Zawody i ich potencjał

Pianista - praca, zarobki, doświadczenie, zatrudnienie, przyszłość

24 listopada 2022

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 13 głosów

13 głosów

4 komentarze
Pianista - praca, zarobki, doświadczenie, zatrudnienie, przyszłość
Profesjonalny pianista w swojej pracy wykonuje różnorodne utwory muzyczne. Konkretna specyfika repertuaru zależy od posiadanego wykształcenia, zainteresowań, a przede wszystkim od konkretnego miejsca pracy.

 

Pianista - na czym polega praca?

Pianista w swojej pracy zajmuje się wykonywaniem różnorodnych utworów - zarówno z repertuaru muzyki klasycznej, jak i rozrywkowej czy filmowej. Muzyk instrumentalista może zajmować się graniem solowym lub wykonywać utwory w różnorodnych składach instrumentalnych. 

Najczęściej praca obejmuje zarówno koncerty na żywo, jak i te rejestrowane na różnych nośnikach. Obowiązki pianisty mogą jednak obejmować zdecydowanie szerszą liczbę zadań. Specyfika zawodów artystycznych jest taka, że wymagają one elastyczności i umiejętności nieustannego poszerzania swoich kompetencji. Jakie zadania mogą należeć do obowiązków pianisty podczas standardowego dnia pracy?

 • Doskonalenie aparatu gry.
 • Nauka nowego materiału nutowego.
 • Odczytywanie notacji muzycznej.
 • Uczestnictwo w próbach z innymi muzykami.
 • Praca nad interpretacją aktualnie ćwiczonego materiału.
 • Współpraca z dyrygentem czy reżyserem.
 • Praca w studio nagraniowym.
 • Udział w nagraniach wideo do różnorodnych teledysków, filmów czy reklam.
 • Angażowanie się w przygotowanie wydarzeń artystycznych.
 • Prowadzenie zajęć w szkołach muzycznych lub na uczelniach wyższych. 

Kompetencje, które powinien posiadać pianista chcący otrzymać dobre stanowisko pracy:

 • sprawne czytanie nut;
 • umiejętność gry a vista;
 • sprawność techniczna;
 • umiejętność poruszania się w różnej stylistyce;
 • szeroki repertuar;
 • swoboda zarówno w grze solo, jak i we współpracy zespołowej;
 • rozwinięte umiejętności miękkie;
 • zdolność nauki powierzonych utworów ze słuchu;
 • umiejętności rytmiczne;
 • dobra prezencja sceniczna;
 • pewność siebie podczas wykonywania utworów;
 • wrażliwość pozwalająca na ciekawą interpretację wykonywanych utworów. 

Ile zarabia pianista?

Zarobki pianisty mogą być bardzo różne. Wpływa na nie wiele różnorodnych czynników. Przede wszystkim jest to wykształcenie i faktyczne kompetencje. Na zdecydowanie wyższą pensję może liczyć muzyk, który ukończył akademię lub uniwersytet muzyczny, niż osoba nieposiadająca dyplomu szkoły wyższej. Wpływ na wysokość stawki może mieć też styl gry.

Szukasz pracy?
Zobacz oferty: praca Muzyk

Animator kultury

Centralna Baza Ofert Pracy

 • Olchawa
Dodana

Specjalista ds. animacji kultury

Centralna Baza Ofert Pracy

 • Łęczna
Dodana

Junior Sales Manager

Agora S.A.

 • Warszawa
Dodana

Pomocnik muzealny

Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Głogowie

 • Głogów
Dodana

Muzyk solista-waltornia (nr 3192)

Opera NOVA w Bydgoszczy

 • Bydgoszcz
Dodana

Inne pieniądze oferowane są pianistom klasycznym, a inne instrumentalistom wykonującym muzykę jazzową, filmową czy rozrywkową. Pensja miesięczna najczęściej waha się od 3500-4500 zł. Wybitni pianiści, znani w środowisku muzycznym, mogą jednak liczyć na zdecydowanie wyższe zarobki. 

Więcej informacji znajdziesz w poniższej tabeli.

POZIOM WYNAGRODZENIA

ZAROBKI BRUTTO ZAROBKI NETTO

MINIMALNE

5 384 zł / msc

4 000 zł / msc

ŚREDNIE

11 251 zł / msc

8 000 zł / msc

WYSOKIE

28 855 zł / msc

20 000 zł / msc

Czy do pracy na stanowisku pianisty potrzebne są studia lub dodatkowe szkolenia?

