Zawody i ich potencjał

Giser - praca, zarobki, doświadczenie, zatrudnienie, przyszłość

4 listopada 2022

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 19 głosów

19 głosów

4 komentarze
Giser - praca, zarobki, doświadczenie, zatrudnienie, przyszłość
Giser to jeden z zawodów, który dawniej trudnił się wykonywaniem odlewów przedmiotów z metalu. Wraz z rozwojem technologicznym profesja ta uległa przemianom. Został on zastąpiony przez zasypywacza form. Too właśnie on dzisiaj liczyć przede wszystkim na zatrudnienie w zakładach odlewniczych i modelarskich. Przedstawiamy czym dawniej zajmował się giser i przez jaki zawód został on wyparty z rynku. Dodatkowo wskazujemy jakie są perspektywy zatrudnienia dla osób posiadających odpowiednie kwalifikacje w tej dziedzinie.

Giser - na czym polega praca?

Giser to nazwa zwyczajowa, dziś rzadko spotykana, zasypywacza form, choć stosowane jest także określenie ludwisarz. Zaliczane jest do archaicznych pojęć, jednak współcześnie nadal występują zawody, w których obowiązki pokrywają się z pracą gisera.  

Praca giserów opiera się na odlewaniu przedmiotów z metalu. W przeszłości praktykowali przede wszystkim odlewania dział, dzwonów czy też elementów liturgicznych. Nierzadko wykonywali zlecenia artystów i przygotowywali przedmioty posiadające wysokie walory wizualne, np. posągi, rzeźby. Współcześnie ten zawód został wyparty przez formierza odlewnika, który wykonuje różne formy odlewnicze, pozostające w zgodzie ze specyfikacją technologiczną. 

Praca współczesnego gisera uzależniona jest w pełni od obowiązującego podziału zakresu obowiązków.

Najczęściej opiera się na:

 • odbiorze modelu odlewniczego, który przekazany jest z formierni lub innego miejsca składowania w zakładzie, 
 • transporcie i przygotowaniu form, 
 • formowaniu ręcznym, 
 • odpowietrzaniu formy przy użyciu odpowiedniego szydła, 
 • przestrzeganiu warunków i założeń technologicznych umożliwiających wykonanie formy, 
 • oddzieleniu modelu od formy w odpowiednim momencie, 
 • zorganizowaniu na stanowisku potrzebnych sprzętów, 
 • eliminowaniu powstałych uszkodzeń na formach i rdzeniach, 
 • odpowiednim sklamrowaniu formy, 
 • przekazaniu formy do zalewania lub suszeniu

Jak zostać giserem?

Osoby, które chciałyby pracować na stanowisku gisera powinny posiadać kwalifikacje uzyskane w szkole branżowej na profilu odlewniczym lub hutniczym. Dodatkowo mogą pozyskać wykształcenie w zawodach pokrewnych, tj. modelarz odlewniczy, operator maszyn i urządzeń odlewniczych. Ponadto honorowane są kwalifikacje na stanowisku operatora maszyn i urządzeń hutniczych. Występuje także możliwość uzyskania pracy na tym stanowisku przez osoby, które posiadają zawód pokrewny - modelarz odlewniczy. 

Pracodawcy podczas rekrutacji bardzo przychylnie patrzą na osoby, które posiadają ukończone stosowne kursy SEP gr. II uprawniające do obsługi urządzeń, instalacji i sieci wykorzystywanych na danym stanowisku.

Ile zarabia giser?

Szukasz pracy?
Zobacz oferty: praca Rzemieślnik

Rzemieślnik (1/2 etatu)

ZESPÓŁ SZKÓŁ PRZEMYSŁU SPOŻYWCZEGO IM. JÓZEFA RYMERA I WOJEWODY ŚLĄSKIEGO

 • Katowice
Dodana

Rzemieślnik/Montażysta

Muzeum Krakowa

 • Kraków
Dodana

Hafciarka/hafciarz - stażysta

Centralna Baza Ofert Pracy

 • Łosice
Dodana

Pracownik fizyczny

Usługi Galwaniczne PATELSCY s.c.

