!function(t,h,e,j,s,n){t.hj=t.hj||function(){(t.hj.q=t.hj.q||[]).push(arguments)},t._hjSettings={hjid:2313813,hjsv:6},s=h.getElementsByTagName("head")[0],(n=h.createElement("script")).async=1,n.src="https://static.hotjar.com/c/hotjar-"+t._hjSettings.hjid+".js?sv="+t._hjSettings.hjsv,s.appendChild(n)}(window,document);

Zawody i ich potencjał

Grawer - praca, zarobki, doświadczenie, zatrudnienie, przyszłość

29 lipca 2022

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 10 głosów

10 głosów

0 komentarzy

Grawer - praca, zarobki, doświadczenie, zatrudnienie, przyszłość
Zdarzyło Ci się zamówić np. zegarek lub medalik z dedykacją? A może Twoj pies posiada przy obroży adresówkę z imieniem i numerem telefonu do Ciebie? Na Twojej obrączce widnieje data ślubu oraz imiona Twoje i Twojego partnera? Wszystkie te napisy są dziełem grawera, czyli osoby, która zajmuje się świadczeniem usług w zakresie projektowania i zdobienia metali oraz materiałów niemetalowych.

Z tego artykułu dowiesz się: 

 • na czym polega zawód grawera; 
 • na jakie zarobki może liczyć grawer; 
 • jakie są warunki pracy grawera; 
 • jak wygląda ścieżka kształcenia w tym zawodzie; 
 • gdzie może pracować grawer; 
 • czy na tym stanowisku występują czynniki szkodliwe; 
 • czy jest to zawód przyszłościowy. 

Grawer - na czym polega praca?

Grawer świadczy usługi w zakresie zdobienia oraz projektowania napisów oraz ornamentów na wyrobach z metalu lub materiałów podobnych. Grawerowanie może odbywać się ręcznie lub za pomocą lasera, a także plotera grawerskiego lub frezarki. Praca ta wymaga ponadprzeciętnych zdolności manualnych oraz cierpliwości. Grawer zazwyczaj pracuje samodzielnie, niemniej ma stały kontakt z klientami. 

Zakres obowiązków na stanowisku grawera:

 • projektowanie napisów (dobór kroju czcionki); 
 • projektowanie ornamentów; 
 • nanoszenie wzorów na metale i materiały podobne do metalowych; 
 • ozdabianie sztućców, breloków, kluczy, szyldów, etykiet, trofeów i etykiet - zazwyczaj będą to nazwy firm, logotypy, proste grafiki, sentencje reklamowe; 
 • zdobienie materiałów piśmienniczych, szczególnie piór.

Video

Dodatkowo grawer ma obowiązek zadbać o to, aby projekt klienta został jak najlepiej odtworzony na konkretnym materiale. To grawer dobiera narzędzia i metodę pracy, aby zlecenie zostało jak najlepiej wykonane. Grawer może również samodzielnie zaproponować konkretny projekt klientowi. Zdarza się, że grawerowane są także życzenia lub sentencje, szczególnie na pudełkach z biżuterią lub materiałami piśmienniczymi, jak pióra. Tego typu prezenty są często wręczane z okazji zaręczyny, ślubu, komunii, czy ukończenia konkretnego etapu edukacji.

Kompetencje, które przydadzą się w pracy jako grawer:

 • ponadprzeciętna sprawność manualna; 
 • cierpliwość - ręczne wykonanie graweru często zajmuje nawet kilka godzin; 
 • precyzja - ponieważ grawerowanie polega na wycinaniu wzorów bez dodawania materiału roboczego; 
 • zmysł estetyczny - konieczny, aby cały projekt był spójny i przyjemny dla oka; 
 • bardzo dobra organizacja pracy własnej;
 • opcjonalnie talent artystyczny - do tworzenia własnych propozycji grawerów.

Dlaczego talent artystyczny nie jest obligatoryjny? Ponieważ jest to zawód rzemieślniczy, a zatem głównym zadaniem grawera jest nanoszenie konkretnych wzorów czy logotypów, a nie ich wymyślanie od początku. Bardzo często grawer nanosi logotypy firm. Grawerowane materiały reklamowe cieszą się bardzo dużą popularnością. Świadczą bowiem o pozycji i renomie firmy. 

Ile zarabia grawer?

W tabeli poniżej prezentujemy zarobki, na jakie może liczyć grawer.

POZIOM WYNAGRODZENIA ZAROBKI BRUTTO ZAROBKI NETTO
MINIMALNE 3 600 zł 2 784 zł
ŚREDNIE 3 900 zł 2 988 zł
WYSOKIE 4 200 zł 3 193 zł

W jakich warunkach pracuje grawer?

