Zawody i ich potencjał

Traffic manager - praca, zarobki, doświadczenie, zatrudnienie, przyszłość

23 listopada 2022

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 8 głosów

8 głosów

3 komentarze
Traffic manager - praca, zarobki, doświadczenie, zatrudnienie, przyszłość
Traffic manager to stosunkowo młody zawód powstały w związku z prężnym rozwojem branży e-commerce i powstawaniem coraz większej liczby stron WWW. Głównym zajęciem osób na tym stanowisku jest kontrola ruchu (z ang. „traffic”) na danej witrynie, tak aby jego natężenie było odpowiednio wysokie. Praca traffic managera ma charakter wielozadaniowy i łączy w sobie różne obszary: informatykę, marketing internetowy, biznes, a nawet komunikację. Zarobki są stosunkowo wysokie, a doświadczeni specjaliści z tej dziedziny są poszukiwani przez różnego rodzaju firmy zajmujące się tworzeniem i administracją witryn.

 

Traffic manager - na czym polega praca?

Traffic manager zajmuje się przede wszystkim śledzeniem ruchu na danej witrynie i dbaniem, by utrzymywał się on na odpowiednim poziomie. Duży ruch na stronie WWW przekłada się na sukces firmy, dlatego tak ważne jest kreowanie różnorodnych strategii i odpowiednie pozycjonowanie mające przyciągnąć jak najwięcej użytkowników.

Praca traffic managera składa się z wielu złożonych zadań, które wymagają dużej wiedzy i kompetencji. Na co dzień osoba pracująca w tym zawodzie posługuje się różnymi programami statystycznymi, jak również narzędziami SEO, JavaScript czy CSS. 

Zakres obowiązków na stanowisku traffic managera:

 • obsługiwanie bazy danych,
 • monitorowanie ruchu użytkowników strony internetowej,
 • sprawdzanie liczby wejść na witrynę,
 • analiza danych użytkowników, np. pod względem demografii czy miejsca zamieszkania,
 • kontrola wskaźników popularności witryny,
 • dbanie o to, by w treściach na stronie WWW znajdowała się odpowiednia liczba słów kluczowych,
 • przygotowywanie raportów i statystyk dla administratorów witryn.

Ile zarabia traffic manager? 

Zarobki na stanowisku traffic managera są różnorodne i zależą od wielu czynników. Przeciętne wynagrodzenie wynosi około 5500 złotych brutto, natomiast osoby z większym doświadczeniem mogą liczyć na pensję o wysokości nawet 7200 zł brutto lub więcej. Więcej informacji o zarobkach traffic managera znajdziesz w poniższej tabeli.

POZIOM WYNAGRODZENIA

ZAROBKI BRUTTO ZAROBKI NETTO

MINIMALNE

4 210 zł /msc

3 200 zł /msc

ŚREDNIE

6 264 zł /msc

4 600 zł /msc

WYSOKIE

8 317 zł /msc

6 000 zł /msc

Co wpływa na wysokość zarobków w pracy traffic managera?

Szukasz pracy?

Konsultant ds. Planowania Finansowego

PRUDENTIAL POLSKA SP Z O O

 • Bydgoszcz
Dodana

Ślusarz / spawacz

DREWMAX Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością

 • Kędzierzyn-Koźle
Dodana

Technolog

Zakład Wyrobów Metalowych STRUMET Sp. z o. o.

 • Strumień
Dodana

Pracownik ocynkowni - również bez doświadczenia

Zakład Wyrobów Metalowych STRUMET Sp. z o. o.

 • Strumień
Dodana

Konstruktor

DREWMAX Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością

 • Kędzierzyn-Koźle
Dodana

Wysokość wynagrodzenia w zawodzie traffic managera zależy w dużej mierze od doświadczenia oraz stażu pracy. Znaczenie ma także wielkość firmy oraz branża zatrudnienia. Warto zaznaczyć, że absolwenci studiów wyższych mogą liczyć na znacznie wyższe zarobki niż osoby po technikum czy szkole średniej. Ponadto traffic manager prowadzący własną działalność często zarobi więcej niż pracownik zatrudniony w jednej firmie.

Czy do pracy na stanowisku traffic managera potrzebne są studia lub dodatkowe szkolenia? 

