Zawody i ich potencjał

Sem manager - praca, zarobki, doświadczenie, zatrudnienie, przyszłość

16 listopada 2022

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 18 głosów

18 głosów

3 komentarze
Sem manager - praca, zarobki, doświadczenie, zatrudnienie, przyszłość
W związku z rozwojem technologii cyfrowych mamy do czynienia z dużym zapotrzebowaniem na specjalistów w zakresie marketingu internetowego. Rozumie się przez to zarówno szeregowych pracowników, jak i przedstawicieli kadry kierowniczej – do tych ostatnich należy m.in. SEM Manager. Jeżeli temat ten Cię zainteresował, koniecznie zapoznaj się z przygotowanym przez nas tekstem.

 

SEM manager — na czym polega praca?

Aby zrozumieć istotę codziennej pracy w tej profesji, należy przytoczyć podstawowe informacje na temat marketingu SEM. Zarządzanie marketingiem w wyszukiwarkach (SEM) to kompleksowy proces zarządzania i realizacji kampanii internetowej. Menedżer SEM jest odpowiedzialny za planowanie, budżetowanie i prowadzenie kampanii SEM dla firmy lub klienta.

Oprócz zarządzania kampaniami menedżerowie SEM muszą również być dobrze zorientowani w śledzeniu i raportowaniu. Należy śledzić skuteczność swoich kampanii za pomocą narzędzi takich jak Google Analytics i AdWords, a następnie raportować wyniki zainteresowanym stronom.

Rola menedżera SEM ewoluowała na przestrzeni lat wraz ze wzrostem złożoności wyszukiwarek. Na początku marketingu w wyszukiwarkach wystarczyło kupić kilka słów kluczowych i liczyć na sukces. Ale teraz, przy tak wielu czynnikach wpływających na ranking (lokalizacja, optymalizacja mobilna itp.), prowadzenie skutecznej kampanii wymaga znacznie więcej planowania i wykonania. Menedżer SEM jest odpowiedzialny za planowanie, realizację i monitorowanie kampanii marketingowej w sieci. Może to być wymagająca rola, ponieważ specyfika SEM ciągle ulega przeobrażeniom.

Ponieważ menedżerowie SEM są odpowiedzialni za realizację swoich kampanii, często odczuwają presję, aby dostarczać wyniki. Może być to poważnym wyzwaniem, ponieważ zawsze istnieje ryzyko, że kampania się nie powiedzie.

Jaki jest zakres obowiązków na stanowisku SEM menedżera? Obowiązki menedżera SEM można podzielić na kilka części:

  • zarządzanie kampanią,
  • śledzenie i raportowanie,
  • optymalizacja.

Zarządzanie kampanią obejmuje wszystko, od planowania i budżetowania po realizację i monitorowanie kampanii. Jako menedżer SEM należy dogłębne rozumieć zasady działania algorytmów wyszukiwarek, aby zaplanować strategie słów kluczowych, które pomogą Twojej witrynie osiągnąć wyższą pozycję na stronach wyników organicznych. Ponadto będziesz także odpowiedzialny za konfigurowanie grup reklam, tworzenie tekstu reklamy, określanie stawek za słowa kluczowe i zarządzanie budżetami.

Śledzenie i raportowanie

Śledzenie i raportowanie to kolejny ważny aspekt zarządzania SEM. Aby mierzyć sukces swoich kampanii, musisz śledzić kluczowe dane, takie jak współczynnik klikalności (CTR), koszt kliknięcia (CPC), współczynnik konwersji (CVR) itp., korzystając z narzędzi takich jak Google Analytics i AdWords. Po zebraniu tych danych będziesz musiał utworzyć raporty pokazujące, jak Twoje kampanie radzą sobie z celami wyznaczonymi przez interesariuszy.

Optymalizacja

Szukasz pracy?
Zobacz oferty: praca seo

Menedżer serwisów internetowych

Centralna Baza Ofert Pracy

  • Sosnowiec
Dodana
Dodana
Dodana
Dodana
Dodana

Optymalizacja to proces wprowadzania ulepszeń w kampaniach na podstawie zebranych danych. Częścią pracy menedżera SEM jest ciągłe monitorowanie wydajności kampanii i wprowadzanie odpowiednich korekt w celu poprawy osiąganych wyników. Może to obejmować wszystko, od zmiany treści reklamy po dodawanie wykluczających słów kluczowych.