Podstawowym miejscem pracy grawera jest zakład grawerski. To w nim znajdują się wszelkie niezbędne maszyny i narzędzia. Zakładem grawrskim może być punkt w centrum handlowym. Dzięki temu grawer ma dużo większe szanse na pozyskanie klientów. Dlaczego? Ponieważ ludzie podczas zakupów lubią też załatwiać dodatkowe sprawy, szczególnie te związane z usługami. Praca grawera, szczególnie wykonywana ręcznie, jest bardzo żmudna i monotonna. Dlatego warunki pracy na stanowisku grawera są stosunkowo trudne, ponieważ grawerowanie polega na precyzyjnym wycinaniu kształtów w powierzchni metalu. Oznacza to, że w trakcie grawerowania nie można sobie pozwolić na pomyłki. Z tego względu praca na tym stanowisku wymaga maksymalnego skupienia i koncentracji

Czy do pracy na stanowisku grawera potrzebne są studia lub dodatkowe szkolenia?

W tabeli zebraliśmy szkolenia i kursy, jakie powinna lub może ukończyć osoba chcąca w przyszłości zajmować się zawodowo grawerowaniem.

CZY POTRZEBNE? SZKOŁY /STUDIA KURSY / SZKOLENIA
WYMAGANE - -
PRZYDATNE Warto ukończyć rzemieślniczy lub techniczny kierunek w szkole średniej. -

Jakie są możliwości zatrudnienia w zawodzie grawera?

Grawer może podjąć pracę w zakładzie grawerskim, gdzie będzie doskonalił swój warsztat. Docelowo, jak e większości zawodów rzemieślniczych, grawer powinien dążyć do otwarcia własnego biznesu. Wówczas grawer może liczyć na największe zarobki, a ponadto może wybrać profil swojej działalności. Grawer nie musi świadczyć całego pakietu usług. Może się wyspecjalizować w zdobieniu konkretnych przedmiotów, np. sztućców lub tworzeniu szyldów i innych materiałów reklamowych. Specjalizacja w tym, jak i wielu innych zawodach, jest obecnie bardzo pożądana. Dzięki niej można zaoferować klientom oryginalne usługi.

grawer

Jakie czynniki szkodliwe występują na stanowisku grawer?

Grawer wykonuje swój zawód przy użyciu różnorakich narzędzi i maszyn. To właśnie one mogą generować wypadki. Dlatego tak ważne jest, aby grawer podczas pracy bezwzględnie przestrzegał zasad bezpieczeństwa i higieny pracy. W razie potrzeby grawer powinien również odbyć stosowne szkolenia z zakresu obsługi maszyn, na których pracuje. Nie tylko gwarantuje to bezpieczne wykonywanie swoich zadań, ale także ukończenie zlecenia zgodnie z oczekiwaniami klienta i bez strat materiału. 

Predyspozycje zdrowotne na stanowisku grawera:

 • sprawne dłonie oraz bardzo dobry wzrok - opcjonalnie odpowiednio dobrane metoda korekcyjna; 
 • możliwość wielogodzinnej pracy w wymuszonej pozycji - siedząca praca w pochyleniu.

Ponieważ zadania grawer wymagają wielogodzinnej pracy w wymuszonej pozycji, warto zadbać o ruch po pracy. W tym przypadku sprawdzą się ćwiczenia rozciągające oraz pływanie. Warto także dbać o mięśnie rąk, aby uniknąć problemów w postaci choćby cieśni nadgarstka czy łokcia tenisisty.

grawer

Czy zawód grawera jest przyszłościowy?

Obecnie zawody rzemieślnicze wracają do łask, a wykonujące je osoby mogą liczyć na naprawdę spore zarobki. Z pewnością jest to jeden z przyszłościowych zawodów. Klienci cenią obecnie produkty oryginalne, jedyne w swoim rodzaju. Z tego względu często decydują się na grawerowanie produktów, aby nadać im indywidualnego charakteru. Dlatego zapotrzebowanie na tego typu usługi będzie w przyszłości wzrastać.

Najczęściej zadawane pytania

Czy grawer może prowadzić własny biznes?

Tak, grawer może prowadzić swój własny biznes. Bardzo często tego typu punkty usługowe znajdują się w dużych centrach handlowych. Jest to miejsce, które generuje dużą ilość potencjalnych klientów. Własny zakład grawerski warto otworzyć dopiero po zdobyciu doświadczenia w tym fachu.

Czy grawer może poszukiwać zatrudnienia zagranicą?

Grawer to jeden z tych zawód, w których liczy się praca rąk. Z tego względu jest to uniwersalne zajęcie, które można wykonywać zarówno w Polsce, jak i zagranicą. W przypadku pracy zagranicą warto również opanować język kraju, w którym planujesz pracować.

Czy grawer może zajmować się zrobieniem biżuterii? 

Jak najbardziej, grawerowana biżuteria cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Najczęściej grawerowane są pierścionki, medaliki oraz obrączki. Klienci życzą sobie też grawery na biżuterii w postaci prostych ornamentów graficznych. 

Podziel się

Komentarze

Nikt jeszcze nie dodał komentarza do tego artykułu.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Na tej stronie korzystamy z plików cookie, aby zadbać o jak najlepsze doświadczenia naszych użytkowników.
Kontynuując po wyświetleniu tej wiadomości, potwierdzasz, że wyrażasz na to zgodę.