Zawody i ich potencjał

Flisak - praca, zarobki, doświadczenie, zatrudnienie, przyszłość

8 sierpnia 2022

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 9 głosów

9 głosów

6 komentarzy
Flisak - praca, zarobki, doświadczenie, zatrudnienie, przyszłość
Zawód flisaka jest jednym z zajęć, które zostało wpisane na listę zawodów zagrożonych wyginięciem. Pierwotnie flisak zajmował się połowem ryb oraz przewożeniem drzew płynącym nurtem Dunajca. Wraz z mijającymi latami oraz rozwojem cywilizacyjnym, w szczególności w dziedzinie transportu zajęcie to zostało wyparte. Obecnie stanowi ono jedno z największych miejscowych atrakcji, które nierozerwalnie połączone jest z tradycją góralską. Co zatem należy zrobić, aby zostać flisakiem? Czy ten zawód nadal może przynieść korzyść majątkową? Na te i inne pytania znajdziesz odpowiedź w poniższym artykule.

Flisak - na czym polega praca?

Flisak to osoba, która zawodowo zajmuje się przewożeniem turystów na rzece Dunajec. Dokładnie jest to lokalizacja na szlaku wodnym w Pieninach. Jednocześnie flisak jest również przewodnikiem, który opowiada nie tylko o walorach przyrodniczych tego miejsca, ale również o jego tradycji i historii. Spływy na rzece Dunajec mają swój początek najczęściej przy granicy ze Słowacją, w miejscowości Sromowce Wyżne. Trasa spływu to 14 km rwącą rzeką Dunajec, która kończy się w miejscowości Szczawnica. Zawód flisaka z pewnością jest zawodem nietuzinkowym, a spływy organizuje niewiele firm, które są wyspecjalizowane w tej dziedzinie. Obecnie w Polsce zawodowo flisactwem zajmuje się około 500 osób, które należą do Polskiego Stowarzyszenia Flisaków Pienińskich na Rzecze Dunajec w Sromowcach Niżnych. Warto zaznaczyć, że flisacy przyciągają w Pieniny nawet 325 000 turystów rocznie, a bez ich udziału dochody z turystyki w niektórych gminach byłyby na bardzo niskim poziomie.

Ile zarabia flisak?

Zawód flisaka wiąże się z dużą odpowiedzialnością, stąd też zarobki w tej dziedzinie oscylują średnio 7 000 zł-12 000 zł miesięcznie. Dodatkowo jasno określone wymogi i restrykcyjne czynią tę pracę nieosiągalną dla większości osób. Warto również zaznaczyć, że sezon pracy flisaka rozpoczyna się 1 kwietnia wraz z mszą świętą, a kończy dopiero pod koniec października. Dni wolne w tym okresie flisak ma wyłącznie w Święta Wielkanocne oraz Boże Ciało. Zarobki flisaka w tym okresie muszą wystarczyć również na miesiące, kiedy nie funkcjonują spływy (tj. sezon później jesienie, zimy i wczesnej wiosny).

Szukasz pracy?

Inspektor diagnosta ds. automatyki i telekomunikacji

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A

 • Bielsko-Biała
Dodana

Inspektor diagnosta ds. automatyki i telekomunikacji

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A

 • Jaworzno
Dodana

Diagnosta ds. nawierzchni i podtorza

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A

 • Szczecin
Dodana

Inspektor diagnosta ds. nawierzchni i podtorza

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A

 • Katowice
Dodana

Inspektor diagnosta ds. automatyki i telekomunikacji

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A

 • Katowice
Dodana

Czy do pracy na stanowisku flisaka potrzebne są studia lub dodatkowe szkolenia?

Zawód flisactwa jest silnie połączony z tradycją. Najczęściej przechodzi on z ojca na syna. Jednakże, aby zostać pełnoprawnym flisakiem, należy zdać egzamin, który po otrzymaniu pozytywnej oceny ze wszystkich etapów, daje patent przewoźnika z wyłączeniem kierowania promami, a z rozszerzeniem na tak zwane scalone materiały pływające, które oznaczają nic innego jak tratwy flisackie. Egzamin ten składa się z dwóch części: praktycznej i teoretycznej. W poniższej tabeli przedstawione zostały umiejętności, które są niezbędne, aby podejść do testu i zdać go z pozytywnym wynikiem. Koszt podejścia do egzaminu to 200 zł.

Jakie kompetencje przydadzą się do pracy jako flisak?

Oprócz zdania egzaminu flisak musi odznaczać się jasno określonymi kompetencjami. Z pewnością powinien on ponadprzeciętnie pływać oraz mieć ukończony kurs pierwszej pomocy. Dodatkowo na jego pracę może mieć wpływ dobra znajomość topografii terenu. Jednocześnie należy jasno podkreślić, że flisak to osoba, która musi wykazywać się wysoką sprawnością fizyczną i łatwością nawiązywania kontaktów międzyludzkich.

Jakie są przeciwwskazania zdrowotne na stanowisku flisaka?

