Zawody i ich potencjał

Garncarz - praca, zarobki, doświadczenie, zatrudnienie, przyszłość

24 listopada 2022

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 18 głosów

18 głosów

4 komentarze
Garncarz - praca, zarobki, doświadczenie, zatrudnienie, przyszłość
Garncarz zajmuje się wykonywaniem różnorodnych wyrobów ceramicznych - zarówno użytkowych, jak i ozdobnych. Jego praca polega przede wszystkim na przygotowaniu odpowiednich materiałów, formowaniu przedmiotów, wypalaniu ich oraz ozdabianiu. Obecnie istnieje wiele ciekawych technologii, które osoby wykonujące ten zawód mogą stosować w swojej pracy.

 

Garncarz - na czym polega praca?

Garncarz to osoba, która zajmuje się wykonywaniem wyrobów z różnorodnych materiałów - najczęściej z gliny, porcelany, fajansu czy kamionki. O zadaniach, które stoją przed garncarzem podczas dnia pracy, decyduje przede wszystkim profil technologiczny produkcji. Najczęściej jednak musi on sprawnie obsługiwać aparaturę dostępną w zakładzie pracy oraz piece przeznaczone do wypalania ceramiki. 

Garncarz może formować naczynia nie tylko ręcznie, ale również przy użyciu maszyn. Wytworzony przedmiot musi zostać wypalony, szkliwiony oraz odpowiednio przyozdobiony. Nieco inaczej wyglądają poszczególne zadania w większych zakładach, a inaczej niewielkich pracowniach rzemieślniczych.

Obowiązki, które należą do garncarza podczas standardowego dnia pracy:

 • wybór oraz przygotowanie materiałów;
 • organizacja substancji potrzebnych do ozdoby gotowych przedmiotów;
 • umiejętność formowania materiałów - zarówno ręcznie, jak i maszynowo;
 • obsługa pieca;
 • szkliwienie wyrobów;
 • zdobienie naczyń;
 • utrzymywanie swojego stanowiska pracy w stanie zgodnym z aktualnie obowiązującymi przepisami BHP.

Ile zarabia garncarz?

Garncarz określany jest jako zawód zanikający. Wciąż jednak dostępne są miejsca pracy dla osób o kompetencjach w tym zakresie. Stawka dla garncarza, który rozpoczyna swoją pracę, to z reguły płaca minimalna. Wypłata może stać się jednak zdecydowanie większa po zdobyciu doświadczenia. Na lepsze stawki mogą też liczyć osoby, które ukończyły specjalistyczne kursy lub posiadają nietypowe umiejętności cenione na rynku pracy. Warto pamiętać o tym, że na wysokość pensji wpływa też miejsce zatrudnienia, forma działalności oraz rodzaj tworzonych wyrobów.

Informacje o średnich zarobkach garncarza zebraliśmy w poniższej tabeli. 

POZIOM WYNAGRODZENIA

ZAROBKI BRUTTO ZAROBKI NETTO

MINIMALNE

3 100 zł / msc

2 434 zł / msc

ŚREDNIE

3 800 zł / msc

2 921 zł / msc

WYSOKIE

4 700 zł / msc

3 534 zł / msc

Czy do pracy na stanowisku garncarza potrzebne są studia lub dodatkowe szkolenia?

Szukasz pracy?
Zobacz oferty: praca Ceramik

Serowar

Centralna Baza Ofert Pracy

 • Nowy Targ
Dodana

Rzemieślnik (1/2 etatu)

ZESPÓŁ SZKÓŁ PRZEMYSŁU SPOŻYWCZEGO IM. JÓZEFA RYMERA I WOJEWODY ŚLĄSKIEGO

 • Katowice
Dodana
Dodana

Szkliwierz ceramiki

BLUE CERAMIC sp. z o.o.

 • Bolesławiec
Dodana

Animator kultury, zatrudnienie osoby po stażu

Centralna Baza Ofert Pracy

 • Grębocice
Dodana

Obecnie niemożliwe jest kształcenie w szkole państwowej, które umożliwi zdobycie tytułu garncarza. Szkoły branżowe przyjmują jednak kandydatów do klas, których ukończenie umożliwia zdobycie tytułu operatora urządzeń przemysłu ceramicznego czy rzemieślnika-zdobnika ceramiki. Alternatywną ścieżką, która umożliwia zdobycie kwalifikacji z zakresu garncarstwa jest też wzięcie udziału w kursach kwalifikacyjnych. Większość praktykujących garncarzy decyduje się jednak na zdobycie fachu podczas pracy. Przyuczenie gwarantuje zdobycie wszystkich niezbędnych umiejętności, które przydadzą się później, podczas samodzielnego wykonywania zadań. 

