Zawody i ich potencjał

Pisankarka - praca, zarobki, doświadczenie, zatrudnienie, przyszłość

14 listopada 2022

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 5 głosów

5 głosów

4 komentarze
Pisankarka - praca, zarobki, doświadczenie, zatrudnienie, przyszłość
Pisankarka to niezbyt popularny i ciekawy zawód, który wymaga nie tylko znacznych zdolności manualnych, ale również cierpliwości. Aby rozwinąć karierę warto posiadać szereg umiejętności, w szczególności twórczych, takich jak pomysłowość, wyczucie smaku czy umiejętność odpowiedniego doboru wzorów i barw. Warto wspomnieć także, że nie jest to zawód zarezerwowany wyłącznie dla kobiet, chociaż wśród jego przedstawicieli rzadko zdarzają się mężczyźni.

Pisankarka - na czym polega praca?

Praca pisankarki polega na tworzeniu dekoracji wielkanocnych, a szczególnie zdobieniu pisanek. Przy użyciu odpowiednich technik wzory oraz kolory są nanoszone na wydmuszkę, drewno lub syntetyczne jajko świąteczne. Deseń powstaje według pomysłu twórcy lub w przypadku zlecenia, według szablonu. Profesja ta nie jest obecnie bardzo popularna, można powiedzieć, że należy do niszowych. Dawniej każda wieś posiadała pisankarki, które corocznie zajmowały się ozdabianiem jajek świątecznych zgodnie ze zdobieniem charakterystycznym dla danego regionu. Obecnie zawód jest wciąż kultywowany, ponieważ wiele osób uwielbia folkowe dekoracje. Tego rodzaju wyroby są również poszukiwane, przez niektóre firmy zajmujące się sprzedażą dekoracji regionalnych.

 Ile zarabia Pisankarka? 

Dane na temat zarobków pisankarki przedstawia poniższa tabela

POZIOM WYNAGRODZENIA ZAROBKI BRUTTO

ZAROBKI NETTO

MINIMALNE 3430 2668
ŚREDNIE

4020

3070

WYSOKIE 4860 3643
 

W jakich warunkach pracuje pisankarka?

Większość pisankarek tworzy dekoracje świąteczne w domu lub w pomieszczeniu wyznaczonym na warsztat. W przypadku wykonywania pisanek na zlecenie malowanie oraz ozdabianie jajek można wykonywać w domowym zaciszu. Niektóre osoby pracujące w tym zawodzie zawierają umowę z sklepem oraz korzystają ze specjalnie wyznaczonych przez firmę pomieszczeń w których mogą tworzyć swoje dzieła. Istnieją również małe produkcje tworzenia pisanek. Warunki pracy w tym zawodzie są bardzo dobre, a jedyną wadą jest konieczność malowania w pozycji siedzącej, co może znacznie obciążać kręgosłup. Warto także dodać, że pisankarka podczas tworzenia przez długi czas musi wytężać wzrok w celu stworzenia jak najbardziej dokładnego wzoru, co może być znacznym obciążeniem.

Czy do pracy na stanowisku pisankarki potrzebne są studia lub dodatkowe szkolenia?

Szukasz pracy?
Zobacz oferty: praca Rzemieślnik

Pomocnik młynarza

GOODMILLS POLSKA SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ

 • Grodzisk Wielkopolski
Dodana

Pomocnik młynarza

Centralna Baza Ofert Pracy

 • Konin
Dodana

Pracownik linii produkcyjnej automotive

Centralna Baza Ofert Pracy

 • Bażanowice
Dodana

Hydraulik- rzemieślnik

Muzeum Narodowe w Gdańsku

 • Gdańsk
Dodana

Szczotkarz

Adam Krawczyk Z.P.H.Crawtico

 • Siepraw
Dodana

Poniższa tabela pokazuje jakie kwalifikacje zawodowe są potrzebne w zawodzie pisankarki.      

CZY POTRZEBNE? SZKOŁY / STUDIA

KURSY / SZKOLENIA

WYMAGANE - -
PRZYDATNE Przydatne w pracy pisankarki jest wykształcenie plastyczne. Nie zależnie czy to liceum, technikum czy uczelnie wyższe. Wszędzie gdzie mamy możliwość wyrobienia wizji artystycznej oraz umiejętności manualnych. Podobnie jak z wykształceniem, kursy plastyczne z pewnością pomogą w pracy, ale nie jest to wymagane.

