Szkolenia i rozwój

Technika Walta Disneya – ciekawy sposób na generowanie pomysłów w firmie

21 października 2022

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 13 głosów

13 głosów

4 komentarze
Technika Walta Disneya – ciekawy sposób na generowanie pomysłów w firmie
Technika Walta Disneya to strategia kreatywności oparta na sposobie działania The Walt Disney Company, która polega na wejściu po kolei w rolę Marzyciela, Realisty i Krytyka. Dzięki tym trzem postaciom zespół ma szansę wspiąć się na wyżyny swojej kreatywności, ale także poznać wady, zalety i zagrożenia płynące ze swoich pomysłów. W tym jednym ćwiczeniu rozwiązanie zostaje wymyślone od zera, dopasowane do realiów firmy oraz przygotowane na najczarniejszy scenariusz. Aby to się udało, grupa musi głęboko wejść w swoje postaci i poczuć ich emocje. Technika Walta Disneya jest polecana do pracy zespołowej, choć nic nie stoi na przeszkodzie do wykonywania jej w pojedynkę.

Z tego artykułu dowiesz się:

 • Czym jest technika Walta Disneya?
 • Jak ją poprawnie przeprowadzić?
 • W jakich zespołach jest przydatna?
 • Jakie są wady i zalety metody Disneya?

A jeśli interesują Cię inne sposoby na pobudzenie kreatywności w zespole, sprawdź ten artykuł: sposoby na kreatywność.

Co to jest technika Walta Disneya?

Technika Walta Disneya to strategia kreatywności opierająca się na odgrywaniu trzech ról: Marzyciela, Realisty i Krytyka. Dzięki wejściu w poszczególne role, odgrywający je zespół może dokładnie poznać wady i zalety swojego pomysłu oraz spojrzeć na niego z kilku perspektyw. Metoda Walta Disneya pomaga znaleźć nowe rozwiązania dla problemu, a więc pobudza kreatywność i nieszablonowe myślenie. Wbrew pozorom strategia Disneya nie została rozpowszechniona przez niego samego. Jej propagatorem jest Robert Dilts, który w oparciu o liczne wywiady z pracownikami firmy Disneya umiejętnie opisał i dopracował sposób ich działania. 

Na czym polega technika Walta Disneya?

Technika Walta Disneya polega na wejściu w rolę Marzyciela, Realisty i Krytyka. Aby przedsięwzięcie się udało, strategia ta musi być potraktowana poważnie, tzn. każda z osób odgrywających daną scenkę musi wprowadzić się w odpowiedni nastrój i poczuć emocje swojej postaci.

Postać marzyciela zakłada, że wszystko jest możliwe. Dla tego bohatera nie istnieją ograniczenia, limity ani inne przyziemne problemy. Marzyciel to wizjoner. Pała od niego kreatywność, jednak jego rozwiązania zakładają tylko idealną wersję wydarzeń. To właśnie on jest głównym pomysłodawcą. W tej roli niezastąpieni są optymiści, osoby zawsze pozytywnie myślące i takie, które umieją puścić wodze fantazji.

Realista natomiast patrzy na pomysły Marzyciela pod kątem tego, czy faktycznie są one możliwe w realizacji. Nie neguje jego pomysłów, ale stara się przeredagować je tak, aby były wykonalne w jak największym stopniu. Innymi słowy: Realista nakłada na pomysły Marzyciela kalkę realnego życia. To trzeźwo patrzący na świat umysł. Do tej roli najlepiej wybrać osoby analityczne, potrafiące zadawać rzeczowe pytania, jak: ile czasu to zajmie? Jaki efekt będzie zadowalający? Jakich nakładów finansowych wymaga pomysł? W jakim stopniu jesteśmy w stanie zrealizować go samodzielnie?

Szukasz pracy?

Operator CNC

Spółdzielnia SIP ZPCh

 • Krosno
Dodana

Kasjer

Golden Serwis Sp. z o. o.

 • 28-29 zł / h
 • Warszawa
Dodana
Dodana

Pakowaczka na magazynie -> 3 zmiany

Randstad Polska Sp. z o.o.