Jakie dyplomy i certyfikaty umożliwiają szybsze znalezienie miejsca pracy lub uzyskanie lepszych zarobków? Przede wszystkim świadectwo czeladnicze w zawodzie dotyczącym ceramiki, a także wszelkiego rodzaju dokumenty poświadczające uczestnictwo w kursach kształcących umiejętności z zakresu garncarstwa. Większość pracodawców ceni sobie zdobycie umiejętności manualnych podczas wszelkiego rodzaju praktyk zawodowych i różnorodnych stażów. Ceniony jest też zmysł estetyczny, który może być kształcony chociażby w szkole plastycznej czy na uczelniach artystycznych.

Sprawdź przykładową ścieżkę edukacyjną garncarza w poniższej tabeli. 

CZY POTRZEBNE?

SZKOŁY / STUDIA KURSY / SZKOLENIA

WYMAGANE

-

-

PRZYDATNE

Każda szkoła branżowa, która uczy przeniosła może być bardzo pomocna w opanowaniu zawodu garncarstwa

Za pomocą kursów można szybciej zdobyć wymagane umiejętności garncarskie, ale nie oznacza to, że będzie taniej niż w szkole branżowej

Jakie są możliwości zatrudnienia w zawodzie garncarza?

Perspektywy zawodowe nie są zbyt szerokie. Istnieje ograniczona liczba stanowisk pracy na stanowisku garncarza. Jednak z odrobiną pomysłu na siebie możliwe jest odnalezienie się na rynku pracy. Istnieje spora liczba niewielkich pracowni, które zajmują się ręcznym wytwórstwem naczyń czy prowadzeniem kursów. Wiele osób pragnie hobbystycznie zajmować się pracami angażującymi zdolności manualne. Garncarz może znaleźć zatrudnienie właśnie w miejscach prowadzących tego rodzaju zajęcia. 

Jednak nie tylko niewielkie pracownie rzemieślnicze zatrudniają osoby posiadające umiejętności z zakresu garncarstwa. Wyroby ozdobne i użytkowe są wytwarzane również w większych manufakturach, które czasem zajmują się całościową produkcją, a czasem jedynie określonymi jej etapami. Rzemieślnicy doświadczeni w swoim fachu mogą również podjąć decyzję o otworzeniu własnej działalności gospodarczej. Aby móc podjąć pracę w zawodzie, należy jednak posiadać określone predyspozycje zdrowotne:

 • sprawny wzrok, słuch i dotyk;
 • dobrą koordynację ruchową;
 • sprawne dłonie i palce;
 • możliwość długotrwałej pracy w pozycji siedzącej;
 • zdrowy układ kostny i szkieletowy.

Czy zawód garncarza jest przyszłościowy?

Zawód garncarza może być doskonałym wyborem. Ważne jest jednak odpowiednie przygotowanie. Aby móc osiągnąć sukcesy w karierze zawodowej, należy zadbać nie tylko o wiedzę i umiejętności techniczne. Możliwość aplikowania na wyższe stanowiska będzie dostępna jedynie dla osób, które będą zdolne do zarządzania procesem produkcji i skutecznego komunikowania się z pozostałymi pracownikami danego przedsiębiorstwa. 

Umiejętności miękkie w połączeniu z kompetencjami typowo fachowymi są niezbędne, aby planować swoją przyszłość na stanowisku garncarza. Aby móc podjąć się pracy w zawodzie garncarza, należy jednak posiadać odpowiednie kompetencje. Są to:

 • umiejętność organizacji pracy;
 • znajomość materiałów i umiejętność dostosowania ich odpowiednio do sytuacji;
 • fachowe rozróżnianie mas, znajomość wytycznych dotyczących przechowywania określonych materiałów;
 • sprawne wykonywanie form składających się z jednego i z wielu elementów;
 • umiejętność zręcznego wyrabiania naczyń za pomocą dłoni i przeznaczonych do tego celu maszyn;
 • użytkowanie pieców zgodnie z obowiązującymi przepisami BHP;
 • przygotowywanie farb dobranych odpowiednio do rodzaju wykorzystywanego materiału;
 • sprawne ozdabianie i szkliwienie stworzonych form;
 • kompetencje miękkie, które umożliwią bezkonfliktową pracę w zawodzie. 

