Zawody i ich potencjał

Puszkarz - praca, zarobki, doświadczenie, zatrudnienie, przyszłość

23 listopada 2022

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 14 głosów

14 głosów

4 komentarze
Puszkarz - praca, zarobki, doświadczenie, zatrudnienie, przyszłość
Rynek pracy ulega nieustannym przemianom, niektóre zawody pojawiają się, a inne odchodzą w niepamięć. Jednym z przykładów zanikłego zawodu jest puszkarz - profesja, która funkcjonowała do wieku XIX, aż w końcu przeminęła. Obecnie puszkarza określa się wymiennie terminem rusznikarz i wiąże raczej z popularnym rzemiosłem artystycznym, odlewaniem oraz obróbką różnorodnych przedmiotów z miedzi, brązu, mosiądzu czy też spiżu.

 

Puszkarz - na czym polega praca?

Praca puszkarza polegała na wytwarzaniu i przygotowywaniu do użytku broni palnej oraz amunicji. Zajmujmował się on także jej konserwacjąnaprawą i renowacją oraz modernizacją i modyfikacją. Jego współczesny odpowiednik wykonuje także przeglądy broni, potwierdzając tym samym jej niezawodność i bezpieczeństwo. Wśród obowiązków na tym stanowisku znajdują się także takie czynności jak: przeprowadzanie badań oraz wykonywanie ekspertyz broni i amunicji.

Praca puszkarza ma charakter usługowo-produkcyjny i świadczy on swoje usługi w głównej mierze klientom indywidualnym w punkcie lub będąc zatrudnionym przez podmiot zajmujący się produkcją broni i amunicji.

Ile zarabia puszkarz?

W poniższej tabeli zostały zawarte informacje na temat zarobków w zawodzie puszkarza - przedstawiają się one następująco.

POZIOM WYNAGRODZENIA

ZAROBKI BRUTTO ZAROBKI NETTO

MINIMALNE

3 100 zł / brutto

2 434 zł / brutto

ŚREDNIE

3 850 zł / brutto

2 954 zł / brutto

WYSOKIE

4 620 zł / brutto

3 480 zł / brutto

W jakich warunkach pracuje puszkarz?

Miejscem pracy puszkarza może być przedsiębiorstwo produkujące i eksploatujące broń oraz jej elementy, a także niezbędną amunicję. Drugą możliwością jest natomiast punkt usługowy. Poza tym szereg czynności zwłaszcza wykończeniowych i eksploatacyjnych wykonywanych jest poza zakładem np. na strzelnicach sportowych lub myśliwskich.

Puszkarz pracuje w warunkach sztucznego oświetlenia bądź dziennego, pomieszczenie jest natomiast wentylowane lub klimatyzowane.

Czy do pracy na stanowisku puszkarza potrzebne są studia lub dodatkowe szkolenia?

Szukasz pracy?
Dodana
Aplikuj bez CV

Magazynier z UDT

Randstad Polska Sp. z o.o.

 • Bielsko-Biała
Dodana

Zbieranie zamówień na mroźni

AbJobService Polska

 • Holandia
Dodana
Dodana

Spawacz MAG / TIG - Niemcy

Rübsam Fachkräfte GmbH & Co.KG

 • Niemcy
Dodana

Informacje na temat wykształcenia niezbędne do podjęcia pracy w zawodzie, a także koniecznych szkoleń czy uprawnień przedstawia tabela znajdująca się poniżej.

CZY POTRZEBNE?

SZKOŁY / STUDIA KURSY / SZKOLENIA

WYMAGANE

Ukończenie szkoły rzemieślniczej jest niezbędne do wykonywania 

-

PRZYDATNE

-

X

Jakie są możliwości zatrudnienia w zawodzie puszkarza?

W zależności od wykonywanych zadań zawodowych czy też liczby osób zatrudnionych w przedsiębiorstwie, puszkarz może pracować samodzielnie lub stanowić element zespołu. Kolejną opcją jest prowadzenie działalności gospodarczej. W tym przypadku jest to zazwyczaj działalność jednoosobowa. Zatrudnione osoby muszą bowiem zostać dodatkowo przeszkolone i posiadać pozwolenie na broń. Pracownicy bez odpowiedniego zezwolenia mogą pełnić jedynie funkcje pomocnicze.

Osoby prowadzące własną działalność zazwyczaj pracują w systemie jednozmianowym, zaś te zatrudnione w zakładach produkujących broń, w systemie jedno- lub dwuzmianowym i w stałych godzinach pracy.