 • Bielsko-Biała
Dodana

Asystent kas ekspresowych - praca weekendowa w Jankach

Randstad Polska Sp. z o.o.

 • 1 175 zł / mc
 • Janki
Dodana

Nad tym wszystkim czuwa Krytyk, który przygląda się najdrobniejszym szczegółom pomysłu i znajduje w nich to, co stanowi o ewentualnym zagrożeniu. Krytyk szuka najsłabszych punktów projektu i stara się wymyślić, co można zrobić, aby zapobiec ewentualnym problemom wynikającym z jego niedociągnięć. Krytyk zakłada, że wszystko pójdzie niezgodnie z planem. Co wtedy? Jak sprawdzi się pomysł, jeśli ziści się najczarniejszy scenariusz? Zadaniem Krytyka jest ulepszyć projekt tak, aby miał szansę zadziałać nawet w tych najgorszych momentach.

Technika Walta Disneya krok po kroku

Metoda Walta Disneya najczęściej jest wykonywana w zespole, stąd też krokiem pierwszym będzie wybranie odpowiednich osób do każdej z wyżej opisanych ról. Warto wybierać takie osoby, które naturalnie przejawiają cechy reprezentujące każdą z postaci. Pomocne w ich określeniu są testy psychometryczne. Podobno Walt Disney dla każdej z postaci miał przeznaczony osobny pokój, co ułatwiało wejście w rolę, a tym samym generowanie pomysłów. Oczywiście nie dla każdego możliwe jest przeznaczenia trzech różnych pomieszczeń do tego ćwiczenia, jednak warto zadbać, aby technika Walta Disneya była przeprowadzana w przestronnym i cichym miejscu.

Następnie przechodzimy do tzw. kotwiczenia. To etap, w którym każda osoba wciela się w swojego bohatera. Aby osiągnąć ten stan jak najszybciej, warto przypomnieć sobie sytuacje, w których przejawialiśmy dane cechy i musieliśmy je wykorzystać, aby rozwiązać dany problem. Proces kotwiczenia ma na celu wzbudzenie w odgrywających scenkę takich emocji, które pozwolą im wejść całkowicie w swoją rolę i zapomnieć o osobistym nastawieniu do omawianej kwestii. 

Kolejny etap to etap kluczowy: Marzyciel, Realista oraz Krytyk - dokładnie w tej kolejności wygłaszają swoje opinie. Słuchacze powinni notować ich wypowiedzi. Po poznaniu nowych szczegółów omówionych przez każdego z bohaterów proces rozpoczyna się od nowa. Nowe opinie, bogatsze w nowe punkty widzenia pozwalają wyklarować jasny obraz tego, co dalej z pomysłem. Zostawić projekt czy porzucić? Proces można powtarzać do skutku.

Wady i zalety techniki Walta Disneya

Metoda Disneya pozwala na kompleksowe poznanie projektu — jego mocnych i słabych stron, a także potrzebnych do wykonania nakładów czasu, pieniędzy i innych zasobów. Strategia ta pozwala na ustrukturyzowaną burzę mózgów, która w krótkim czasie prowadzi do realnych rozwiązań. Można ją wykonywać w dowolnej grupie osób. Sprawdza się wszędzie tam, gdzie poszukiwane są kreatywne rozwiązania. Do wad tej metody należy z pewnością to, że choć możliwe jest wykonywanie strategii Walta Disneya samemu, to jednak lepsze wyniki osiąga się pracując z metodą w grupie.

Video

W jakim zespole technika Walta Disneya sprawdzi się najlepiej?

Metoda ta sprawdzi się w zespole każdej wielkości, choć szczególnie ceniona jest w dużych firmach, gdzie pomaga wyłonić to, co najlepsze z pomysłów wielu osób. Tak naprawdę strategia Walta Disneya to dobre rozwiązanie wszędzie tam, gdzie zespół jest chętny pracować kreatywnie. Sprawdzi się zarówno w pracy artystów, jak i naukowców czy inżynierów. Dzięki swojej uniwersalności metoda ta może pojawić się wszędzie tam, gdzie istotne jest zbieranie pomysłów

