Zawody i ich potencjał

Neurochirurg - praca, zarobki, doświadczenie, zatrudnienie, przyszłość

16 listopada 2022

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 8 głosów

8 głosów

5 komentarzy
Neurochirurg - praca, zarobki, doświadczenie, zatrudnienie, przyszłość
Lekarz, który ukończył studia specjalizacyjne w zakresie neurochirurgii, otrzymuje tytuł specjalisty. Od tego momentu może diagnozować choroby układu nerwowego, a także wykonywać zabiegi neurochirurgiczne oraz kierować procesem leczenia. Do neurochirurga zgłaszają się m.in pacjenci ze złamaniami kości czaszki, guzami w obrębie mózgu, a także wszelkiego rodzaju urazowymi uszkodzeniami głowy czy kręgosłupa.

 

Neurochirurg - na czym polega praca?

Układ nerwowy jest niezwykle złożony oraz skomplikowany. Neurochirurgia jest w związku z tym dość nietypową dziedziną medycyny. Delikatność struktur wymaga od lekarza niebywałej precyzji, a długie zabiegi i często pojawiające się przypadki pacjentów, którzy wymagają natychmiastowej interwencji, sprawiają, że na neurochirurgach ciąży stosunkowo duża odpowiedzialność. 

Zakres obowiązków neurochirurga:

 • konsultowanie pacjentów - zarówno w placówkach NFZ, jak i w prywatnej praktyce;
 • współpraca z innymi specjalistami;
 • promowanie profilaktyki urazów;
 • tworzenie orzecznictwa związanego z rehabilitacją i rekonwalescencją;
 • wydawanie zwolnień lekarskich;
 • prowadzenie dokumentacji;
 • przeprowadzanie badań naukowych;
 • nauczanie zawodu - praca ze stażystami i rezydentami;
 • wykonywanie zabiegów i operacji. 

Cechy dobrego neurochirurga

Dobry neurochirurg powinien być wyposażony nie tylko w odpowiednią wiedzę, ale również w umiejętności miękkie. Niezwykle ważna jest chociażby umiejętność współpracy z pacjentami i ich rodzinami. Informowanie o przebiegu leczenia i podejmowanie decyzji powinno być wykonywane z myślą o dobru chorego. Neurochirurg jest w swojej pracy odpowiedzialny za wiele istotnych kwestii. Powinien posiadać umiejętność organizowania swojej pracy oraz delegowania zadań. Osoba na takim stanowisku powinna odznaczać się świadomością ciążącej na niej odpowiedzialności, a także akceptować wartości wyznawane przez pacjentów i planować leczenie w zgodzie z potrzebami chorych. 

Jednak podstawą w pracy każdego lekarza jest ugruntowana wiedza. 

Jakie kompetencje przydadzą się do pracy jako neurochirurg?

 • Szczegółowa znajomość anatomii układu nerwowego.
 • Umiejętność korzystania ze znajomości fizjologii oraz patofizjologii układu nerwowego.
 • Znajomość środków farmakologicznych wykorzystywanych w leczeniu pacjentów ze schorzeniami w obrębie układu nerwowego.
 • Umiejętność sprawnego posługiwania się podstawowymi i zaawansowanymi technikami chirurgicznymi.
 • Znajomość i umiejętność leczenia urazów w obrębie twarzoczaszki.
 • Podstawowa wiedza dotycząca rehabilitacji neurologicznej.
 • Neuroortopedia, neuroradiologia i znajomość standardów dotyczących pacjentów poddawanych intensywnej terapii.
 • Znajomość technik znieczuleniowych i środków wykorzystywanych przez anestezjologów.
 • Znajomość procedur dotyczących leczenia pacjentów psychiatrycznych w zespołach abstynencyjnych czy psychotycznych.
 • Podstawowa wiedza dotycząca opieki paliatywnej.
 • Umiejętność współpracy z psychologiem, w tym kompetencje z zakresu neuropsychologii.

Ile zarabia neurochirurg?

Szukasz pracy?
Zobacz oferty: praca Lekarz

Lekarz Ortodonta - Łódź (Wspieramy w relokacji!)

