Zawody i ich potencjał

Refleksolog - praca, zarobki, doświadczenie, zatrudnienie, przyszłość

29 lipca 2022

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 11 głosów

11 głosów

4 komentarze
Refleksolog - praca, zarobki, doświadczenie, zatrudnienie, przyszłość
Refleksologia jest nauką niemedyczną, która jest jedną z najpopularniejszych gałęzi medycyny niekonwencjonalnej. Jej głównym założeniem jest uciskanie określonych punktów organizmu, czyli refleksów, które ulokowane są na różnych częściach ciała. Osobą odpowiedzialną za wykonywanie masażu uciskowego i doprowadzanie do poprawy samopoczucia i jakości życia osoby masowanej jest refleksolog. To bardzo pożądany zawód na rynku pracy z uwagi na stale rosnące zainteresowanie naturalną medycyną wśród społeczeństwa. Jaki jest zakres obowiązków osoby pracującej jako refleksolog?

Z artykułu dowiesz się:

 • na czym polega praca refleksologa
 • jak zostać dobrym refleksologiem
 • ile zarabia oraz jakie są możliwości zatrudnienia w tym zawodzie
 • czy istnieją czynniki szkodliwe dla osób pracujących jako refleksolog.

Refleksolog - na czym polega praca?

Refleksologia jest nauką, która zaliczana jest do terapii medycyny alternatywnej. To dziedzina niemedyczna, a jej najważniejszą koncepcją jest wykonywanie ucisków konkretnych punktów na ciele, na przykład stopach, twarzy czy karku, które zgodnie z założeniem refleksologii są połączone z konkretnym narządem wewnętrznym lub tkanką organizmu. Celem wykonywania takiego masażu uciskowego jest przywrócenie ustroju do pełnej homeostazy, czyli prawidłowego funkcjonowania. 

Osobą, która zawodowo wykonuje masaż uciskowy jest refleksolog. Jego głównym zajęciem jest wykonywanie manualnych zabiegów terapeutycznych, czyli uciskanie kciukiem oraz pozostałymi palcami dłoni punktów, które zgodnie z założeniem nauki są powiązane z konkretnym narządem, gruczołem lub tkanką ciała.

Zakres obowiązków na stanowisku refleksologa:

 • przeprowadzanie wywiadu z pacjentem, który pozwala uzyskać informacje o stanie zdrowia klienta, a także jego samopoczuciu i dolegliwościach,
 • wykonywanie szerokiej gamy zabiegów zakresu refleksologii na danym obszarze ciała techniką uciskania, w zależności od posiadanych przez klienta dolegliwości zdrowotnych,
 • rozpoznawanie przypuszczalnych nieprawidłowości w funkcjonowaniu ustroju pacjenta, które wynikają z wyglądu jego stóp, a także uczuć doznawanych podczas masażu,
 • doprowadzanie zabiegami refleksologicznymi do przywrócenia ustroju pacjenta do pełnej homeostazy,
 • dostosowywanie częstotliwości oraz intensywności zabiegów do aktualnych potrzeb pacjenta,
 • doskonalenie własnej wiedzy, a także umiejętności manualnych w zakresie wykonywanych obowiązków zawodowych.

Video

Ile zarabia refleksolog?

Szukasz pracy?

Lekarz specjalista kardiolog

Beskidzki Zespół Leczniczo-Rehabilitacyjny

 • Jaworze
Dodana

Lekarza stomatolog

Sebadent Gabinety Dentystyczne

 • Swarzędz
Dodana

Lekarz Ortodonta - Poliklinika Pod Szyndzielnią

Centrum Stomatologii Medicover

 • Bielsko-Biała
Dodana

Lekarz Anestezjolog - Warszawa CS Atrium

Centrum Stomatologii Medicover

 • Warszawa
Dodana

Lekarz Psychiatra

WOJEWÓDZKI SZPITAL PSYCHIATRYCZNY

 • Andrychów
Dodana

Obecne, zainteresowanie usługami refleksologii wśród społeczeństwa stale rośne. Coraz więcej pacjentów interesuje się naturalnymi sposobami leczenia, jako pomoc w walce z posiadanymi dolegliwościami czy złym samopoczuciem. Osoba pracująca jako refleksolog może liczyć na dobre wynagrodzenie, które zależne jest od miejsca zatrudnienia, a także posiadanej renomy wśród pacjentów.