Ile zarabia SEM manager?

Pierwszym krokiem do bycia menedżerem SEM jest zdobycie doświadczenia w dziale marketingowym. Można to zrobić, pracując na stanowisku specjalisty SEO. Oprócz tego możesz zdobyć doświadczenie, współpracując z firmą świadczącą usługi SEM. Dzięki temu zrozumiesz, jak funkcjonuje się w tej branży i jak można go wykorzystać do osiągnięcia celów biznesowych.

Doświadczony SEM menedżer może liczyć na zarobki na poziomie wynoszącym ok. 6-8 tysięcy złotych netto.  Zazwyczaj są oni zatrudnieni w ramach stosunku pracy, ale nie jest to jedyne możliwe rozwiązanie – oprócz tego często stosuje się kontrakty menedżerskie, umowy o działo czy współpracę B2B.

Więcej informacji na temat zarobków SEM menedżera znajduje się w tabeli nr 1:

POZIOM WYNAGRODZENIA ZAROBKI BRUTTO ZAROBKI NETTO
MINIMALNE

4 600 zł / msc

3 466 zł / msc

ŚREDNIE

5 550 zł / msc

4 079  zł / msc

WYSOKIE

6 550 zł / msc

4 795  zł / msc

 

Co wpływa na wysokość zarobków w pracy SEM managera?

 

Na zarobki wpływają takie atuty jak na przykład: posiadane doświadczenie, portfolio przedstawiające wyniki poprowadzonych kampanii marketingowych, rozbudowana sieć kontaktów, wykształcenie wyższe oraz znajomość języków obcych.

Czy do pracy na stanowisku SEM managera potrzebne są studia lub dodatkowe szkolenia?

Warto, by menedżer SEM miał ukończony certyfikat branżowy, ale jednym z podstawowych atutów jest wykształcenie wyższe zdobyte np. na takich kierunkach jak: finanse, zarządzanie, marketing, IT czy socjologia. W tabeli nr 2 znajduje się więcej informacji na ten temat:

CZY POTRZEBNE? SZKOŁY / STUDIA KURSY / SZKOLENIA
WYMAGANE

-

-

PRZYDATNE

W podjęciu pracy jako SEM manager może pomóc ukończenie studiów informatycznych. Ogólna wiedza o internecie bardzo przyda się na danym stanowisku

Kursy SEO oraz SEM pomogą szybko i łatwo zrozumieć początkujących osobą zrozumieć pozycjonowanie stron internetowych 

Kto ma największe szanse na zostanie SEM managerem?

Jakie kompetencje przydadzą się do pracy jako SEM menedżerPraca SEM managera jest wręcz stworzona dla osoby, która ma dobrze rozwinięte:

  • kompetencje miękkie,
  • umiejętności analityczne,
  • znajomość nowoczesnych technologii oraz trendów w marketingu online.

Z kolei jeśli chodzi o predyspozycje zdrowotne, ważne są między innymi:

  • dobry wzrok,
  • nienaganna pamięć.

Jakie są możliwości zatrudnienia w zawodzie SEM managera?

Pracę na stanowisku SEM Managera można znaleźć, wyszukując oferty pracy online, za pośrednictwem portali ogłoszeniowych lub profesjonalnych serwisów sieciowych. Alternatywnie możesz skontaktować się bezpośrednio z firmami i zapytać o otwarte stanowiska.

Znalezienie pracy to dopiero początek przygody. Marketing online to dziedzina, która dynamicznie się zmienia, a menedżerowie SEM muszą być w stanie nadążyć za najnowszymi zmianami, aby być skutecznym. Menedżerowie SEM muszą uczyć się właściwie przez całe życie, by móc być na bieżąco z najnowszymi zmianami w branży. Wymaga to zaangażowania w naukę i chęci nadążania za nowymi osiągnięciami, ale skutkuje dobrymi zarobkami.

Czy zawód SEM manager jest przyszłościowy?

