Szkolenia i rozwój

Jak firmy mogą opowiadać swoją historię za pomocą storytellingu?

13 listopada 2022

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 7 głosów

7 głosów

3 komentarze
Jak firmy mogą opowiadać swoją historię za pomocą storytellingu?
Storytelling to nienachalna forma reklamy, która pozwala stworzyć tło dla danej działalności. Dzięki budowaniu historii możemy opowiedzieć o misji marki, a także o jej produktach, celach i aktualnych osiągnięciach. Ważne, by historia była spójna z całą narracją działalności, ponieważ tylko wtedy będzie autentyczna. Storytelling można wykorzystać tak naprawdę w każdej branży, ale wymaga to kreatywności oraz pomysłowości. Opowiadanie historii sprawdza się także w przypadku organizacji charytatywnych. Opowieść powinna oddziaływać na emocje odbiorców. Dzięki temu będą oni chętniejsi do podjęcia działania, np. wsparcia organizacji non-profit lub podjęcia konkretnej decyzji zakupowej.

Czym jest storytelling?

Co to takiego storytelling? Definicja mówi o tym, że jest to opowiadanie historii lub tworzenie opowieści. Wykorzystuje się go w marketingu, by pokazać odbiorcom, z czym wiąże się tworzenie produktów, budowanie własnej marki oraz w jakim kontekście osadzona jest cała prowadzona działalność. Opowiadanie historii angażuje społeczność bardziej niż suche fakty na temat usług lub produktów. Tworzenie historii jest bardziej przekonujące, ponieważ odbiorca może wyobrazić sobie siebie samego w takiej sytuacji i chętniej dokona zakupu. 

W każdej historii powinny wystąpić takie elementy jak: kontekst, bohater, fabuła, wróg głównego bohatera oraz akcja. Wrogiem może być osoba, emocja lub zjawisko, np. trądzik, obcierające buty albo klienci, którzy zapominają o terminowych płatnościach, a nawet strach przed czymś.

Storytelling pomaga firmom budować relacje z odbiorcami. Potencjalni klienci mogą wczuć się w działania marki, a następnie dokonać zakupu. Jak opowiadać takie historie? Tak, by były ciekawe dla odbiorców. Historia musi ciekawa, angażująca i dająca wiedzę odbiorcom. Musi także pobudzać wyobraźnię. Dzięki wykorzystywaniu storytellingu wokół firmy buduje się tło, a same historie pozwalają na lepsze zrozumienie ważnych dla marki idei. Produkty, które budzą skojarzenia, sprzedają się lepiej. Przeczytaj także artykuł: Jak planować strategię PR?

W jakim celu stosuje się storytelling?

Po co stosować storytelling?

Szukasz pracy?
Dodana

Operator wózków widłowych

Zakład Wyrobów Metalowych STRUMET Sp. z o. o.

 • Strumień
Dodana
Dodana

Praca dodatkowa- tygodniówki- Rybitwy - zmiany nocno-poranne

TWG Polska Sp. z o.o.

 • Kraków
 • 28-28 zł / h
Dodana
Aplikuj bez CV

Pracownik/czka Magazynu

FUNDACJA AKTYWIZACJA

 • Rzeszów
Dodana

 

Cele opowiadania historii to:

 • budowanie wizerunku marki,
 • reklama produktów i usług,
 • dawanie odbiorcom wiedzy,
 • budowanie zaangażowania społeczności,
 • oddziaływanie na wyobraźnię i emocje odbiorców,
 • budowanie zaufania i lojalności marce.

Nadrzędnym celem jest zwiększenie sprzedaży. Warto więc stosować storytelling. Metody opowiadania historii są różne, ale wszystkie stanowią ważny i efektywny element budowania wizerunku marki oraz samego marketingu. Dobrze napisana historia potrafi skłonić do działania wiele osób. Dodatkowo oddziaływanie na emocje sprawia, że taka nienachalna reklama w formie opowieści zostaje na długo w pamięci odbiorcy i buduje zaufanie marce. Im lepsza historia, tym większy zasięg może osiągnąć. A to przekłada się bezpośrednio na sprzedaż. 

W jakich branżach najlepiej sprawdza się storytelling?

