Zawody i ich potencjał

Kołodziej - praca, zarobki, doświadczenie, zatrudnienie, przyszłość

29 lipca 2022

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 17 głosów

17 głosów

4 komentarze
Kołodziej - praca, zarobki, doświadczenie, zatrudnienie, przyszłość
Kołodziej to profesjonalista, który zajmuje się produkcją drewnianych wozów i kół. Jeszcze do niedawna zawód ten określany był jako "ginący". Jak sytuacja wygląda obecnie?

Po przeczytaniu poniższego artykułu dowiesz się:

 • na czym polega praca kołodzieja;
 • jaki jest zakres jego obowiązków;
 • na jakie zarobki może liczyć kołodziej;
 • jak wygląda ścieżka kształcenia kołodzieja;
 • czy praca na stanowisku kołodzieja wiąże się z narażeniem na szkodliwe czynniki;
 • jak wygląda stanowisko pracy kołodzieja;
 • czy kołodziej ma szansę znalezienia pracy w swoim zawodzie;
 • czy jest to zawód przyszłościowy.

Kołodziej - na czym polega praca?

Kołodziej to osoba, która w swojej pracy zajmuje się przede wszystkim wyrobem wozów oraz kół. Materiałem, z którego kołodziej wykonuje swoje produkty jest drewno liściaste. Innym określeniem tej profesji jest stelmach. Jest to zawód o bogatej tradycji, a osoba trudniąca się tworzeniem bryczek zawsze musiała posiadać odpowiednie kwalifikacje, aby efektywnie wykonywać swoje zadania.

Zakres obowiązków na stanowisku kołodzieja:

 • naprawa i produkcja kół;
 • wykonywanie konstrukcji drewnianych pojazdów takich jak sanie czy wozy;
 • obróbka drewna;
 • wybór materiału, który będzie odpowiedni do wykonania danego zlecenia;
 • konserwacja wykonanego koła czy pojazdu;
 • współpraca z kowalem, który wykonywał elementy metalowe.

Video

Ile zarabia kołodziej?

Szukasz pracy?
Zobacz oferty: praca Rzemieślnik

Rzemieślnik (1/2 etatu)

ZESPÓŁ SZKÓŁ PRZEMYSŁU SPOŻYWCZEGO IM. JÓZEFA RYMERA I WOJEWODY ŚLĄSKIEGO

 • Katowice
Dodana

Rzemieślnik/Montażysta

Muzeum Krakowa

 • Kraków
Dodana

Hafciarka/hafciarz - stażysta

Centralna Baza Ofert Pracy

 • Łosice
Dodana

Pracownik fizyczny

Usługi Galwaniczne PATELSCY s.c.

 • Wągrowiec
Dodana

Renowator stolarki okiennej

Aristocrat Group

 • Łódź
Dodana

Obecnie kołodziej posiada stosunkowo szerokie kompetencje. Zajmuje się nie tylko produkcją kół i wozów, lecz także różnych innych przedmiotów drewnianych takich jak dekoracje czy beczki. Bardzo często profesją tą trudnią się osoby wykonujące również zawód stolarza. Jest to branża, która oferuje stosunkowo wysokie zarobki. Szacunkowa średnia pensja jest zdecydowanie wyższa, niż średnia krajowa. Jej finalna wysokość zależy jednak od wielu czynników, m.in od doświadczenia i kwalifikacji. Sprawdź informacje o zarobkach kołodzieja w poniższej tabeli.

POZIOM WYNAGRODZENIA ZAROBKI BRUTTO ZAROBKI NETTO
MINIMALNE 3 600 zł 2 784 zł
ŚREDNIE 4 100 zł 3 124 zł
WYSOKIE 4 500 zł 3 398 zł

Czy do pracy na stanowisku kołodzieja potrzebne są studia lub dodatkowe szkolenia?

Nie istnieje formalny wymóg posiadania wykształcenia, aby móc pracować jako kołodziej. Pracę w zawodzie może podjąć osoba, która została przyuczona do zawodu przez doświadczonego profesjonalistę, a także ktoś, kto uzyskał doświadczenie już w trakcie wykonywania pracy. Atutem podczas poszukiwania miejsca pracy może być legitymowanie się ukończeniem szkoły branżowej w zawodzie pokrewnym - stolarz. Jest to formalne potwierdzenie znajomości podstawowych zasad obsługi narzędzi i maszyn wykorzystywanych podczas pracy. Zobacz, jakie informacje zebraliśmy o szkoleniach dla kołodziejów w poniższej tabeli.

CZY POTRZEBNE? SZKOŁY / STUDIA KURSY / SZKOLENIA
WYMAGANE - -
PRZYDATNE W celu wykonywania zawodu kołodzieja nie jest wymagane wykształcenie, jednak przydaje się ukończenie szkoły branżowej w odpowiednim zawodzie lub pokrewnym. -

Jakie czynniki szkodliwe występują na stanowisku kołodzieja?