Jakie są możliwości zatrudnienia w zawodzie pisankarki?

Większość pisankarek wykonuje swoją pracę w formie chałupnictwa. Istnieje jednak wiele miejsc, gdzie również można zdobyć zatrudnienie w tym zawodzie. Firmy zajmujące się sprzedażą folkowych dekoracji, produkcje ozdób regionalnych czy sklepy oferujące rękodzieło to tylko niektóre możliwości. Należy dodać również, że w przypadku uzdolnień artystycznych i manualnych poza sezonem przedświątecznym można znaleźć inne oferty pracy związane z ozdabianiem regionalnych wyrobów takich jak meble, materiały, drewniane sztućce dekoracyjne czy figurki.

Bardziej doświadczone pisankarki mogą szukać zatrudnienia na targach sztuki, kiermaszach czy warsztatach manualnych, gdzie prezentowane są techniki tworzenia pisanek. Pomysłów na aktywność zawodową osób ze zdolnościami manualnymi jest bardzo dużo.

Jakie czynniki szkodliwe występują na stanowisku pisankarki?

Zawód pisankarki nie jest bardzo narażony na szkodliwe czynniki, warto jednak wspomnieć o pewnej kwestii istotnej dla osób początkujących. Podczas prac dekoracyjnych konieczny jest kontakt z farbami, rozcieńczalnikami oraz innymi artykułami dekoracyjnymi, które w przypadku niektórych produkcji mogą powodować alergie. Dodatkowo warto wspomnieć o tworzeniu pisanek przy użyciu ciepłego wosku lub w nowoczesnej formie kleju na gorąco, które narażają skórę na miejscowe oparzenia lub podrażnienia. 

Czy zawód pisankarki jest przyszłościowy?

Pisankarka to zawód znany od wielu pokoleń, który w mniejszym lub większym stopniu wciąż będzie pożądany. Zawsze znajdą się osoby, które chętnie kupią ręcznie zdobioną dekorację. Koneserzy folkowych ozdób poszukują najpiękniejszych wyrobów tradycyjnych, które pozwolą ożywić oraz zachować tradycję regionalną. Obecnie zawód ten jest nie jest bardzo poszukiwany i ma charakter sezonowy, jednak osoby, które posiadają zdolności manualne mogą rozwijać się zarówno w pisankarstwie jak i w bliźniaczych profesjach. Dzisiaj większość pisankarek to twórczynie ludowe.

Jakie kompetencje przydadzą się do pracy jako pisankarka?

W tym zawodzie przydadzą się:

 • zdolności twórcze i manualne - to absolutna podstawa do wykonywania pracy w tym zawodzie. Umiejętność tworzenia plastycznych i dobrze skomponowanych wzorów jest sztuką, dlatego też wiele pisankarek wykonuje swoją pracę z pasją i dużym zaangażowaniem;
 • precyzja i dokładność - jest niezwykle istotna, ponieważ to dzięki niej desenie na pisankach powstają w estetyczny i odpowiednio wyważony sposób;
 • cierpliwość - jest jedną z  najważniejszych w tym zawodzie cech, należy pamiętać bowiem, że stworzenie jednej pisanki trwa kilka godzin, a czasami także suszenia oraz nakładania kolejnych warstw farb. Podczas pracy pisankarka przebywa także przez dłuższy czas w jednej pozycji podczas czego skrupulatnie nanosi wzór na dekorację.

Jakie są predyspozycje zdrowotne na stanowisku pisankarki?

Praca pisankarki wymaga także predyspozycji zdrowotnych, które umożliwiają wykonywanie zawodu, są to:

 • dobry wzrok - jest najbardziej istotną kwestią w tym zawodzie, ponieważ to dzięki niemu pisankarka może nanosić niewielki, szczegółowy wzór na dekorację. W przypadku niedowidzenia można wyposażyć się również w okulary, które ułatwią pracę;
 • sprawne dłonie - w tym zawodzie czynności dekoracyjne wykonywane są ręcznie, dlatego też tak ważna jest w nim sprawność obu dłoni;
 • zdrowy kręgosłup - to również niezwykle istotna predyspozycja zdrowotna. Pisankarka podczas pracy spędza bowiem wiele godzin w pozycji siedzącej co nie jest wskazane osobom z chorobami narządu ruchu czy kręgosłupa, jest bowiem znacznym obciążeniem.

 Jaki jest zakres obowiązków na stanowisku pisankarki?

