Zawody i ich potencjał

Dyrygent - praca, zarobki, doświadczenie, zatrudnienie, przyszłość

4 listopada 2022

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 7 głosów

7 głosów

4 komentarze
Dyrygent - praca, zarobki, doświadczenie, zatrudnienie, przyszłość
Dyrygent to bez wątpienia profesja dla osób kochających muzykę i wyróżniających się ponadprzeciętnym słuchem. Z całą pewnością nie zostaje się dyrygentem z przypadku. Jest to zawód umożliwiający zrobienie międzynarodowej kariery, a nawet zdobycie sławy. Osobę marzącą o roli dyrygenta czeka jednak ciężka praca i lata nauki.

Dyrygent - na czym polega praca?

Aby zrozumieć kim jest dyrygent ważne jest aby pamiętać, że jest to zawód artystyczny. To przede wszystkim artysta – od kunsztu i talentu będzie zależała kariera zawodowa i idące za nią zarobki. Niemniej, aby zostać artystą należy zdobyć odpowiednią wiedzę i umiejętności. To narzędzia, dzięki którym dyrygent może tworzyć wspaniałe aranżacje utworów muzycznych.

Podstawowym zadaniem dyrygenta jest odpowiednie przygotowanie muzyków do wykonania utworu. Finałem pracy jest wykonanie opracowanego repertuaru na koncercie lub w studiu nagraniowym. Przed zakończeniem prac niezbędne są próby, a także odpowiednia interpretacja i aranżacja poszczególnych utworów muzycznych. W zależności od ilości materiału i wielkości zespołu próby i przygotowania mogą trwać dłużej lub krócej. Zdarza się, że podczas nich dyrygenta zastępuje asystent.

Jaki jest zakres obowiązków na stanowisku dyrygenta?

 

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Niemniej, wśród najważniejszych powinności znajdą się na pewno:
 • przygotowanie interpretacji utworów muzycznych,
 • dostosowanie aranżacji utworu pod konkretny zespół muzyków,
 • zapoznanie muzyków ze swoją interpretacją,
 • udział w próbach,
 • udział w koncertach.

Jak zostać dyrygentem?

Aby zostać dyrygentem niezbędne jest ukończenie wyższych studiów na kierunku dyrygentury. Studia takie oferuje większość akademii muzycznych w Polsce. Aby znaleźć pracę w zawodzie jeden dyplom to często za mało. Przydaje się także drugi kierunek studiów muzycznych związany z komponowaniem utworów lub grą na instrumencie. Dodatkowymi naukami związanymi z profesją mogą być historia sztuki i filozofia.

Często decyzja o karierze muzycznej podejmowana jest już we wczesnej młodości. Absolwenci dyrygentury to uczniowie szkół muzycznych I i II stopnia. Wiele z umiejętności posiadanych przez dyrygentów należy trenować już od wczesnej młodości. Warto podkreślić, że doskonały słuch to coś bez czego kariera na tym stanowisku nie jest możliwa. Często o sukcesie w tym zawodzie decyduje nie tylko pracowitość, ale i talent.

Od najmłodszych lat warto także uczyć się języków. Aby móc pracować jako dyrygent i skutecznie komunikować się z międzynarodowym zespołem konieczna jest biegła znajomość języka angielskiego. Przyda się też włoski - to z kolei język muzyki i międzynarodowy język osób grających muzykę klasyczną. W karierze dyrygenta przydaje się się często także francuski i niemiecki.

Ile zarabia dyrygent?

Szukasz pracy?
Zobacz oferty: praca Muzyk

Instruktor działalności podstawowej

REGIONALNE CENTRUM KULTURY W KOŁOBRZEGU IM. Z.HERBERTA

 • Kołobrzeg
Dodana

Animator kultury, zatrudnienie osoby po stażu

Centralna Baza Ofert Pracy

 • Grębocice
Dodana

Projektant szkiców tatuaży

Centralna Baza Ofert Pracy

 • Łódź
Dodana

Specjalista inżynieryjno-techniczny w Pracowni Zagrożeń Akustycznych Zakładu Zagrożeń Fizycznych

Centralny Instytut Ochrony Pracy - Państwowy Instytut Badawczy

 • Warszawa
Dodana
Dodana

W przypadku zawodów artystycznych, do jakich bez wątpienia można zaliczyć zawód dyrygenta – kwestia zarobków jest bardzo zróżnicowana. Raporty gospodarcze podają uśrednione kwoty dla poszczególnych grup zawodowych. Wśród nich znajduje się także wykaz gaży dyrygentów. Zazwyczaj wynagrodzenie waha się między 3000 a 8100 zł miesięcznie. Wiele zależy od stażu i instytucji. Zdecydowanie wyższe zarobki będzie osiągał dyrygent o międzynarodowej sławie, niż początkujący asystent. Warto pamiętać, że dyrygenci podlegają formie opodatkowania właściwej wszystkim twórcom. Tabela poniżej ukazuje, jak mogą wyglądać zarobki dyrygenta i od czego zależy ich wysokość.

