!function(t,h,e,j,s,n){t.hj=t.hj||function(){(t.hj.q=t.hj.q||[]).push(arguments)},t._hjSettings={hjid:2313813,hjsv:6},s=h.getElementsByTagName("head")[0],(n=h.createElement("script")).async=1,n.src="https://static.hotjar.com/c/hotjar-"+t._hjSettings.hjid+".js?sv="+t._hjSettings.hjsv,s.appendChild(n)}(window,document);

Zawody i ich potencjał

Chirurg plastyczny - praca, zarobki, doświadczenie, zatrudnienie, przyszłość

29 lipca 2022

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 20 głosów

20 głosów

0 komentarzy

Chirurg plastyczny - praca, zarobki, doświadczenie, zatrudnienie, przyszłość
Zastanawiasz się nad rozpoczęciem kariery w branży medycznej? Stoisz przed dylematem, jakie studia i specjalizację wybrać? Chirurg plastyczny ściśle wiąże się z wyglądem i estetyką człowieka. Pozwala na znaczne modyfikacje wyglądu, łącząc terapie lecznicze z kosmetologią.

Z poniższego artykułu dowiesz się:

 • na czym polega praca chirurga plastycznego,
 • ile zarabia,
 • jakie są cechy dobrego specjalisty,
 • od czego zależą jego zarobki,
 • jakie jest wymagane wykształcenie,
 • jakie są możliwości zatrudnienia w zawodzie,
 • czy zawód chirurga plastycznego jest przyszłościowy.

Chirurg plastyczny - na czym polega praca?

Chirurg plastyczny to wyjątkowo obszerna specjalizacja medyczna, która obejmuje leczenie między innymi wad wrodzonych i nabytych kończyn górnych oraz replantacje po amputacjach. Specjaliści zajmują się także terapią rozległych ran i blizn po oparzeniach, rozszczepieniami wargi oraz robieniem rekonstrukcji, czyli chirurgiczną naprawą ciała zmienionego wskutek choroby. Ingerencje obejmują między innymi leczenie pacjentek po mastektomii oraz pacjentów po wypadkach z rozległymi obrażeniami twarzy i kończyn.

Osobnym działem chirurgii plastycznej jest chirurgia estetyczna, która pozwala na modyfikowanie wyglądu. Bardzo często pacjenci niezadowoleni ze swojego wyglądu, decydują się na zabiegi, mające na celu poprawienie defektów urody. Specjaliści wykonują najczęściej korekty nosa i uszu, zajmą się także powiększaniem i zmniejszaniem piersi, plastyką brzucha, przeprowadzaniem liposukcji oraz drobniejszych zabiegów powiększania ust i wstrzykiwania botoksu w mięśnie.

Zakres obowiązków na stanowisku chirurga plastycznego:

 • przeprowadzanie operacji u pacjentów z wadami wrodzonymi,
 • leczenie ran i blizn po oparzeniach,
 • wykonywanie zabiegów i operacji w zakresie medycyny estetycznej,
 • prowadzenie operacji rekonstrukcyjnych,
 • leczenie pacjentów po amputacjach kończyn.

Video

Ile zarabia chirurg plastyczny?

Mediana zarobków chirurgów plastycznych wynosi ok. 5670 zł brutto. Wynagrodzenie może jednak zależeć od szeregu czynników. Szczegółowe informacje zostały zebrane w poniższej tabeli poniżej.

POZIOM WYNAGRODZENIA ZAROBKI BRUTTO ZAROBKI NETTO
MINIMALNE 4 500 zł 3 398 zł
ŚREDNIE 5 800 zł 4 283 zł
WYSOKIE 15 000 zł 10 556 zł

Cechy dobrego chirurga plastycznego

Dobry chirurg plastyczny powinien odznaczać się wysokim poziomem empatii oraz kultury osobistej. W codziennej pracy regularnie spotyka pacjentów po przebytych traumach, co wymaga posiadania wysoko rozwiniętych umiejętności interpersonalnych. Ponadto lekarz powinien stale podnosić swoje kompetencje oraz krytycznie oceniać posiadaną wiedzę. W razie potrzeby powinien potrafić poprosić o dodatkowe konsultacje oraz pomoc innych ekspertów.

Kompetencje, które przydadzą się do pracy jako chirurg plastyczny:

 • wiedza w zakresie medycyny,
 • umiejętności interpersonalne,
 • radzenie sobie ze stresem,
 • wysoka odporność psychiczna.

Predyspozycje zdrowotne na stanowisku chirurga plastycznego:

 • ogólna wydolność fizyczna,
 • sprawny narząd wzroku i słuchu,
 • zręczność rąk,
 • zręczność palców,
 • koordynacja wzrokowo-ruchowa,
 • czucie dotykowe.

Co wpływa na wysokość zarobków w pracy chirurga plastycznego?

