Zawody i ich potencjał

Tworzenie NFT - czy to ciekawa praca dla każdego?

24 października 2022

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 12 głosów

12 głosów

5 komentarzy
Tworzenie NFT - czy to ciekawa praca dla każdego?
Kolekcjonerzy sztuki, inwestorzy i gracze na rynku kryptowalut spotykają się na giełdach NFT. Ostatnie lata to czas ogromnej popularności niewymienialnych tokenów, które bardzo intensywnie drożeją. W konsekwencji coraz więcej osób szuka w nich sposobu na zarobek. Przedstawiamy, czym są NFT, a także czy można na nich zarobić.

Zachęcamy do zapoznania się z artykułem: Wolny zawód - czym jest? Lista wolnych zawodów.

Czym jest NFT?

NFT to skrócona nazwa od non-fungible token, co w dosłownym tłumaczeniu oznacza niewymienialny token. W rzeczywistości NFT jest niepowtarzalnym tokenem, który swobodnie można określić także jako niepowtarzalny, a nawet kolekcjonerki. NFT bardzo często jest obiektem zainteresowań inwestorów, dlatego ceny NFT można określać nawet na poziomie milionów dolarów. 

NFT występuje w różnych formach. Na rynku pojawiają się NFT jako zdjęcie w formacie JPG, gif, film, a nawet plik tekstowy. Ich tworzenie to najczęściej zadanie, które wykonuje freelancer. Kluczowa jest obecność zapisu cyfrowego, która stanowi swoisty certyfikat potwierdzający występowanie tylko jednej kopii. Dzięki temu inwestor zyskuje pewność, że posiadany przez niego token nie należy także do kogoś innego. Każdy z dostępnych na rynku tokenów ma indywidualną wartość, dlatego mogą występować znaczne rozbieżności w cenie. Dodatkowo nie istnieje możliwość jego skopiowania. W konsekwencji tokeny NFT są wykorzystywane jako dowód autentyczności. 

Tokeny NFT mogą być zarówno sztuką graficzną, muzyką, filmem, a nawet przedmiotami z danych gier. Można spotkać zarówno wirtualne awatary, jak i skórki do gier wideo. Co więcej, tokeny mogą być nawet tweetami. Historia tych tokenów rozpoczyna się w 2014 roku, a aktualnie poziom zainteresowania NFT jest bardzo wysoki ze względu na oferowane możliwości zakupu i sprzedaży cyfrowych dzieł sztuki. NFT można określić jako cyfrowe przedmioty kolekcjonerskie. 

W jaki sposób można zarabiać na NFT

Tokeny NFT stwarzają możliwość ogromnego zarobku, jednak należy być zorientowanym w tematyce inwestowania. Wyróżniono aż 5 sposobów zarabiania na NFT. Zarabianie na NFT jest możliwe za pomocą:

  • NFT staking - staking jest konsekwencją połączenia NFT z finansami zdecentralizowanymi DeFi. Staking umożliwia czasowe zablokowanie danych aktywów cyfrowych, a za ten okres wypłacane jest wynagrodzenie. 
  • flipping tokenów - oznacza zakup całkiem nowego projektu na rynku, który jest w fazie wydawania. Później można je sprzedać po o wiele wyższej cenie na rynku NFT.
  • wynajem NFT - posiadacze aktywów, które cieszą się dużym zainteresowaniem mogą je wynająć. Często dotyczy to gier karcianych NFT, gdzie gracze posiadają możliwość pożyczania kart, żeby zwiększyć prawdopodobieństwo wygranej. Indywidualnie ustala się warunki umowy, czyli czas trwania oraz stawkę. 
  • tantiemy NFT - dotyczy to twórców NFT, którzy ustalają sobie opłatę licencyjną, kiedy ich dzieła są sprzedawane na rynku wtórnym. Tantiemy stanowią określoną część ceny, która zależna jest od rynku NFT, a kwotę można otrzymywać przez nieokreślenie długi czas. Twórca nie ma obowiązku śledzenia płatności lub egzekwować warunków wypłaty. Odpowiedzialność za to spoczywa na smart kontraktach. 
  • NFT gaming - gry bazujące na NFT stanowią przyszłość tej technologii, a ich potencjał jest bardzo duży. Gracze chętnie wydają pieniądze na dodatki, jednak zarabianie na NFT gaming jest skomplikowane. Tworzone NFT może być wykorzystane w określonych grach, a zdecydowana większość to gry pokroju play-to-earn, które pozwalają zarobić kryptowaluty. 

Co potrzebujemy wiedzieć przed utworzeniem pierwszego tokenu?

Tworzenie tokenu to rodzaj pracy zdalnejRozpoczęcie tworzenia NFT należy zaczynać od mintowania. Minting to proces przekształcania obrazów, filmów, audio lub innych plików cyfrowych do zasobów krypto znajdujących się blockchainie. Jest to rodzaj zabezpieczenia, ponieważ obecność tokenu w blockchainie uniemożliwia jego dalsze manipulowanie. Z kolei posiadanie unikalnych danych NFT pozwala na weryfikację autentyczności oraz własności. Właściciel lub twórca NFT posiada możliwość przechowywania w nim określonych informacji. Możliwe jest podpisanie grafiki za pomocą włączenia swojego podpisu do metadanych NFT. 

Szukasz pracy?
Dodana

Praca przy pakowaniu /Пакування

SGP APT Sp. z o.o.

  • Kostrzyn nad Odrą
Dodana

Projektant / Projektantka - LEROY MERLIN - Zgorzelec

Leroy Merlin Polska Sp. z o.o.