Poniższa tabelka prezentuje zarobki osób, które pracują jako refleksolodzy.

POZIOM WYNAGRODZENIA ZAROBKI BRUTTO ZAROBKI NETTO
MINIMALNE 3 100 zł 2 434 zł
ŚREDNIE 4 500 zł 3 398 zł
WYSOKIE 6 000 zł 4 420 zł

Czy do pracy na stanowisku refleksologa potrzebne są studia lub dodatkowe szkolenia?

Obecny system kształcenia wyższego i zawodowego w Polsce nie zajmuje się bezpośrednim przygotowywaniem do pracy w zawodzie refleksolog. Do uzyskania kwalifikacji umożliwiających wykonywanie obowiązków w tym zakresie niezbędne jest posiadanie wykształcenia średniego, a także ukończenie kursów z zakresu refleksologii. Na kurs przygotowujący do pracy w zawodzie mogą zapisać się również osoby, które do tej pory nie miały styczności z leczeniem lub wykonywaniem zabiegów medycznych i niemedycznych.

Poniższa tabelka prezentuje możliwości kształcenia osób, które chcą podjąć zatrudnienie w zawodzie refleksologa.

CZY POTRZEBNE? SZKOŁY / STUDIA KURSY / SZKOLENIA
WYMAGANE - -
PRZYDATNE Niektóre uczelnie wyższe oferują studia wyższe z zakresu refleksologii.  Można także wziąć udział w dodatkowych kursach z tego zakresu.

Jakie czynniki szkodliwe występują na stanowisku refleksologa?

Refleksolog jest specjalistą, który zawodowo zajmuje się wykonywaniem masażu uciskowego. Aby prawidłowo wykonywać swoje obowiązki zawodowe, a także nie doprowadzać do pogarszania kondycji fizycznej i psychicznej własnego ustroju konieczne jest regularne wykonywanie badań profilaktycznych. 

Predyspozycje zdrowotne na stanowisku refleksologa:

 • duża sprawność manualna dłoni,
 • doskonała kondycja fizyczna organizmu,
 • sprawność całego układu kostno-stawowego,
 • posiadanie wyczulonego zmysłu czucia dotykowego,
 • brak dysfunkcji w budowie oraz pracy kręgosłupa.

Praca w zawodzie refleksologa niesie za sobą pewne ryzyko. Osoby wykonujące masaż uciskowy zmagają się z wyczerpaniem organizmu, zwłaszcza fizycznym zmęczeniem dłoni i nadgarstków, a także rozwijającymi się dysfunkcjami kręgosłupa. Warto pamiętać, że przestrzeganie zasad bezpieczeństwa w pracy oraz wykonywanie regularnych badań daje szanse na uniknięcie obniżenia jakości posiadanej sprawności fizycznej.

W jakich warunkach pracuje refleksolog?

Praca refleksologa ma charakter całkowicie samodzielny. Osoba wykonująca tą profesję samodzielnie dobiera technikę masażu do potrzeb i dolegliwości pacjenta, a niekiedy ściśle współpracuje z lekarzem prowadzącym pacjenta i postępuje wedle jego zaleceń. 

