Szkolenia i rozwój

Jakie stanowiska pracy czekają na seniorów?

18 listopada 2022

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 10 głosów

10 głosów

3 komentarze
Jakie stanowiska pracy czekają na seniorów?
Praca dla seniora coraz częściej jest wyrazem konieczności, a nie chęci. Wzrastające koszty życia powodują, że znalezienie dodatkowego źródła dochodu umożliwia zachowanie komfortowego poziomu życia, ponieważ świadczenia emerytalne nie są rozpatrywane w kategorii zawrotnych kwot. Należy pamiętać, że osiągnięcie wieku emerytalnego nie jest jednoznaczne z uzyskaniem niezdolności do pracy. Jeżeli stan zdrowia i chęci pozwalają na kontynuację pracy, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby podjąć się zatrudnienia. Szczególnie, że obecny wiek emerytalny jest jednym z najniższych w Europie.

Zachęcamy do zapoznania się z treścią artykułu: Dodatek i zasiłek pielęgnacyjny - komu przysługuje, jak go uzyskać i ile wynosi?

Pracownik +60 lat – jakie mają predyspozycje?

W wielu sytuacjach podjęcie decyzji o zatrudnieniu seniora to doskonały sposób, aby móc realnie walczyć z niedoborem pracowników lub nawet specjalistów na ryku pracy. Za tymi osobami znajdują się liczne predyspozycje, które ciężko dostrzec w przypadku młodych osób.

W pierwszej kolejności należy podkreślić kwestię wieloletniego doświadczenia, która sprawia, że senior potrafi o wiele skuteczniej analizować sytuację i szybciej znajdować najkorzystniejsze wyjście. Mają wypracowaną zdolność do wielowymiarowego analizowania sytuacji poprzez wskazywanie różnych możliwości, w konsekwencji o wiele rzadziej popełniają błędy. U wielu starszych osób można dostrzec także otwartość na innowacyjne rozwiązania, które potrafią konstruktywnie roztrząsać i podejmować decyzje o tym, czy są one warte wdrożenia. 

Seniorzy wykazują o wiele większe przywiązanie do danego stanowiska lub firmy. W przemijających czasach, nikogo nie dziwiło przepracowanie dziesiątek lat w jednym zakładzie, co obecnie stanowi ewenement. W rezultacie coraz więcej firm boryka się z nadmierną rotacją pracowników, która skutkuje koniecznością przeszkoleń i posiadania niepewności o przyszłych. Ulokowanie seniorów na kluczowych stanowiskach, zmniejsza prawdopodobieństwo występowania zmian, które mogą zaburzyć funkcjonowanie firmy. Praca dla seniorów daje poczucie stabilności, co odzwierciedlane jest w sposobie pracy.

Zalety posiadania doświadczonego pracownika w zespole

Najlepszym modelem rekomendowanym do budowy efektywnych zespołów jest utrzymanie zasady uczeń-mistrz. Są one świetnym sposobem na uzyskiwanie lepszych rezultatów. Na stanowisku mistrza o wiele lepiej sprawdzają się seniorzy, ponieważ ich duże doświadczenie pozwala na zachowywanie opanowania w różnych sytuacjach, także tych krytycznych. Posiadają chłodniejsze podejście, co pozwala na szybsze znalezienie sprawdzonego rozwiązania. Doświadczenie seniorów pozwala na równoważenie emocji panujących w zespole. Zatem podczas tworzenia dobrego ogłoszenia o pracę warto podkreślić otwartość na pracowników w różnym wieku, także emerytalnym. 

Szukasz pracy?
Dodana

Pokojowa - Hotel Crystal Mountain Wisła

Hotel Crystal Mountain*****

  • Wisła
Dodana
Dodana

OPERATOR MASZYN

Eaton Automotive Systems Sp. z o.o.

  • Bielsko-Biała
Dodana

Praca dla osób starszych to niejednokrotnie sposób na znalezienie sposobu na ponowne odzyskanie sensu życia. Ich dorosłe dzieci posiadają swoje życie, dlatego praca pozwala na wypełnienie luki poprzez pozyskanie nowych obowiązków. Równolegle stwarzają sobie szansę na samorealizację wraz z odczuwalnym poczuciem bycia nadal potrzebnym. Dzięki temu o wiele chętniej angażują i starają dopasować do stawianych wymagań. Mają możliwość, żeby o wiele bardziej się angażować niż młodsi pracownicy, którzy są pochłonięci przez obowiązki rodzinne. Zatrudnienie obu tych grup pozwala na odnalezienie równowagi w funkcjonowaniu działalności. 