POZIOM WYNAGRODZENIA ZAROBKI BRUTTO ZAROBKI NETTO
MINIMALNE 4 000 zł 3 057 zł
ŚREDNIE 6 300 zł 4 625 zł
WYSOKIE 8 100 zł 5 851 zł

Czy do pracy na stanowisku dyrygenta potrzebne są studia lub dodatkowe szkolenia?

Dyrygent to zawód wymagający odpowiednich kwalifikacji. Do jego wykonywania konieczne jest ukończenie studiów na wyższej uczelni muzycznej najlepiej dyrygentury symfoniczno-operowej. Poza kierunkiem dyrygenckim pomocna w pracy i we współpracy z zespołem jest także umiejętność śpiewu i gry na instrumentach. Dyrygenci są często multiinstrumentalistami. Wiąże się z tym ukończeniem jako drugiego kierunku studiów muzycznych.

Poza przygotowaniem merytorycznym, zawód dyrygenta wymaga specyficznych predyspozycji. 

Jakie kompetencje przydadzą się do pracy jako dyrygent?

 • doskonały słuch,
 • wyczucie rytmu,
 • umiejętność gry na instrumentach,
 • znajomość języków obcych,
 • umiejętności interpersonalne,
 • umiejętności przywódcze,
 • i inne.

W jakich warunkach pracuje dyrygent?

Dyrygent pracuje zazwyczaj w salach prób i na salach koncertowych. Sale prób są często dość ciasne i nie zawsze przystosowane pod względem akustycznym. Wiąże się to przede wszystkim ze znacznym natężeniem hałasu. Z kolei, podczas koncertów dyrygent może być narażony na niesprzyjające warunki – szczególnie w przypadku koncertów na świeżym powietrzu i we wnętrzach świątyń. Niezależnie od pogody, dyrygent występuje we fraku. Wiąże się to z ryzykiem przegrzania latem i przeziębienia zimą. Sale koncertowe i studia nagraniowe zazwyczaj są komfortowym miejscem zarówno dla muzyków jak i dyrygentów.

Praca z dużą ilością ludzi wiąże się z wieloma pozytywnymi i negatywnymi aspektami. Dyrygent powinien potrafić kierować zespołem, a także wykazywać się empatią i umiejętnością rozwiązywania konfliktów wewnątrz zespołu. Bardzo często praca dyrygenta wiąże się z licznymi podróżami. To cecha z którą należy się liczyć wybierając ten zawód. Dla jednych będzie to ogromna zaleta, a dla innych utrapienie.

Wbrew pozorom praca dyrygenta to nie tylko praca umysłowa, ale także ciężka praca fizyczna. Dodatkowym obciążeniem mogą być także podróże.

Zatem, jakie są predyspozycje zdrowotne na stanowisku dyrygenta są niezbędne?

 

 

Wśród wielu, wymienić należy następujące:

 • doskonały słuch (selektywny lub absolutny),
 • dobra pamięć i szybkość reakcji,
 • dobra kondycja fizyczna,
 • nienaganna sylwetka i prawidłowa postawa,
 • odporność na stres,
 • i inne.

Jakie są możliwości zatrudnienia w zawodzie dyrygenta?

Dyrygentura to zajęcie niszowe, a ogłoszenia o pracy w tym charakterze nie pojawiają się zbyt często na portalach internetowych. Dyrygenci mogą znaleźć zatrudnienie w operach, filharmoniach czy przy zespołach muzycznych lub orkiestrach. Nie wszyscy pracują na żywo. Orkiestry i zespoły grające w studiach nagraniowych także potrzebują przewodnika.

Zazwyczaj początek drogi zawodowej rozpoczyna się od etatu asystenta. Jest to wymagające zajęcie. Często odpowiada on się za prowadzenie prób i zastępuje dyrygenta podczas jego nieobecności. Wraz ze zdobytym doświadczeniem można zacząć samodzielną pracę jako dyrygent. Artyści o znacznym dorobku, znani i uznani, występują często gościnnie odwiedzając sale koncertowe w różnych krajach i uświetniając swoją obecnością występy muzyków.

Czy zawód dyrygenta jest przyszłościowy?

Zawód dyrygenta to zawód bardzo stary, a także bardzo wymagający. Bez wątpienia to zajęcie dla osób z pasją i ogromną wiedzą. Mogą go wykonywać jedynie osoby posiadające odpowiednie predyspozycje. Aby zostać dyrygentem trzeba zacząć się uczyć już w młodym wieku, ukończyć więcej niż jeden wymagający kierunek studiów i znać kilka języków. Czy ten trud się opłaca? Czy dyrygent to zawód z przyszłością?

Bez wątpienia profesja ta nie umrze tak długo, jak ludzie będą kochali muzykę. Nic nie zapowiada, aby ta miłość miała się ku końcowi. Jest to z pewnością zawód, którego nie da rady wykonywać maszyna. Poza wiedzą i umiejętnościami niezbędne są tu talent i wrażliwość – to one świadczą o randze dyrygenta i wpływają na rozwój jego kariery.