Refleksolog wykonuje swoje obowiązki głównie w gabinecie refleksologii, a niekiedy w domu pacjenta lub miejscu przez niego wybranym. Gabinet powinien spełniać wszelkie normy bezpieczeństwa, które są niezbędne do utrzymania zdrowia fizycznego i psychicznego refleksologa. Praca, czyli terapia uciskowa zwykle wykonywana jest przez refleksologa w pozycji siedzącej, z uwagi na konieczność przybrania pozycji leżącej lub półleżącej przez pacjenta.

refleksolog

Jakie są możliwości zatrudnienia w zawodzie refleksologa?

Refleksologia jest nauką, która nieustanie się rozwija. Aby wykonywać swoje obowiązki z zaangażowaniem oraz starannością, osoba ubiegająca się o zatrudnienie na stanowisku refleksologa powinna wyróżniać się konkretnymi predyspozycjami osobowościowymi, a także fizycznymi.

Kompetencje, które przydadzą się do pracy jako refleksolog:

 • otwartość na pacjenta, umiejętność słuchania,
 • wysoce rozwinięta zdolność fizyczna,
 • chęć pomocy pacjentom,
 • ciekawość zawodu, chęć do ciągłego udoskonalania swojej techniki manualnej, a także pozyskiwania nowej wiedzy teoretycznej,
 • zdolność do odczuwania empatii dla osób chorych i cierpiących,
 • komunikatywność, wesoła osobowość.

Bycie dobrym refleksologiem otwiera różne możliwości zatrudnienia w zawodzie. Głównym miejscem pracy refleksologa są prywatne gabinety, a także kliniki zdrowia fizycznego oraz gabinety masażu. Dodatkowo, refleksolog bardzo często znajduje zatrudnienie w ośrodkach zdrowia, SPA i gabinetach odnowy biologicznej oraz sanatoriach i domach spokojnej starości.

refleksolog

Czy zawód refleksologa jest przyszłościowy?

Refleksologia jest nauką, która zajmuje się naturalnym, bezinwazyjnym wspomaganiem rekonwalescencji organizmu pacjenta. To dziedzina, która dynamicznie się rozwija, a pojawiające się nowoczesne techniki ucisku i masażu odpowiadają na zaawansowane potrzeby osób chcących skorzystać z usług refleksologa.

Refleksolog to bardzo przyszłościowy zawód. Wynika to ze stale rosnącego zainteresowania wśród różnych grup społecznych naturalnymi sposobami wspierania procesów rekonwalescencji organizmu.

Podsumowanie:
 • Refleksolodzy wykonują uciski na konkretnych punktach ciała, które według założeń refleksologii są powiązane z narządami wewnętrznymi lub tkankami organizmu, w celu przywrócenia prawidłowej homeostazy.
 • Zarobki refleksologa są zależne od miejsca zatrudnienia oraz renomy wśród pacjentów, a według tabelki oscylują w granicach od 3 100 zł do 6 000 zł brutto.
 • Do wykonywania zawodu refleksologa niezbędne jest posiadanie wykształcenia średniego oraz ukończenie kursów z zakresu refleksologii; niektóre uczelnie oferują także studia wyższe z tej dziedziny.
 • Praca refleksologa niesie ze sobą ryzyko wyczerpania organizmu, zwłaszcza dłoni i nadgarstków, a także rozwijających się problemów kręgosłupa, dlatego ważne jest przestrzeganie zasad bezpieczeństwa i regularne wykonywanie badań profilaktycznych.

Najczęściej zadawane pytania

Na czym polega praca refleksologa?

Refleksolog jest osobą, która zajmuje się wykonywaniem masażu uciskowego określonych punktów na ciele. Zgodnie z przekonaniami nauki, różne punkty na ciele są połączone z narządami wewnętrznymi, gruczołami i tkankami ustroju, a ich właściwe uciskanie prowadzi do przywrócenia pełnej homeostazy organizmu.

Jakie są możliwości zatrudnienia na stanowisku refleksologa?

Refleksolog jest osobą, która może otworzyć własne centrum lub gabinet refleksologii. Dodatkowo, osoby zawodowo zajmujące się refleksologią zatrudniane są w domach spokojnej starości i sanatoriach, a także w gabinetach kosmetologicznych, SPA oraz odnowy biologicznej.