  • Zgorzelec
Dodana
Dodana

Pracownik magazynu w Heerlen – PRACA IDEALNA NA WAKACJE

Carriere Contracting International Recruitment Polska Sp. z o. o.

  • Holandia
  • 58-65 zł / h
Dodana

Tokeny może tworzyć każdy, choć najczęściej jest to stosowane w biznesie. Jest to sposób na sfinansowanie projektów, inwestycji. Osoby zdecydowane na tworzenie tokenów muszą posiadać portfel kryptowalutowy, który obsługuje blockchain. Przed emisją tokenu należy nabyć kryptowaluty, które są niezbędne do poniesienia opłat. Zazwyczaj wystarczająca będzie równowartość 50 dolarów. Następnie kryptowaluty muszą zostać podłączone do konta, na danej platformie. Wówczas będzie możliwe tworzenie tokenów. 

Twórca musi zadecydować, czy tworzy token dla pojedynczego zasobu, czy tworzona będzie cała kolekcja. Później powinno nastąpić przesłanie wybranych plików i oznaczenie ich jako token kryptograficzny. Na sam koniec pozostaje nazwanie ich i opisanie oraz zatwierdzenie całej procedury. 

Najpopularniejsze miejsca sprzedaży

Osoby, które zdecydowane są na sprzedaż NFT, powinny wybierać dedykowane do tego miejsca, jednak wiąże się to z prowizją pobieraną po zakończeniu danej transakcji. Najczęściej sprzedaż NFT odbywa się na otwartych rynkach, do których zalicza się Binance NFT, Marketplace, OpenSea czy też na Treasureland. Posiadacz tokenu powinien zadbać o odpowiednią promocję swojego aktywa, aby osiągnąć satysfakcjonującą cenę. 

Najdroższe NFT - które to?

Osoby, które po raz pierwszy spotykają się z tym pojęciem mogą się bardzo zdziwić, kiedy poznają cenę najdroższego NFT. Moda na rynek NFT cieszy się sporym zainteresowaniem inwestorów, co bezpośrednio przekłada się na cenę tokenów. Najdroższe NFT to The Merge, które zostało sprzedane 6 grudnia 2021 r. za niebagatelną kwotę 91,8 mln USD. The Merge jest grafiką, która została stworzoną przez artystę o pseudonimie Pak. Tak wysoka kwota powstała ze względu na podział dzieła na 312 686 części, a na zakup zdecydowało się aż 28 983 nabywców. Choć nie kupił tego jeden nabywca, to The Merge zapisało się historii jako najdroższe NFT. 

Z kolei NFT, które zostało zakupione przez jednego nabywcę za najwyższą cenę, to „The First 5000 Days", które stworzył Mike „Beeple” Winkelmanna. The First 5000 Days jest zbiorem 5000 dzieł tego artysty. Ten kolaż kupił singapurski programista Vingesha Sundarsena, który inwestuje w kryptowaluty i jest założycielem projektu Metapurse NFT. Został kupiony za 69,3 mln USD, a druga licytująca osoba była skłonna zapłacić za „The First 5000 Days" aż 60,2 mln USD. 

Te kwoty potrafią przyprawić o zawrót głowy. Jednak z pewnością można się spodziewać jeszcze większych w nadchodzącej przyszłości. Wraz ze wzrostem zainteresowania tą tematyką, będzie można obserwować kolejne, rekordowe kwoty. 

Video

Najczęściej zadawane pytania

Co to jest NTF?

NFT to rodzaj zasobu cyfrowego, który jest reprezentantem sztuki graficznej, muzycznej, filmów, a nawet przedmiotów z gier. W ostatnim czasie jest to jeden z najbardziej popularnych sposób na zakup i sprzedaż cyfrowych dzieł sztuki.

Czy NFT jest legalne?

NFT to legalny sposób na posiadanie, kupowanie i sprzedaż cyfrowej sztuki. Ta forma jest dopuszczona przez prawo, dlatego nie należy obawiać się żadnych konsekwencji prawnych.

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Aleksandra Góral

Redaktor

Redaktor. Content Marketing specialist WhitePress. Specjalista Social Media.

5 komentarzy

Doncaster

Doncaster

Nie sądziłem, że zakup cyfrowych dzieł sztuki może być tak opłacalny. Może warto nauczyć się tworzyć NFT i sprzedawać je na rynku? Oczywiście, jeśli tylko będzie na to popyt.
Polek

Polek

Jako przedsiębiorca interesuję się różnymi formami inwestycji, więc również NFT przyciągnęło moją uwagę. Jestem zaskoczony, jak wysoki potencjał w sobie kryje ta technologia. Odpowiednie wykorzystanie NFT może przynieść wiele korzyści.
Ada

Ada

NFT wydają mi się bardzo interesującą technologią. Bardzo chciałbym nauczyć się tworzyć te tokeny i zarabiać na nich. Czy znacie jakieś dobre materiały edukacyjne na ten temat?
Felicja

Felicja

Nie jestem zorientowany w temacie kryptowalut, więc nie bardzo rozumiem, jak to wszystko działa. Ale jeśli faktycznie można zarabiać na NFT, to może to być ciekawa perspektywa dla osób poszukujących pracy.
Emma

Emma

NFT to fascynująca technologia, która umożliwia zarówno artystom, jak i inwestorom, zarabianie na swoich cyfrowych dziełach. Jestem bardzo zainteresowany tą tematyką i chętnie dowiem się więcej na ten temat.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.