 • Wągrowiec
Dodana

Renowator stolarki okiennej

Aristocrat Group

 • Łódź
Dodana

Zarobki na stanowisku gisera kształtują się powyżej minimalnego wynagrodzenia za pracę. Najczęściej oscylują one w okolicach 4000 zł brutto. Na płacę ogromny wpływ ma wykształcenie kierunkowe oraz kwestia doświadczenia. Pracodawcy często uwzględniają także długość zatrudnienia w ich zakładzie. Dokładną rozpiętość w zarobkach i przyczyny ich kształtowania prezentuje poniższa tabela:

POZIOM WYNAGRODZENIA ZAROBKI NETTO ZAROBKI BRUTTO
MINIMALNE 3 010 zł 2 364 zł
ŚREDNIE 4 000 zł 3 057 zł
WYSOKIE 5 200 zł 3 875 zł

Czy do pracy na stanowisku gisera potrzebne są studia lub dodatkowe szkolenia? 

Do pracy na stanowisku gisera nie jest konieczne posiadanie ukończonych studiów. Podczas rekrutacji na te stanowisku bardzo dobrze rozpatrywane jest posiadanie specjalistycznych kursów, które umożliwiają obsługę danych urządzeń, instalacji czy sieci. Warunki, które przemawiają na korzyść potencjalnego pracownika zostały zaprezentowane w tabeli.

CZY POTRZEBNE? SZKOŁY / STUDIA KURSY / SZKOLENIA
WYMAGANE - -
PRZYDATNE - Posiadanie specjalistycznych kursów i szkoleń nie jest wymagane, jednak wszelkie kursy i szkolenia w tym zawodzie dają solidne podstawy do rozpoczęcia pracy i obsługę wymaganych urządzeń.

W jakich warunkach pracuje giser?

Formierz odlewnik pracuje przede wszystkim w pomieszczeniach zamkniętych. Te stanowisko jest najczęściej spotykane w zakładach odlewniczych, które posiadają wydzielone stanowiska do formowania. Wykorzystywane jest zarówno oświetlenie dzienne jak i sztuczne. Obecność szkodliwych czynników dla zdrowia, tj. zapylenie i wysoka temperatura, wymusza zapewnienie stosowanej wentylacji lub systemów klimatyzacji. 

Praca formiarza może być wykonywana zarówno samodzielnie jak i w zespole, co jest w pełni uzależnione od poziomu skomplikowania formy odlewniczej. Jest to także zależne od tego jak wygląda poziom zmechanizowania odlewni. Równolegle w zależności od zakładu występuje możliwość pracy w systemie jedno- lub wielozmianowym, co rzutuje na kwestię różnych godzin pracy. 

W zawodzie współczesnego gisera wykorzystywany jest przeróżny osprzęt formierski, a także sprzęty umożliwiające przygotowanie odpowiedniej masy formierskiej. Dodatkowo stosowane są suszarki, polewaczki. Giser powinien posiadać umiejętność obsługi urządzeń do transportu. Praca jest najczęściej wykonywana w pozycji stojącej. Równolegle zachodzi konieczność schylania i podnoszenia rąk do góry. Formierz musi nierzadko podnosić ciężkie przedmioty.

Jakie są możliwości zatrudnienia w zawodzie gisera?

Dawniej giser znajdował zatrudnienie w warsztatach określanych jako gisernia. Wyposażone one były w specjalne urządzenia dedykowane do odlewania jak i narzędzia, które pozwalały na wykańczanie gotowych odlewów. Aktualnie największe szanse zatrudnienia występują w zakładach odlewniczych jak i modelarskich. Wykwalifikowany formierz posiada bardzo duże możliwości znalezienia zatrudnienia. Panujący na rynku deficyt przekłada się na coraz większe zarobki oferowane dla kompetentnych pracowników. 

Czy zawód gisera jest przyszłościowy?

Zawód gisera obecnie został wyparty przez jego współczesne formy, które wykorzystują w swojej pracy bardziej zaawansowane technologicznie urządzenia. Stąd ta nazwa jest rzadko spotykana, jednak nadal występuje zapotrzebowanie na osoby, które specjalizują się w odlewaniu z metali. Choć w ich pracy obecnie stosowane są nowoczesne technologie, które umożliwiają większą precyzję i skracają czas trwania realizowania zadań. Współcześnie pracownik z kompetencjami gisera odpowiada za kontrolowanie całego łańcucha produkcyjnego i monitorowanie jakości wykonanych odlewów. W rezultacie, osoby te mogą znaleźć zatrudnienie w branży. Zawód coraz częściej zaliczany jest do deficytowych, dlatego nie występują większe trudności ze znalezieniem zatrudnienia. Dobrym posunięciem jest zdobywanie dodatkowych kompetencji i wykształcenia w zawodach pokrewnych, tj.: hutnik, modelarz odlewniczy, zalewacz form. 