Ponadto, zatrudnianie seniorów wiąże się z możliwością skorzystaniu z wielu ulg, które wpływają na obniżenie kosztów związanych z ich zatrudnieniem. Za mężczyzn, którzy ukończyli 60. rok życia i kobiety po ukończeniu 55 roku życia nie zachodzi konieczność odprowadzania składki na Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. Ponadto, za zwolnienie lekarskie osób po 50. roku życia, już po 14 dniach płaci ZUS, a w przypadku młodszych pracowników zachodzi to dopiero po 33 dniach zwolnienia. Ewentualne, inne korzyści finansowe są uzależnione od rodzaju umowy i pobierania innych świadczeń. Pracownicy, którzy decydują się na pozostanie w pracy po osiągnięciu wieku emerytalnego mogą liczyć na zwolnienie z podatku dochodowego.

Ile jest w Polsce pracujących seniorów?

Z informacji przekazanych przez GUS, w Polsce jest ponad 6 mln emerytów, a ich przeciętna wartość świadczenia wynosi 2945,36 zł na miesiąc. Jednak wiele osób otrzymuje emeryturę, której wartość uplasowana jest poniżej tej kwoty. W konsekwencji nierzadko stawiani są oni przed koniecznością podjęcia zatrudnienia, choć wiele osób decyduje się na to z własnej woli i nie jest to wyłącznie podyktowane finansami. W grupie osób, które znajdują się w wieku emerytalnym, aż 758 tys. osób posiada zatrudnienie. Mniej więcej, co 9 emeryt dorabia do emerytury. W gronie pracujących emerytów przeważają kobiety, które stanowią 57,5% spośród wszystkich zatrudnionych seniorów. Jest to z pewnością związane z obowiązującym niższym wiekiem emerytalnym. Dużym zainteresowaniem cieszą się oferty pracy zdalnej, które pozwalają na zredukowaniu kosztów dojazdów do firmy. Praca dla seniora w domu to szansa dla osób, które mieszkają w małych miejscowościach. Równolegle kobiety chętnie zostają opiekunami osób starszych, o ile umożliwia im to stan zdrowia. 

Ilu seniorów pracuję pomimo przejścia na emeryturę?

Z danych przedstawionych przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych jednoznacznie wynika, że coraz więcej osób pomimo przejścia na emeryturę decyduje się na utrzymywanie posiadanego zatrudnienia. W grudniu 2021 roku aż 812,9 tys. emerytów pracowało, z czego aż 527,1 tys. pracuje w oparciu o umowę o pracę, czyli na ich indywidualne konto emerytalne nadal wpłacane są składki. Praca na emeryturze daje możliwość dorabiania do uzyskiwanych świadczeń bez jakichkolwiek ograniczeń. Ta zasada nie odnosi się m.in. do osób, które zdecydowały się na wcześniejszą emeryturę. W ich przypadku konieczne jest respektowanie ogłoszonych limitów, aby uniknąć zawieszenia lub zmniejszenia emerytury. Z kolei nienależne świadczenia będzie trzeba zwrócić do ZUS. 

Video

Pracujący senior – podsumowanie

Pracownik przed emeryturą bardzo często niecierpliwie czeka na osiągnięcie wieku emerytalnego. Jednak w dniu ich urodzin świat się nie zatrzymuje, a co miesięczne opłaty nie są proporcjonalnie pomniejszane do wysokości świadczenia. Do niedawna pracodawcy wzbraniali się przed zatrudnianiem osób starszych, jednak aktualnie coraz chętniej decydują się tworzenie zespołów, w których znajduje się senior. Te osoby posiadają ogromną wiedzę i doświadczenie. Są opanowani i o wiele rzadziej popełniają błędy. Prezentowane statystyki jednoznacznie wskazują, że coraz więcej osób w wieku emerytalnym decyduje się na pozostanie aktywnym zawodowo. 

 

Najczęściej zadawane pytania

Czy pracujący seniorzy opłacają podatki?

Obowiązujące zwolnienie z podatku dochodowego odnosi się do osób, które osiągnęły wiek emerytalny (60 lat kobiety i 65 lat mężczyźni) i rezygnują z pobierania emerytury na rzecz dalszego zatrudnienia. Limit uzyskiwanych przychodów wynosi 85,5 tys. zł. Z kolei pracujący emeryci nie są objęci tą ulgą. 

