Zawody i ich potencjał

Kolporter - praca, zarobki, doświadczenie, zatrudnienie, przyszłość

9 sierpnia 2022

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 18 głosów

18 głosów

5 komentarzy
Kolporter - praca, zarobki, doświadczenie, zatrudnienie, przyszłość
Kolporter to jeden z zawodów z wieloletnia tradycją, choć w ostatnim czasie zatrudnia się nieco mniej osób rozprowadzających różnego typu ulotki czy broszury reklamowe. Tymczasem kolporterzy pomagają nie tylko promować markę, lecz również budują pozytywny jej wizerunek. Czym zajmują się na co dzień i jakie są perspektywy rozwoju w tym zawodzie?

Z artykułu dowiesz się:

 • na czym polega praca kolportera,
 • ile zarabia kolporter i co wpływa na wysokość jego zarobków,
 • czy do pracy na tym stanowisku potrzebne są szkolenia,
 • jakie są przeciwwskazania zdrowotne do podjęcia zatrudnienia w tym zawodzie,
 • jakie są możliwości zatrudnienia,
 • czy zawód kolportera jest przyszłościowy.

Kolporter - na czym polega praca?

Kolporter to osoba, która zajmuje się dystrybuowaniem ulotek, gazetek reklamowych, broszur czy nawet książek. Wiele zależy tutaj od konkretnej marki i przyjętej strategii marketingowej. Co istotne, kolporter może pracować zarówno w pobliżu siedziby firmy - na przykład zapraszając gości do odwiedzenia konkretnego miejsca, jak i nieco dalej, donosząc bądź dowożąc artykuły promocyjne w konkretne miejsca. 

Do głównych obowiązków kolportera należy:

 • dystrybuowanie materiałów reklamowych,
 • informowanie potencjalnych klientów o ofercie firmy,
 • budowanie pozytywnego obrazu marki.

Kompetencje, dzięki którym o wiele łatwiej zdobyć zatrudnienie, to:

 • umiejętność komunikowania się z ludźmi,
 • używanie poprawnej polszczyzny,
 • umiejętność prowadzenia konwersacji w języku obcym,
 • brak oporów przed nawiązywaniem nowych kontaktów.

Video

Szukasz pracy?
Zobacz oferty: praca dostawca

Specjalista ds. Zaopatrzenia - praca od zaraz!

Adecco Poland Sp. z o.o.

 • Bielsko-Biała
Dodana

Zaopatrzeniowiec

Centralna Baza Ofert Pracy

 • Drawno
Dodana

Zaopatrzeniowiec

Centralna Baza Ofert Pracy

 • Pińczów
Dodana

Dostawca potraw

Centralna Baza Ofert Pracy

 • Piaseczno
Dodana

Dostawca potraw

Centralna Baza Ofert Pracy

 • Kraków
Dodana

Ile zarabia kolporter?

Zarobki na stanowisku kolportera w dużej mierze uzależnione są od ilości przepracowanych godzin oraz miejsca, w którym podejmuje zatrudnienie. Obecnie do pracy coraz chętniej zatrudniane są osoby młode - uczniowie bądź studenci, którzy nie zamierzają pracować na pełen etat. W pracy kolportera najczęściej stosuje się rozliczenie godzinowe.

Zarobki kolportera nie należą do wysokich - oscylują one w granicach najniższej pensji krajowej. 

Co wpływa na wysokość zarobków w pracy kolportera?

Na wysokość zarobków w pracy kolportera z pewnością wpływ ma miejsce, w którym podejmowane jest zatrudnienie. Kolporterzy najsłabiej opłacani są w małych miejscowościach, natomiast na wyższe stawki mogą liczyć w dużych miastach. Ze względu na system rozliczania, znaczenie ma także liczba przepracowanych przez kolportera godzin w miesiącu. Osoby, które rozdają ulotki czy materiały promocyjne na różnego rodzaju targach czy eventach, z reguły mogą liczyć na wyższe wynagrodzenie, niż kolporterzy uliczni. Często jednak wymagana jest od nich znajomość konkretnej branży bądź języków obcych, tak aby móc odpowiedzieć na ewentualne pytania potencjalnych klientów.

kolporter

Czy do pracy na stanowisku kolportera potrzebne są studia lub dodatkowe szkolenia?

