Zawody i ich potencjał

Performer - praca, zarobki, doświadczenie, zatrudnienie, przyszłość

24 listopada 2022

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 16 głosów

16 głosów

3 komentarze
Performer - praca, zarobki, doświadczenie, zatrudnienie, przyszłość
Zawód performera bywa mylony z zawodem artysty, aktora czy nawet komika scenicznego. Choć wielu osobom wydaje się, że jest to stosunkowo nowa profesja, to tak naprawdę czerpie ona z wieloletniej tradycji. Występy performera zawsze niosą za sobą pewien przekaz, dlatego coraz częściej może on znaleźć zatrudnienie w przeróżnych branżach, a także organizacjach non-profit.

 

Performer - na czym polega praca?

Performer to osoba, której pokazy odbywają się na żywo, w dowolnym miejscu i o dowolnym czasie. Często w spotkania angażowana jest publiczność, jednak najważniejsze są poszczególne czynności, jakich podejmuje się performer. Do jego głównych obowiązków należy:

 • przygotowywanie programu występów,
 • opracowywanie strategii promocji marki własnej,
 • opracowywanie problemów społecznych bądź dotykających pewne grupy, które chce poruszyć w czasie swojego występu,
 • załatwianie różnego rodzaju zezwoleń na występy,
 • odpowiadaniu na pytania obserwatorów czy publiczności,
 • pozostawania w kontakcie z osobami, na rzecz których przeprowadzane są poszczególne akcje.

Obecnie performer może pracować w niemal każdej branży. Jego występy skupiają się na problemach społecznych, aspektach marketingowych czy promowaniu pewnych idei lub wartości. Performer to osoba, która przede wszystkim ma świetny kontakt z ludźmi, potrafi z nimi rozmawiać oraz skupić się na realizacji wyznaczonych celów. Predyspozycje zdrowotne do pracy na tym stanowisku to między innymi:

 • bardzo dobry słuch,
 • bardzo dobra dykcja,
 • odporność psychiczna,
 • dobra kondycja fizyczna.

Ile zarabia performer?

Performer może obecnie podjąć pracę w różnych branżach, realizując różnego rodzaju projekty. W tradycyjnym ujęciu skupia się on na występach własnych, za które nie pobiera opłat. W takich przypadkach performance nie może stać się sposobem na życie, gdyż jedynym dochodem byłyby wówczas dobrowolne datki, których wysokość trudno określić.

Niemniej jednak performer może być zatrudniony w organizacjach społecznych czy pozarządowych - wtedy jego wynagrodzenie zwykle jest nieco wyższe niż najniższa pensja krajowa. Najwięcej performer zarobi w prywatnych firmach, w których jego występy stanowią kluczowy element kampanii marketingowej. Wtedy też zarobki netto mogą sięgać nawet kilku tysięcy złotych netto miesięcznie.

Szukasz pracy?
Dodana

Praca dodatkowa- tygodniówki- Rybitwy - popołudnia godz.15.00-20.00

TWG Polska Sp. z o.o.

 • Niepołomice
 • 26-26 zł / h
Dodana

Asystent Projektanta drogowego

ROBIMART Sp. z o.o.

 • Pruszków
Dodana

Specjalista sprzedaży elektroniki i automatyki przemysłowej (B2B)

AMTEK, spol. s r.o. Sp. z o.o. Oddział w Polsce

 • Mazowieckie
 • 7 000-9 000 zł / mc
Dodana

Sortowanie paczek**TYGODNIÓWKI**24/h**Bielsko-Biała

TWG Polska Sp. z o.o.

 • Jaworze
 • 24-25 zł / h
Dodana

Podobne wynagrodzenie osiągają performerzy współpracujący z partiami politycznymi. Oczywiście w takim przypadku nie skupiają się oni na spełnianiu własnych celów czy zdobywaniu popularności. Niemniej jednak warto mieć świadomość, że współczesny performance ma niewiele wspólnego z tym pierwotnym, skupionym wokół sztuki. Przekłada się to na wyższe wynagrodzenie - więcej informacji znaleźć można w poniższej tabeli.

