Zawody i ich potencjał

Kotlarz - praca, zarobki, doświadczenie, zatrudnienie, przyszłość

24 listopada 2022

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 9 głosów

9 głosów

4 komentarze
Kotlarz - praca, zarobki, doświadczenie, zatrudnienie, przyszłość
Kotlarz to zawód z bardzo bogatą i barwną historią. Obecnie profesja ta określana jest inaczej również jako spawalnictwo-kotlarstwo lub ślusarstwo-kotlarstwo. Osoba pracująca na takim stanowisku zajmuje się wytwarzaniem kotłów przy użyciu technik z dziedziny ślusarstwa oraz spawalnictwa. Wszystkie obowiązki dotyczą obróbki metali.

 

Kotlarz - na czym polega praca?

Obecnie kotlarstwo polega przede wszystkim na wyrobie kotłów centralnego ogrzewania. Czasem osoba pracująca na takim stanowisku może zajmować się budową różnego rodzaju kotłów wykorzystywanych w celach przemysłowych, chociażby w fabrykach. Często przedsiębiorstwa zajmujące się kotlarstwem świadczą też usługi związane z wytwórstwem zbiorników wielkogabarytowych czy silosów. Jest to zawód, który polega na obróbce wszelkiego rodzaju metali. Warto pamiętać o tym, że w ogłoszeniach o pracę często można znaleźć sformułowania ślusarz-kotlarz oraz spawacz-kotlarz.

Jakie czynności wykonuje specjalista w tej dziedzinie podczas swojej pracy?

 • Organizowanie warunków pracy zgodnie z obowiązującymi standardami BHP.
 • Sprawna obsługa urządzeń ślusarskich i spawalniczych.
 • Stosowanie różnorodnych metod spawalniczych i ślusarskich.
 • Naprawa ewentualnych błędów spawalniczych.
 • Kontrolowanie jakości wytwarzanych kotłów.
 • Dbanie o stan użytkowanych narzędzi.
 • Sprzątanie stanowiska pracy.
 • Organizowanie procesu produkcji i podążanie za otrzymanymi wytycznymi.
 • Odczytywanie dokumentacji technicznej. 

Ile zarabia kotlarz? 

Zarobki kotlarza są bardzo zróżnicowane. Rozpoczynają się od płacy minimalnej, a kończą na kwotach znacznie przekraczających 4 tysiące złotych. Aby otrzymać pracę, za którą oferowana jest dobra stawka, warto posiadać odpowiednie wykształcenie specjalistyczne. Na wysokość zarobków wpływa też położenie firmy, doświadczenie zawodowe, faktyczne kompetencje i umiejętności, a nawet konkurencja na rynku w danym regionie. 

Więcej informacji znajdziesz w poniższej tabeli.

POZIOM WYNAGRODZENIA

ZAROBKI BRUTTO ZAROBKI NETTO

MINIMALNE

3 100 zł / msc

2 434 zł / msc

ŚREDNIE

3 800 zł / msc

2 921 zł / msc

WYSOKIE

4 700 zł / msc

3 534 zł / msc

 

Czy do pracy na stanowisku kotlarza potrzebne są studia lub dodatkowe szkolenia?

Szukasz pracy?
Dodana
Dodana
Dodana

Senior TAX Consultant (CIT/ M&A)

SMART-HR

 • Gorzów Wielkopolski
Dodana
Dodana

Z reguły, aby otrzymać pracę na stanowisku kotlarza, należy ukończyć szkołę branżową I stopnia. Jest to minimalne wymaganie. Aby otrzymać nieco korzystniejsze stanowisko, warto posiadać świadectwo szkoły branżowej II stopnia lub technikum w zawodzie spawacza lub ślusarza. 

Dokumenty, które należy dołączyć do CV to świadectwo egzaminu kwalifikacyjnego oraz zaświadczenia potwierdzające umiejętność posługiwania się określonymi technikami spawalniczymi i ślusarskimi. Wszystkie powyższe kwestie formalne wpływają na szanse odnalezienia się na rynku pracy. Cenne jest też ukończenie wszelkiego rodzaju szkoleń tematycznych, które są oferowane osobom znającym już podstawy wykonywania fachu kotlarza - zarówno w aspekcie teoretycznym, jak i praktycznym. Czasem przydatne mogą okazać się też dyplomy dotyczące wykształcenia w zawodach pokrewnych, takich jak chociażby blacharz samochodowy, technik mechanik czy operator zgrzewarek. 