Chociaż do podjęcia pracy jako traffic manager wystarczy wykształcenie średnie techniczne, firmy najchętniej zatrudniają absolwentów uczelni wyższych. Największe szanse mają kandydaci, który ukończyli kierunki informatyczne lub związane z komunikacją, biznesem lub e-marketingiem. Niezwykle ważne z perspektywy pracodawcy jest także doświadczenie zawodowe – chociażby w mediach internetowych, jak również chęć ciągłego rozwoju i doszkalania się.

Przykładową ścieżkę edukacji przedstawiliśmy w poniższej tabeli.

CZY POTRZEBNE?

SZKOŁY / STUDIA KURSY / SZKOLENIA

WYMAGANE

Częstym "must have" przy ogłoszeniach o pracę na dane stanowisko jest ukończenie wyższej uczelni z dziedziny informatyki lub marketingu

-

PRZYDATNE

-

Przydatnym kursem może okazać się bootcamp z programowania front-end, który przedstawi działanie strony internetowe oraz struktury jej powstawania

Cechy dobrego traffic managera

Dobry traffic manager jest osobą, która bardzo dobrze zna się na obsłudze komputera i funkcjonowaniu stron internetowych, a przy tym chce stale się rozwijać i pogłębiać wiedzę. Kluczowa w tej pracy jest znajomość zasad pozycjonowania witryn, funkcjonowania marketingu internetowego, jak również swoistej kultury panującej w Internecie. Traffic manager, oprócz zmysłu analitycznego i zdolności technicznych, powinien także umieć pracować w zespole i wykazywać szereg innych umiejętności.

Kompetencje, które przydadzą się do pracy jako traffic manager:

 • zdolności analityczne,
 • sprawne posługiwanie się liczbami,
 • bardzo dobra znajomość CSS, HTML, JavaScript i programów statystycznych,
 • duża elastyczność i łatwość w przystosowaniu się do zmian,
 • szybkość w uczeniu się (np. nowych technologii i programów),
 • zdyscyplinowanie i rzetelne podejście do pracy,
 • cierpliwość,
 • umiejętność śledzenia bieżących trendów – zarówno technologicznych, jak i społecznych,
 • umiejętność współpracy.

Aby zostać traffic managerem, nie trzeba spełniać szczególnych wymagań zdrowotnych – praca z komputerem nie jest zbyt obciążająca fizycznie, natomiast wymaga wysiłku umysłowego. Istnieją jednak pewne przeciwskazania, które utrudniają podjęcie pracy w tym zawodzie.

Predyspozycje zdrowotne na stanowisku traffic managera:

 • brak problemów ze wzrokiem,
 • ogólna sprawność rąk i palców (konieczna do obsługi komputera),
 • dobra koordynacja wzrokowo-ruchowa.

Jakie są możliwości zatrudnienia w zawodzie traffic managera?

Traffic manager odnajdzie pracę w firmach, które tworzą oraz administrują strony internetowe. Jeżeli osoba w tym zawodzie założy własną działalność gospodarczą, może współpracować z wieloma przedsiębiorstwami jednocześnie. Traffic manager ma również możliwość pracy jako kierownik zespołu lub na innym stanowisku w branży e-commerce. Ze względu na charakter zawodu specjalista ds. trafficu internetowego może pracować zarówno w siedzibie firmy, jak i zdalnie.

Video

Czy zawód traffic managera jest przyszłościowy?

Traffic manager zdecydowanie należy do zawodów przyszłościowych. W obecnych czasach branża marketingu internetowego prężnie się rozwija, a co za tym idzie, powstaje coraz więcej witryn, które wymagają odpowiedniego zarządzania. Dlatego zapotrzebowanie na specjalistów ds. trafficu internetowego jest tak duże, a osoby pracujące w tym zawodzie z łatwością znajdą zatrudnienie w różnych firmach.

Najczęściej zadawane pytania

Jakie są zarobki traffic managera?

Wysokość wynagrodzenia wynosi średnio 5500 złotych brutto, jednakże traffic managerowie o dużym stażu pracy i bogatym doświadczeniu zarabiają powyżej 7200 złotych brutto. Zarobki uzależnione są od wielu czynników, między innymi rodzaju firmy i branży zatrudnienia, a także wykształcenia i doświadczenia zawodowego.