Dlaczego warto zatrudnić seniorów, emerytów?

Osiągnięcie wieku emerytalnego w żaden sposób nie definiuje stanu zdrowia i możliwości podjęcia zatrudnia. Za wiekiem tych osób podąża ogromna wiedza i doświadczenie, równolegle wykazują ogromne przywiązanie do stanowiska i firmy. Osoby starsze chętnie przekazują swoją wiedzę i bardzo rzadko konkurują z innymi, pomimo doskonałego wypełniania obowiązków. 

Czy emeryci mogą zarabiać bez jakichkolwiek ograniczeń?

Osoby, które osiągnęły wiek emerytalny posiadają możliwość zarabiania bez jakichkolwiek przeszkód lub ograniczeń. Natomiast emeryci przed osiągnięciem wieku emerytalnego powinni nieustannie monitorować wysokość uzyskiwanych przychodów, aby uniknąć zwrotu całości lub części pobranej emerytury. 

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Ewa Sztuczka-Mazur

Social Media Manager

Social Media Manager w branży HR, autorka tekstów, copywriterka, specjalistka Facebook ADS, wokalistka i pszczelarka.
Obecnie w Aplikuj.pl odpowiedzialna głównie za treści z obszaru miękkiego HR oraz prawa pracy.

3 komentarze

Arkadiusz

Arkadiusz

Jako osoba poszukująca pracy, cieszę się, że coraz więcej pracodawców docenia wartość doświadczonych pracowników w zespole. Mam nadzieję, że uda mi się znaleźć pracę u takiego pracodawcy.
Ary

Ary

Jako osoba bezrobotna cieszę się z informacji, że coraz więcej pracodawców rekrutuje seniorów. Mam nadzieję, że to otworzy więcej drzwi dla bezrobotnych młodych osób, które mają mniej doświadczenia.
prac. gospodarczy

prac. gospodarczy

Jako pracownik z wieloletnim doświadczeniem w branży, cieszę się, że coraz więcej pracodawców docenia wartość seniorów na rynku pracy. Ich wiedza i doświadczenie są nie do przecenienia.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Dbamy o Twoją prywatność

Serwis wykorzystuje pliki cookies, czyli pliki tekstowe, które za zgodą Użytkownika są przechowywane na komputerze lub urządzeniu mobilnym Użytkownika, co może wiązać się również z przetwarzaniem danych osobowych Użytkownika. Pliki cookies przetwarzane przez Aplikuj.pl Paweł Strykowski, zarejestrowany w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej pod adresem: ul. Legionów 26/28, 43-300 Bielsko-Biała, NIP: 5471567654, REGON: 070776507, w celu umożliwienia korzystania z Serwisu, jak również na potrzeby analizy zachowań Użytkownika w Serwisie, personalizacji prezentowanych Użytkownikowi treści oraz reklam, zapewnienia działania funkcji mediów społecznościowych oraz do zarządzania Serwisem. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies, jak również dostęp do panelu zarządzania ustawieniami cookies znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych zawartych w plikach cookies jest zgoda na przetwarzanie danych osobowych wyrażona poprzez akceptację wykorzystania plików cookies (art. 6 (1)(a) RODO).

Zgoda udzielona poprzez wybór opcji "Wyrażam zgodę" oznacza akceptację wszystkich wykorzystywanych w Serwisie plików cookies. Zgoda Użytkownika może być w każdym momencie zmieniona poprzez kliknięcie w link umieszczony w Polityce Prywatności.

Użytkownikom przysługują następujące prawa: prawo do żądania dostępu do swoich danych, prawo do ich sprostowania, prawo do usunięcia danych, prawo do ograniczenia przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym przysługujących Użytkownikowi praw, można znaleźć w naszej Polityce Prywatności.

Dostosowuję swój wybór

Dokonaj szczegółowego wyboru poniższych ustawień, aby zapisać indywidualne ustawienia prywatności. Więcej szczegółowych informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Pliki cookies niezbędne do świadczenia usług drogą elektroniczną Zawsze aktywne
Narzędzia statystyczne i marketingowe Google Tag Manager, Google Analytics, Google Ads, Facebook Piksel (remarketing)
Narzędzie analityczne HotJar Statystyka