Video

Najczęściej zadawane pytania

Jakie kompetencje przydadzą się do pracy jako giser?

W pracy gisera sprawdzają się osoby posiadające umiejętność samokontroli, a także potrafiące samodzielnie pracować. Istotna jest zdolność do dokładnego wykonywania pracy w szybkim tempie. Równolegle ważna jest dokładność, wytrwałość i cierpliwość. Giser powinien posiadać uzdolnienia techniczne i wyobraźnie przestrzenną.

Jakie są predyspozycje zdrowotne na stanowisku gisera?

Giser powinien cechować się dobrą wydolnością fizyczną. Kluczowe jest posiadanie sprawnego układu mięśniowego, oddechowego. Równie ważny jest dobry wzrok i słuch.

Jaki jest zakres obowiązków na stanowisku gisera?

Współczesny giser wykonuje formy odlewnicze na podstawie przekazanej specyfikacji technologicznej. Odlewnik może wykończać wnęki formy jak i przygotować ją do zalania ciekłym metalem.

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Aleksandra Góral

Redaktor

Redaktor. Content Marketing specialist WhitePress. Specjalista Social Media.

4 komentarze

Krzysztof

Krzysztof

Pracuję już kilka lat jako giser i mogę powiedzieć, że to bardzo ciekawa praca, wymagająca jednak dużej wiedzy i umiejętności. Polecam ją wszystkim zainteresowanym.
Domel

Domel

Bardzo przydały mi się te informacje na temat zawodu gisera. Myślę, że właśnie w tym kierunku będę kierował swoją karierę zawodową.
Grześ

Grześ

Jestem zadowolony, że rozwijający się rynek odlewniczy daje dużo możliwości zatrudnienia dla giserów z odpowiednimi kwalifikacjami. Takie osoby na pewno znajdą z nami pracę.
Bartłomiej

Bartłomiej

Ciekawe, że można zostać giserem z wykształceniem w zawodach pokrewnych. Myślę, że to dobre rozwiązanie dla osób chcących rozpocząć karierę w tej branży.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Dbamy o Twoją prywatność

Serwis wykorzystuje pliki cookies, czyli pliki tekstowe, które za zgodą Użytkownika są przechowywane na komputerze lub urządzeniu mobilnym Użytkownika, co może wiązać się również z przetwarzaniem danych osobowych Użytkownika. Pliki cookies przetwarzane przez Aplikuj.pl Paweł Strykowski, zarejestrowany w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej pod adresem: ul. Legionów 26/28, 43-300 Bielsko-Biała, NIP: 5471567654, REGON: 070776507, w celu umożliwienia korzystania z Serwisu, jak również na potrzeby analizy zachowań Użytkownika w Serwisie, personalizacji prezentowanych Użytkownikowi treści oraz reklam, zapewnienia działania funkcji mediów społecznościowych oraz do zarządzania Serwisem. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies, jak również dostęp do panelu zarządzania ustawieniami cookies znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych zawartych w plikach cookies jest zgoda na przetwarzanie danych osobowych wyrażona poprzez akceptację wykorzystania plików cookies (art. 6 (1)(a) RODO).

Zgoda udzielona poprzez wybór opcji "Wyrażam zgodę" oznacza akceptację wszystkich wykorzystywanych w Serwisie plików cookies. Zgoda Użytkownika może być w każdym momencie zmieniona poprzez kliknięcie w link umieszczony w Polityce Prywatności.

Użytkownikom przysługują następujące prawa: prawo do żądania dostępu do swoich danych, prawo do ich sprostowania, prawo do usunięcia danych, prawo do ograniczenia przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym przysługujących Użytkownikowi praw, można znaleźć w naszej Polityce Prywatności.

Dostosowuję swój wybór

Dokonaj szczegółowego wyboru poniższych ustawień, aby zapisać indywidualne ustawienia prywatności. Więcej szczegółowych informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Pliki cookies niezbędne do świadczenia usług drogą elektroniczną Zawsze aktywne
Narzędzia statystyczne i marketingowe Google Tag Manager, Google Analytics, Google Ads, Facebook Piksel (remarketing)
Narzędzie analityczne HotJar Statystyka