Video

Najczęściej zadawane pytania

Ile zarabia garncarz?

Początkujący garncarz zarabia najniższą pensję krajową. Wraz z rozwojem umiejętności i zdobywaniem doświadczenia wartość wypłaty wzrasta.

Jakie umiejętności są najważniejsze na stanowisku garncarza?

Garncarz powinien posiadać wiedzę i umiejętności techniczne, które umożliwią mu sprawne i samodzielne wytwarzanie produktów użytkowych i ozdobnych. Niezbędne są też umiejętności miękkie, które pozwolą mu na sprawne nawiązywanie kontaktów ze współpracownikami i klientami.

Jakie predyspozycje powinien posiadać kandydat na stanowisko garncarza?

Osoba, która pragnie pracować jako garncarz, powinna odznaczać się wrażliwością, poczuciem estetyki i szeroko pojętymi zdolnościami artystycznymi.

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Aleksandra Góral

Redaktor

Redaktor. Content Marketing specialist WhitePress. Specjalista Social Media.

4 komentarze

Dyskryminowany i mobbingowany

Dyskryminowany i mobbingowany

Poszukuję doświadczonych garncarzy do mojej manufaktury. Wiem, że to zawód wymagający precyzji i umiejętności manualnych, ale jestem przekonany, że osoby z odpowiednim doświadczeniem będą w stanie sprostać wymaganiom.
colombo

colombo

Zarobki garncarza nie są imponujące, ale zawód wydaje się być ciekawy i intrygujący. Chętnie zdobyłabym umiejętności garncarskie i zatrudniła się na tym stanowisku.
Dziadunio

Dziadunio

Praca garncarza wydaje mi się ciekawa i wartościowa, ale niestety nie mam doświadczenia ani umiejętności w tej dziedzinie. Chętnie bym się nauczyła, gdyby tylko dane mi było znaleźć pracę w tym zawodzie.
werner

werner

Pracując jako garncarz, codziennie mam ręce w glinie i tworzę piękne wazy i naczynia. Jest to zawód, który daje satysfakcję z pracy wykonanej ręcznie.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Dbamy o Twoją prywatność

Serwis wykorzystuje pliki cookies, czyli pliki tekstowe, które za zgodą Użytkownika są przechowywane na komputerze lub urządzeniu mobilnym Użytkownika, co może wiązać się również z przetwarzaniem danych osobowych Użytkownika. Pliki cookies przetwarzane przez Aplikuj.pl Paweł Strykowski, zarejestrowany w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej pod adresem: ul. Legionów 26/28, 43-300 Bielsko-Biała, NIP: 5471567654, REGON: 070776507, w celu umożliwienia korzystania z Serwisu, jak również na potrzeby analizy zachowań Użytkownika w Serwisie, personalizacji prezentowanych Użytkownikowi treści oraz reklam, zapewnienia działania funkcji mediów społecznościowych oraz do zarządzania Serwisem. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies, jak również dostęp do panelu zarządzania ustawieniami cookies znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych zawartych w plikach cookies jest zgoda na przetwarzanie danych osobowych wyrażona poprzez akceptację wykorzystania plików cookies (art. 6 (1)(a) RODO).

Zgoda udzielona poprzez wybór opcji "Wyrażam zgodę" oznacza akceptację wszystkich wykorzystywanych w Serwisie plików cookies. Zgoda Użytkownika może być w każdym momencie zmieniona poprzez kliknięcie w link umieszczony w Polityce Prywatności.

Użytkownikom przysługują następujące prawa: prawo do żądania dostępu do swoich danych, prawo do ich sprostowania, prawo do usunięcia danych, prawo do ograniczenia przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym przysługujących Użytkownikowi praw, można znaleźć w naszej Polityce Prywatności.

Dostosowuję swój wybór

Dokonaj szczegółowego wyboru poniższych ustawień, aby zapisać indywidualne ustawienia prywatności. Więcej szczegółowych informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Pliki cookies niezbędne do świadczenia usług drogą elektroniczną Zawsze aktywne
Narzędzia statystyczne i marketingowe Google Tag Manager, Google Analytics, Google Ads, Facebook Piksel (remarketing)
Narzędzie analityczne HotJar Statystyka