Zawody i ich potencjał

Grawer - praca, zarobki, doświadczenie, zatrudnienie, przyszłość

29 lipca 2022

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 10 głosów

10 głosów

3 komentarze
Grawer - praca, zarobki, doświadczenie, zatrudnienie, przyszłość
Zdarzyło Ci się zamówić np. zegarek lub medalik z dedykacją? A może Twoj pies posiada przy obroży adresówkę z imieniem i numerem telefonu do Ciebie? Na Twojej obrączce widnieje data ślubu oraz imiona Twoje i Twojego partnera? Wszystkie te napisy są dziełem grawera, czyli osoby, która zajmuje się świadczeniem usług w zakresie projektowania i zdobienia metali oraz materiałów niemetalowych.

Z tego artykułu dowiesz się: 

 • na czym polega zawód grawera; 
 • na jakie zarobki może liczyć grawer; 
 • jakie są warunki pracy grawera; 
 • jak wygląda ścieżka kształcenia w tym zawodzie; 
 • gdzie może pracować grawer; 
 • czy na tym stanowisku występują czynniki szkodliwe; 
 • czy jest to zawód przyszłościowy. 

Grawer - na czym polega praca?

Grawer świadczy usługi w zakresie zdobienia oraz projektowania napisów oraz ornamentów na wyrobach z metalu lub materiałów podobnych. Grawerowanie może odbywać się ręcznie lub za pomocą lasera, a także plotera grawerskiego lub frezarki. Praca ta wymaga ponadprzeciętnych zdolności manualnych oraz cierpliwości. Grawer zazwyczaj pracuje samodzielnie, niemniej ma stały kontakt z klientami. 

Zakres obowiązków na stanowisku grawera:

 • projektowanie napisów (dobór kroju czcionki); 
 • projektowanie ornamentów; 
 • nanoszenie wzorów na metale i materiały podobne do metalowych; 
 • ozdabianie sztućców, breloków, kluczy, szyldów, etykiet, trofeów i etykiet - zazwyczaj będą to nazwy firm, logotypy, proste grafiki, sentencje reklamowe; 
 • zdobienie materiałów piśmienniczych, szczególnie piór.

Video

Szukasz pracy?
Zobacz oferty: praca Rzemieślnik

Renowator stolarki okiennej

Aristocrat Group

 • Łódź
Dodana

Skalowacz r70/2528-1302/23

KUJAWSKA WYTWÓRNIA TERMOMETRÓW SPÓŁDZIELNIA PRACY

 • Włocławek
Dodana

Ślusarz

RK ENGINEERING sp. z o.o.

 • Rawa Mazowiecka
Dodana
Dodana

Hafciarka / hafciarz

Centralna Baza Ofert Pracy

 • Busko-Zdrój
Dodana

Dodatkowo grawer ma obowiązek zadbać o to, aby projekt klienta został jak najlepiej odtworzony na konkretnym materiale. To grawer dobiera narzędzia i metodę pracy, aby zlecenie zostało jak najlepiej wykonane. Grawer może również samodzielnie zaproponować konkretny projekt klientowi. Zdarza się, że grawerowane są także życzenia lub sentencje, szczególnie na pudełkach z biżuterią lub materiałami piśmienniczymi, jak pióra. Tego typu prezenty są często wręczane z okazji zaręczyny, ślubu, komunii, czy ukończenia konkretnego etapu edukacji.

Kompetencje, które przydadzą się w pracy jako grawer:

 • ponadprzeciętna sprawność manualna; 
 • cierpliwość - ręczne wykonanie graweru często zajmuje nawet kilka godzin; 
 • precyzja - ponieważ grawerowanie polega na wycinaniu wzorów bez dodawania materiału roboczego; 
 • zmysł estetyczny - konieczny, aby cały projekt był spójny i przyjemny dla oka; 
 • bardzo dobra organizacja pracy własnej;
 • opcjonalnie talent artystyczny - do tworzenia własnych propozycji grawerów.

Dlaczego talent artystyczny nie jest obligatoryjny? Ponieważ jest to zawód rzemieślniczy, a zatem głównym zadaniem grawera jest nanoszenie konkretnych wzorów czy logotypów, a nie ich wymyślanie od początku. Bardzo często grawer nanosi logotypy firm. Grawerowane materiały reklamowe cieszą się bardzo dużą popularnością. Świadczą bowiem o pozycji i renomie firmy. 

Ile zarabia grawer?

W tabeli poniżej prezentujemy zarobki, na jakie może liczyć grawer.