Kołodziej wykonuje pracę fizyczną. Jego stanowisko pracy jest z reguły zlokalizowane w warsztacie - czyli w zamkniętym pomieszczeniu. Pył powstający podczas prac stolarskich, a także korzystanie ze środków czyszczących i konserwujących wywołuje pewne zagrożenia. Kołodziej jest narażony przede wszystkim na zanieczyszczenia chemiczne i szkodliwe działanie pyłu. Są to czynniki, które mogą wywołać choroby układu oddechowego lub reakcje alergiczne. 

Jak każda osoba pracująca fizycznie, kołodziej podczas swojej pracy powinien dbać o ergonomiczną pozycję. Nieprawidłowe noszenie ciężkich materiałów może doprowadzić do dolegliwości mięśniowo-szkieletowych. Niezwykle istotne jest też zachowanie wszelkich zasad BHB podczas używania narzędzi oraz maszyn. 

'Predyspozycje zdrowotne na stanowisku kołodzieja:

 • sprawność ruchowa;
 • brak alergii na kurz i drewno;
 • zdrowy układ oddechowy;
 • dobra kondycja;
 • dobry wzrok i słuch.

Jak wygląda organizacja stanowiska pracy na stanowisku kołodzieja?

Kołodziej powinien być osobą zorganizowaną i dbać w swojej pracy o przestrzeganie zasad BHP oraz utrzymanie porządku. W związku z koniecznością wykorzystywania różnorodnych maszyn i narzędzi, niezbędne jest wcześniejsze przeszkolenie. Większą część swojej pracy kołodziej wykonuje statycznie, w swoim warsztacie. Stanowisko jest z reguły wyposażone w piły taśmowe czy tarczowe, frezarki, szlifierki i różne inne narzędzia ręczne. 

Kołodziej, który wykonuje wozy i bryczki na indywidualne zamówienie, podczas procesu produkcji często konsultuje swoją pracę z klientem. Stanowisko powinno być więc przygotowane na wizyty osób zewnętrznych. Warsztat musi wyglądać estetycznie i schludnie, a także zapewniać bezpieczeństwo. Do obowiązków kołodzieja należy także przygotowanie wytworzonych produktów do transportu. Wielu specjalistów w tej dziedzinie prowadzi własną działalność gospodarczą. W takim przypadku, kołodziej powinien posiadać pomieszczenie biurowe, w którym będzie wykonywał zadania związane z prowadzeniem firmy. Będzie ono przydatne do przechowywania dokumentacji technicznej.

kołodziej

Kompetencje, które przydadzą się do pracy jako kołodziej:

 • dobra organizacja miejsca pracy;
 • umiejętność planowania;
 • świadomość odpowiedzialności za podejmowane działania;
 • samodzielność;
 • stosowanie się do obowiązujących przepisów dotyczących produkcji elementów drewnianych;
 • współpraca ze specjalistami z innych dziedzin;
 • umiejętność komunikacji z klientem i wyprodukowania przedmiotu zgodne ze zleceniem;
 • precyzja w wykonywaniu szczegółowych elementów;
 • wyobraźnia i kreatywność.

Jakie są możliwości zatrudnienia w zawodzie kołodzieja?

Kołodziej może znaleźć zatrudnienie w różnych miejscach. Przede wszystkim są to zakłady stolarskie i prywatne warsztaty zatrudniające rzemieślników. W dzisiejszych czasach, kołodziej znajdzie zatrudnienie przede wszystkim w firmach zajmujących się produkcją sportowych bryczek wykorzystywanych w powożeniu. Rozwój jeździectwa i jego popularyzacja wpływa również na coraz częstsze wykorzystanie wozów w celach rekreacyjnych. Tym samym zwiększa się ilość miejsc, w których kołodziej może odnaleźć zatrudnienie.

Alternatywą jest założenie własnej działalności gospodarczej. Kołodziejstwo - podobnie jak większość innych profesji rzemieślniczych - często jest przekazywane z pokolenia na pokolenie. Własny warsztat może stać się nie tylko sposobem na uzyskanie zarobku, lecz także dziedzictwem rodzinnym.

kołodziej

Czy zawód kołodzieja jest przyszłościowy?

Zawód kołodzieja powoli się odradza. Choć jeszcze niedawno profesję tą zaliczano do "zawodów ginących" obecnie liczba warsztatów, w których kołodziej znajdzie zatrudnienie, regularnie się zwiększa. Jest to spowodowane przede wszystkim coraz szerszą dostępnością jeździectwa dla dużej części społeczeństwa. Wozy wracają do łask w branży ślubnej, a także rekreacyjnej. Wiele hoteli oferuje swoim gościom wycieczki bryczką lub zimowe kuligi. 

