!function(t,h,e,j,s,n){t.hj=t.hj||function(){(t.hj.q=t.hj.q||[]).push(arguments)},t._hjSettings={hjid:2313813,hjsv:6},s=h.getElementsByTagName("head")[0],(n=h.createElement("script")).async=1,n.src="https://static.hotjar.com/c/hotjar-"+t._hjSettings.hjid+".js?sv="+t._hjSettings.hjsv,s.appendChild(n)}(window,document);

Zawody i ich potencjał

Refleksolog - praca, zarobki, doświadczenie, zatrudnienie, przyszłość

29 lipca 2022

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 11 głosów

11 głosów

0 komentarzy

Refleksolog - praca, zarobki, doświadczenie, zatrudnienie, przyszłość
Refleksologia jest nauką niemedyczną, która jest jedną z najpopularniejszych gałęzi medycyny niekonwencjonalnej. Jej głównym założeniem jest uciskanie określonych punktów organizmu, czyli refleksów, które ulokowane są na różnych częściach ciała. Osobą odpowiedzialną za wykonywanie masażu uciskowego i doprowadzanie do poprawy samopoczucia i jakości życia osoby masowanej jest refleksolog. To bardzo pożądany zawód na rynku pracy z uwagi na stale rosnące zainteresowanie naturalną medycyną wśród społeczeństwa. Jaki jest zakres obowiązków osoby pracującej jako refleksolog?

Z artykułu dowiesz się:

 • na czym polega praca refleksologa
 • jak zostać dobrym refleksologiem
 • ile zarabia oraz jakie są możliwości zatrudnienia w tym zawodzie
 • czy istnieją czynniki szkodliwe dla osób pracujących jako refleksolog.

Refleksolog - na czym polega praca?

Refleksologia jest nauką, która zaliczana jest do terapii medycyny alternatywnej. To dziedzina niemedyczna, a jej najważniejszą koncepcją jest wykonywanie ucisków konkretnych punktów na ciele, na przykład stopach, twarzy czy karku, które zgodnie z założeniem refleksologii są połączone z konkretnym narządem wewnętrznym lub tkanką organizmu. Celem wykonywania takiego masażu uciskowego jest przywrócenie ustroju do pełnej homeostazy, czyli prawidłowego funkcjonowania. 

Osobą, która zawodowo wykonuje masaż uciskowy jest refleksolog. Jego głównym zajęciem jest wykonywanie manualnych zabiegów terapeutycznych, czyli uciskanie kciukiem oraz pozostałymi palcami dłoni punktów, które zgodnie z założeniem nauki są powiązane z konkretnym narządem, gruczołem lub tkanką ciała.

Zakres obowiązków na stanowisku refleksologa:

 • przeprowadzanie wywiadu z pacjentem, który pozwala uzyskać informacje o stanie zdrowia klienta, a także jego samopoczuciu i dolegliwościach,
 • wykonywanie szerokiej gamy zabiegów zakresu refleksologii na danym obszarze ciała techniką uciskania, w zależności od posiadanych przez klienta dolegliwości zdrowotnych,
 • rozpoznawanie przypuszczalnych nieprawidłowości w funkcjonowaniu ustroju pacjenta, które wynikają z wyglądu jego stóp, a także uczuć doznawanych podczas masażu,
 • doprowadzanie zabiegami refleksologicznymi do przywrócenia ustroju pacjenta do pełnej homeostazy,
 • dostosowywanie częstotliwości oraz intensywności zabiegów do aktualnych potrzeb pacjenta,
 • doskonalenie własnej wiedzy, a także umiejętności manualnych w zakresie wykonywanych obowiązków zawodowych.

Video

Ile zarabia refleksolog?

Obecne, zainteresowanie usługami refleksologii wśród społeczeństwa stale rośne. Coraz więcej pacjentów interesuje się naturalnymi sposobami leczenia, jako pomoc w walce z posiadanymi dolegliwościami czy złym samopoczuciem. Osoba pracująca jako refleksolog może liczyć na dobre wynagrodzenie, które zależne jest od miejsca zatrudnienia, a także posiadanej renomy wśród pacjentów.

Poniższa tabelka prezentuje zarobki osób, które pracują jako refleksolodzy.

POZIOM WYNAGRODZENIA ZAROBKI BRUTTO ZAROBKI NETTO
MINIMALNE 3 100 zł 2 434 zł
ŚREDNIE 4 500 zł 3 398 zł
WYSOKIE 6 000 zł 4 420 zł

Czy do pracy na stanowisku refleksologa potrzebne są studia lub dodatkowe szkolenia?

Obecny system kształcenia wyższego i zawodowego w Polsce nie zajmuje się bezpośrednim przygotowywaniem do pracy w zawodzie refleksolog. Do uzyskania kwalifikacji umożliwiających wykonywanie obowiązków w tym zakresie niezbędne jest posiadanie wykształcenia średniego, a także ukończenie kursów z zakresu refleksologii. Na kurs przygotowujący do pracy w zawodzie mogą zapisać się również osoby, które do tej pory nie miały styczności z leczeniem lub wykonywaniem zabiegów medycznych i niemedycznych.

Poniższa tabelka prezentuje możliwości kształcenia osób, które chcą podjąć zatrudnienie w zawodzie refleksologa.

CZY POTRZEBNE? SZKOŁY / STUDIA KURSY / SZKOLENIA
WYMAGANE - -
PRZYDATNE Niektóre uczelnie wyższe oferują studia wyższe z zakresu refleksologii.  Można także wziąć udział w dodatkowych kursach z tego zakresu.