Gdzie może sprawdzić się storytelling? W marketingu tak naprawdę każdej markiHistorie mogą być tak różne, że każda branża może opowiedzieć swoją. Ludzie uwielbiają opowieści, więc chętnie ich słuchają lub je czytają. W niektórych branżach wykorzystanie storytellingu jest łatwiejsze, np. w branży prezentowej, podróżniczej lub dziecięcej. W innych zadanie to może być utrudnione, tak jak w przypadku branży IT czy też sprzedającej np. elementy hydrauliczne.

Nawet jeśli budowanie historii o zaworach lub uszczelkach wydaje się trudne, jest to możliwe. Warto szukać różnych inspiracji. Dobrym pomysłem jest także wczucie się w sytuację odbiorcy i zadanie sobie pytań: z jakimi problemami może się mierzyć? Czego się obawia? W przypadku uszczelki może być to obawa przed przeciekiem i zalaniem mieszkania. W ten sposób można opowiedzieć historię, w której dobra uszczelka ratuje świat naszego odbiorcy i zapobiega kolejnemu zalaniu.

Storytelling w działalności charytatywnej

Storytelling można wykorzystać nawet w działalności charytatywnej. Dobrze napisane historie skłonią dobroczyńców do działania, przez co działalność szybciej osiągnie swoje cele. Warto w takich historiach pokazywać wartości, wizje i cele działalności charytatywnej, a także jej motywację do działania. Osoby, które pracują w organizacjach charytatywnych mogą podzielić się ciekawymi, inspirującymi lub niezwykle emocjonującymi historiami, których miały okazję doświadczyć.

Storytelling w reklamie

Każda działalność gospodarcza może wykorzystać storytelling w reklamie. Jak napisać dobry storytelling? Narracja w reklamie i biznesie powinna być przemyślana i spójna. Nie możemy odbiegać od codziennego sposobu komunikacji. Im bardziej spójny wizerunek marki, tym większe zaufanie klientów. Wiedzą oni, czego się spodziewać i na co mogą liczyć. Storytelling może wykorzystać także nowa firma, by stworzyć wokół siebie społeczność.

Jak wykorzystać storytelling w reklamie? Za jego pomocą możemy przedstawić historię marki, jej cele, plany i osiągnięcia. Możemy także opowiedzieć o misji, która nam przyświeca w codziennej działalności. Opowiadanie historii można także wykorzystać podczas wprowadzania nowego produktu lub usługi na rynek. Pozwoli to na pokazanie kontekstu, w którym część odbiorców się odnajdzie i pomyśli sobie: mam dokładnie tak samo! To właśnie czuję! Wywołanie emocji wpłynie na ich decyzje zakupowe. Im większe uczucia obudzimy w odbiorcach, tym więcej klientów zyskamy. A to przekłada się bezpośrednio na zyski przedsiębiorstwa. 

Storytelling w budowaniu wizerunku

Storytelling w budowaniu wizerunku marki gra ważną rolę. Pozwala na pokazanie w konkretny sposób, jaka misja przyświeca całej działalności. Sztampowe reklamy nie ciekawią konsumentów. Im ciekawsza historia, tym więcej odbiorców zwróci na nią uwagę. Ważny jest jej początek, bo to on przykuwa uwagę i do niego należy rola zatrzymania odbiorcy na dłużej. 

Jaki wpływ ma storytelling na naszą firmę? Pozwala odbiorcom lepiej nas poznać i zrozumieć, z jakimi wartościami tworzymy nasze produkty. Storytelling buduje społeczność, ponieważ ciekawe historie szybko obiegają świat. Budując dobre opowieści, stajemy się coraz bardziej rozpoznawalni. Ważne jest, by były one spójne z całą narracją marki. Odbiorcy z czasem coraz bardziej będą się w nie angażowali, a co za tym idzie - będą lojalni danej marce. 

Podsumowanie:
 • Storytelling to opowiadanie historii, której elementami są kontekst, bohater, fabuła, wróg głównego bohatera oraz akcja.
 • Zastosowanie storytellingu pomaga firmom budować relacje z odbiorcami i zwiększyć sprzedaż.
 • Storytelling może być wykorzystany w każdej branży, a dobre historie pozwalają na lepsze zrozumienie idei marki i budowanie tła.
 • Narracja w reklamie i biznesie powinna być przemyślana i spójna, a opowiadanie historii może także być skutecznym narzędziem w działaniach charytatywnych.

