!function(t,h,e,j,s,n){t.hj=t.hj||function(){(t.hj.q=t.hj.q||[]).push(arguments)},t._hjSettings={hjid:2313813,hjsv:6},s=h.getElementsByTagName("head")[0],(n=h.createElement("script")).async=1,n.src="https://static.hotjar.com/c/hotjar-"+t._hjSettings.hjid+".js?sv="+t._hjSettings.hjsv,s.appendChild(n)}(window,document);

Zawody i ich potencjał

Latarnik - praca, zarobki, doświadczenie, zatrudnienie, przyszłość

3 sierpnia 2022

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 12 głosów

12 głosów

1 komentarz

Latarnik - praca, zarobki, doświadczenie, zatrudnienie, przyszłość
Latarnik to jeden z zawodów, które w przeszłości cieszyły się ogromną popularnością, dziś jednak powoli odchodzą w zapomnienie. Nowoczesne technologie sprawiają, że człowiek zostaje zastąpiony przez maszyny, choć w niektórych miejscach wciąż może on znaleźć zatrudnienie. Co warto wiedzieć o zawodzie latarnika?

Z artykułu dowiesz się:

 • na czym polega praca latarnika,
 • ile zarabia latarnik,
 • jakie kompetencje i wykształcenie musi posiadać latarnik,
 • jakie są czynniki szkodliwe na stanowisku latarnika,
 • jakie są możliwości zatrudnienia,
 • czy zawód latarnika jest przyszłościowy.

Latarnik - na czym polega praca?

Praca latarnika nie jest szczególnie skomplikowana, jednak wiąże się z dużą odpowiedzialnością. Musi on dbać przede wszystkim o to, aby światło emitowane przez latarnię było dobrze widoczne dla statków i innych obiektów poruszających się na otwartych wodach.

Do głównych obowiązków latarnika należy:

 • włączanie i wyłączanie światła latarni,
 • kontrolowanie poprawności emitowanych sygnałów,
 • uruchamianie i obsługa awaryjnego agregatu prądotwórczego,
 • niezwłoczne informowanie Biura Hydrograficznego RP o wszelkich usterkach w pracy latarni,
 • meldowanie o zauważonych na morzu sygnałach wzywania pomocy,
 • sprawowanie nadzoru na pracami remontowymi, prowadzonymi w latarni.

Latarnik może również oprowadzać grupy wycieczkowe w przypadku, gdy konkretna latarnia udostępniona jest do zwiedzania.

Video

Ile zarabia latarnik?

Zarobki latarnika nie należą do najwyższych, głównie ze względu na fakt, iż obecnie sporą część obowiązków przejmują na siebie nowoczesne maszyny. W niektórych przypadkach latarnik zobowiązany jest wyłącznie do przeprowadzania prac konserwacyjnych na terenie obiektu, kontroli pracy urządzeń czy zachowania czystości. Niemniej jednak zagranicą kwestia zatrudniania latarników wygląda nieco inaczej. Mogą oni liczyć na solidne wynagrodzenie, choć jednocześnie muszą pamiętać, że podejmują się bardzo odpowiedzialnego zadania.

Czy do pracy na stanowisku latarnika potrzebne są studia lub dodatkowe szkolenia?

W Polsce, aby otrzymać zatrudnienie na stanowisku latarnika, nie trzeba mieć ukończonych studiów wyższych czy szkoleń specjalistycznych. Wystarczy tylko chęć do pracy w niestandardowych godzinach oraz przeszkolenie stanowiskowe. Niemniej jednak, w przypadku chęci podjęcia zatrudnienia na wyspach czy za granicą, konieczne może być posiadanie dodatkowych uprawnień. 

Większe wymagania, jakie stawiane są latarnikom zagranicą, wynikają z szerszego zakresu ich obowiązków. 

Szkolenia dla latarników zostały opisane w poniższej tabeli.

CZY POTRZEBNE? SZKOŁY / STUDIA KURSY / SZKOLENIA
WYMAGANE - -
PRZYDATNE - Latarnik może wykonywać swoją pracę za granicą, więc bardzo przydatne okazują się wszelkie kursy językowe.

Jak wygląda organizacja stanowiska pracy na stanowisku latarnika?

Praca na stanowisku latarnika przeznaczona jest wyłącznie dla osób dobrze zorganizowanych. Latarnik musi bowiem po kolei wykonywać poszczególne obowiązki, tak aby zapewnić bezpieczeństwo osobom, poruszającym się po otwartych wodach. Latarnicy, co do zasady, nie powinni opuszczać latarni morskiej w trakcie wykonywania obowiązków zawodowych, choć mogą to uczynić w uzasadnionych przypadkach. 

