Zawody i ich potencjał

Kontroler biletów - praca, zarobki, doświadczenie, zatrudnienie, przyszłość

16 sierpnia 2022

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 17 głosów

17 głosów

4 komentarze
Kontroler biletów to osoba zajmująca się sprawdzaniem czy pasażerowie poruszający się środkami komunikacji publicznej posiadają ważne dokumenty przewozowe.

Czego o zawodzie kontrolera biletów dowiesz się z poniższego artykułu?

 • na czym polega praca kontrolera biletów;
 • ile zarabia osoba wykonująca ten zawód;
 • jakie predyspozycje powinna mieć osoba kandydująca na stanowisko kontrolera;
 • jakie są warunki pracy kontrolera biletów;
 • czy aby zostać kontrolerem biletów trzeba legitymować się formalnym wykształceniem;
 • gdzie można znaleźć zatrudnienie;
 • czy jest to zawód przyszłościowy.

Kontroler biletów - na czym polega praca?

Głównym celem pracy kontrolera biletów jest sprawdzanie ważności dokumentów przewozu oraz obciążanie pasażerów dodatkowymi kosztami jeżeli nie posiadają oni biletu. Kontroler może pracować w różnych środkach transportu.

Jaki jest zakres obowiązków na stanowisku kontrolera biletów?

 • sprawdzanie ważności biletów, rozpoznawanie autentyczności dokumentów przewozowych;
 • nadzorowanie bezpieczeństwa;
 • współpraca z policją i strażą miejską;
 • nakładanie dodatkowych opłat na pasażerów;
 • informowanie pasażerów o możliwości złożenia skargi;
 • planowanie czynności związanych z kontrolowaniem pasażerów poruszających się środkami transportu;
 • ustalanie tożsamości pasażerów;
 • prowadzenie dokumentacji i sporządzanie raportów.

Ile zarabia kontroler biletów?

Kontrolerzy biletów z reguły otrzymują wynagrodzenie składające się z części zasadniczej połączonej z premiami. Ostateczna wysokość pensji zależy m.in od wyników pracy, stażu, doświadczenia, regionu, a nawet liczby nałożonych dodatkowych opłat w danym miesiącu. Z reguły wypłata kontrolera biletów wynosi około 3000 zł.

POZIOM WYNAGRODZENIA ZAROBKI BRUTTO ZAROBKI NETTO
MINIMALNE 3 300 zł 2 579 zł
ŚREDNIE 4 300 zł 3 262 zł
WYSOKIE 5 500 zł 4 079 zł

Kto ma największe szanse na zostanie kontrolerem biletów?

Szukasz pracy?
Zobacz oferty: praca Kontroler

Kontroler Jakości

Kraus Folie Sp. z o.o.

 • Kalisz
Dodana

KONTROLER/KA OPŁAT PARKINGOWYCH

FUNDACJA AKTYWIZACJA

 • Leżajsk
Dodana

Kontroler Jakości

Rekord Hale Namiotowe Sp. z o.o.

 • Jelcz-Laskowice
Dodana

Kontroler Jakości

OTTO Special Staffing

 • Holandia
Dodana

Kontroler Jakości

OTTO Special Staffing

 • Holandia
Dodana

Kontroler biletów to osoba pracująca z ludźmi. Wykonywanie tego zawodu wymaga rozwiniętych umiejętności społecznych. Najczęściej jest to praca zmianowa - kontrolerzy muszą cechować się zdrowiem i umiejętnością szybkiej adaptacji do zmian rytmu dobowego. Zmiany często są stosunkowo długie, a w jednym pojeździe pracuje zespół kontrolerów.

Jakie kompetencje przydadzą się do pracy jako kontroler biletów?

 • łatwość w komunikacji interpersonalnej;
 • umiejętność pracy w zespole;
 • poczucie odpowiedzialności;
 • postępowanie zgodne z zasadami i przepisami;
 • umiejętność reakcji na sytuacje zagrażające życiu i zdrowiu;
 • umiejętność pracy pod kierownictwem innych osób;
 • empatyczność i wysoka kultura osobista.

W jakich warunkach pracuje kontroler biletów?

Kontroler biletów pracuje w różnorodnych środkach transportu takich jak pociągi, autobusy czy tramwaje wodne. To w pojazdach spędza większą część swojego dnia pracy. Często przebywa również w budynkach, gdzie umieszczone są pomieszczenia konduktorskie, na peronach czy przystankach. Praca kontrolera często wiąże się z przebywaniem w bardzo zróżnicowanych warunkach pogodowychŚrodowisko pracy jest też bardzo hałaśliwe i wymagany jest określony ubiór służbowy. Specyfika pracy sprawia, że nie jest to zawód odpowiedni dla każdego.

