Zawody i ich potencjał

Czapnik - praca, zarobki, doświadczenie, zatrudnienie, przyszłość

24 listopada 2022

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 9 głosów

9 głosów

4 komentarze
Czapnik - praca, zarobki, doświadczenie, zatrudnienie, przyszłość
Istnieją zawody mające ogromny potencjał rozwojowy, jak i takie które powoli odchodzą w zapomnienie. Do tych wymierających należy zaliczyć czapnika, który niegdyś był jedną z bardziej popularnych profesji. Czapnik wykonuje zarówno maszynowo, jak i ręcznie wszelkiego rodzaju nakrycia głowy, a także przerabia je oraz odświeża. Na szczęście wraz z upowszechnianiem się mody na produkty handmade oraz stawianie na wysoką jakość przez wielu konsumentów, fach ten znów powraca do łask.

 

Czapnik - na czym polega praca?

Praca czapnika, nazywanego również kapelusznikiem, jak sama nazwa wskazuje, polega przede wszystkim na wykonywaniu różnego rodzaju nakryć głowy, takich jak czapki i kapelusze. Należą do nich między innymi standardowe czapki zimowe i jesienne oraz berety, letnie kapelusze i czapki z daszkiem, ale również te specjalistycznego przeznaczenia, jak na przykład nakrycia głowy dla osób jeżdżących konno.

Czapnik zajmuje się ręcznymi wyrobem nakryć głowy przy pomocy takich sprzętów, jak na przykład maszyna do szycia. Selekcjonuje on materiały oraz dodatki, oceniając ich jakość, użyteczność i względy estetyczne, przygotowuje elementy składowe, które następnie łączy ze sobą, a także odpowiada za ostateczny wygląd kapelusza lub czapki, dodając ozdoby.

Ile zarabia czapnik?

Poniższa tabelka przedstawia dane związane z zarobkami osoby pracującej na stanowisku kapelusznika.

POZIOM WYNAGRODZENIA

ZAROBKI BRUTTO ZAROBKI NETTO

MINIMALNE

3 011 zł /msc

2 364 zł /msc

ŚREDNIE

3 450 zł /msc

2 682 zł /msc

WYSOKIE

4 020 zł /msc

3 071 zł /msc

W jakich warunkach pracuje czapnik?

Na przestrzeni wieków, praca czapnika stanowczo zmieniła swoją formę. Warto podkreślić również, iż osoba, pracująca na stanowisku kapelusznika nie może spodziewać się szerokich możliwości awansu i rozwoju swojej kariery. Początkujący czapnicy pracują raczej jako pomocnicy tych bardziej wykwalifikowanych, natomiast później, awansują na stanowisko samodzielnego rzemieślnika.

Niektóre zakłady produkcyjne oferują również możliwości awansu na zupełnie inne stanowiska, takie jak kierownik liniowy, a nawet brygadzista. Kapelusznik może pracować zarówno w zakładzie produkcyjnym, ale również otworzyć swój własny. Największym uznaniem cieszą się bowiem rodzinne zakłady z tradycjami. Osoby w nich pracujące posiadają znajomość tkanin i kunszt krawiecki, co daje klientom pewność przygotowywania wysokiej jakości czapek.

Czy do pracy na stanowisku czapnika potrzebne są studia lub dodatkowe szkolenia?

Szukasz pracy?
Zobacz oferty: praca Rzemieślnik

Pracownik fizyczny

12M Alicja Wąsowska

 • Opole
Dodana

Rzemieślnik (nr 3205)

Bydgoski Zespół Placówek Opiekuńczo-Wychowawczych

 • Bydgoszcz
Dodana

Starszy rzemieślnik, konserwator

Szkoła Podstawowa Nr.52

 • Gdynia
Dodana

Rzemieślnik (1/2 etatu)

ZESPÓŁ SZKÓŁ PRZEMYSŁU SPOŻYWCZEGO IM. JÓZEFA RYMERA I WOJEWODY ŚLĄSKIEGO

 • Katowice
Dodana

Hafciarka/hafciarz - stażysta

Centralna Baza Ofert Pracy

 • Łosice
Dodana

W poniższej tabeli zostały zebrane wszelkie niezbędne informacje na temat wykształcenia, kursów czy szkoleń, które są niezbędne w przypadku osób, chcących wykonywać profesję czapnika.

CZY POTRZEBNE?

