekazywać swoje poglądy i móc nagrywać live dla swoich obserwatorów,
  • dobrą kondycję zdrowia.

Czy zawód streamera jest przyszłościowy?

Choć może się wydawać, że na rynku występuje przesyt streamerów, to nieustannie pojawiają się kolejne osoby, które odnoszą znaczące sukcesy w branży. Streamowanie coraz mocniej zakorzenia się jako rozrywka użytkowników Internetu. Dodatkowo stale poszerza się potencjalne grono obserwujących o młodzież, która rozpoczyna swoją przygodę w sieci. Streaming stwarza i będzie stwarzał mnóstwo możliwości, ponieważ stanowi bardzo dobrą formę reklamy. Równolegle coraz więcej osób korzysta z Internetu i rezygnuje z oglądania tradycyjnej telewizji, ponieważ urządzenia mobilne stwarzają możliwość odtworzenia video w każdym miejscu i dzięki skutecznej reklamie można stworzyć z nich potencjalnych klientów.

Video

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Aleksandra Góral

Redaktor

Redaktor. Content Marketing specialist WhitePress. Specjalista Social Media.

Anałek

Anałek

Streamerzy poświęcają sie pracy. Koszt kompa pod dobry stream 15 tyś. Dodaj do tego koszt łącza światłowodowego, kamerę i porządny mikrofon i jest już sporo bo łącznie 35 tyś. Dolicz reklamę zachęcającą dla sławy oglądalności +30 tyś. I dopiero wzrasta ilość oglądalności. Wielu siedząc długo na necie bo aż po 16 godzin streamują zarabiają te 15 tyś ale siedzą tak miesiąc w miesiąc inaczej nie wypłaci im serwis kasy. Idąc do normalnej roboty pracując tyle samo zarobisz. Problemy z przesuszeniem oczu, problemy z nadmiarem tłuszczu, problemy z higieną to u nich codzienność nim się coś uda ukręcić. Wielu wydało kasę i pofolgowało 3 mies. A to wystarczy aby skasować kanał dla youtube i zero zarobisz. Wielu poświęciło nawet 2,3 lata i zarobek tylko 300-5000 zł. Więc można zastanowić sie kto te pieniądze zarabia. Raz zarabiają więcej raz mniej a podatki też trzeba płacić. Niektórzy biorą kredyty, ale jak nie płacą to komornik się uśmiecha nad nimi. Rozlicz się ze sarbówką bo kara 85 tyś.
Runa

Runa

Jako pracownik uważam, że ten artykuł oferuje wiele wartościowych wskazówek dla początkujących skilerów. Jest to cenna lektura dla streamerów, którzy chcą zwiększyć swoją publiczność i uzyskać wyższe zarobki. Podsumowując, uważam, że artykuł dostarcza cennych informacji dla wszystkich, którzy chcą zrozumieć, jak działa przemysł streamingowy.
Dominika

Dominika

Jako bezrobotny uważam, że ten artykuł jest bardzo interesujący. Jest miło zobaczyć, że w dzisiejszych czasach można zarobić dobrze, prowadząc transmisje na żywo w internecie. Teraz wiem, że trzeba połączyć dobry sprzęt, pomysłowość i umiejętności komunikacyjne, aby odnieść sukces jako streamer. To brzmi jak świetna opcja kariery!
Lidia

Lidia

Jako osoba poszukująca pracy uważam, że ten artykuł jest cenny. Chociaż nigdy nie myślałem o pracy jako streamer, wiem teraz, że posiadam kilka z umiejętności wymaganych do tej pracy, a to oznacza, że mogę pomyśleć o rozwoju kariery w tej branży w przyszłości.
Tadeusz

Tadeusz

Jak pracodawca oceniam ten artykuł jako bardzo wartościowy, ponieważ w przypadku zatrudnienia streamera, ważne jest zrozumienie jego zakresu obowiązków i oczekiwań od niego. Jestem ciekawy, ile osób przeczytało ten artykuł i zrozumiało, że streamerzy potrzebują doskonałych umiejętności komunikacyjnych i rozumienia publiczności, aby osiągnąć sukces.