Z prawnego punktu widzenia, aby otrzymać pracę na stanowisku pianisty, nie trzeba legitymować się dyplomem uczelni wyższej. Jednak aby posiadać CV, które będzie konkurencyjne na rynku pracy i zapewni sensowne wynagrodzenie, należy ukończyć formalną ścieżkę wykształcenia.

Pierwszym etapem jest szkoła muzyczna I stopnia będąca odpowiednikiem szkoły podstawowej. W programie nauczania znajdują się tutaj zarówno przedmioty muzyczne, jak i ogólnokształcące. Największy nacisk jest kładziony jednak na umiejętności praktyczne, związane z grą na wybranym instrumencie, którym w tym przypadku jest fortepian. Podobnie wygląda to w szkole muzycznej II stopnia, która jest równoważnym odpowiednikiem szkoły średniej. Po jej ukończeniu absolwent legitymuje się tytułem zawodowym muzyka instrumentalisty. 

Jednak nie jest to koniec muzycznej edukacji. Kolejnym etapem są studia na akademii muzycznej. W tym momencie możliwe jest wybranie nieco bardziej sprecyzowanego kierunku. Aby po ukończeniu uczelni pracować jako pianista, należy wybrać między instrumentalistyką klasyczną, jazzową a edukacją artystyczną w zakresie sztuki muzycznej. Są to trzy różne gatunki, które w znacznej mierze determinują późniejsze miejsce pracy.

Najważniejsze informacje o ścieżce edukacyjnej pianisty zebraliśmy w poniższej tabeli.

CZY POTRZEBNE?

SZKOŁY / STUDIA KURSY / SZKOLENIA

WYMAGANE

-

-

PRZYDATNE

Każda uczelnia muzyczna bardzo może pomóc na początku kariery każdego pianisty, poprzez wykwalifikowana kadrę oraz wiele godzin nauki praktycznej, ale nie jest to wymóg konieczny do wykonywania tego zawodu

Kursy i szkolenia pianina bardzo pomogą w początkowy fazach nauki, jak i w późniejszych etapach, ale nie jest to wymóg konieczny do pracowania w zawodzie pianisty

Jakie są możliwości zatrudnienia w zawodzie pianisty?

Istnieje wiele miejsc, w których pianista może znaleźć zatrudnienie. Są to przede wszystkim filharmonie, teatry czy opery. W każdej szkole muzycznej istnieją miejsca dla pianistów-akompaniatorów. Muzycy grający na fortepianie mogą też szukać pracy jako akompaniatorzy w ogólnokształcących szkołach baletowych. Jednak najbardziej pożądaną ścieżką zawodową jest kariera wykonawcza. Może dotyczyć ona zarówno muzyków klasycznych, jak i rozrywkowych. 

Dostępne są też nieco mniej typowe rozwiązania. Fortepian jest popularnym instrumentem, a w związku z tym warto szukać miejsc pracy na stanowisku nauczyciela. Można znaleźć zatrudnienie nie tylko w państwowych placówkach, ale również w szkołach prywatnych czy w domach kultury.

Aby uzyskać stałe zatrudnienie, należy jednak posiadać pewne predyspozycje zdrowotne:

 • zdrowy kręgosłup - jest to związane z pracą siedzącą;
 • brak problemów ze słuchem - praca pianisty często wiąże się z koniecznością przebywania w głośnych pomieszczeniach;
 • prawidłowo funkcjonujący aparat mowy - szczególnie przydatny podczas prowadzenia lekcji. 

Czy zawód pianisty jest przyszłościowy?

Choć praca w zawodach artystycznych wydaje się marzeniem trudnym do spełnienia i niezbyt praktycznym, z odrobiną pomysłu na siebie można odnaleźć się na rynku. Kształcenie muzyczne wzmacnia kreatywność, elastyczność oraz zdyscyplinowanie. Bogacące się społeczeństwo z roku na rok coraz częściej pojawia się w teatrach czy salach koncertowych. Tym samym, rośnie liczba miejsc pracy dla wszechstronnych pianistów. Popularnością cieszy się nie tylko odbiór sztuki, ale również nauka gry na instrumentach w formie hobby czy samorozwoju. Kompetentni pianiści mogą z powodzeniem liczyć więc na zatrudnienie w sektorze edukacyjnym. 

