!function(t,h,e,j,s,n){t.hj=t.hj||function(){(t.hj.q=t.hj.q||[]).push(arguments)},t._hjSettings={hjid:2313813,hjsv:6},s=h.getElementsByTagName("head")[0],(n=h.createElement("script")).async=1,n.src="https://static.hotjar.com/c/hotjar-"+t._hjSettings.hjid+".js?sv="+t._hjSettings.hjsv,s.appendChild(n)}(window,document);

Zawody i ich potencjał

DJ - praca, zarobki, doświadczenie, zatrudnienie, przyszłość

3 sierpnia 2022

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 20 głosów

20 głosów

0 komentarzy

DJ - praca, zarobki, doświadczenie, zatrudnienie, przyszłość
Na żadnej imprezie klubowej czy weselnej nie może zabraknąć muzyki, nad której doborem oraz prawidłowym odtwarzaniem czuwa DJ. Pozostaje on z boku, często jest niewidoczny, lecz to właśnie dzięki niemu możemy dobrze się bawić. Doświadczony DJ może znaleźć pracę przede wszystkim w klubach, na weselach czy innego typu imprezach, których muzyka jest bardzo istotnym elementem.

Z artykułu dowiesz się:

 • na czym polega praca DJ-a,
 • ile zarabia DJ i co wpływa na wysokość jego zarobków,
 • czy do pracy na tym stanowisku potrzebne są szkolenia,
 • kto może podjąć pracę na stanowisku DJ-a,
 • jakie są możliwości zatrudnienia dla DJ-ów,
 • jakie perspektywy rozwoju ma DJ.

DJ - na czym polega praca?

DJ obecny jest na każdej imprezie klubowej, a coraz częściej możemy zobaczyć go także na weselach, studniówkach czy innego typu uroczystościach. Zastępuje tym samym tradycyjne zespoły, które niegdyś grywały na tego rodzaju imprezach. 

Podstawowe obowiązki DJ-a to:

 • dobór odpowiedniej muzyki,
 • miksowanie poszczególnych utworów,
 • czasami prowadzenie imprezy - wtedy DJ staje się jednocześnie wodzirejem,
 • zachęcanie uczestników imprezy do wyjścia na parkiet.

Zgodnie z powyższym, zakres obowiązków DJ-a nie jest szczególnie szeroki - jego podstawowym zadaniem jest bowiem dobór odpowiedniej muzyki i łączenie jej ze sobą w taki sposób, aby pomiędzy poszczególnymi utworami nie było zbyt długich przerw.

Video

Ile zarabia DJ?

W większości przypadków DJ otrzymuje wynagrodzenie zależne od liczby obsłużonych imprez. 

Z pracy DJ-a spokojnie można się utrzymać, jednak wiele osób traktuje to jako dodatkowe zajęcie, na przykład na weekendy w sezonie weselnym czy obsługując imprezy klubowe. Należy jednak mieć na uwadze, że choć zarobki DJ-ów weselnych są znacznie wyższe, to muszą oni dysponować własnym sprzętem, którego zakup wiąże się z niemałym wydatkiem.

Co wpływa na wysokość zarobków w pracy DJ-a?

Wysokość miesięcznego wynagrodzenia w tym zawodzie zależy przede wszystkim od ilości imprez, które prowadzi DJ. Jeśli zajmuje się on puszczaniem muzyki w klubie na co dzień, to jego zarobki mogą być bardzo wysokie. To samo dotyczy osób, które decydują się obsługiwać większe imprezy zorganizowane. Wiele zależy też od doświadczenia DJ-a i opinii, jakie zdąży sobie wyrobić. Osoby z wieloletnią praktyką bez problemu znajdą pracę w renomowanych klubach, w których zarobki są bardzo wysokie. Tymczasem początkujący DJ-e zwykle muszą zaniżać ceny, aby móc przebić się wśród konkurencji.

Czy do pracy na stanowisku DJ-a potrzebne są studia lub dodatkowe szkolenia?

DJ-e weselni czy uczestniczący w innego typu imprezach zorganizowanych nie muszą mieć ukończonych żadnych kursów. Niemniej jednak te mogą okazać się cenne, gdy poszukujemy zatrudnienia w różnego rodzaju klubach. Wart odbyć podstawowy kurs DJ-ski, aby zdobyć wiedzę dotyczącą obsługi sprzętu czy technik łączenia ze sobą poszczególnych utworów. 

DJ nie musi mieć ukończonych studiów, jednak musi być otwarty na wszelkie nowości z rynku muzycznego. Ważne, aby umiejętnie dobierać utwory w zależności od charakteru imprezy, a także gości, którzy w niej uczestniczą.

Kursy, które mogą okazać się cenne dla kandydatów na DJ-ów, przedstawia poniższa tabela.