Zawód flisaka wymaga dużej odpowiedzialności. Dlatego też osoba zajmująca to stanowisko musi być bezwzględnie zdrowa. Z pewnością odnajdą się w tym zawodzie osoby, które mają określone cechy.

Jaki są predyspozycje zdrowotne na stanowisku flisaka?'

 • unormowane ciśnienie tętnicze,
 • dobry wzrok,
 • dobry słuch,
 • poprawna koordynacja ruchowa,
 • zdrowe stawy,
 • zdrowe struny głosowe.

Głównymi przeciwwskazaniami zdrowotnymi są zaburzenia koordynacji ruchowej, problemy ze wzorkiem i strunami głosowymi. Oprócz tego do najważniejszych przeciwwskazań zdrowotnych, oprócz czynników fizycznych, należy zaliczyć również zdrowie psychiczne. Flisak to osoba, która z pewnością nie może bać się wody oraz nie może mieć problemów z nawiązywaniem kontaktów, gdyż jego praca opiera się na pracy z ludźmi.

W jakich warunkach pracuje flisak?

Flisak ma codzienny kontakt z wodą. Na jego pracę mają również wpływ warunki atmosferyczne, takie jak wiatr, deszcz czy słońce.

flisak

Jakie są możliwości zatrudnienia w zawodzie flisak?

Ważną informacją jest to, że w zawodzie flisaka istnieje pewna restrykcyjna i osobliwa zasada mówiąca o tym, że flisakiem może zostać tylko i wyłącznie mieszkaniec jednej z pienińskich miejscowości. Mogą to być panowie pochodzący z miejscowości: Sromowiec Niżnych i Wyżnych, Czorsztyna, Szczawnicy lub Krościenka. Dlatego też zajęcie to jest nazywane elitarnym zawodem.

Ponadto, aby pracować jako flisak, należy po pierwsze przejść nabór, który ma charakter rodowy i rodzinny oraz spełnić również szereg wymogów, w tym:

 • być mężczyzną w wieku od 18 do 30 lat, który musi być od co najmniej 10 lat zameldowany w wyżej wymienionych miejscowościach,
 • odbyć 3-letnią praktykę jako pomocnik przy mistrzu flisackim,
 • przestrzegać zasady: 5% pływających flisaków może zostać powołanych na kolejny sezon,
 • mieć równo przystrzyżone włosy oraz utrzymywać schludny ubiór.

Flisak nie może:

 • być karany za przemytnictwo i kradzież,
 • nosić dziurawych spodni i zarostu.
flisak

Czy zawód flisaka jest przyszłościowy?

Jak wcześniej wspomniano, zawód flisaka oparty jest na tradycji i historii. Bardzo restrykcyjne warunki uzyskania tytułu flisaka oznaczają, że takich osób jest naprawdę niewiele. Z pewnością jest to przyszłościowy zawód dla mężczyzn pochodzących z pienińskich miejscowości. Warto również przypomnieć o ogólnym zakresie obowiązków na opisywanym stanowisku.

Jaki jest zakres obowiązków na stanowisku flisaka?

 • organizacja spływu rzeką Dunajec od podstaw,
 • nadzór nad sprawnością tratwy,
 • pełna odpowiedzialność za osoby biorące udział w spływie,
 • pobieranie opłat za spływ.
Podsumowanie:
 • Zawód flisaka jest bardzo odpowiedzialny i wymagający, a zarobki flisaków wynoszą średnio od 7 000 zł-12 000 zł miesięcznie.
 • Aby zostać pełnoprawnym flisakiem, należy zdać egzamin składający się z dwóch części: praktycznej i teoretycznej, który pozytywnie zakończony daje patent przewoźnika.
 • Praca na stanowisku flisaka wymaga bezwzględnego zdrowia fizycznego i psychicznego oraz dobrego kontaku z ludźmi, a także codziennej pracy z wodą i wpływu warunków atmosferycznych.
 • Możliwości zatrudnienia w zawodzie flisaka są bardzo ograniczone, ponieważ flisakami mogą zostać tylko mieszkańcy jednej z pienińskich miejscowości: Sromowiec Niżnych i Wyżnych, Czorsztyna, Szczawnicy lub Krościenka.

Najczęściej zadawane pytania

Czym zajmuje się flisak?

Flisak to osoba, która organizuje oraz przeprowadza spływy rzeką Dunajec. Do jego obowiązków należy również przewodnictwo. Zawód flisaka ściśle związany jest z odpowiedzialnością oraz stałym kontaktem z innymi osobami.

Czy każdy może objąć posadę flisaka?

Nie. Aby pracować jako flisak. Należy spełnić restrykcyjne i z góry ustalone wymogi. Znajdują się w nich między innymi zasady dotyczące stroju, wyglądu, wieku oraz pochodzenia.

Jakie kompetencje musi mieć osoba trudniąca się flisarstwem?