Sprawdź przykładową ścieżkę edukacyjną dla kotlarza w poniższej tabeli.

CZY POTRZEBNE?

SZKOŁY / STUDIA KURSY / SZKOLENIA

WYMAGANE

Często w wymaganiach możemy znaleźć szkołę branżową lub technikum o profilu spawalniczym, lub ślusarskim

 

-

PRZYDATNE

 

-

Przydatne jest doszkolenie swoich umiejętności w ślusarstwie lub w spawaniu poprzez ukończenie kursów kierunkowych

Jakie są możliwości zatrudnienia w zawodzie kotlarza?

Pracę w zawodzie kotlarza można znaleźć w wielu różnorodnych miejscach. Są to przede wszystkim różnego rodzaju przedsiębiorstwa zajmujące się budową czy naprawą kotłów. Są to zarówno niewielkie firmy, jak i duże podmioty gospodarcze, które przeprowadzają całkowity proces produkcji. Kotlarz może szukać pracy nie tylko w kraju, ale również za granicą. Warto pamiętać o tym, że osoby wykonujące tę pracę posiadają z reguły wykształcenie w dziedzinie spawalnictwa czy ślusarstwa. Stosunkowo łatwe jest więc przekwalifikowanie i zmiana sektora zatrudnienia. 

Kotlarz może aplikować na stanowiska w firmach zajmujących się produkcją kotłów ogrzewania centralnego, kotłów przemysłowych, a nawet silosów wykorzystywanych w rolnictwie. Zastosowanie tego rodzaju wyrobów metalowych jest bardzo szerokie, dzięki czemu kotlarze mają dostęp do zróżnicowanych ofert pracy. Jednak aby móc rozpocząć wykonywanie obowiązków zawodowych, należy posiadać określone predyspozycje zdrowotne:

 • dobra kondycja i ogólna wydolność fizyczna;
 • brak schorzeń w obrębie układu oddechowego;
 • dobrze wykształcony układ szkieletowy i mięśniowy;
 • dobry wzrok i słuch;
 • umiejętność precyzyjnego rozróżniania barw;
 • zręczność w posługiwaniu się narzędziami;
 • brak alergii i skłonności do chorób obejmujących śluzówki;
 • dobra równowaga;
 • brak lęku wysokości;
 • zdrowe serce;
 • w pełni sprawny cały układ ruchowy, zdrowe ręce, nogi i kręgosłup;
 • brak przeciwwskazań do podnoszenia ciężarów.

Czy zawód kotlarza jest przyszłościowy?

Kotlarz to zawód, który oferuje stosunkowo szerokie perspektywy. Znajomość różnorodnych technik obróbki metali sprawia, że specjaliści w tej dziedzinie mogą znaleźć wiele interesujących ofert pracy. Dodatkowo, możliwe jest systematyczne podwyższanie swoich kwalifikacji, które znacząco zwiększa możliwość uzyskiwania wysokich zarobków.

Kotlarz może nie tylko pracować na etacie. Stoi przed nim również możliwość otwarcia własnej działalności gospodarczej. Dostępnych jest wiele szkoleń, które umożliwiają zdobycie nowych kompetencji. Wszystko to wpływa na możliwość nieustannego rozwoju. 

Mimo tego, że nie istnieje formalna ścieżka potwierdzenia umiejętności w zakresie kotlarstwa, możliwe jest uzyskanie tytułu zawodowego ślusarza czy blacharza. Te pokrewne dziedziny zwiększają wartość pracownika na rynku i otwierają przed nim nowe perspektywy.

Jakie kompetencje powinien posiadać kotlarz, aby sprawdzić się w swojej pracy?

 • Specjalistyczna wiedza dotycząca obróbki metali.
 • Znajomość technik spawalniczych i ślusarskich.
 • Znajomość najważniejszych regulacji BHP.
 • Umiejętność utrzymania porządku na stanowisku pracy.
 • Znajomość notacji technicznej i sporządzania rysunków.
 • Kompetencje miękkie, które umożliwią płynną komunikację z współpracownikami.
 • Umiejętność wyłapywania błędów popełnianych podczas pracy i ich późniejszej korekty. 