Jakie czynniki szkodliwe występują na stanowisku puszkarza?

Podczas swojej pracy puszkarz narażony jest na wiele czynników szkodliwych. Możemy do nich zaliczyć hałas, który pochodzi z urządzeń mechanicznych czy też huk wystrzałów na strzelnicy. Zagrożenie mogą spowodować czynniki chemiczne, pochodzące z różnorodnych substancji stosowanych podczas pracy, czy w końcu czynniki mechaniczne mogące wynikać z obcowaniem z elementarni broni.

W zawodzie tym na porządku dziennym jest kontakt z urządzeniami elektrycznymi, co przy nieumiejętnym użytkowaniu może się skończyć porażeniem prądem.

Powyższe czynniki mogą powodować choroby narządu słuchu, wzroku oraz dróg oddechowych czy skóry, a nawet urazy kończyn. Pomimo tego zawód niesie za sobą niski poziom śmiertelności.

Czy zawód puszkarza jest przyszłościowy?

Ten bardzo głośny zawód jeszcze trzy stulecia wstecz był niezwykle popularny i ceniony. Dziś odlewanie armat przeszło do historii, więc zawód ten w pierwotnej formie nie istnieje. Puszkarzami określani są obecnie też rusznikarze, których grupa w porównaniu z najpopularniejszymi profesjami nie należy do największych.

Jednakże rynek broni w przestrzeni cywilnej oraz w formacjach mundurowych jest naprawę znaczący. Daje możliwość zatrudnienia nie tylko w Polsce, ale także za granicą. Z tego względu zawód puszkarza nie należy do grupy najbardziej przyszłościowych obecnie profesji, jednak w połączeniu z pasją i hobby jest na pewno ciekawą i wartą uwagi opcją.

Video

Jakie kompetencje przydadzą się do pracy jako puszkarz?

Osoba chcąca związać swoją przyszłość z zawodem puszkarza oprócz dyplomu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe, kwalifikacji MG.20 związanej z wykonywaniem i naprawą elementów maszyn, urządzeń i narzędzi oraz świadectwa czeladniczego i dyplomu mistrzowski, powinna posiadać szereg przydatnych predyspozycji, do których możemy zaliczyć:

 • doskonała sprawność motoryczna,
 • uzdolnienia techniczne,
 • wyobraźnia przestrzenna,
 • zdolność pisania oraz czytania ze zrozumieniem,
 • umiejętności matematyczne,
 • obeznanie z obsługą komputera i wykorzystaniem Internetu,
 • zręczność w radzeniu sobie z problemami i odpowiednio szybkie ich rozwiązanie,
 • umiejętność współpracy z innymi, pracy zespołowej,
 • komunikatywność,
 • zdolność organizowania czasu oraz zadań, które należy wykonać w tym czasie.

Jakie są predyspozycje zdrowotne na stanowisku puszkarza?

Od osoby chcącej pracować w tym zawodzie wymagany jest bezwzględnie ogólne dobry stan zdrowia. Najważniejsze predyspozycje zdrowotne, niezbędne do pracy na stanowisku puszkarza to:

 • sprawny układ kostno-stawowy,
 • bezbłędna koordynacja wzrokowo-ruchowa,
 • sprawne narządy równowagi,
 • sprawny narząd wzroku, ostry wzrok, rozróżnianie barw,
 • sprawny narząd słuchu, odpowiednio wyostrzony słuch,
 • sprawny zmysł dotyku, czucie dotykowe,
 • zręczne ręce i palce,
 • dobra pamięć, kłopoty z pamięcią dyskwalifikują z możliwości pracy w tym zawodzie

Jaki jest zakres obowiązków na stanowisku puszkarza?

Stanowisko puszkarza należy do gatunku prac ręcznych oraz mechanicznych, gdzie używane są odpowiednie narzędzia oraz maszyny i urządzenia. Zakres obowiązków obejmuje między innymi:

 • sporządzaniu dokumentacji broni,
 • wykonywaniu swoich prac na podstawie właściwej dokumentacji technicznej,
 • identyfikacja różnego typu broni palnej, amunicji a także elementów optyki, mechanizmów, a także części składowej broni,
 • prowadzenie rejestru broni palnej oraz amunicji,
 • posiadanie różnorodnych materiałów, tworzyw a nawet chemikaliów, które są niezbędne do wykonywania prac konserwatorskich i naprawczych,
 • wydawanie opinii co do stanu technicznego broni,
 • odpowiednie zorganizowanie swojego miejsca pracy w zgodzie z zasadami BHP i ochrony ppoż., a także ochrony środowiska,
 • umiejętne gospodarowanie odpadami zgodnie z przyjętymi ogólnie normami,
 • obsługa maszyn, przyrządów i potrzebnej aparatury zgodnie z przeznaczeniem.