Jakie czynniki szkodliwe występują na stanowisku refleksologa?

Refleksolog jest specjalistą, który zawodowo zajmuje się wykonywaniem masażu uciskowego. Aby prawidłowo wykonywać swoje obowiązki zawodowe, a także nie doprowadzać do pogarszania kondycji fizycznej i psychicznej własnego ustroju konieczne jest regularne wykonywanie badań profilaktycznych. 

Predyspozycje zdrowotne na stanowisku refleksologa:

 • duża sprawność manualna dłoni,
 • doskonała kondycja fizyczna organizmu,
 • sprawność całego układu kostno-stawowego,
 • posiadanie wyczulonego zmysłu czucia dotykowego,
 • brak dysfunkcji w budowie oraz pracy kręgosłupa.

Praca w zawodzie refleksologa niesie za sobą pewne ryzyko. Osoby wykonujące masaż uciskowy zmagają się z wyczerpaniem organizmu, zwłaszcza fizycznym zmęczeniem dłoni i nadgarstków, a także rozwijającymi się dysfunkcjami kręgosłupa. Warto pamiętać, że przestrzeganie zasad bezpieczeństwa w pracy oraz wykonywanie regularnych badań daje szanse na uniknięcie obniżenia jakości posiadanej sprawności fizycznej.

W jakich warunkach pracuje refleksolog?

Praca refleksologa ma charakter całkowicie samodzielny. Osoba wykonująca tą profesję samodzielnie dobiera technikę masażu do potrzeb i dolegliwości pacjenta, a niekiedy ściśle współpracuje z lekarzem prowadzącym pacjenta i postępuje wedle jego zaleceń. 

Refleksolog wykonuje swoje obowiązki głównie w gabinecie refleksologii, a niekiedy w domu pacjenta lub miejscu przez niego wybranym. Gabinet powinien spełniać wszelkie normy bezpieczeństwa, które są niezbędne do utrzymania zdrowia fizycznego i psychicznego refleksologa. Praca, czyli terapia uciskowa zwykle wykonywana jest przez refleksologa w pozycji siedzącej, z uwagi na konieczność przybrania pozycji leżącej lub półleżącej przez pacjenta.

refleksolog

Jakie są możliwości zatrudnienia w zawodzie refleksologa?

Refleksologia jest nauką, która nieustanie się rozwija. Aby wykonywać swoje obowiązki z zaangażowaniem oraz starannością, osoba ubiegająca się o zatrudnienie na stanowisku refleksologa powinna wyróżniać się konkretnymi predyspozycjami osobowościowymi, a także fizycznymi.

Kompetencje, które przydadzą się do pracy jako refleksolog:

 • otwartość na pacjenta, umiejętność słuchania,
 • wysoce rozwinięta zdolność fizyczna,
 • chęć pomocy pacjentom,
 • ciekawość zawodu, chęć do ciągłego udoskonalania swojej techniki manualnej, a także pozyskiwania nowej wiedzy teoretycznej,
 • zdolność do odczuwania empatii dla osób chorych i cierpiących,
 • komunikatywność, wesoła osobowość.

Bycie dobrym refleksologiem otwiera różne możliwości zatrudnienia w zawodzie. Głównym miejscem pracy refleksologa są prywatne gabinety, a także kliniki zdrowia fizycznego oraz gabinety masażu. Dodatkowo, refleksolog bardzo często znajduje zatrudnienie w ośrodkach zdrowia, SPA i gabinetach odnowy biologicznej oraz sanatoriach i domach spokojnej starości.

refleksolog

Czy zawód refleksologa jest przyszłościowy?

Refleksologia jest nauką, która zajmuje się naturalnym, bezinwazyjnym wspomaganiem rekonwalescencji organizmu pacjenta. To dziedzina, która dynamicznie się rozwija, a pojawiające się nowoczesne techniki ucisku i masażu odpowiadają na zaawansowane potrzeby osób chcących skorzystać z usług refleksologa.

Refleksolog to bardzo przyszłościowy zawód. Wynika to ze stale rosnącego zainteresowania wśród różnych grup społecznych naturalnymi sposobami wspierania procesów rekonwalescencji organizmu.

Najczęściej zadawane pytania

Na czym polega praca refleksologa?

Refleksolog jest osobą, która zajmuje się wykonywaniem masażu uciskowego określonych punktów na ciele. Zgodnie z przekonaniami nauki, różne punkty na ciele są połączone z narządami wewnętrznymi, gruczołami i tkankami ustroju, a ich właściwe uciskanie prowadzi do przywrócenia pełnej homeostazy organizmu.

Jakie są możliwości zatrudnienia na stanowisku refleksologa?

Refleksolog jest osobą, która może otworzyć własne centrum lub gabinet refleksologii. Dodatkowo, osoby zawodowo zajmujące się refleksologią zatrudniane są w domach spokojnej starości i sanatoriach, a także w gabinetach kosmetologicznych, SPA oraz odnowy biologicznej.

Podziel się

Komentarze

Nikt jeszcze nie dodał komentarza do tego artykułu.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Na tej stronie korzystamy z plików cookie, aby zadbać o jak najlepsze doświadczenia naszych użytkowników.
Kontynuując po wyświetleniu tej wiadomości, potwierdzasz, że wyrażasz na to zgodę.