POZIOM WYNAGRODZENIA ZAROBKI BRUTTO ZAROBKI NETTO
MINIMALNE 3 600 zł 2 784 zł
ŚREDNIE 3 900 zł 2 988 zł
WYSOKIE 4 200 zł 3 193 zł

W jakich warunkach pracuje grawer?

Podstawowym miejscem pracy grawera jest zakład grawerski. To w nim znajdują się wszelkie niezbędne maszyny i narzędzia. Zakładem grawrskim może być punkt w centrum handlowym. Dzięki temu grawer ma dużo większe szanse na pozyskanie klientów. Dlaczego? Ponieważ ludzie podczas zakupów lubią też załatwiać dodatkowe sprawy, szczególnie te związane z usługami. Praca grawera, szczególnie wykonywana ręcznie, jest bardzo żmudna i monotonna. Dlatego warunki pracy na stanowisku grawera są stosunkowo trudne, ponieważ grawerowanie polega na precyzyjnym wycinaniu kształtów w powierzchni metalu. Oznacza to, że w trakcie grawerowania nie można sobie pozwolić na pomyłki. Z tego względu praca na tym stanowisku wymaga maksymalnego skupienia i koncentracji

Czy do pracy na stanowisku grawera potrzebne są studia lub dodatkowe szkolenia?

W tabeli zebraliśmy szkolenia i kursy, jakie powinna lub może ukończyć osoba chcąca w przyszłości zajmować się zawodowo grawerowaniem.

CZY POTRZEBNE? SZKOŁY /STUDIA KURSY / SZKOLENIA
WYMAGANE - -
PRZYDATNE Warto ukończyć rzemieślniczy lub techniczny kierunek w szkole średniej. -

Jakie są możliwości zatrudnienia w zawodzie grawera?

Grawer może podjąć pracę w zakładzie grawerskim, gdzie będzie doskonalił swój warsztat. Docelowo, jak e większości zawodów rzemieślniczych, grawer powinien dążyć do otwarcia własnego biznesu. Wówczas grawer może liczyć na największe zarobki, a ponadto może wybrać profil swojej działalności. Grawer nie musi świadczyć całego pakietu usług. Może się wyspecjalizować w zdobieniu konkretnych przedmiotów, np. sztućców lub tworzeniu szyldów i innych materiałów reklamowych. Specjalizacja w tym, jak i wielu innych zawodach, jest obecnie bardzo pożądana. Dzięki niej można zaoferować klientom oryginalne usługi.

grawer

Jakie czynniki szkodliwe występują na stanowisku grawer?

Grawer wykonuje swój zawód przy użyciu różnorakich narzędzi i maszyn. To właśnie one mogą generować wypadki. Dlatego tak ważne jest, aby grawer podczas pracy bezwzględnie przestrzegał zasad bezpieczeństwa i higieny pracy. W razie potrzeby grawer powinien również odbyć stosowne szkolenia z zakresu obsługi maszyn, na których pracuje. Nie tylko gwarantuje to bezpieczne wykonywanie swoich zadań, ale także ukończenie zlecenia zgodnie z oczekiwaniami klienta i bez strat materiału. 

Predyspozycje zdrowotne na stanowisku grawera:

 • sprawne dłonie oraz bardzo dobry wzrok - opcjonalnie odpowiednio dobrane metoda korekcyjna; 
 • możliwość wielogodzinnej pracy w wymuszonej pozycji - siedząca praca w pochyleniu.

Ponieważ zadania grawer wymagają wielogodzinnej pracy w wymuszonej pozycji, warto zadbać o ruch po pracy. W tym przypadku sprawdzą się ćwiczenia rozciągające oraz pływanie. Warto także dbać o mięśnie rąk, aby uniknąć problemów w postaci choćby cieśni nadgarstka czy łokcia tenisisty.

grawer

Czy zawód grawera jest przyszłościowy?

Obecnie zawody rzemieślnicze wracają do łask, a wykonujące je osoby mogą liczyć na naprawdę spore zarobki. Z pewnością jest to jeden z przyszłościowych zawodów. Klienci cenią obecnie produkty oryginalne, jedyne w swoim rodzaju. Z tego względu często decydują się na grawerowanie produktów, aby nadać im indywidualnego charakteru. Dlatego zapotrzebowanie na tego typu usługi będzie w przyszłości wzrastać.