Rozwijają się również profesjonalne sporty jeździeckie. Powożenie to elitarna, elegancka dyscyplina. Zawodnicy cenią sobie wysoką jakość i chętnie korzystają z usług niewielkich manufaktur. Dobry kołodziej, który posiada szeroką wiedzę i doświadczenie w wytwarzaniu dobrej jakości bryczek i wozów, ma szanse na odnalezienie swojego miejsca na rynku pracy.

Podsumowanie:
 • Kołodziej zajmuje się przede wszystkim wyrobem wozów oraz kół z drewna liściastego, jest to profesja o bogatej tradycji, która oferuje stosunkowo wysokie zarobki
 • Do pracy na stanowisku kołodzieja nie jest wymagane wykształcenie, jednak przydaje się ukończenie szkoły branżowej w odpowiednim zawodzie lub pokrewnym
 • Kołodziej jest narażony na szkodliwe czynniki, takie jak pyły i zanieczyszczenia chemiczne, dlatego zawsze powinien dbać o ergonomiczną pozycję i przestrzegać zasad BHP
 • Kołodziej może znaleźć zatrudnienie w zakładach stolarskich, prywatnych warsztatach oraz firmach produkujących sportowe bryczki wykorzystywane w powożeniu

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Aleksandra Góral

Redaktor

Redaktor. Content Marketing specialist WhitePress. Specjalista Social Media.

4 komentarze

Selena

Selena

Jako pracodawca zainteresowany jestem potencjałem zawodu kołodzieja. Wydaje mi się, że w dzisiejszych czasach coraz większy nacisk kładzie się na ręczną produkcję i wykorzystanie naturalnych materiałów. Na pewno będę rozważał zatrudnienie kołodzieja w mojej firmie.
Redakcja

Redakcja

Bardzo ciekawe informacje na temat zawodu kołodzieja. Nie wiedziałem wcześniej, że można osiągnąć takie zarobki bez wykształcenia wyższego. Na pewno rozważę szkolenie w tej dziedzinie, aby spróbować swoich sił na rynku pracy.
Andrzej

Andrzej

Chętnie podjąłbym pracę kołodzieja, ale szkoda, że brakuje mi doświadczenia. Zastanawiam się, czy jest jakaś możliwość praktyk lub stażu w tym zawodzie, aby zdobyć niezbędne umiejętności i przebić się na tym trudnym rynku pracy.
Akcent

Akcent

Praca kołodzieja wydaje mi się bardzo interesująca i wymagająca. Cieszę się, że nie trzeba posiadać wykształcenia, aby rozpocząć karierę w tej branży. Zarobki również są bardzo atrakcyjne, więc na pewno będę bacznie śledził oferty pracy w tej dziedzinie.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Dbamy o Twoją prywatność

Serwis wykorzystuje pliki cookies, czyli pliki tekstowe, które za zgodą Użytkownika są przechowywane na komputerze lub urządzeniu mobilnym Użytkownika, co może wiązać się również z przetwarzaniem danych osobowych Użytkownika. Pliki cookies przetwarzane przez Aplikuj.pl Paweł Strykowski, zarejestrowany w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej pod adresem: ul. Legionów 26/28, 43-300 Bielsko-Biała, NIP: 5471567654, REGON: 070776507, w celu umożliwienia korzystania z Serwisu, jak również na potrzeby analizy zachowań Użytkownika w Serwisie, personalizacji prezentowanych Użytkownikowi treści oraz reklam, zapewnienia działania funkcji mediów społecznościowych oraz do zarządzania Serwisem. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies, jak również dostęp do panelu zarządzania ustawieniami cookies znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych zawartych w plikach cookies jest zgoda na przetwarzanie danych osobowych wyrażona poprzez akceptację wykorzystania plików cookies (art. 6 (1)(a) RODO).

Zgoda udzielona poprzez wybór opcji "Wyrażam zgodę" oznacza akceptację wszystkich wykorzystywanych w Serwisie plików cookies. Zgoda Użytkownika może być w każdym momencie zmieniona poprzez kliknięcie w link umieszczony w Polityce Prywatności.

Użytkownikom przysługują następujące prawa: prawo do żądania dostępu do swoich danych, prawo do ich sprostowania, prawo do usunięcia danych, prawo do ograniczenia przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym przysługujących Użytkownikowi praw, można znaleźć w naszej Polityce Prywatności.

Dostosowuję swój wybór

Dokonaj szczegółowego wyboru poniższych ustawień, aby zapisać indywidualne ustawienia prywatności. Więcej szczegółowych informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Pliki cookies niezbędne do świadczenia usług drogą elektroniczną Zawsze aktywne
Narzędzia statystyczne i marketingowe Google Tag Manager, Google Analytics, Google Ads, Facebook Piksel (remarketing)
Narzędzie analityczne HotJar Statystyka