Zawody i ich potencjał

Tanatokosmetolog - praca, zarobki, doświadczenie, zatrudnienie, przyszłość

4 listopada 2022

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 20 głosów

20 głosów

7 komentarzy
Tanatokosmetolog - praca, zarobki, doświadczenie, zatrudnienie, przyszłość
Tanatokosmetolog to zdecydowanie oryginalny i niecodzienny, a jednocześnie trudny zawód. Balsamowanie zwłok należy bowiem do zadań, których nie każdy się podejmie. Nie jest ono najłatwiejsze. Choć zajęcie to jest przecież niezwykle istotne - balsamista bowiem dba, aby zmarłe osoby jak najgodniej opuściły ten świat podczas ceremonii pochówku. W niniejszym artykule poruszymy temat zawodu tanatokosmetologa. Przyjrzymy się dokładnie wykonywanym zadaniom, warunkom pracy, zarobkom, a także przyszłości tego zawodu.

Tanatokosmetolog - na czym polega praca?

Tanatokosmetolog zwany jest inaczej balsamistą. Praca tanatokosmetologa polega na przygotowaniu ciała zmarłej osoby do pogrzebu. On jako ostatni zajmuje się nieboszczykiem. Wykonuje zabiegi konserwacyjne i kosmetycznie mające na celu umożliwić estetyczną ekspozycję ciała podczas pogrzebu. Dodatkowo osoba pracująca w tym zawodzie współpracuje z rodziną zmarłego, co ma na celu skonkretyzowanie oczekiwań oraz ustalenie zakresu zabiegu. To tanatokosmetolog odpowiada za transport zwłok z komory chłodniczej na stół, przygotowanie ich wraz z późniejszym przeniesieniem do trumny. Nadzoruje stan ciała przez cały okres ich przebywania w domu pogrzebowym. Niejednokrotnie zajmuje się również układaniem nieboszczyka w trumnie.

Jak zostać tanatokosmetologiem?

Aby zostać tanatokosmetologiem, wystarczy ukończyć szkołę średnią. Natomiast właściwa nauka tego zawodu odbywa się na specjalnych kursach tanatopraksji. Szkolenia takie organizowane są przez prywatne instytucje z sektora pogrzebowego. Umożliwiają one zdobycie kwalifikacji z zakresu tanatopraksji na poziomie podstawowym, który jest wystarczający, aby zacząć pracę jako pomocnik balsamisty lub staż w zakładzie pogrzebowym. W celu doskonalenia zawodowego polecanym jest zdecydowanie się na dalsze kursy, wykłady oraz seminaria. Pozwolą one osiągnąć poziom zaawansowany, dający możliwość samodzielnej praktyki.

Ile zarabia tanatokosmetolog? 

Wynagrodzenie osób pracujących w zawodzie tanatokosmetologa uzależnione jest od wielkości miejscowości, w której się pracuje, zasobności firmy pogrzebowejdoświadczenia, a także stażu pracy. Zarobki wahają się w granicach 4 000 do 10 000 złotych. Szczegóły dotyczące płac w tej profesji obrazuje poniższa tabelka.

POZIOM WYNAGRODZENIA ZAROBKI BRUTTO ZAROBKI NETTO
MINIMALNE 4 000 zł 3 057 zl
ŚREDNIE 5 600 zł 4 147 zł
WYSOKIE 10 000 zł 7 147 zł

Czy do pracy na stanowisku tanatokosmetologa potrzebne są studia lub dodatkowe szkolenia?

Szukasz pracy?
Dodana

Grafik

Aranżacja Realizacja Światła Andrzej Groda

 • Śląskie
Dodana

Asystent biurowy

Aranżacja Realizacja Światła Andrzej Groda

 • Bielsko-Biała
Dodana

Specjalista sprzedaży elektroniki i automatyki przemysłowej (B2B)

AMTEK, spol. s r.o. Sp. z o.o. Oddział w Polsce

 • Mazowieckie
 • 7 000-9 000 zł / mc
Dodana

Sortowanie paczek**TYGODNIÓWKI**24/h**Bielsko-Biała

TWG Polska Sp. z o.o.

 • Bielsko-Biała
 • 24-25 zł / h
Dodana

Obecnie do wykonywania zawodu tanatokosmetologa nie jest wymagane posiadanie specjalnego wykształcenia. Najczęściej podczas rekrutacji na to stanowisko preferuje się wykształcenie średnie. Podjęcie pracy zdecydowanie ułatwiają natomiast kursy oraz certyfikaty, które potwierdzające kompetencje przydatne do wykonywania powierzonych zadań. Szczegółowe informacje zawarte są w poniższej tabelce.

CZY POTRZEBNE? SZKOŁY / STUDIA KURSY / SZKOLENIA
WYMAGANE - Wymagane jest ukończenie kursu, które kończy się uzyskaniem stosownego certyfikatu do wykonywania tego zawodu.
POTRZEBNE W celu wykonywania zawodu tanatokosmetologa nie jest wymagane konkretne wykształcenie, jednak preferowane jest posiadanie przynajmniej śrendiego wykształcenia. -

W jakich warunkach pracuje tanatokosmetolog?