Jakie są predyspozycje zdrowotne na stanowisku kontrolera biletów?

 • dobra kondycja fizyczna;
 • sprawność, zręczność i szybki refleks;
 • dobry słuch i wzrok, rozróżnianie barw;
 • sprawny aparat mowy;
 • odporność na stres;
 • brak przewlekłych chorób dotyczących układu narządu ruchu.
kontroler biletów

Czy do pracy na stanowisku kontrolera biletów potrzebne są studia lub dodatkowe szkolenia?

Kontroler biletów nie musi legitymować się konkretnym wykształceniem. To pracodawcy określają wymagania, jakimi sugerują się podczas przeprowadzania rekrutacji. Najczęściej wskazuje się, że kandydat powinien ukończyć szkołę średnią. Pracę na stanowisku kontrolera biletów mogą podjąć osoby, które zostały przyuczone do zawodu, a także ukończyły różnorodne kursy. Wymaga się także uzyskania doświadczenia w obserwowaniu pracy kontrolera biletów z wieloletnim stażem. 

Kontrolerzy biletów mają możliwość uczestniczenia w różnorodnych kursach, które znacząco zwiększają możliwość znalezienia zatrudnienia. Atutem z pewnością będzie posiadanie certyfikatu będącego udokumentowaniem ukończenia kursy samoobrony, a także znajomość języków obcych. Nieustanna konieczność współpracy z ludźmi sprawia, że cenione jest także uczestnictwo w różnorodnych warsztatach i szkoleniach doskonalących kompetencje społeczne. 

Pracodawcy również zajmują się prowadzeniem szkoleń tematycznych. Często dotykają one tematyki nieustannie zmieniających się przepisów, obsługi sprzętów elektronicznych, współpracy z osobami stwarzającymi problemy. Pracownikom oferowane są też nierzadko kursy językowe. Uczestnictwo w nich może znacząco ułatwić współpracę z obcokrajowcami poruszającymi się komunikacją zbiorową.

CZY POTRZEBNE? SZKOŁY / STUDIA KURSY / SZKOLENIA
WYMAGANE

W pracy na stanowisku kontrolera biletów wymagane jest wykształcenie przynajmniej średnie.

-
PRZYDATNE - -

Jakie są możliwości zatrudnienia w zawodzie kontrolera biletów?

Zawód kontrolera biletów jest potrzebny. Popularność korzystania ze środków transportu publicznego sprawia, że nie brakuje miejsc pracy na tym stanowisku. Lokalni przewoźnicy prywatni, którzy świadczą usługi transportowe, zatrudniają wielu kontrolerów biletów. Pracy można również szukać w firmach zajmujących się organizacją publicznego transportu zbiorowego. Miejsca pracy dla kontrolora biletów oferują też instytucje publiczne takie jak chociażby Zarządy Komunikacji Miejskiej. 

Wiele przedsiębiorstw prywatnych współpracuje z jednostkami samorządowymi nadzorującymi transport publiczny. Firmy te zatrudniają kontrolerów biletów, którzy następnie realizują usługi na rzecz instytucji miejskich czy gminnych.

kontroler biletów

Czy zawód kontrolera biletów jest przyszłościowy?

Zawód kontrolera biletów jest profesją przyszłościową. Zarówno w dużych miastach, jak i mniejszych miejscowościach pojawia się coraz większa liczba linii autobusowych czy tramwajowych. Rozbudowana sieć kolejowa sprawia też, że wiele osób decyduje się na częste podróże tym środkiem transportu. Tym samym - zwiększa się liczba miejsc pracy na stanowisku kontrolera biletów. 

Praca na tym stanowisku gwarantuje też możliwość nieustannego rozwoju, a tym samym polepszania swojej perspektywy finansowej. Uczestniczenie w szkoleniach branżowych, a także szkolenie w zawodach pokrewnych, może umożliwić objęcie pozycji lidera zespołu czy dyspozytora kontrolerów biletów. Choć nie istnieje możliwość potwierdzenia kompetencji zawodowych na gruncie zarówno edukacji formalnej, jak i nieformalnej, dla osób trudniących się profesją kontrolera, powstają coraz to nowe kursy. Firmy organizujące szkolenia często wydają certyfikaty, które przedstawione pracodawcy mogą znacząco wpłynąć na rozwój kariery zawodowej w przyszłości.