SZKOŁY / STUDIA KURSY / SZKOLENIA

WYMAGANE

Konieczne jest odbycie szkoły branżowej o profilu rzemieślniczym, po ukończeniu szkoły można ubiegać się o dane stanowisko

-

PRZYDATNE

-

Nie jest to wymagane, ale bardzo przydatne może okazać się szkolenie z krawiectwa, które pomoże wyrobić zdolności manulane

Jakie są możliwości zatrudnienia w zawodzie czapnika?

W minionych latach czapnicy pracowali przede wszystkim w zakładach produkcyjnych. Dzisiaj jednak, tendencja ta uległa zmianie i coraz częściej możemy zaobserwować kapeluszników, którzy otworzyli swój własny zakład rzemieślniczy.

Popularność zdobywają przede wszystkim firmy rodzinne, z kilkudziesięcioletnią tradycją, gdyż kojarzą się one klientom z wysoką jakością i dbałością o szczegóły. Warto także podkreślić, iż zdobywając doświadczenie w zawodzie czapnika, można przystąpić do wykonywania innych, pokrewnych profesji, takich jak na przykład krawiec czy modysta.

Jakie czynniki szkodliwe występują na stanowisku czapnika?

Zawód czapnika nie należy do grupy profesji, które uznaje się za pracę w warunkach szkodliwych. Na stanowisku tym żadne czynniki nie oddziałują czynniki negatywnie wpływające na zdrowie.

Czy zawód czapnika jest przyszłościowy?

Czapnictwo czy też czapkarstwo to dziedzina rzemiosła rozwijana już od średniowiecza. Rozpowszechniło się w XVI i I połowie XVII wieku, a polskie czapki były wywożone na Węgry, do Rosji, na Śląsk oraz Wołowszczyznę.

Dziś czapnik to zawód na wymarciu. Dzieje się tak ze względu na fakt, iż przez lata zdecydowanie zmalało zainteresowanie świadczonymi przez niego usługami. Zewsząd otaczają nas sklepy i galerie handlowe posiadające w swojej ofercie ogromy wybór wszelkiego rodzaju odzieży, obuwia czy wreszcie czapek. Natomiast jeśli coś nam się zapisuje i uszkodzi to zdecydowanie prościej i taniej jest wymienić ten egzemplarz na nowy.

Niemniej jednak są osoby, które ceniące nade wszystko jakość i tzw. "ręczną robotę", czyli produkty handemade. Są to zarówno Polacy, jak i obcokrajowcy - Anglicy czy Japończycy, którzy nie tolerują chińskich wytworów i poszukują różnorodnych ręcznie robionych produktów w tym także nakryć głowy, w pracowniach artystycznych. Niestety takich osób nie ma zbyt wiele, więc i pracownie są nieliczne.

Na szczęście obecnie zawód czapnika znów staje się modny. Trend jest na tyle popularny, że niektóre technika w Polsce otwierają specjalistyczne klasy dla przyszłych czapników.

Jakie kompetencje przydadzą się do pracy jako czapnik?

Jeśli chodzi o kompetencje osoby, chcącej zostać zatrudnioną na stanowisku kapelusznika, związane są one przede wszystkim z wyrobem nakryć głowy. Do umiejętności, jakie musi posiadać czapnik, należą:

 • umiejętność posługiwania się przyrządami i sprzętami, wykorzystywanymi do pracy przy szyciu czapek i kapeluszy,
 • znajomość podstawowych zasad BHP oraz ochrony przeciwpożarowej,
 • zmysł estetyczny na wysokim poziomie,
 • umiejętność szycia oraz prasowania, a także modelowania czapek i kapeluszy,
 • umiejętności organizacyjne - odpowiednie i samodzielne zorganizowanie własnego miejsca pracy, w tym umiejętność sprawdzania wydajności i funkcjonalności maszyn.

Jakie są predyspozycje zdrowotne na stanowisku czapnika?

Aby pracować w zawodzie kapelusznika należy posiadać następujące predyspozycje zdrowotne:

 • sprawność układu kostno-stawowego,
 • sprawność narządu wzroku,
 • sprawność zmysłu dotyku,
 • dobra koordynacja wzrokowo-ruchowa,
 • ostrość wzroku,
 • rozróżnianie barw,
 • czucie dotykowe,
 • zręczność rąk i palców.

Jaki jest zakres obowiązków na stanowisku czapnika?