Zdecydowanie tak. Marketing internetowy to dziedzina, która w dwudziestym pierwszym wieku rozwija się wyjątkowo dynamicznie. Taki stan rzeczy nie powinien właściwie nikogo dziwić – promocji w sieci potrzebują zarówno sklepy internetowe, jak i firmy, dla których aktywność w przestrzeni wirtualnej jest jedynie dodatkiem do biznesu. Szukasz nowego wyzwania w swojej karierze? Jeśli interesujesz się marketingiem cyfrowym i masz pasję do optymalizacji pod kątem wyszukiwarek (SEO), warto rozważyć pracę na stanowisku menedżera SEM. Jest to z pewnością ciekawa praca ze sporymi możliwościami rozwoju.

Video

Najczęściej zadawane pytania

Kim jest SEM manager?

SEM menedżer to specjalista zajmujący się organizacją kampanii marketingowych w sieci.

Jakie kompetencje przydadzą się na stanowisku SEM menedżera?

Na stanowisku SEM menedżera ceni się takie atuty jak na przykład umiejętności analityczne oraz znajomość nowoczesnych technologii.

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Aleksandra Góral

Redaktor

Redaktor. Content Marketing specialist WhitePress. Specjalista Social Media.

3 komentarze

Saba

Saba

W kontekście wyzwań, przed którymi stoi dzisiaj biznes online, menedżer SEM jest kluczową postacią. Wymagania, jakie stawia się przed takim specjalistą, mogą wydawać się duże, ale pamiętajmy, że poziom wykonanej pracy wpływa na widoczność firmy w internecie, a co za tym idzie - na sukces biznesowy. Dlatego trzeba liczyć się z dobrą płacą za realizację tych zamierzeń.
kobita

kobita

Zawsze chciałem pracować w marketingu internetowym i może to być ciekawa opcja dla mnie. Oczywiście, potrzebuję doświadczenia i pewnych umiejętności, ale przynajmniej mam teraz jasny cel. Wydaje się, że praca SEM managera może być interesująca i dobrze płatna.
Klara

Klara

Praca SEM managera wydaje się wymagająca, ale też bardzo interesująca. Trzeba być dobrze zorientowanym w nowoczesnych technologiach i umiejętnie analizować dane, ale to właśnie na tym polega fascynacja tym zawodem. Moim zdaniem, dobrze opłacalna i dająca wiele satysfakcji.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Dbamy o Twoją prywatność

Serwis wykorzystuje pliki cookies, czyli pliki tekstowe, które za zgodą Użytkownika są przechowywane na komputerze lub urządzeniu mobilnym Użytkownika, co może wiązać się również z przetwarzaniem danych osobowych Użytkownika. Pliki cookies przetwarzane przez Aplikuj.pl Paweł Strykowski, zarejestrowany w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej pod adresem: ul. Legionów 26/28, 43-300 Bielsko-Biała, NIP: 5471567654, REGON: 070776507, w celu umożliwienia korzystania z Serwisu, jak również na potrzeby analizy zachowań Użytkownika w Serwisie, personalizacji prezentowanych Użytkownikowi treści oraz reklam, zapewnienia działania funkcji mediów społecznościowych oraz do zarządzania Serwisem. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies, jak również dostęp do panelu zarządzania ustawieniami cookies znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych zawartych w plikach cookies jest zgoda na przetwarzanie danych osobowych wyrażona poprzez akceptację wykorzystania plików cookies (art. 6 (1)(a) RODO).

Zgoda udzielona poprzez wybór opcji "Wyrażam zgodę" oznacza akceptację wszystkich wykorzystywanych w Serwisie plików cookies. Zgoda Użytkownika może być w każdym momencie zmieniona poprzez kliknięcie w link umieszczony w Polityce Prywatności.

Użytkownikom przysługują następujące prawa: prawo do żądania dostępu do swoich danych, prawo do ich sprostowania, prawo do usunięcia danych, prawo do ograniczenia przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym przysługujących Użytkownikowi praw, można znaleźć w naszej Polityce Prywatności.

Dostosowuję swój wybór

Dokonaj szczegółowego wyboru poniższych ustawień, aby zapisać indywidualne ustawienia prywatności. Więcej szczegółowych informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Pliki cookies niezbędne do świadczenia usług drogą elektroniczną Zawsze aktywne
Narzędzia statystyczne i marketingowe Google Tag Manager, Google Analytics, Google Ads, Facebook Piksel (remarketing)
Narzędzie analityczne HotJar Statystyka