Aby podjąć pracę na stanowisku kolportera, nie trzeba mieć ukończonych studiów wyższych. W większości przypadków wystarczające okazuje się wykształcenie średnie. Warto jednak mieć świadomość, że kolporter coraz częściej wchodzi w rolę profesjonalnego przedstawiciela firmy. W takich przypadkach dystrybuowanie materiałów promocyjnych to tylko jeden z jego obowiązków. Wtedy też wymaga się od kolporterów znajomości języków obcych, ukończenia kursów branżowych czy z zakresu technik sprzedażowych.

Jakie są przeciwskazania zdrowotne na stanowisku kolportera?

Predyspozycje zdrowotne, wymagane do podjęcia pracy na stanowisku kolportera, to przede wszystkim:

 • dobra kondycja fizyczna,
 • dobry wzrok,
 • brak wad wymowy,
 • dobry słuch.

Niemniej jednak istnieją także przeciwwskazania do podjęcia tego rodzaju zatrudnienia. Należą do nich między innymi choroby układu krążenia - spędzenie kilku godzin w pozycji stojącej może nasilać obrzęki nóg, powodować żylaki czy problemy z właściwym przepływem krwi. Pracy na tym stanowisku nie mogą podjąć osoby, które mają problemy z porozumiewaniem się - na przykład znaczące wady wymowy. Zła kondycja fizyczna i choroby przewlekłe, uniemożliwiające spędzenie dłuższego czasu w pozycji stojącej, przekreślają szansę na pracę w tym zawodzie.

Jakie są możliwości zatrudnienia w zawodzie kolportera?

Kolporter może podjąć zatrudnienie w każdej firmie poszukującej tego rodzaju pracowników. Niegdyś ulotki reklamowe dystrybuowały głównie sklepy, dziś coraz częściej robią to także punkty usługowe. Możliwości jest więc wiele, szczególnie w większych miastach, które ciągle poszukują osób do rozdawania ulotek, broszur reklamowych czy różnego rodzaju gadżetów. Warto jednak mieć świadomość, że bardzo często poszukiwane są osoby ze statusem studenta, za które nie trzeba płacić składek ZUS. Zatrudnienie młodego pracownika jest dla pracodawcy znacznie tańsze, stąd właśnie taka tendencja. Kolporter może zajmować się nie tylko dystrybuowaniem ulotek - zakres jego obowiązków może być znacznie szerszy i dotyczyć na przykład reprezentowania firmy podczas ważnych wydarzeń branżowych. Wtedy jednak nie mamy do czynienia typowo z zawodem kolportera, lecz raczej hostessy bądź przedstawiciela handlowego.

kolporter

Czy zawód kolportera jest przyszłościowy?

W dzisiejszych czasach zawodu kolportera nie można już uznać za przyszłościowy, bowiem firmy coraz częściej decydują się łączyć obowiązki związane z dystrybucją materiałów reklamowych z innego typu obowiązkami, tak aby zadania tego mogli podejmować się stali pracownicy. Ponadto, zawód kolportera przeznaczony jest dla osób młodych, z dobrą kondycją fizyczną, które z reguły nie chcą pracować na cały etat. Dla wielu z nich tego rodzaju praca stanowi możliwość dorobienia do pensji, a nie podstawowe źródło utrzymania. Ci, którzy obecnie pracują w zawodzie kolportera, mogą zdecydować się na dodatkowe szkolenia czy kursy, które pomogą im przekwalifikować się na przykład na stanowisko przedstawicie handlowego. Dzięki temu pracownicy będą mieli przed sobą lepsze perspektywy zawodowe i zarobkowe.

Podsumowanie:
 • Kolporter to osoba zajmująca się dystrybuowaniem różnego rodzaju materiałów promocyjnych, takich jak ulotki czy broszury.
 • Zarobki kolportera w dużej mierze zależą od ilości przepracowanych godzin oraz miejsca, w którym pracuje, a oscylują w granicach najniższej pensji krajowej.
 • Do pracy na stanowisku kolportera nie jest wymagane wykształcenie wyższe, ale coraz częściej wymaga się od nich dodatkowych umiejętności i kursów w zakresie języków obcych czy technik sprzedażowych.
 • Praca kolportera posiada również przeciwwskazania zdrowotne, takie jak choroby układu krążenia czy problemy z porozumiewaniem się.

Najczęściej zadawane pytania

Kto może podjąć pracę w zawodzie kolportera?

Praca na stanowisku kolportera nie wymaga posiadania odpowiedniego przygotowania, dlatego może podjąć ją niemal każdy. Z drugiej strony, od kandydatów wymaga się dobrej kondycji fizycznej, komunikatywności i gotowości do pracy przez dłuższy czas w pozycji stojącej.