Podsumowanie:
  • Grawer to zawód rzemieślniczy, polegający na zdobieniu oraz projektowaniu napisów i ornamentów na wyrobach z metalu lub podobnych materiałów.
  • Praca ta wymaga ponadprzeciętnych zdolności manualnych oraz stałego kontaktu z klientami, a grawer wybiera narzędzia i metody pracy, aby zlecenie zostało jak najlepiej wykonane.
  • Grawer może podjąć pracę w zakładzie grawerskim lub otworzyć własny biznes, specjalizując się w konkretnych dziedzinach, takich jak zdobienie sztućców czy tworzenie materiałów reklamowych.
  • Praca na stanowisku grawera wymaga stosowania zasad bezpieczeństwa i higieny pracy, ponieważ narzędzia oraz maszyny mogą generować wypadki, jednakże jest to zawód przyszłościowy, ponieważ klienci coraz częściej decydują się na produkty oryginalne i spersonalizowane.

Najczęściej zadawane pytania

Czy grawer może prowadzić własny biznes?

Tak, grawer może prowadzić swój własny biznes. Bardzo często tego typu punkty usługowe znajdują się w dużych centrach handlowych. Jest to miejsce, które generuje dużą ilość potencjalnych klientów. Własny zakład grawerski warto otworzyć dopiero po zdobyciu doświadczenia w tym fachu.

Czy grawer może poszukiwać zatrudnienia zagranicą?

Grawer to jeden z tych zawód, w których liczy się praca rąk. Z tego względu jest to uniwersalne zajęcie, które można wykonywać zarówno w Polsce, jak i zagranicą. W przypadku pracy zagranicą warto również opanować język kraju, w którym planujesz pracować.

Czy grawer może zajmować się zrobieniem biżuterii? 

Jak najbardziej, grawerowana biżuteria cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Najczęściej grawerowane są pierścionki, medaliki oraz obrączki. Klienci życzą sobie też grawery na biżuterii w postaci prostych ornamentów graficznych. 

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Aleksandra Góral

Redaktor

Redaktor. Content Marketing specialist WhitePress. Specjalista Social Media.

3 komentarze

Lucyna

Lucyna

Na pewno warto zainteresować się pracą w zawodzie grawera, bo widzę, że zarobki są całkiem niezłe. Chętnie bym spróbował, zwłaszcza że to praca kreatywna i wymagająca manualnych umiejętności.
kadrowa

kadrowa

Interesujące, że do pracy jako grawer nie trzeba specjalnego talentu artystycznego. Myślę, że miałbym szanse na zatrudnienie, bo jestem bardzo dokładny w swojej pracy tak samo jak grawerzy.
Ania

Ania

Grawerowanie to pracaręczna, wymagająca precyzji i cierpliwości. Ale wiem, że to jest zawód z dużym potencjałem, szczególnie ze względu na rosnącą popularność personalizowanych produktów.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Dbamy o Twoją prywatność

Serwis wykorzystuje pliki cookies, czyli pliki tekstowe, które za zgodą Użytkownika są przechowywane na komputerze lub urządzeniu mobilnym Użytkownika, co może wiązać się również z przetwarzaniem danych osobowych Użytkownika. Pliki cookies przetwarzane przez Aplikuj.pl Paweł Strykowski, zarejestrowany w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej pod adresem: ul. Legionów 26/28, 43-300 Bielsko-Biała, NIP: 5471567654, REGON: 070776507, w celu umożliwienia korzystania z Serwisu, jak również na potrzeby analizy zachowań Użytkownika w Serwisie, personalizacji prezentowanych Użytkownikowi treści oraz reklam, zapewnienia działania funkcji mediów społecznościowych oraz do zarządzania Serwisem. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies, jak również dostęp do panelu zarządzania ustawieniami cookies znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych zawartych w plikach cookies jest zgoda na przetwarzanie danych osobowych wyrażona poprzez akceptację wykorzystania plików cookies (art. 6 (1)(a) RODO).

Zgoda udzielona poprzez wybór opcji "Wyrażam zgodę" oznacza akceptację wszystkich wykorzystywanych w Serwisie plików cookies. Zgoda Użytkownika może być w każdym momencie zmieniona poprzez kliknięcie w link umieszczony w Polityce Prywatności.

Użytkownikom przysługują następujące prawa: prawo do żądania dostępu do swoich danych, prawo do ich sprostowania, prawo do usunięcia danych, prawo do ograniczenia przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym przysługujących Użytkownikowi praw, można znaleźć w naszej Polityce Prywatności.

Dostosowuję swój wybór

Dokonaj szczegółowego wyboru poniższych ustawień, aby zapisać indywidualne ustawienia prywatności. Więcej szczegółowych informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Pliki cookies niezbędne do świadczenia usług drogą elektroniczną Zawsze aktywne
Narzędzia statystyczne i marketingowe Google Tag Manager, Google Analytics, Google Ads, Facebook Piksel (remarketing)
Narzędzie analityczne HotJar Statystyka