Video

Najczęściej zadawane pytania

Jakie wykształcenie powinien mieć profesjonalny pianista?

Formalna ścieżka wykształcenia pianisty składa się z ukończenia szkoły muzycznej I i II stopnia oraz z uzyskania dyplomu studiów magisterskich na akademii bądź uniwersytecie muzycznym. 

Czym zajmuje się pianista?

Pianista w swojej pracy zajmuje się wykonywaniem zróżnicowanego repertuaru obejmującego zarówno muzykę rozrywkową, jak i klasyczną. Dodatkowo, może brać udział w różnorodnych nagraniach czy w prowadzeniu zajęć edukacyjnych.

Jakie kompetencje powinien posiadać pianista?

Pianista powinien cechować się biegłością w grze na fortepianie, umiejętnością grania a vista i znajomością jak najszerszego repertuaru. W przypadku podejmowania pracy na stanowisku nauczyciela niezbędna jest też znajomość metodyki nauki gry oraz posiadanie podstawowej wiedzy z zakresu psychologii oraz pedagogiki.

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Aleksandra Góral

Redaktor

Redaktor. Content Marketing specialist WhitePress. Specjalista Social Media.

4 komentarze

Kornelia

Kornelia

Jako pianista cieszę się, że pracuję w tej branży. Jest to wielka pasja dla mnie i nie wyobrażam sobie robić czegokolwiek innego. Choć czasem stawki mogą być niskie, to warto dla tej pasji poświęcić się całkowicie.
Damian

Damian

Jako pracodawca z branży muzycznej muszę powiedzieć, że jestem pod wrażeniem tak szczegółowego artykułu. Przygotowanie pianisty jest niezwykle ważne, zwłaszcza jeśli gra w zespole, gdzie umiejętność grania a vista jest kluczowa.
Konrad

Konrad

Czytając ten artykuł mam nadzieję, że w przyszłości uda mi się znaleźć pracę jako pianista. Jest to zawód wymagający, ale przede wszystkim pasjonujący. Cieszę się, że nie muszę mieć dyplomu uczelni wyższej, ale szkoła muzyczna jest konieczna.
Pianista

Pianista

Dobrze napisany artykuł ! Brawo ! Wszystko się zgadza 😀 jestem w zawodzie już prawie 40 lat Pozdrawiam Pianist Andre

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Dbamy o Twoją prywatność

Serwis wykorzystuje pliki cookies, czyli pliki tekstowe, które za zgodą Użytkownika są przechowywane na komputerze lub urządzeniu mobilnym Użytkownika, co może wiązać się również z przetwarzaniem danych osobowych Użytkownika. Pliki cookies przetwarzane przez Aplikuj.pl Paweł Strykowski, zarejestrowany w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej pod adresem: ul. Legionów 26/28, 43-300 Bielsko-Biała, NIP: 5471567654, REGON: 070776507, w celu umożliwienia korzystania z Serwisu, jak również na potrzeby analizy zachowań Użytkownika w Serwisie, personalizacji prezentowanych Użytkownikowi treści oraz reklam, zapewnienia działania funkcji mediów społecznościowych oraz do zarządzania Serwisem. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies, jak również dostęp do panelu zarządzania ustawieniami cookies znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych zawartych w plikach cookies jest zgoda na przetwarzanie danych osobowych wyrażona poprzez akceptację wykorzystania plików cookies (art. 6 (1)(a) RODO).

Zgoda udzielona poprzez wybór opcji "Wyrażam zgodę" oznacza akceptację wszystkich wykorzystywanych w Serwisie plików cookies. Zgoda Użytkownika może być w każdym momencie zmieniona poprzez kliknięcie w link umieszczony w Polityce Prywatności.

Użytkownikom przysługują następujące prawa: prawo do żądania dostępu do swoich danych, prawo do ich sprostowania, prawo do usunięcia danych, prawo do ograniczenia przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym przysługujących Użytkownikowi praw, można znaleźć w naszej Polityce Prywatności.

Dostosowuję swój wybór

Dokonaj szczegółowego wyboru poniższych ustawień, aby zapisać indywidualne ustawienia prywatności. Więcej szczegółowych informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Pliki cookies niezbędne do świadczenia usług drogą elektroniczną Zawsze aktywne
Narzędzia statystyczne i marketingowe Google Tag Manager, Google Analytics, Google Ads, Facebook Piksel (remarketing)
Narzędzie analityczne HotJar Statystyka