Centrum Stomatologii Medicover

 • Łódź
Dodana

Lekarz ginekolog

Klinika Bocian

 • Białystok
Dodana

Lekarz wykonujący USG (certyfikat PTU)

Mind Health -CENTRUM ZDROWIA PSYCHICZNEGO

 • Warszawa
Dodana

Lekarz Psychiatra

SMART-HR

 • Piekary Śląskie
Dodana

Lekarz (różne specjalizacje)

Beskidzkie Centrum Medyczne sp z o. o.

 • Bielsko-Biała
Dodana

Neurochirurgia jest uznawana za jedną z najlepiej płatnych profesji w dziedzinie medycyny. Specjaliści, których nazwiska są znane w branży, zarabiają w dużych szpitalach i klinikach kwoty przekraczające 10 tysięcy złotych miesięcznie. Wielu lekarzy decyduje się też na przyjmowanie pacjentów w swoich prywatnych gabinetach, gdzie jednorazowa konsultacja kosztuje około 300 złotych. Wypłata jest bez wątpienia proporcjonalna w stosunku do posiadanych kompetencji oraz do odpowiedzialności ciążącej na lekarzu. 

POZIOM WYNAGRODZENIA ZAROBKI BRUTTO ZAROBKI NETTO
MINIMALNE

4 651 zł/msc

3 500 zł/msc

ŚREDNIE

6 850 zł/msc

5 000 zł/msc

WYSOKIE

11 251 zł/msc

8 000 zł/msc

 

Co wpływa na wysokość zarobków w pracy neurochirurga?

 

Jednym z podstawowych czynników, które wpływają na wysokość zarobków neurochirurga, jest miejsce pracy. Inne kwoty oferowane są lekarzom w państwowych szpitalach, a inne w prywatnych klinikach. Często wybieraną opcją jest też otworzenie własnej praktyki i prowadzenie swojej działalności. Nie bez znaczenia jest też obszar działania. Specjaliści pracujący w niewielkich miejscowościach mogą liczyć na nieco niższe zarobki niż neurochirurdzy zatrudnieni w metropolitalnych szpitalach.

Wreszcie, nie można zapomnieć o wykształceniu. W końcu ścieżka kształcenia nie kończy się na specjalizacji. Każdy lekarz ma obowiązek aktualizowania swojej wiedzy, a udział w kursach i szkoleniach zwiększa szansę na otrzymanie wyższego wynagrodzenia.

Czy do pracy na stanowisku neurochirurga potrzebne są studia lub dodatkowe szkolenia?

Aby zostać neurochirurgiem, naukę należy rozpocząć już w szkole średniej. Aby dostać się na studia medyczne, należy dobrze zdać maturę z biologii i chemii. Kolejnym etapem edukacji jest ukończenie kierunku lekarskiego na Uniwersytecie Medycznym. Takie studia trwają 6 lat i kończą się państwowym egzaminem. Dla uzyskania tytułu neurochirurga niezbędne jest też udanie się na specjalizację. Po kolejnym egzaminie możliwe jest uzyskanie tytuły specjalisty neurochirurga. Jest to niezwykle złożona dziedzina, zdobycie wiedzy i umiejętności praktycznych wymagają więc dużych nakładów czasu i pracy.

CZY POTRZEBNE? SZKOŁY / STUDIA KURSY / SZKOLENIA
WYMAGANE

Najważniejszym etapem na drodze kariery neurochirurga jest ukończenie studiów na kierunku lekarskim uczelni medycznej. Trwające one 6 lat.

Kolejnym krokiem niezbędnym do uzyskania ww. stanowiska jest odbycie praktyki lekarskiej, a trwa ona półtora roku. Ostatnim rokiem jest nauka specjalizacji, która może trać od 2 do 6 lat w zależności od profesji.

PRZYDATNE

-

-

Jakie są możliwości zatrudnienia w zawodzie neurochirurga?