Flisak powinien mieć określone cechy fizyczne, jak i psychicznie. Jego zawód wiąże się ze stałą, paromiesięczną obsługą spływu rzeką Dunajec. Wśród podstawowych kompetencji wymienia się ukończenie 3-letniej praktyki, zdanie egzaminu praktycznego i teoretycznego oraz ukończony kurs z udzielania pierwszej pomocy.

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Aleksandra Góral

Redaktor

Redaktor. Content Marketing specialist WhitePress. Specjalista Social Media.

6 komentarzy

gość

gość

Nie mam problemów zdrowotnych ani z nawiązywaniem kontaktów, ale nie jestem z jednej z wymienionych miejscowości. Szkoda, bo brzmi to jak naprawdę interesujący zawód i ciekawa praca.
Gosiii

Gosiii

Jako właściciel firmy oferującej spływy flisackie, mogę powiedzieć, że trudno znaleźć dobrych flisaków. To też powoduje, że wynagrodzenia są stosunkowo wysokie. Mam nadzieję, że ten zawód przetrwa jeszcze wiele lat, bo to historyczna i kulturowa cześć Pienin.
Isabel

Isabel

Interesuje mnie zawód flisaka, ale nie mam pewności, czy spełniam wszystkie wymagane kwalifikacje. Egzamin wydaje mi się dość trudny i drogi - czy warto próbować?
Ola

Ola

Niestety, jako osoba spoza wymienionych miejscowości w artykule, nie mam możliwości zostania flisakiem. Trochę to krzywdzące, że tylko mieszkańcy tych miejscowości mają tę szansę.
3000zł

3000zł

Praca flisaka to ciężka praca, ale wynagrodzenie zdecydowanie na to pozwala. Jestem zadowolony z mojego wyboru i mogę polecić ten zawód innym mężczyznom z pienińskich miejscowości.
Jyndrek

Jyndrek

Kto pisał ten tekst? Czy były jakieś konsultacje ze związkiem flisaków? Coś mi się wydaje, że średnio, bo błędów jest tu dużo. Największym są zarobki. te 7 - 12k to jest trochę niejasne. Największy ruch tam mają w lipcu i sierpniu. Licząc bardzo dobrze niech w tych miesiącach będzie 35 spływów (bywają dni, kiedy płynie się dwa razy, ale bardzo rzadko). Niech za spływ flisak dostaje 280zł brutto. Wychodzi niecałe 10k. I to przy bardzo dobrym ruchu w szczycie. Od tego trzeba odliczyć zus i podatki. Ile takiemu flisakowi zostanie? Na zus schodzi ponad 1500zł, jeśli nie jest zdrowotne procentowe, na podatki zależnie od formy minimum 8,5%. I raptem z 10k robi się 7k. W Szczycie. A w czerwcu i wrześniu? Podejrzewam, że nie ma więcej spływów niż 20. A w kwietniu, w październiku? Jeszcze gorzej. Jak będzie 10 spływów to jest sukces i wyjście na 0.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Dbamy o Twoją prywatność

Serwis wykorzystuje pliki cookies, czyli pliki tekstowe, które za zgodą Użytkownika są przechowywane na komputerze lub urządzeniu mobilnym Użytkownika, co może wiązać się również z przetwarzaniem danych osobowych Użytkownika. Pliki cookies przetwarzane przez Aplikuj.pl Paweł Strykowski, zarejestrowany w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej pod adresem: ul. Legionów 26/28, 43-300 Bielsko-Biała, NIP: 5471567654, REGON: 070776507, w celu umożliwienia korzystania z Serwisu, jak również na potrzeby analizy zachowań Użytkownika w Serwisie, personalizacji prezentowanych Użytkownikowi treści oraz reklam, zapewnienia działania funkcji mediów społecznościowych oraz do zarządzania Serwisem. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies, jak również dostęp do panelu zarządzania ustawieniami cookies znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych zawartych w plikach cookies jest zgoda na przetwarzanie danych osobowych wyrażona poprzez akceptację wykorzystania plików cookies (art. 6 (1)(a) RODO).

Zgoda udzielona poprzez wybór opcji "Wyrażam zgodę" oznacza akceptację wszystkich wykorzystywanych w Serwisie plików cookies. Zgoda Użytkownika może być w każdym momencie zmieniona poprzez kliknięcie w link umieszczony w Polityce Prywatności.

Użytkownikom przysługują następujące prawa: prawo do żądania dostępu do swoich danych, prawo do ich sprostowania, prawo do usunięcia danych, prawo do ograniczenia przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym przysługujących Użytkownikowi praw, można znaleźć w naszej Polityce Prywatności.

Dostosowuję swój wybór

Dokonaj szczegółowego wyboru poniższych ustawień, aby zapisać indywidualne ustawienia prywatności. Więcej szczegółowych informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Pliki cookies niezbędne do świadczenia usług drogą elektroniczną Zawsze aktywne
Narzędzia statystyczne i marketingowe Google Tag Manager, Google Analytics, Google Ads, Facebook Piksel (remarketing)
Narzędzie analityczne HotJar Statystyka