Ile zarabia kolporter?

W pracy kolportera najczęściej stosuje się system rozliczania godzinowego, przez co miesięczne wynagrodzenie zależy od ilości przepracowanych godzin. Stawka za godzinę pracy waha się w przedziale od 20 do około 25 zł brutto.

Jakie są perspektywy rozwoju dla kolporterów?

Osoby, które pracują na stanowisku kolportera i chciałyby się zarabiać więcej, powinny ukończyć dodatkowe kursy, tak aby móc się przekwalifikować. Dobrym rozwiązaniem będą na przykład szkolenia z zakresu obsługi klienta czy kursy językowe, dzięki którym można podjąć zatrudnienie na stanowisku reprezentanta firmy lub przedstawiciela handlowego.

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Aleksandra Góral

Redaktor

Redaktor. Content Marketing specialist WhitePress. Specjalista Social Media.

5 komentarzy

Ismena

Ismena

Może i praca kolportera nie jest najlepsza, ale warto pamiętać, że zawsze lepiej mieć jakieś źródło utrzymania niż w ogóle nie pracować. Dla mnie ważne jest, że mogę dorobić do swoich dochodów.
Balek

Balek

Zatrudnienie kolporterów to jedno z rozwiązań, aby zwiększyć swoją obecność na rynku. Niemniej jednak, pracodawcy muszą pamiętać, że należy zapewnić pracownikom odpowiednie szkolenia, aby byli w stanie reprezentować firmę i promować jej produkty.
Giza

Giza

Nie mam wykształcenie wyższe, ale zastanawiam się czy na stanowisku kolportera jestem w stanie dorobić do swojej pensji. Czy ktoś ma doświadczenie w tym zawodzie i może polecić jakieś firmy?
Szycha

Szycha

Praca kolportera z pewnością nie jest dla mnie, ponieważ mam problemy z krążeniem i nie chcę narażać swojego zdrowia. Jednak dla osób zdrowych i poszukujących dodatkowej pracy, może to być opcja.
irata4

irata4

Według mojego doświadczenia, praca kolportera to nie jest najlepsza praca, można powiedzieć, że jest to praca niskopłatna i fizycznie wymagająca. Zarabianie na poziomie najniższej krajowej to ciężka praca.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Dbamy o Twoją prywatność

Serwis wykorzystuje pliki cookies, czyli pliki tekstowe, które za zgodą Użytkownika są przechowywane na komputerze lub urządzeniu mobilnym Użytkownika, co może wiązać się również z przetwarzaniem danych osobowych Użytkownika. Pliki cookies przetwarzane przez Aplikuj.pl Paweł Strykowski, zarejestrowany w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej pod adresem: ul. Legionów 26/28, 43-300 Bielsko-Biała, NIP: 5471567654, REGON: 070776507, w celu umożliwienia korzystania z Serwisu, jak również na potrzeby analizy zachowań Użytkownika w Serwisie, personalizacji prezentowanych Użytkownikowi treści oraz reklam, zapewnienia działania funkcji mediów społecznościowych oraz do zarządzania Serwisem. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies, jak również dostęp do panelu zarządzania ustawieniami cookies znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych zawartych w plikach cookies jest zgoda na przetwarzanie danych osobowych wyrażona poprzez akceptację wykorzystania plików cookies (art. 6 (1)(a) RODO).

Zgoda udzielona poprzez wybór opcji "Wyrażam zgodę" oznacza akceptację wszystkich wykorzystywanych w Serwisie plików cookies. Zgoda Użytkownika może być w każdym momencie zmieniona poprzez kliknięcie w link umieszczony w Polityce Prywatności.

Użytkownikom przysługują następujące prawa: prawo do żądania dostępu do swoich danych, prawo do ich sprostowania, prawo do usunięcia danych, prawo do ograniczenia przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym przysługujących Użytkownikowi praw, można znaleźć w naszej Polityce Prywatności.

Dostosowuję swój wybór

Dokonaj szczegółowego wyboru poniższych ustawień, aby zapisać indywidualne ustawienia prywatności. Więcej szczegółowych informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Pliki cookies niezbędne do świadczenia usług drogą elektroniczną Zawsze aktywne
Narzędzia statystyczne i marketingowe Google Tag Manager, Google Analytics, Google Ads, Facebook Piksel (remarketing)
Narzędzie analityczne HotJar Statystyka