Specjalista neurochirurg ma różne możliwości. Zatrudnienie może znaleźć przede wszystkim w szpitalach. Jest to najczęściej wybierana ścieżka kariery, jednak nie jedyna. Miejsca pracy czekają też na neurochirurgów w prywatnych ośrodkach i klinikach. Prywatny sektor medycyny nieustannie się rozwija i cieszy coraz większym zainteresowaniem. Niektórzy lekarze decydują się też na wyjazd za granicę, który z reguły wiąże się z możliwością nauki od znanych specjalistów oraz z większymi zarobkami. Nie bez znaczenia jest też możliwość pracy we własnej praktyce. 

Czy zawód neurochirurga jest przyszłościowy?

Zawód neurochirurga, podobnie jak większość zawodów medycznych, jest niezwykle potrzebny, a co za tym idzie - przyszłościowy. Nauka nieustannie się rozwija, a praktykowana jest coraz to większa liczba różnorodnych zabiegów i operacji w obrębie układu nerwowego. Jednak aby odnieść sukces w tej dziedzinie, należy spełniać pewne kryteria już na początku drogi związanej z kształceniem medycznym. Jakie są predyspozycje zdrowotne na stanowisku neurochirurga?

 • Wytrzymałość psychiczna i odporność na stres.
 • Dobry wzrok.
 • Sprawne dłonie.
 • Dobra koordynacja ruchowa.
 • Zdrowy układ szkieletowy - związany z długotrwałą pracą w pozycji stojącej.

Video

Najczęściej zadawane pytania

Ile zarabia neurochirurg?

Zarobki neurochirurga rozpoczynają się już od około 5 tyś. zł. Jednak doświadczony specjalista może miesięcznie uzyskać pensję, która wyniesie kilkadziesiąt tysięcy złotych.

Czym zajmuje się neurochirurg?

Neurochirurg zajmuje się przede wszystkim diagnozą i leczeniem schorzeń w obrębie układu nerwowego. Jego praca polega przede wszystkim na kontakcie z pacjentami oraz na operowaniu. Często zajmuje się też prowadzeniem badań naukowych czy przygotowywaniem planów leczenia i rehabilitacji. 

Jak zostać neurochirurgiem?

Aby zostać neurochirurgiem, należy ukończyć sześcioletnie studia medyczne. Drugim etapem ścieżki kształcenia jest udanie się na specjalizację oraz pozytywne zdanie egzaminu końcowego.

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Aleksandra Góral

Redaktor

Redaktor. Content Marketing specialist WhitePress. Specjalista Social Media.

5 komentarzy

Fibak

Fibak

Niemniej jednak, są też inne dziedziny medycyny, z którymi warto się zapoznać. Nie każdy będzie w stanie podjąć wyzwanie pracy jako neurochirurg. Odnalezienie dla siebie odpowiedniego kierunku w medycynie jest kluczowe.
Sergey

Sergey

Praca jako neurochirurg wydaje mi się nieosiągalna, ale jest to z pewnością bardzo intratna i prestiżowa praca. Chętnie poznałbym kogoś, kto działa na tym stanowisku, by zadać mu kilka pytań na temat jego pracy i doświadczeń.
Tamara

Tamara

Jestem z wykształcenia pielęgniarką i regularnie współpracuje z neurochirurgami. Ich praca jest naprawdę imponująca i wymaga dużego poświęcenia. Doceniam ich umiejętności i cieszę się, że zawsze mogę na nich liczyć.
amigos

amigos

Jestem pod wrażeniem, co może oferować praca jako neurochirurg. Jednak zdaję sobie sprawę, że nauka, a następnie praca w tej dziedzinie jest bardzo wymagająca. Myślę jednak, że jest to dobry cel do osiągnięcia, zwłaszcza, że zarobki na tym stanowisku są bardzo atrakcyjne.
Stefan

Stefan

Jako pracodawca w branży medycznej, bardzo doceniam umiejętności neurochirurgów. To zawód, który niesie ze sobą bardzo dużą odpowiedzialność. Zarobki są adekwatne do poziomu wiedzy i umiejętności. Jestem pod wrażeniem pracy, jaką wykonują neurochirurdzy.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.