 • wykonywanie dekoracji, ozdób w formie pisanek - do zakresu obowiązków pisankarki zazwyczaj należy dekorowanie jajek wzorami oraz deseniami w ramach wykonywania technik artystycznych takich jak woskowanie, skrobanie czy tworzenie motywów przy pomocy farbek oraz cekinów. Niektóre osoby pracujące w tym zawodzie podejmują zatrudnienie w firmie lub sklepie i wykonują w ramach umowy dekoracje przeznaczone do sprzedaży. W przypadku chałupniczego pisankarstwa sprawa ma się nieco inaczej, ponieważ twórca wykonuje tylko taką ilość pisanek bądź ozdób jaką zamierza sprzedać.
 • prezentowanie oraz uczenie technik tworzenia pisanek - w przypadku warsztatów manualnych twórczynie pisanek zajmują się bardzo często nauką kursantów technik nanoszenia farby oraz innych materiałów na pisankę

Video

Najczęściej zadawane pytania

Jak zostać pisankarką?

Pisankarką może zostać każda twórczyni, która posiada odpowiednie zdolności manualne. W przypadku prowadzenia szkoleń i warsztatów konieczne jest także doświadczenie i kwalifikacje.

Czy zawód pisankarki jest trudny?

Bez wątpienia pisankarka to złożony i wymagający zawód, który zazwyczaj wiąże się jednak z pasją i talentem. Nie mniej jednak jest to praca, która wymaga znacznych umiejętności.

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Aleksandra Góral

Redaktor

Redaktor. Content Marketing specialist WhitePress. Specjalista Social Media.

4 komentarze

Albin

Albin

Bardzo wartościowe informacje na temat wymagań i predyspozycji zdrowotnych niezbędnych do pracy jako pisankarka.
Renka

Renka

Ciekawe, że wiele pisankarek pracuje jako twórczynie ludowe. Może warto poszukać ofert pracy w muzeach etnograficznych czy sklepach z rękodziełem.
Seaman

Seaman

Zawsze interesowało mnie tworzenie ozdób, może w końcu zdecyduję się na kurs plastyczny i spróbuję swoich sił jako pisankarka.
Truda

Truda

Nie wiedziałem, że zawód pisankarki może być przyszłościowy. Bardzo ciekawe informacje!

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Dbamy o Twoją prywatność

Serwis wykorzystuje pliki cookies, czyli pliki tekstowe, które za zgodą Użytkownika są przechowywane na komputerze lub urządzeniu mobilnym Użytkownika, co może wiązać się również z przetwarzaniem danych osobowych Użytkownika. Pliki cookies przetwarzane przez Aplikuj.pl Paweł Strykowski, zarejestrowany w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej pod adresem: ul. Legionów 26/28, 43-300 Bielsko-Biała, NIP: 5471567654, REGON: 070776507, w celu umożliwienia korzystania z Serwisu, jak również na potrzeby analizy zachowań Użytkownika w Serwisie, personalizacji prezentowanych Użytkownikowi treści oraz reklam, zapewnienia działania funkcji mediów społecznościowych oraz do zarządzania Serwisem. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies, jak również dostęp do panelu zarządzania ustawieniami cookies znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych zawartych w plikach cookies jest zgoda na przetwarzanie danych osobowych wyrażona poprzez akceptację wykorzystania plików cookies (art. 6 (1)(a) RODO).

Zgoda udzielona poprzez wybór opcji "Wyrażam zgodę" oznacza akceptację wszystkich wykorzystywanych w Serwisie plików cookies. Zgoda Użytkownika może być w każdym momencie zmieniona poprzez kliknięcie w link umieszczony w Polityce Prywatności.

Użytkownikom przysługują następujące prawa: prawo do żądania dostępu do swoich danych, prawo do ich sprostowania, prawo do usunięcia danych, prawo do ograniczenia przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym przysługujących Użytkownikowi praw, można znaleźć w naszej Polityce Prywatności.

Dostosowuję swój wybór

Dokonaj szczegółowego wyboru poniższych ustawień, aby zapisać indywidualne ustawienia prywatności. Więcej szczegółowych informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Pliki cookies niezbędne do świadczenia usług drogą elektroniczną Zawsze aktywne
Narzędzia statystyczne i marketingowe Google Tag Manager, Google Analytics, Google Ads, Facebook Piksel (remarketing)
Narzędzie analityczne HotJar Statystyka