Miejsce pracy tanatokosmetologa to zakład pogrzebowy, a konkretnie znajdujące się na jego terenie pomieszczenie prosektorium. W pomieszczeniu tym panuje zazwyczaj obniżona temperatura, działa klimatyzacja lub chociaż wentylacja, a oświetlenie jest sztuczne. Kontakt ze zwłokami wymusza konieczność zagwarantowania wszelkich możliwych wymagań sanitarno-epidemiologicznych. Tanatokosmetologa w przypadku zatrudniania na etacie obowiązuje 8-godzinny system pracy. W przypadku świadczenia działalności usługowej konieczny jest dojazd do klienta. Zawód ten wymaga samodzielnej umiejętności obsługi wszystkich maszyn oraz urządzeń znajdujących się w miejscu pracy.

Jakie są możliwości zatrudnienia w zawodzie tanatokosmetologa?

Jeśli chodzi o możliwości zatrudnienia osoby, wykonującej zawód tanatokosmetologa, miejsce pracy oferują przede wszystkim firmy dużej i średniej wielkości. Balsamista pracuje w specjalnie wyznaczonym pomieszczeniu, znajdującym się na terenie zakładu pogrzebowego, nazywanym prosektorium. Może się ono znajdować również na terenie szpitala, uczelni medycznej czy też weterynaryjnej, a nawet instytutu badawczego. W tym pomieszczeniu panują specyficznie określone warunki.

Czy zawód tanatokosmetologa jest przyszłościowy?

Zawód balsamisty jest zawodem przyszłościowym, a zapotrzebowanie na osoby, posiadające odpowiednie wykształcenie i kompetencje, aby się jego podjąć, utrzymuje się na stałym poziomie. Każdy bowiem zarówno z tych już żyjących, jak i tych, którzy dopiero mają się narodzić, odejdzie z tego świata. Z tego też powodu, zabiegi pośmiertne, związane z transportem, rekonstrukcją czy ubieraniem zwłok będą niezbędne tak samo jak są teraz, tak i za kilka, kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt lat.

Jakie kompetencje przydadzą się do pracy jako tanatokosmetolog?

Od osób, chcących pracować na stanowisku tanatokosmetologa wymagane są następujące umiejętności oraz kompetencje:

 • zasady dotyczące prowadzenia konwersacji z osobami pogrążonymi w żałobie, zasady etyki zawodowej;
 • obsługa sprzętu służącego do przechowywania oraz transportu zwłok;
 • zasady z zakresu BHP, dotyczące pracy ze zwłokami;
 • zasady dotyczące przygotowywania ciała zmarłego do rekonstrukcji, a także innych zabiegów pośmiertnych;
 • techniki ubierania zwłok, wraz z zasadami bezpieczeństwa oraz aspekty etyczne dotyczące obchodzenia się ze zwłokami;
 • zasady dotyczące użytkowania kosmetyków, które stosuje się pośmiertnie, znajomość ich składów i zastosowania;
 • zasady bezpieczeństwa, jeśli chodzi o przenoszenie trumny wraz ze zwłokami zmarłej osoby;
 • wywieranie wpływu na inne osoby, umiejętność komunikacji z innymi członkami zespołu pracowniczego, rozwiązywanie problemów.

Jakie są predyspozycje zdrowotne na stanowisku tanatokosmetolog?

Aby pracować w zawodzie balsamisty, kluczowy jest szeroko pojęty dobry stan zdrowia, a w szczególności wysoki poziom sprawności fizycznej, a także odpowiedni wzrok. Do innych aspektów zdrowotnych, wymaganych na stanowisku tanatokosmetologa należą:
 • sprawny układ kostny i mięśniowy;
 • sprawny narząd wzroku oraz zmysł dotyku, a w szczególności zdolność do koordynacji wzrokowo-ruchowej, wysoki poziom ostrości wzroku, dokładne i prawidłowe postrzeganie barw, a także spostrzegawczość i czucie dotykowe;
 • ogólna sprawność ruchowa, uwzględniająca przede wszystkim pracę w ciężkich warunkach, wymuszającą na osobie zatrudnionej podnoszenie ciężkich przedmiotów;
 • zdolności manualne opanowane na dostatecznym etapie, aby wykonywać takie czynności, jak pośmiertna korekta czy rekonstrukcja ciała.

Jaki jest zakres obowiązków na stanowisku tanatokosmetolog?

Zakres obowiązków na stanowisku tanatokosmetologa dotyczy wszelkich działań, związanych z przygotowaniem ciała zmarłego po śmierci, a także innego rodzaju formalności.

Do jego zadań należy przede wszystkim:

 • ustalanie treści zlecenia we współpracy z rodziną zmarłej osoby, uwzględniając w tym zasady konwersacji z osobami w żałobie, a także zasady zawarte w kodeksie etyki zawodowej;
 • transportowanie zwłok na terenie prosektorium;
 • wykonywanie toalety pośmiertnej, a także zabiegów związanych z rekonstrukcją zwłok;
 • wykonywanie zabiegów tanatopraksji;
 • ubieranie ciał oraz wykonywanie zabiegów kosmetyki pośmiertnej, w tym pielęgnacji włosów, brwi i paznokci, a także makijażu;
 • końcowe układanie zwłok w trumnie.