Czym cechuje się dobry traffic manager?

Traffic manager powinien posiadać szeroką wiedzę z zakresu obsługi komputera, programów statystycznych, pozycjonowania, HTML oraz CSS. Kluczowe znaczenie w tym zawodzie ma także łatwość pracy z liczbami oraz zmysł analityczny. Dobra traffic manager cechuje się również ważnymi kompetencjami miękkimi: rzetelnością, zorganizowaniem, sumiennością, cierpliwością i umiejętnością pracy w zespole.

Gdzie może się zatrudnić traffic manager?

Specjalista ds. trafficu internetowego znajdzie zatrudnienie w przedsiębiorstwach kreujących strony internetowe i administrujących nimi. Może również otrzymać inne stanowisko z branży e-commerce lub zostać kierownikiem zespołu. Traffic manager ma także możliwość założenia własnej działalności i współpracy z kilkoma firmami jednocześnie.  

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Aleksandra Góral

Redaktor

Redaktor. Content Marketing specialist WhitePress. Specjalista Social Media.

3 komentarze

Iza

Iza

Bardzo ciekawy artykuł, traffic manager to zawód, który mnie zainteresował. Wymaga to dużo wiedzy i umiejętności, ale wierzę w swoje zdolności. Chętnie poznałbym więcej o szkoleniach i kursach, które pomogliby mi zdobyć wiedzę i doświadczenie w tej dziedzinie.
Star

Star

Interesujący artykuł, zastanawiam się, czy ten zawód mógłby być dla mnie odpowiedni. Wymagania zdają się być dość duże, ale wynagrodzenie jest zachęcające. Ciekawi mnie, jakie szanse mam na znalezienie pracy w tej branży bez doświadczenia.
madonna

madonna

Praca traffic managera wydaje mi się bardzo wymagająca i skomplikowana. Z powodu dużej ilości zadań do wykonania, trzeba być bardzo dokładnym i zorganizowanym. Jednak wynagrodzenie za taką pracę wydaje się godne wysiłku.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Dbamy o Twoją prywatność

Serwis wykorzystuje pliki cookies, czyli pliki tekstowe, które za zgodą Użytkownika są przechowywane na komputerze lub urządzeniu mobilnym Użytkownika, co może wiązać się również z przetwarzaniem danych osobowych Użytkownika. Pliki cookies przetwarzane przez Aplikuj.pl Paweł Strykowski, zarejestrowany w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej pod adresem: ul. Legionów 26/28, 43-300 Bielsko-Biała, NIP: 5471567654, REGON: 070776507, w celu umożliwienia korzystania z Serwisu, jak również na potrzeby analizy zachowań Użytkownika w Serwisie, personalizacji prezentowanych Użytkownikowi treści oraz reklam, zapewnienia działania funkcji mediów społecznościowych oraz do zarządzania Serwisem. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies, jak również dostęp do panelu zarządzania ustawieniami cookies znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych zawartych w plikach cookies jest zgoda na przetwarzanie danych osobowych wyrażona poprzez akceptację wykorzystania plików cookies (art. 6 (1)(a) RODO).

Zgoda udzielona poprzez wybór opcji "Wyrażam zgodę" oznacza akceptację wszystkich wykorzystywanych w Serwisie plików cookies. Zgoda Użytkownika może być w każdym momencie zmieniona poprzez kliknięcie w link umieszczony w Polityce Prywatności.

Użytkownikom przysługują następujące prawa: prawo do żądania dostępu do swoich danych, prawo do ich sprostowania, prawo do usunięcia danych, prawo do ograniczenia przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym przysługujących Użytkownikowi praw, można znaleźć w naszej Polityce Prywatności.

Dostosowuję swój wybór

Dokonaj szczegółowego wyboru poniższych ustawień, aby zapisać indywidualne ustawienia prywatności. Więcej szczegółowych informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Pliki cookies niezbędne do świadczenia usług drogą elektroniczną Zawsze aktywne
Narzędzia statystyczne i marketingowe Google Tag Manager, Google Analytics, Google Ads, Facebook Piksel (remarketing)
Narzędzie analityczne HotJar Statystyka