CZY POTRZEBNE? SZKOŁY / STUDIA KURSY / SZKOLENIA
WYMAGANE - -
PRZYDATNE - Do pracy jako DJ nie jesy wymagane posiadanie wykształcenia. jednak przydaje się ukończenie specjalistycznego kursu.

Dla kogo najlepsza jest praca na stanowisku DJ-a?

Praca na stanowisku DJ-a z pewnością nie jest dla każdego. 

Wymaga ona przede wszystkim:

 • posiadania dobrej kondycji fizycznej,
 • dobrego słuchu i wzroku,
 • umiejętności wykonywania obowiązków pod presją czasu,
 • odporności na stres.

Kandydaci do pracy na tym stanowisku powinni przygotować się na to, że DJ pracuje głównie w godzinach nocnych, co dla wielu może stanowić spore utrudnienie. Ponadto, należy być odpornym na hałas oraz umieć wyciszyć się, pomimo głośnej muzyki, wydobywającej się z głośników. 

Główne kompetencje DJ-a to przede wszystkim:

 • umiejętność pracy z ludźmi, zrozumienia ich potrzeb i emocji,
 • umiejętność doboru odpowiedniej muzyki,
 • zainteresowanie rynkiem muzycznym, szczególnie pod kątem nowości,
 • umiejętność łączenia poszczególnych utworów.

Niegdyś mówiło się, że dobrymi DJ-ami są mężczyźni, jednak z roku na rok coraz więcej kobiet podejmuje pracę na tym stanowisku.

DJ

Jakie są możliwości zatrudnienia w zawodzie DJ-a?

DJ może pracować przede wszystkim w klubach muzycznych, w których organizowane są różnego typu imprezy. Niektóre z nich dedykowane są nastolatkom, inne osobom w dojrzałym wieku. DJ-e coraz częściej zatrudniani są też w większych barach oraz na imprezach masowych, które mają miejsce szczególnie w sezonie letnim. Osoby, które dysponują własnym sprzętem, a także są gotowe do prowadzenia imprez nie tylko od strony muzycznej, mogą podjąć zatrudnienie na weselach bądź innego typu uroczystościach. Najczęściej w tym celu należy założyć działalność gospodarczą, tak aby móc wystawić organizatorom fakturę. Niektóre firmy zajmujące się organizacją wesel, decydują się zatrudnić DJ-a na etacie bądź w ramach umowy cywilnoprawnej.

DJ

Czy zawód DJ jest przyszłościowy?

Zawód DJ z pewnością można uznać za jeden z bardziej przyszłościowych. Imprezy masowe organizowane są coraz częściej, zatem popyt na dobrych DJ rośnie z roku na rok. Z drugiej strony, coraz więcej osób decyduje się zorganizować wesele z udziałem DJ-a, który dodatkowo poprowadzi całą imprezę. Dlatego też można powiedzieć, że zawód ten z jednej strony daje bardzo dobre perspektywy, z drugiej strony wymaga coraz większego dokształcania się i zdobywania nowych umiejętności. Nie chodzi już tylko o to, aby włączyć muzykę, lecz również aby zainteresować gości zabawą. Ponadto, należy znać się na obsłudze technicznej sprzętu, którym dysponują kluby czy bary. Osoby, które chciałyby pracować jako DJ "na pełen etat" muszą zdobyć niezbędną wiedzę na temat muzyki oraz jej tworzenia, bowiem od DJ-ów coraz częściej wymaga się także komponowania własnych utworów bądź przerabiania już istniejących.

Najczęściej zadawane pytania

Gdzie DJ może znaleźć zatrudnienie?

DJ znajdzie pracę przede wszystkim w klubach muzycznych, barach czy na imprezach masowych. Coraz częściej DJ-e zajmują się puszczaniem utworów na weselach bądź innego typu uroczystościach, a także prowadzeniem tychże imprez.

Czy DJ musi posiadać wykształcenie muzyczne?

Od DJ-ów nie wymaga się posiadania wykształcenia muzycznego, choć może okazać się ono bardzo pomocne w pracy zawodowej. DJ, który chciałby dodatkowo prowadzić imprezy zorganizowane, powinien ukończyć kurs konferansjerski bądź dedykowany wodzirejom.

Czy DJ to zawód na pełen etat czy należy rozpatrywać go w ramach pracy dodatkowej?

DJ rzadko wykonuje obowiązki w ramach umowy o pracę, jednak prowadzenie imprez może stanowić podstawowe źródło dochodu. Niemniej jednak bardzo często DJ-e pracują w innych branżach, natomiast prowadzenia imprez podejmują się dodatkowo.

Podziel się

Komentarze

Nikt jeszcze nie dodał komentarza do tego artykułu.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Na tej stronie korzystamy z plików cookie, aby zadbać o jak najlepsze doświadczenia naszych użytkowników.
Kontynuując po wyświetleniu tej wiadomości, potwierdzasz, że wyrażasz na to zgodę.