Video

Najczęściej zadawane pytania

Jakie kompetencje wymagane są na stanowisku tanatokosmetologa?

Zakres kompetencji tanatokosmetologa obejmuje takie kwestie, jak techniki ubierania zwłok, zasady BHP podczas pracy ze zmarłym czy zasady obsługi sprzętu służącego do transportu ciała.

Jak nazywa się miejsce pracy balsamisty?

Balsamista pracuje w prosektorium.

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Aleksandra Góral

Redaktor

Redaktor. Content Marketing specialist WhitePress. Specjalista Social Media.

7 komentarzy

Damian

Damian

Praca jako tanatokosmetolog to nie jest dla każdego. Potrzebna jest duża odporność psychiczna i fizyczna. Nawet przy wnikliwej dezynfekcji, zapachy i widok zwłok nigdy nie staną się przyjemne. Ale dla tych, którzy uważają, że to jest ich powołanie, wybór tego zawodu może okazać się strzałem w dziesiątkę.
Irena

Irena

Ostatnio zastanawiałem się, jaki zawód mógłbym wykonywać, aby nie tylko opłacać rachunki, ale także rozwijać się i czuć spełnienie zawodowe. Ta informacja o tanatokosmetologii brzmi ciekawie, szczególnie że nie muszę mieć specjalnego wykształcenia. Myślę, że skorzystam z kursów i spróbuję swoich sił w tym zawodzie.
Domel

Domel

Słyszałam już o tym zawodzie, ale nie wiedziałam, że do jego wykonywania nie potrzeba studiów. Muszę zastanowić się nad tym, ponieważ zawsze interesowały mnie dziedziny związane ze zdrowiem i pielęgnacją ciała. Jednak z drugiej strony, kontakty ze zwłokami mogą być mniej przyjemne.
Agata

Agata

Strasznie mnie to interesuje i mysle ze jakbym sie nauczyla to bym dala rade i sadze chyba ze to moj zawod na przyszlosc. dziekuje za artykul bo duzo sie dowiedzialam
NIE palący

NIE palący

Jako pracodawca w zakładzie pogrzebowym, cieszę się, że coraz więcej osób zainteresowanych jest tym zawodem. Zatrudniamy tanatokosmetologów z różnym stażem i doświadczeniem, a ich zarobki są uzależnione od umiejętności i miejsca pracy. Polecam ten zawód, szczególnie osobom z podejściem humanistycznym.
Macho

Macho

Ugodzić sąsiada łopatą w łeb ..i już praca jest.to dla tych co lubią czarny humor.brrrrrr.
Anita

Anita

A jak znaleść taką pracę ☺️

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Dbamy o Twoją prywatność

Serwis wykorzystuje pliki cookies, czyli pliki tekstowe, które za zgodą Użytkownika są przechowywane na komputerze lub urządzeniu mobilnym Użytkownika, co może wiązać się również z przetwarzaniem danych osobowych Użytkownika. Pliki cookies przetwarzane przez Aplikuj.pl Paweł Strykowski, zarejestrowany w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej pod adresem: ul. Legionów 26/28, 43-300 Bielsko-Biała, NIP: 5471567654, REGON: 070776507, w celu umożliwienia korzystania z Serwisu, jak również na potrzeby analizy zachowań Użytkownika w Serwisie, personalizacji prezentowanych Użytkownikowi treści oraz reklam, zapewnienia działania funkcji mediów społecznościowych oraz do zarządzania Serwisem. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies, jak również dostęp do panelu zarządzania ustawieniami cookies znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych zawartych w plikach cookies jest zgoda na przetwarzanie danych osobowych wyrażona poprzez akceptację wykorzystania plików cookies (art. 6 (1)(a) RODO).

Zgoda udzielona poprzez wybór opcji "Wyrażam zgodę" oznacza akceptację wszystkich wykorzystywanych w Serwisie plików cookies. Zgoda Użytkownika może być w każdym momencie zmieniona poprzez kliknięcie w link umieszczony w Polityce Prywatności.

Użytkownikom przysługują następujące prawa: prawo do żądania dostępu do swoich danych, prawo do ich sprostowania, prawo do usunięcia danych, prawo do ograniczenia przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym przysługujących Użytkownikowi praw, można znaleźć w naszej Polityce Prywatności.

Dostosowuję swój wybór

Dokonaj szczegółowego wyboru poniższych ustawień, aby zapisać indywidualne ustawienia prywatności. Więcej szczegółowych informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Pliki cookies niezbędne do świadczenia usług drogą elektroniczną Zawsze aktywne
Narzędzia statystyczne i marketingowe Google Tag Manager, Google Analytics, Google Ads, Facebook Piksel (remarketing)
Narzędzie analityczne HotJar Statystyka