Ze względu na to, iż praca ta wymaga sporego zaangażowania, wśród podstawowych kompetencji latarnika można wymienić:

 • umiejętność organizacji pracy własnej,
 • chęć postępowania zgodnie z przyjętymi schematami,
 • obowiązkowość,
 • umiejętność obserwowania i wykrywania nieprawidłowości.

Osoby, które podejmują zatrudnienie na tym stanowisku, pracują przede wszystkim w godzinach wieczornych oraz nocnych, gdy latarnia morska musi emitować światło. Prace konserwacyjne czy porządkowe mogą natomiast odbywać się o innych godzinach, niekoniecznie późnym wieczorem.

latarnik

Jakie czynniki szkodliwe występują na stanowisku latarnika?

W pracy latarnika, co do zasady, nie mamy do czynienia z czynnikami szkodliwymi, jak ma to miejsce na przykład w zakładach chemicznych czy fabrykach produkcyjnych. Latarnicy nie pracują z substancjami ani w warunkach, które teoretycznie mogłyby zagrażać ich zdrowiu lub życiu. Z tego też powodu nie nabywają oni na przykład prawa do wcześniejszej emerytury czy różnego rodzaju dodatków do wynagrodzenia. Niemniej jednak od kandydatów na stanowisko wymaga się spełnienia pewnych warunków w kontekście predyspozycji zdrowotnych. 

Należą do nich:

 • bardzo dobry wzrok,
 • bardzo dobry słuch,
 • zdolność do pracy w godzinach nocnych,
 • dobra kondycja fizyczna.

Ponadto, latarnik musi być osobą, która potrafi pracować pod presją czasu - w przypadku jakiegokolwiek zagrożenia musi on działać natychmiastowo, bowiem liczy się wtedy każda minuta.

Jakie są możliwości zatrudnienia w zawodzie latarnika?

Latarnicy mogą pracować wyłącznie w jednym miejscu, a mianowicie przy obsłudze latarni morskiej. Z drugiej strony, jeśli polskie warunki zatrudnienie nie są dla nich przyjazne, mogą poszukać możliwości zagranicą. Tam coraz częściej rola latarnika łączona jest na przykład z rolą przewodnika wycieczek czy żeglarza. Dlatego też możliwości zatrudnienia są naprawdę spore, jednak należy posiadać odpowiednie kompetencje oraz pewne doświadczenie zawodowe. Niestety, w Polsce latarnik nie może liczyć ani na zbyt duże wynagrodzenie, ani na różnorodne perspektywy rozwoju zawodowego.

latarnik

Czy zawód latarnika jest przyszłościowy?

Zawód latarnika należy w Polsce do grona zawodów wymierających, zatem nie można go uznać za przyszłościowy. Wręcz przeciwnie, bowiem coraz częściej ludzie zastępowani są odpowiedniej klasy urządzenia, pełniąc jedynie rolę nadzorczą oraz porządkową. Tymczasem zagranicą zawód latarnika przezywa istny renesans, choć mowa tutaj głównie o małych wyspach, a nie o dużych kurortach. Tam perspektywy zawodowe są dosyć dobre, choć od latarników wymaga się posiadania dodatkowych umiejętności oraz kompetencji. Dzięki nim mogą oni liczyć nie tylko na dobrą pracę, ale też stosunkowo wysokie wynagrodzenie. Niemniej jednak osoby, które nie planują opuszczać kraju, powinny poszukać pracy w innym zawodzie, gdyż zawód latarnika z pewnością nie należy do grona przyszłościowych. 

Najczęściej zadawane pytania

Ile średnio zarabia latarnik?

Latarnik zarabia zwykle od 1500 zł brutto do 3200 zł, w zależności od tego, w jakim wymiarze czasu pracy jest zatrudniony. Co ważne, za granicą zarobki kształtują się na nieco innym poziomie, jednak od latarników wymaga się posiadania dodatkowych uprawnień.

Kto może wykonywać zawód latarnika?

Zawód latarnika, co do zasady, może wykonywać każdy, kto gotowy jest do pracy w niestandardowych godzinach oraz przejdzie odpowiednie przeszkolenie stanowiskowe. Nie trzeba posiadać wykształcenia wyższego ani kończyć dodatkowych kursów.

Czy zawód latarnika można uznać za przyszłościowy?

Zawód latarnika nie jest przyszłościowy ze względu na fakt, iż obecnie większość obowiązków człowieka są w stanie przejąć maszyny. Dlatego też ci, którzy chcieliby kontrolować sytuację na morzu, powinni ukończyć studia z zakresu nawigacji bądź przejść dodatkowe szkolenia.

Podziel się

1 komentarz

K.

K.

"Za granicą" pisze się oddzielnie.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Na tej stronie korzystamy z plików cookie, aby zadbać o jak najlepsze doświadczenia naszych użytkowników.
Kontynuując po wyświetleniu tej wiadomości, potwierdzasz, że wyrażasz na to zgodę.