[sc_video}<iframe width="560" height="315" src="https://www.youtube.com/embed/jS9ag-P7Ikw" title="YouTube video player" frameborder="0" allow="accelerometer; autoplay; clipboard-write; encrypted-media; gyroscope; picture-in-picture" allowfullscreen></iframe>[/sc_video]

Najczęściej zadawane pytania

Czy można uzyskać tytuł zawodowy w dziedzinie kotlarstwa?

Nie istnieje formalna ścieżka kształcenia kotlarza. Możliwe jest jednak zdobycie tytułu zawodowego ślusarza czy blacharza. Są to profesje związane z obróbką metali i ułatwiają znalezienie pracy na stanowisku kotlarza.

Czym zajmuje się kotlarz?

Kotlarz zajmuje się wykonaniem kotłów ogrzewania centralnego, kotłów przemysłowych czy silosów. Większość wytwarzanych konstrukcji cechuje się dużymi gabarytami. 

Gdzie kotlarz może szukać pracy?

Kotlarz może znaleźć zatrudnienie w niewielkich manufakturach oraz dużych przedsiębiorstwach, które zajmują się wytwarzaniem metalowych konstrukcji. Stoi przed nim również możliwość otworzenia własnej działalności gospodarczej.

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Aleksandra Góral

Redaktor

Redaktor. Content Marketing specialist WhitePress. Specjalista Social Media.

4 komentarze

Lewy

Lewy

Intrygujące, że kotlarze mogą być poszukiwani również za granicą. Wydaje się to dobrą opcją dla osób, które chcą rozwijać swoją karierę zawodowa i zdobyć nowe doświadczenia.
Paweł Lenart

Paweł Lenart

Z pewnością warto zwrócić uwagę na wymagania formalne i by wziąć pod uwagę doskonalenie swoich umiejętności. Może warto rozważyć ukończenie dodatkowych kursów, co zwiększy nasze szanse na rynku pracy.
Łukasz J.

Łukasz J.

Bardzo przydatne informacje dla osób, które chcą założyć firmę kotlarską. Konkurencja na rynku jest spora, ale przy odpowiedniej jakości i stawianiu na wykształconych pracowników, można osiągnąć sukces.
Sebastian Adamus

Sebastian Adamus

Ciekawe, że do pracy kotlarza potrzebna jest dobra kondycja fizyczna i brak schorzeń w układzie oddechowym. Wielu ludzi, którzy chcieliby pracować w branży, może to ograniczać.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Dbamy o Twoją prywatność

Serwis wykorzystuje pliki cookies, czyli pliki tekstowe, które za zgodą Użytkownika są przechowywane na komputerze lub urządzeniu mobilnym Użytkownika, co może wiązać się również z przetwarzaniem danych osobowych Użytkownika. Pliki cookies przetwarzane przez Aplikuj.pl Paweł Strykowski, zarejestrowany w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej pod adresem: ul. Legionów 26/28, 43-300 Bielsko-Biała, NIP: 5471567654, REGON: 070776507, w celu umożliwienia korzystania z Serwisu, jak również na potrzeby analizy zachowań Użytkownika w Serwisie, personalizacji prezentowanych Użytkownikowi treści oraz reklam, zapewnienia działania funkcji mediów społecznościowych oraz do zarządzania Serwisem. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies, jak również dostęp do panelu zarządzania ustawieniami cookies znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych zawartych w plikach cookies jest zgoda na przetwarzanie danych osobowych wyrażona poprzez akceptację wykorzystania plików cookies (art. 6 (1)(a) RODO).

Zgoda udzielona poprzez wybór opcji "Wyrażam zgodę" oznacza akceptację wszystkich wykorzystywanych w Serwisie plików cookies. Zgoda Użytkownika może być w każdym momencie zmieniona poprzez kliknięcie w link umieszczony w Polityce Prywatności.

Użytkownikom przysługują następujące prawa: prawo do żądania dostępu do swoich danych, prawo do ich sprostowania, prawo do usunięcia danych, prawo do ograniczenia przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym przysługujących Użytkownikowi praw, można znaleźć w naszej Polityce Prywatności.

Dostosowuję swój wybór

Dokonaj szczegółowego wyboru poniższych ustawień, aby zapisać indywidualne ustawienia prywatności. Więcej szczegółowych informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Pliki cookies niezbędne do świadczenia usług drogą elektroniczną Zawsze aktywne
Narzędzia statystyczne i marketingowe Google Tag Manager, Google Analytics, Google Ads, Facebook Piksel (remarketing)
Narzędzie analityczne HotJar Statystyka