Bez wątpienia nie każdy może zostać dyrygentem. Jest to jedna z tych prac, w którą trzeba się zaangażować całym sobą. Dla osób, które odniosą sukces – zaangażowanie na tym stanowisku może stać się sensem życia – daje możliwość samorealizacji, kreacji i stworzenia czegoś ważnego. To nie tylko praca, ale marzenie niejednego muzyka.

Video

Najczęściej zadawane pytania

Jak zostać dyrygentem?

Kariera dyrygenta nie jest pisana każdemu. Jest to zajęcie niszowe, wymaga odpowiedniego wykształcenia, a także predyspozycji. O karierze dyrygenta mogą marzyć osoby utalentowane muzycznie, które dodatkowo maja doskonały słuch.nnNiezbędne do pracy w zawodzie są studia wyższe na kierunku dyrygentury. Bardzo często dyrygenci są jednocześnie absolwentami innych kierunków muzycznych, a także studiów humanistycznych. Jedną z ważniejszych umiejętności jest znajomość języków obcych. Są one niezbędne, aby komunikować się w międzynarodowym zespole.

Jak wygląda praca dyrygenta?

Praca dyrygenta ma wiele etapów. Pierwszym z nich jest opracowanie aranżacji jednego lub kilku utworów muzycznych. Kolejnym krokiem jest przedstawienie tej interpretacji muzykom i przygotowanie ich do wykonania utworu. Finałem pracy jest dyrygowanie zespołem podczas koncertu lub w trakcie nagrania utworu.nnDyrygent pracuje zwykle w salach prób i na salach koncertowych. Poza doskonałym słuchem powinien mieć także dobrą kondycję fizyczną. Praca często wiąże się z podróżami – ten aspekt także należy wziąć pod uwagę planując karierę jako dyrygent.

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Aleksandra Góral

Redaktor

Redaktor. Content Marketing specialist WhitePress. Specjalista Social Media.

4 komentarze

Rambo

Rambo

Praca dyrygenta to z pewnością wymagające zajęcie, ale także bardzo satysfakcjonujące. Dobry dyrygent potrafi przekazać swoją pasję i zainspirować zespół do osiągania coraz to większych sukcesów. Chętnie zatrudniłbym taką osobę w swojej firmie.
Pajdo

Pajdo

Cieszy mnie, że zarobki w zawodzie dyrygenta nie należą do najniższych. Mam nadzieję, że w przyszłości uda mi się zdobyć wystarczające kwalifikacje, żeby móc osiągnąć sukces w tej dziedzinie i dostatnio żyć.
Judyta

Judyta

Zawsze chciałem zająć się muzyką i ciekawi mnie dbałość o każdy szczegół aranżacji i interpretacji. Myślę, że może warto zastanowić się nad podjęciem studiów związanych z tym kierunkiem.
Tomek

Tomek

Nie wiedziałem, że praca dyrygenta wymaga tak ogromnego nakładu pracy i przygotowań. Muszę przyznać, że jestem pod wrażeniem, żeby osiągnąć sukces w tej dziedzinie trzeba stosunkowo wcześnie zainteresować się muzyką i posiąść specyficzne predyspozycje.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Dbamy o Twoją prywatność

Serwis wykorzystuje pliki cookies, czyli pliki tekstowe, które za zgodą Użytkownika są przechowywane na komputerze lub urządzeniu mobilnym Użytkownika, co może wiązać się również z przetwarzaniem danych osobowych Użytkownika. Pliki cookies przetwarzane przez Aplikuj.pl Paweł Strykowski, zarejestrowany w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej pod adresem: ul. Legionów 26/28, 43-300 Bielsko-Biała, NIP: 5471567654, REGON: 070776507, w celu umożliwienia korzystania z Serwisu, jak również na potrzeby analizy zachowań Użytkownika w Serwisie, personalizacji prezentowanych Użytkownikowi treści oraz reklam, zapewnienia działania funkcji mediów społecznościowych oraz do zarządzania Serwisem. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies, jak również dostęp do panelu zarządzania ustawieniami cookies znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych zawartych w plikach cookies jest zgoda na przetwarzanie danych osobowych wyrażona poprzez akceptację wykorzystania plików cookies (art. 6 (1)(a) RODO).

Zgoda udzielona poprzez wybór opcji "Wyrażam zgodę" oznacza akceptację wszystkich wykorzystywanych w Serwisie plików cookies. Zgoda Użytkownika może być w każdym momencie zmieniona poprzez kliknięcie w link umieszczony w Polityce Prywatności.

Użytkownikom przysługują następujące prawa: prawo do żądania dostępu do swoich danych, prawo do ich sprostowania, prawo do usunięcia danych, prawo do ograniczenia przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym przysługujących Użytkownikowi praw, można znaleźć w naszej Polityce Prywatności.

Dostosowuję swój wybór

Dokonaj szczegółowego wyboru poniższych ustawień, aby zapisać indywidualne ustawienia prywatności. Więcej szczegółowych informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Pliki cookies niezbędne do świadczenia usług drogą elektroniczną Zawsze aktywne
Narzędzia statystyczne i marketingowe Google Tag Manager, Google Analytics, Google Ads, Facebook Piksel (remarketing)
Narzędzie analityczne HotJar Statystyka