Wysokość zarobków chirurga plastycznego zależy przede wszystkim od jego miejsca pracy (miasta, województwa) oraz rodzaju kliniki, w której jest zatrudniony. Dodatkowo na szczególnie wysokie wynagrodzenie mogą liczyć najlepsi specjaliści z licznymi osiągnięciami naukowymi oraz wieloletnim doświadczeniem. Na comiesięczną pensję wpływają także ewentualne dodatkowe specjalizacje oraz zakres świadczonych usług. W prywatnych klinikach i w ramach prowadzenia działalności gospodarczej chirurdzy mogą ograniczyć świadczenia do wykonywania podstawowych zabiegów estetycznych, takich jak powiększanie ust, wstrzykiwanie botoksu oraz inne drobne korekty wyglądu.

chirurg plastyczny

Czy do pracy na stanowisku chirurga plastycznego potrzebne są studia lub dodatkowe szkolenia?

Każdy kandydat na chirurga plastycznego musi rozpocząć edukację od ukończenia studiów medycznych. Dopiero po zdaniu egzaminu lekarskiego może przystąpić do realizowania specjalizacji z chirurgii ogólnej, która trwa 6 lat. Po jej ukończeniu może rozpocząć dwuletnią specjalizację w zakresie chirurgii plastycznej. Edukacja razem z rocznym stażem zajmuje zatem około 15 lat. W tym miejscu trzeba podkreślić, iż na ogół liczba miejsc jest o wiele mniejsza niż liczba chętnych. Dlatego na wybraną specjalizację dostają się tylko absolwenci, którzy uzyskali najwyższy wynik z egzaminu końcowego. Dodatkowe informacje zebrane zostały w tabeli poniżej.

CZY POTRZEBNE? SZKOŁY / STUDIA KURSY / SZKOLENIA
WYMAGANE Osoby, które chcą wykonywac pracę jako pediatra muszą posiadać wykształcenie wyższe medyczne oraz ukończyć odpowiednią specjalizację. -
PRZYDATNE - -

Jakie są możliwości zatrudnienia w zawodzie chirurga plastycznego?

Po zakończeniu wieloletniej edukacji lekarz może znaleźć zatrudnienie zarówno w prywatnych klinikach, jak i poradniach chirurgicznych, które stanowią najczęstszy wybór na początku kariery zawodowej. Z czasem absolwent medycyny może zdecydować się na otwarcie prywatnego gabinetu lekarskiego. Prowadzenie własnej działalności gospodarczej wiąże się z poczynieniem inwestycji początkowych oraz wymaga odpowiednich kompetencji w zakresie zarządzania finansami i zatrudnionym personelem. Doświadczeni specjaliści mogą znaleźć zatrudnienie lub otworzyć własną klinikę specjalistyczną. Miejsca te cieszą się szczególną renomą wśród pacjentów oraz odznaczają się wysokim poziomem świadczonych usług i najnowocześniejszym wyposażeniem medycznym.

chirurg plastyczny

Czy zawód chirurga plastycznego jest przyszłościowy?

Zawód chirurga plastycznego uważany jest za wyjątkowo przyszłościowy. Specjalista oprócz leczenia dolegliwości o charakterze chorobowym, zajmuje się także medycyną estetyczną. Ta ostatnia staje się coraz popularniejsza wśród kobiet i mężczyzn w każdym wieku. Rosnące zapotrzebowanie na ekspertów sprawia, że łatwo jest znaleźć stabilne zatrudnienie.

Dodatkowym atutem chirurgów plastycznych jest posiadanie dwóch specjalizacji, co pozwala im na łatwiejsze znalezienie pracy w zawodzie, niezależnie od miejsca zamieszkania. Jednocześnie ciągle rozwijające się studia medyczne zmuszą specjalistów do nieustannego rozwoju. Oprócz praktyki zawodowej lekarz musi uczestniczyć w regularnych szkoleniach, na których będzie podnosić swoje kwalifikacje.

Najczęściej zadawane pytania

Jakie są różnice między chirurgiem plastycznym a kosmetologiem?

Kosmetolog zajmuje się wyłącznie mało inwazyjnymi zabiegami. Chirurg plastyczny z kolei zobowiązany jest do ukończenia wieloletnich studiów medycznych oraz stosownej specjalizacji, dzięki czemu może w kompleksowy sposób pomagać pacjentom. Jego działania nie ograniczają się do wykonywania zabiegów, mających na celu poprawienie wyglądu, ale także przeprowadza skomplikowane operacje. Zajmuje się przy tym wykonywaniem operacji rekonstrukcyjnych.

Ile trwa specjalizacji na chirurga plastycznego?

Specjalizacja na chirurga plastycznego trwa dwa lata, jednak każdy kandydat jest zobowiązany do wcześniejszego ukończenia lekarskich studiów magisterskich oraz 6-letniej specjalizacji z chirurgii ogólnej lub dziecięcej. Dopiero po zdaniu egzaminu specjalizacyjnego otrzymuje się pełnię uprawnień do wykonywania zawodu. Edukacja na chirurga plastycznego zajmuje zatem co najmniej 15 lat.

Podziel się

Komentarze

Nikt jeszcze nie dodał komentarza do tego artykułu.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Na tej stronie korzystamy z plików cookie, aby zadbać o jak najlepsze doświadczenia naszych użytkowników.
Kontynuując po wyświetleniu tej wiadomości, potwierdzasz, że wyrażasz na to zgodę.