Praca czapnika polega w głównej mierze na wyrobie czapek i kapeluszy, począwszy od wyselekcjonowania odpowiednich materiałów, a skończywszy na jego dekorowaniu. Do zadań osoby, pracującej na stanowisku kapelusznika, należy również:

 • regularny przegląd sprawności maszyn i urządzeń, znajdujących się w miejscu pracy,
 • dobór materiałów, które zostaną użyte do wykonania nakrycia głowy,
 • wycinanie elementów składowych czapki, a następnie ich złączenie,
 • selekcja surowców, potrzebnych do wykonania czapki lub kapelusza, ocena ich pod kątem jakościowym i wizualnym,
 • zdobienie nakrycia głowy zgodnie z życzeniem klienta oraz z zachowaniem walorów estetycznych na wysokim poziomie,
 • naprawa i odświeżanie kapeluszy oraz czapek powierzonych przez klientów.

Video

Najczęściej zadawane pytania

Czy zawód kapelusznika jest zawodem przyszłościowym?

Profesja czapnika jeszcze kilka lat temu jawiła się jako zawód wymierający. Obecnie jednak, kiedy dla konsumenta priorytetowe miejsce zajmuje wysoka jakość i rodzinne zakłady kapelusznicze zaczynają zyskiwać popularność i uznanie. Powstają również specjalne klasy przygotowujące do wykonywania tego zawodu.

Jakie umiejętności potrzebne są na stanowisku kapelusznika?

W zawodzie czapnika przydadzą się takie umiejętności, jak umiejętność obsługi maszyn, organizacji pracy, szycia, modelowania nakryć głowy, a także zmysł estetyczny.

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Aleksandra Góral

Redaktor

Redaktor. Content Marketing specialist WhitePress. Specjalista Social Media.

4 komentarze

Henio

Henio

Praca czapnika wymaga sporej precyzji i umiejętności manualnych, co może być wyzwaniem dla niektórych. Jednocześnie pozwalająca na swobodę twórczą i wykorzystanie własnej inwencji.
Irka31

Irka31

Praca czapnika może wydawać się ciekawa i kreatywna, ale zastanawiam się, czy te zarobki są wystarczające na utrzymanie. Może lepiej poszukać innego zajęcia?
Stefan

Stefan

Jeśli ktoś pasjonuje się tworzeniem oryginalnych nakryć głowy, to warto zastanowić się nad otwarciem własnego zakładu rzemieślniczego - to może przynieść dużo korzyści i satysfakcji.
naucz.infor

naucz.infor

Zastanawiam się, czy warto inwestować w zdobycie kwalifikacji jako czapnik, skoro to zawód na wymarciu. Lepiej pomyśleć o szkoleniach związanych z bardziej przyszłościowymi branżami.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Dbamy o Twoją prywatność

Serwis wykorzystuje pliki cookies, czyli pliki tekstowe, które za zgodą Użytkownika są przechowywane na komputerze lub urządzeniu mobilnym Użytkownika, co może wiązać się również z przetwarzaniem danych osobowych Użytkownika. Pliki cookies przetwarzane przez Aplikuj.pl Paweł Strykowski, zarejestrowany w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej pod adresem: ul. Legionów 26/28, 43-300 Bielsko-Biała, NIP: 5471567654, REGON: 070776507, w celu umożliwienia korzystania z Serwisu, jak również na potrzeby analizy zachowań Użytkownika w Serwisie, personalizacji prezentowanych Użytkownikowi treści oraz reklam, zapewnienia działania funkcji mediów społecznościowych oraz do zarządzania Serwisem. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies, jak również dostęp do panelu zarządzania ustawieniami cookies znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych zawartych w plikach cookies jest zgoda na przetwarzanie danych osobowych wyrażona poprzez akceptację wykorzystania plików cookies (art. 6 (1)(a) RODO).

Zgoda udzielona poprzez wybór opcji "Wyrażam zgodę" oznacza akceptację wszystkich wykorzystywanych w Serwisie plików cookies. Zgoda Użytkownika może być w każdym momencie zmieniona poprzez kliknięcie w link umieszczony w Polityce Prywatności.

Użytkownikom przysługują następujące prawa: prawo do żądania dostępu do swoich danych, prawo do ich sprostowania, prawo do usunięcia danych, prawo do ograniczenia przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym przysługujących Użytkownikowi praw, można znaleźć w naszej Polityce Prywatności.

Dostosowuję swój wybór

Dokonaj szczegółowego wyboru poniższych ustawień, aby zapisać indywidualne ustawienia prywatności. Więcej szczegółowych informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Pliki cookies niezbędne do świadczenia usług drogą elektroniczną Zawsze aktywne
Narzędzia statystyczne i marketingowe Google Tag Manager, Google Analytics, Google Ads, Facebook Piksel (remarketing)
Narzędzie analityczne HotJar Statystyka