Podsumowanie:
 • Głównym celem pracy kontrolera biletów jest sprawdzanie ważności dokumentów przewozu oraz obciążanie pasażerów dodatkowymi kosztami jeśli nie posiadają oni biletu.
 • Kontrolerzy biletów z reguły otrzymują wynagrodzenie składające się z części zasadniczej połączonej z premiami, a wypłata z reguły wynosi około 3000 zł.
 • Pracę na stanowisku kontrolera biletów mogą podjąć osoby, które zostały przyuczone do zawodu, a także ukończyły różnorodne kursy. Wymaga się także uzyskania doświadczenia w obserwowaniu pracy kontrolera biletów z wieloletnim stażem.
 • Zawód kontrolera biletów jest potrzebny i jest profesją przyszłościową, ze względu na rozwój transportu publicznego w wielu miastach i mniejszych miejscowościach.

Najczęściej zadawane pytania

Jakie są obowiązki na stanowisku kontrolera biletów?

Kontroler biletów ma obowiązek sprawdzania autentyczności dokumentów przewozowych posiadanych przez pasażerów oraz nakładania kar na osoby poruszające się środkami komunikacji publicznej bez biletu.

Gdzie kontroler biletów może znaleźć zatrudnienie?

Kontroler biletów może znaleźć zatrudnienie przede wszystkim w firmach zajmujących się organizacją transportu publicznego. Miejsca pracy oferują także prywatne przedsiębiorstwa przewozowe.

Ile zarabia kontroler biletów?

Pensja kontrolera biletów waha się w zależności od różnych czynników. Na wysokość wypłaty wpływa region zatrudnienia, posiadane kwalifikacje czy staż pracy. 

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Aleksandra Góral

Redaktor

Redaktor. Content Marketing specialist WhitePress. Specjalista Social Media.

4 komentarze

Inspektor

Inspektor

Praca kontrolera biletów jest wymagająca, ale daje możliwość zdobycia cennego doświadczenia pracy z ludźmi i rozwijania się w różnych aspektach. Ważne, by kandydat miał dobry kontakt z ludźmi, umiejętność szybkiego działania i cierpliwość.
Jaworski

Jaworski

Cieszę się, że zawód kontrolera biletów ma przyszłość, ponieważ jest to kolejna opcja dla osób szukających pracy. Posiadanie średniego wykształcenia i dobrych umiejętności interpersonalnych może pomóc w zdobyciu tego stanowiska.
Roksana

Roksana

Kontroler biletów to ciekawa opcja zatrudnienia dla osób poszukujących pracy, którzy nie mają formalnego wykształcenia. Ważne, by mieć dobrą kondycję i umiejętność radzenia sobie w trudnych sytuacjach.
Olka

Olka

Praca kontrolera biletów wymaga dużo samodyscypliny i umiejętności interpersonalnych, ale warto, ponieważ zapewnia stabilność finansową i możliwość rozwijania się w różnych kierunkach.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Dbamy o Twoją prywatność

Serwis wykorzystuje pliki cookies, czyli pliki tekstowe, które za zgodą Użytkownika są przechowywane na komputerze lub urządzeniu mobilnym Użytkownika, co może wiązać się również z przetwarzaniem danych osobowych Użytkownika. Pliki cookies przetwarzane przez Aplikuj.pl Paweł Strykowski, zarejestrowany w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej pod adresem: ul. Legionów 26/28, 43-300 Bielsko-Biała, NIP: 5471567654, REGON: 070776507, w celu umożliwienia korzystania z Serwisu, jak również na potrzeby analizy zachowań Użytkownika w Serwisie, personalizacji prezentowanych Użytkownikowi treści oraz reklam, zapewnienia działania funkcji mediów społecznościowych oraz do zarządzania Serwisem. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies, jak również dostęp do panelu zarządzania ustawieniami cookies znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych zawartych w plikach cookies jest zgoda na przetwarzanie danych osobowych wyrażona poprzez akceptację wykorzystania plików cookies (art. 6 (1)(a) RODO).

Zgoda udzielona poprzez wybór opcji "Wyrażam zgodę" oznacza akceptację wszystkich wykorzystywanych w Serwisie plików cookies. Zgoda Użytkownika może być w każdym momencie zmieniona poprzez kliknięcie w link umieszczony w Polityce Prywatności.

Użytkownikom przysługują następujące prawa: prawo do żądania dostępu do swoich danych, prawo do ich sprostowania, prawo do usunięcia danych, prawo do ograniczenia przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym przysługujących Użytkownikowi praw, można znaleźć w naszej Polityce Prywatności.

Dostosowuję swój wybór

Dokonaj szczegółowego wyboru poniższych ustawień, aby zapisać indywidualne ustawienia prywatności. Więcej szczegółowych informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Pliki cookies niezbędne do świadczenia usług drogą elektroniczną Zawsze aktywne
Narzędzia statystyczne i marketingowe Google Tag Manager, Google Analytics, Google Ads, Facebook Piksel (remarketing)
Narzędzie analityczne HotJar Statystyka