Najczęściej zadawane pytania

Co to jest storytelling i w jakich branżach można go wykorzystać?

Storytelling to opowiadanie historii. Jest to forma reklamy, którą może zastosować tak naprawdę każda branża. W niektórych przypadkach wymagać będzie więcej kreatywności i pomysłowości, ale historie są tak uniwersalne, że można je zbudować o każdym produkcie lub marce.

Jak storytelling wpływa na wizerunek marki? 

Warto wykorzystywać storytelling w budowaniu wizerunku marki, ponieważ wpływa on na zaangażowanie odbiorców, którzy przywiązują się do konkretnej firmy. Chętniej podejmują wtedy decyzje zakupowe. Dobry storytelling pokaże, jakimi wartościami kieruje się przedsiębiorstwo oraz jaka misja mu przyświeca.

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Ewa Sztuczka-Mazur

Social Media Manager

Social Media Manager w branży HR, autorka tekstów, copywriterka, specjalistka Facebook ADS, wokalistka i pszczelarka.
Obecnie w Aplikuj.pl odpowiedzialna głównie za treści z obszaru miękkiego HR oraz prawa pracy.

3 komentarze

Patryk

Patryk

Bardzo ciekawy artykuł na temat wykorzystywania storytellingu w marketingu. To przydatna umiejętność przy poszukiwaniu pracy w dzisiejszych czasach!
kolęzanka TR

kolęzanka TR

Warto wiedzieć, że storytelling może być wykorzystywany nawet w charytatywnej działalności! Może to przyciągnąć dobroczyńców i pomóc organizacji w osiągnięciu swoich celów
Piotrek

Piotrek

Ciekawy artykuł! Myślę, że każda firma powinna wykorzystywać storytelling w swojej działalności, aby budować lepsze relacje z klientami i zwiększać sprzedaż.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Dbamy o Twoją prywatność

Serwis wykorzystuje pliki cookies, czyli pliki tekstowe, które za zgodą Użytkownika są przechowywane na komputerze lub urządzeniu mobilnym Użytkownika, co może wiązać się również z przetwarzaniem danych osobowych Użytkownika. Pliki cookies przetwarzane przez Aplikuj.pl Paweł Strykowski, zarejestrowany w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej pod adresem: ul. Legionów 26/28, 43-300 Bielsko-Biała, NIP: 5471567654, REGON: 070776507, w celu umożliwienia korzystania z Serwisu, jak również na potrzeby analizy zachowań Użytkownika w Serwisie, personalizacji prezentowanych Użytkownikowi treści oraz reklam, zapewnienia działania funkcji mediów społecznościowych oraz do zarządzania Serwisem. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies, jak również dostęp do panelu zarządzania ustawieniami cookies znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych zawartych w plikach cookies jest zgoda na przetwarzanie danych osobowych wyrażona poprzez akceptację wykorzystania plików cookies (art. 6 (1)(a) RODO).

Zgoda udzielona poprzez wybór opcji "Wyrażam zgodę" oznacza akceptację wszystkich wykorzystywanych w Serwisie plików cookies. Zgoda Użytkownika może być w każdym momencie zmieniona poprzez kliknięcie w link umieszczony w Polityce Prywatności.

Użytkownikom przysługują następujące prawa: prawo do żądania dostępu do swoich danych, prawo do ich sprostowania, prawo do usunięcia danych, prawo do ograniczenia przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym przysługujących Użytkownikowi praw, można znaleźć w naszej Polityce Prywatności.

Dostosowuję swój wybór

Dokonaj szczegółowego wyboru poniższych ustawień, aby zapisać indywidualne ustawienia prywatności. Więcej szczegółowych informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Pliki cookies niezbędne do świadczenia usług drogą elektroniczną Zawsze aktywne
Narzędzia statystyczne i marketingowe Google Tag Manager, Google Analytics, Google Ads, Facebook Piksel (remarketing)
Narzędzie analityczne HotJar Statystyka