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Aleksandra Góral

Redaktor

Redaktor. Content Marketing specialist WhitePress. Specjalista Social Media.

4 komentarze

Elvis

Elvis

Jako właściciel prywatnego gabinetu zdrowia, szukam kreatywnych i zaangażowanych refleksologów, którzy chcą rozwijać swoje umiejętności i przynosić korzyści pacjentom. Współpraca z dobrymi fachowcami to klucz do sukcesu mojego biznesu. Zarobki są godne, a potencjał na rynku rośnie wraz z rosnącym zainteresowaniem naturalnymi sposobami leczenia.
Donald

Donald

Ciekawi mnie, jakie umiejętności trzeba posiadać, aby odnieść sukces w pracy jako refleksolog. Chętnie poznałabym opinię osób, które już pracują w tym zawodzie i znają odpowiedzi na moje pytania. Mam nadzieję, że uda mi się znaleźć cenną wiedzę w comentrzach pod tym artykułem.
Adonis

Adonis

Zastanawiam się, czy warto zainwestować w kurs refleksologii, aby podjąć pracę na tym stanowisku. Wydaje mi się, że rynek pracy jest wciąż niewielki, ale może się mylę? Słyszałam, że zarobki są dobre, ale czy to się opłaca na dłuższą metę?
Monika

Monika

Praca refleksologa wymaga dużej precyzji i cierpliwości. Nie każdy jest w stanie uciskać palcami przez dłuższy czas, ale ja uwielbiam moją pracę. Zarobki jak na moje potrzeby są bardzo dobre, a coraz więcej ludzi korzysta z terapii naturalnych.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Dbamy o Twoją prywatność

Serwis wykorzystuje pliki cookies, czyli pliki tekstowe, które za zgodą Użytkownika są przechowywane na komputerze lub urządzeniu mobilnym Użytkownika, co może wiązać się również z przetwarzaniem danych osobowych Użytkownika. Pliki cookies przetwarzane przez Aplikuj.pl Paweł Strykowski, zarejestrowany w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej pod adresem: ul. Legionów 26/28, 43-300 Bielsko-Biała, NIP: 5471567654, REGON: 070776507, w celu umożliwienia korzystania z Serwisu, jak również na potrzeby analizy zachowań Użytkownika w Serwisie, personalizacji prezentowanych Użytkownikowi treści oraz reklam, zapewnienia działania funkcji mediów społecznościowych oraz do zarządzania Serwisem. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies, jak również dostęp do panelu zarządzania ustawieniami cookies znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych zawartych w plikach cookies jest zgoda na przetwarzanie danych osobowych wyrażona poprzez akceptację wykorzystania plików cookies (art. 6 (1)(a) RODO).

Zgoda udzielona poprzez wybór opcji "Wyrażam zgodę" oznacza akceptację wszystkich wykorzystywanych w Serwisie plików cookies. Zgoda Użytkownika może być w każdym momencie zmieniona poprzez kliknięcie w link umieszczony w Polityce Prywatności.

Użytkownikom przysługują następujące prawa: prawo do żądania dostępu do swoich danych, prawo do ich sprostowania, prawo do usunięcia danych, prawo do ograniczenia przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym przysługujących Użytkownikowi praw, można znaleźć w naszej Polityce Prywatności.

Dostosowuję swój wybór

Dokonaj szczegółowego wyboru poniższych ustawień, aby zapisać indywidualne ustawienia prywatności. Więcej szczegółowych informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Pliki cookies niezbędne do świadczenia usług drogą elektroniczną Zawsze aktywne
Narzędzia statystyczne i marketingowe Google Tag Manager, Google Analytics, Google Ads, Facebook Piksel (remarketing)
Narzędzie analityczne HotJar Statystyka