Podsumowanie:
 • Metoda Walta Disneya polega na odgrywaniu ról Marzyciela, Realisty oraz Krytyka w celu kompleksowego poznanie projektu i znalezienia realnych rozwiązań.
 • Proces techniki Walta Disneya wymaga poważnego potraktowania każdej z ról i wprowadzenia się w odpowiedni nastrój oraz emocje postaci.
 • Metoda Disneya pozwala na ustrukturyzowaną burzę mózgów i znajdowanie nieszablonowych rozwiązań, a także może być wykonywana w dowolnej grupie osób.
 • Jednak nie dla każdego możliwe jest przeznaczenie trzech różnych pomieszczeń na rolę Marzyciela, Realisty i Krytyka, a proces wymaga odpowiedniego kotwiczenia i przygotowania emocjonalnego.

Najczęściej zadawane pytania

Co to jest technika Walta Disneya?

Technika Walta Disneya to metoda kreatywna polegająca na znajdywaniu nieszablonowych rozwiązań danego problemu. Pomaga spojrzeć na pomysł z różnych perspektyw i poznać jego wady, zalety i określić, jak sprawdzi się w różnych sytuacjach.

Na czym polega technika Walta Disneya?

Strategia Disneya polega na wcieleniu się w trzy postacie: Marzyciela, Realisty i Krytyka — dokładnie w tej kolejności. Marzyciel to główny pomysłodawca, który patrzy na pomysł tak, jakby ograniczenia nie istniały. Realista zadaje celne pytania, przymierzając pomysł do zastanych realiów w firmie i na świecie. Jego postać pomaga określić potrzebne nakłady finansowe czy konkretne, mierzalne efekty projektu. Zadaniem Krytyka jest znalezienie luk w projekcie i przedstawienie go w czarnym scenariuszu. 

Technika Walta Disneya krok po kroku

Pierwszym krokiem jest wybranie osób pasujących do poszczególnych ról. Dalej postaci przechodzą przez proces kotwiczenia, czyli głębokiego, emocjonalnego wczucia się w swoją postać. Następnie każdy bohater wygłasza swoją opinię na omawianą kwestię. Reszta w tym czasie tworzy notatki. Proces powtarzany jest do skutku.

Wady i zalety techniki Walta Disneya

Główną zaletą strategii Walta Disneya jest to, krok po kroku, szybko i sprawnie można poznać mocne i słabe strony pomysłu oraz określić jego szczegóły, dzięki którym możliwe będzie wdrożenie go w życie.

W jakim zespole technika Walta Disneya sprawdzi się najlepiej?

Technika Walta Disneya sprawdzi się w każdym zespole, w którym cenione są kreatywne rozwiązania.

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Ewa Sztuczka-Mazur

Social Media Manager

Social Media Manager w branży HR, autorka tekstów, copywriterka, specjalistka Facebook ADS, wokalistka i pszczelarka.
Obecnie w Aplikuj.pl odpowiedzialna głównie za treści z obszaru miękkiego HR oraz prawa pracy.

4 komentarze

euro 2019

euro 2019

Z mojego doświadczenia wynika, że technika Walta Disneya sprawdza się w pracy z zespołami. Daje możliwość pozyskania wielu różnych perspektyw i pomaga znaleźć najlepsze rozwiązanie dla danego problemu. Polecam wypróbowanie jej w pracy!
Diana

Diana

Bardzo ciekawa strategia kreatywności, która może być przydatna podczas poszukiwania pracy. Rozważanie problemu z czterech różnych stron może pomóc w znalezieniu nowych pomysłów i ułatwić wybór najlepszego możliwego rozwiązania.
Cisiec

Cisiec

Interesujący artykuł! Chociaż sam nie pracuję w zespole, myślę, że technika Walta Disneya może okazać się bardzo przydatną w wielu sytuacjach życiowych. Dzięki niej można spojrzeć na problem z różnych stron i znaleźć nowe, kreatywne rozwiązania.
Opium

Opium

Uważam, że technika Walta Disneya może być bardzo przydatna podczas pracy w zespole. Daje możliwość przemyślenia problemu z różnych perspektyw i znalezienia nowych, nieszablonowych rozwiązań. Warto spróbować!

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.