Najczęściej zadawane pytania

Na czym polega praca puszkarza?

Praca puszkarza polega na wyrabianiu broni palnej, w szczególności armat i dział ze spiżu. Obecnie tym mianem określa się także rusznikarza, który konserwuje, naprawia i odnawia oraz modernizuje, a nawet i modyfikuje broń palną. Dokonuje także jej przeglądów, tym samym potwierdzając jej bezpieczeństwo.

Gdzie pracuje puszkarz?

Praca puszkarza ma charakter usługowo-produkcyjny. Świadczy on swoje usługi klientom indywidualnym we własnym zakładzie lub też w przedsiębiorstwach produkujących broń i amunicję.

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Aleksandra Góral

Redaktor

Redaktor. Content Marketing specialist WhitePress. Specjalista Social Media.

4 komentarze

Adam

Adam

W mojej firmie mamy kilku świetnych puszkarzy, którzy wykonują swoją pracę bardzo dokładnie i z pasją. To zawód, który wciąż jest potrzebny i ceniony, więc zatrudnienie dobrego specjalisty nie jest łatwe.
Elwro

Elwro

Zainteresował mnie ten zawód - wygląda na bardzo wymagający, ale też i ciekawy. Na pewno spróbuję swoich sił i podejmę studia.
Katarzyna

Katarzyna

Ciekawy artykuł. Zastanawiałem się, czy warto podjąć szkolenia w tej dziedzinie, a teraz już wiem, że warto. Wszystkie informacje na temat tego zawodu są bardzo pomocne.
Norma

Norma

Praca puszkarza wymaga dużych umiejętności technicznych i precyzyjnej pracy. Miałem okazję współpracować z kilkoma puszkarzami i zawsze byłem pod wrażeniem ich profesjonalizmu.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Dbamy o Twoją prywatność

Serwis wykorzystuje pliki cookies, czyli pliki tekstowe, które za zgodą Użytkownika są przechowywane na komputerze lub urządzeniu mobilnym Użytkownika, co może wiązać się również z przetwarzaniem danych osobowych Użytkownika. Pliki cookies przetwarzane przez Aplikuj.pl Paweł Strykowski, zarejestrowany w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej pod adresem: ul. Legionów 26/28, 43-300 Bielsko-Biała, NIP: 5471567654, REGON: 070776507, w celu umożliwienia korzystania z Serwisu, jak również na potrzeby analizy zachowań Użytkownika w Serwisie, personalizacji prezentowanych Użytkownikowi treści oraz reklam, zapewnienia działania funkcji mediów społecznościowych oraz do zarządzania Serwisem. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies, jak również dostęp do panelu zarządzania ustawieniami cookies znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych zawartych w plikach cookies jest zgoda na przetwarzanie danych osobowych wyrażona poprzez akceptację wykorzystania plików cookies (art. 6 (1)(a) RODO).

Zgoda udzielona poprzez wybór opcji "Wyrażam zgodę" oznacza akceptację wszystkich wykorzystywanych w Serwisie plików cookies. Zgoda Użytkownika może być w każdym momencie zmieniona poprzez kliknięcie w link umieszczony w Polityce Prywatności.

Użytkownikom przysługują następujące prawa: prawo do żądania dostępu do swoich danych, prawo do ich sprostowania, prawo do usunięcia danych, prawo do ograniczenia przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym przysługujących Użytkownikowi praw, można znaleźć w naszej Polityce Prywatności.

Dostosowuję swój wybór

Dokonaj szczegółowego wyboru poniższych ustawień, aby zapisać indywidualne ustawienia prywatności. Więcej szczegółowych informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Pliki cookies niezbędne do świadczenia usług drogą elektroniczną Zawsze aktywne
Narzędzia statystyczne i marketingowe Google Tag Manager, Google Analytics, Google Ads, Facebook Piksel (remarketing)
Narzędzie analityczne HotJar Statystyka