POZIOM WYNAGRODZENIA

ZAROBKI BRUTTO ZAROBKI NETTO

MINIMALNE

-

80 zł / za dzień

ŚREDNIE

-

200 zł / za dzień

WYSOKIE

-

600 zł / za dzień

 

Czy do pracy na stanowisku performera potrzebne są studia lub dodatkowe szkolenia?

 

Od performera zasadniczo nie wymaga się posiadania wykształcenia wyższego, jednak wiele zależy od tego, w jakiej dokładnie branży zamierza on podjąć pracę. W tym zawodzie liczy się przede wszystkim umiejętność zainteresowania publiczności występem, wchodzenie z ludźmi w interakcję oraz umiejętność przekazania najistotniejszych kwestii, tak aby wszyscy zrozumieli ich sens. Studia wyższe nie są więc koniecznością, choć oczywiście w niektórych przypadkach mogą okazać się pomocne. 

Performerzy mogą ukończyć szkołę aktorską, studia z zakresu socjologii czy muzyki, tak aby dodać do swoich występów pewne elementy artystyczne czy społeczne. Niemniej jednak można też wybrać różnego rodzaju kursy, które dają przygotowanie do występów w konkretnej dziedzinie. Przyszły performer może więc zdecydować się na kurs z zakresu gry aktorskiej, gry na instrumencie czy pisania lub operowania słowem. Więcej informacji na temat wykształcenia performerów znaleźć można w tabeli.

CZY POTRZEBNE?

SZKOŁY / STUDIA KURSY / SZKOLENIA

WYMAGANE

-

-

PRZYDATNE

Bardzo pomocne przy tym zawodzie mogą okazać się studia na kierunku aktorstwo, które pomogą w dykcji i poznaniu technik przekazywania informacji dla odbiorców

Kurs, który może okazać się przydatny to bez wątpienia kurs mowy, aby poprawić swoją dykcję 

Jakie są możliwości zatrudnienia w zawodzie performera?

Performerzy mogą podjąć zatrudnienie w różnego typu organizacjach społecznych czy w prywatnych firmach. W pierwszym przypadku mowa o performerze społecznym, który skupia się na kwestiach ważnych dla ogółu ludności. Jego występy ukierunkowane są na przekazywanie konkretnych informacji bądź poruszanie konkretnego problemu społecznego. Może on dotyczyć spraw lokalnych czy nieco bardziej ogólnych. Rola performera społecznego jest coraz bardziej doceniana - obecnie nie tylko przygotowuje on występy, lecz bierze czynny udział w kreowaniu poszczególnych kampanii. 

Zatrudnienie w firmach prywatnych również daje performerowi duże możliwości rozwoju. Tutaj jednak skupia się on przede wszystkim na kwestiach związanych z marketingiem, czyli na promowaniu konkretnej marki. Podobnie jak performer społeczny, bierze on udział w różnego rodzaju akcjach, a jednocześnie czynnie opracowuje strategię rozwoju i promocji. Cechy pożądane w zawodzie performera, na które zwracają uwagę pracodawcy, to między innymi:

 • umiejętność nawiązywania kontaktów z innymi,
 • myślenie nieszablonowe,
 • kreatywność,
 • zdolności artystyczne,
 • zainteresowanie otaczającym światem.

Performer może też działać na własną rękę, promując jednocześnie swoją markę. Jak się okazuje, takie rozwiązanie cieszy się sporą popularnością, jednak wtedy zawód performera łączony jest na przykład z zawodem influencera.

Czy zawód performera jest przyszłościowy?

Wielu osobom wydaje się, że zawód performera jest nowością, jednak w rzeczywistości został on po prostu inaczej nazwany, natomiast czerpie z wieloletniej tradycji. Nie można powiedzieć, że nie jest przyszłościowy - performerzy obecnie coraz bardziej doceniani są w wielu branżach, a ich umiejętności pozwalają pozyskać dobrze płatną pracę. Nie każdy może wykonywać zawód performera, co dodatkowo sprawia, że powstaje swego rodzaju luka rynkowa, którą należy uzupełnić.

Eksperci są zdania, że z czasem performer stanie się prawdziwym specjalistą, który będzie kreował różnego rodzaju idee, zarówno w ujęciu społecznym, jak i reklamowym czy związanym z promowaniem sztuki. Zawód ten daje wiele możliwości rozwoju, stąd też w ostatnim czasie wzrasta zainteresowanie nim, zwłaszcza wśród młodych, pełnych energii i pomysłów osób.

Najczęściej zadawane pytania

Czym zajmuje się performer?

Performer to osoba, która daje różnego rodzaju występy w dowolnym miejscu i o dowolnym czasie. Bardzo istotnym elementem owych występów jest wchodzenie w interakcję z publicznością.

Jak zostać performerem?

W zawodzie performera liczy się przede wszystkim kreatywność i umiejętność nawiązywania kontaktu z innymi. Studia wyższe czy ukończone kursy schodzą na dalszy plan, choć czasami mogą one okazać się pomocne.

Gdzie może pracować performer?

Performer może skupić się na promowaniu marki własnej, jednak coraz częściej nawiązuje on współpracę z firmami prywatnymi czy organizacjami społecznymi. Pełni w nich rolę nie tylko mówcy, ale też opracowuje program konkretnej kampanii czy nadzoruje przebieg ważnego projektu.  

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Aleksandra Góral

Redaktor

Redaktor. Content Marketing specialist WhitePress. Specjalista Social Media.

3 komentarze

Kowalik

Kowalik

Interesująca opcja pracy, choć nie jest to praca na pełny etat, co może stwarzać nieco niepewności finansowej. Jednak ciężka praca i zaangażowanie na pewno zaowocują i przyniosą satysfakcję.
stazystka Dorota

stazystka Dorota

Świetnie, że istnieje możliwość pracy, która opiera się na sztuce i promowaniu społecznych wartości. Wprawdzie wynagrodzenie może nie być jakieś wysokie, ale warto zainwestować w siebie i swoje umiejętności, aby znaleźć ciekawe zlecenia.
Albin

Albin

Cudowne stanowisko pracy, szczególnie jeśli lubisz mieć kontakt z publicznością i robić coś, co ma wpływ na społeczeństwo. Nie potrzebujesz żadnego wykształcenia, ale warto pomyśleć o kursach lub szkoleniach, aby poprawić swoje umiejętności.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Dbamy o Twoją prywatność

Serwis wykorzystuje pliki cookies, czyli pliki tekstowe, które za zgodą Użytkownika są przechowywane na komputerze lub urządzeniu mobilnym Użytkownika, co może wiązać się również z przetwarzaniem danych osobowych Użytkownika. Pliki cookies przetwarzane przez Aplikuj.pl Paweł Strykowski, zarejestrowany w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej pod adresem: ul. Legionów 26/28, 43-300 Bielsko-Biała, NIP: 5471567654, REGON: 070776507, w celu umożliwienia korzystania z Serwisu, jak również na potrzeby analizy zachowań Użytkownika w Serwisie, personalizacji prezentowanych Użytkownikowi treści oraz reklam, zapewnienia działania funkcji mediów społecznościowych oraz do zarządzania Serwisem. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies, jak również dostęp do panelu zarządzania ustawieniami cookies znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych zawartych w plikach cookies jest zgoda na przetwarzanie danych osobowych wyrażona poprzez akceptację wykorzystania plików cookies (art. 6 (1)(a) RODO).

Zgoda udzielona poprzez wybór opcji "Wyrażam zgodę" oznacza akceptację wszystkich wykorzystywanych w Serwisie plików cookies. Zgoda Użytkownika może być w każdym momencie zmieniona poprzez kliknięcie w link umieszczony w Polityce Prywatności.

Użytkownikom przysługują następujące prawa: prawo do żądania dostępu do swoich danych, prawo do ich sprostowania, prawo do usunięcia danych, prawo do ograniczenia przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym przysługujących Użytkownikowi praw, można znaleźć w naszej Polityce Prywatności.

Dostosowuję swój wybór

Dokonaj szczegółowego wyboru poniższych ustawień, aby zapisać indywidualne ustawienia prywatności. Więcej szczegółowych informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Pliki cookies niezbędne do świadczenia usług drogą elektroniczną Zawsze aktywne
Narzędzia statystyczne i marketingowe Google Tag Manager, Google Analytics, Google Ads, Facebook Piksel (remarketing)
Narzędzie analityczne HotJar Statystyka