!function(t,h,e,j,s,n){t.hj=t.hj||function(){(t.hj.q=t.hj.q||[]).push(arguments)},t._hjSettings={hjid:2313813,hjsv:6},s=h.getElementsByTagName("head")[0],(n=h.createElement("script")).async=1,n.src="https://static.hotjar.com/c/hotjar-"+t._hjSettings.hjid+".js?sv="+t._hjSettings.hjsv,s.appendChild(n)}(window,document);

Zawody i ich potencjał

Kołodziej - praca, zarobki, doświadczenie, zatrudnienie, przyszłość

29 lipca 2022

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 17 głosów

17 głosów

0 komentarzy

Kołodziej - praca, zarobki, doświadczenie, zatrudnienie, przyszłość
Kołodziej to profesjonalista, który zajmuje się produkcją drewnianych wozów i kół. Jeszcze do niedawna zawód ten określany był jako "ginący". Jak sytuacja wygląda obecnie?

Po przeczytaniu poniższego artykułu dowiesz się:

 • na czym polega praca kołodzieja;
 • jaki jest zakres jego obowiązków;
 • na jakie zarobki może liczyć kołodziej;
 • jak wygląda ścieżka kształcenia kołodzieja;
 • czy praca na stanowisku kołodzieja wiąże się z narażeniem na szkodliwe czynniki;
 • jak wygląda stanowisko pracy kołodzieja;
 • czy kołodziej ma szansę znalezienia pracy w swoim zawodzie;
 • czy jest to zawód przyszłościowy.

Kołodziej - na czym polega praca?

Kołodziej to osoba, która w swojej pracy zajmuje się przede wszystkim wyrobem wozów oraz kół. Materiałem, z którego kołodziej wykonuje swoje produkty jest drewno liściaste. Innym określeniem tej profesji jest stelmach. Jest to zawód o bogatej tradycji, a osoba trudniąca się tworzeniem bryczek zawsze musiała posiadać odpowiednie kwalifikacje, aby efektywnie wykonywać swoje zadania.

Zakres obowiązków na stanowisku kołodzieja:

 • naprawa i produkcja kół;
 • wykonywanie konstrukcji drewnianych pojazdów takich jak sanie czy wozy;
 • obróbka drewna;
 • wybór materiału, który będzie odpowiedni do wykonania danego zlecenia;
 • konserwacja wykonanego koła czy pojazdu;
 • współpraca z kowalem, który wykonywał elementy metalowe.

Video

Ile zarabia kołodziej?

Obecnie kołodziej posiada stosunkowo szerokie kompetencje. Zajmuje się nie tylko produkcją kół i wozów, lecz także różnych innych przedmiotów drewnianych takich jak dekoracje czy beczki. Bardzo często profesją tą trudnią się osoby wykonujące również zawód stolarza. Jest to branża, która oferuje stosunkowo wysokie zarobki. Szacunkowa średnia pensja jest zdecydowanie wyższa, niż średnia krajowa. Jej finalna wysokość zależy jednak od wielu czynników, m.in od doświadczenia i kwalifikacji. Sprawdź informacje o zarobkach kołodzieja w poniższej tabeli.

POZIOM WYNAGRODZENIA ZAROBKI BRUTTO ZAROBKI NETTO
MINIMALNE 3 600 zł 2 784 zł
ŚREDNIE 4 100 zł 3 124 zł
WYSOKIE 4 500 zł 3 398 zł

Czy do pracy na stanowisku kołodzieja potrzebne są studia lub dodatkowe szkolenia?

Nie istnieje formalny wymóg posiadania wykształcenia, aby móc pracować jako kołodziej. Pracę w zawodzie może podjąć osoba, która została przyuczona do zawodu przez doświadczonego profesjonalistę, a także ktoś, kto uzyskał doświadczenie już w trakcie wykonywania pracy. Atutem podczas poszukiwania miejsca pracy może być legitymowanie się ukończeniem szkoły branżowej w zawodzie pokrewnym - stolarz. Jest to formalne potwierdzenie znajomości podstawowych zasad obsługi narzędzi i maszyn wykorzystywanych podczas pracy. Zobacz, jakie informacje zebraliśmy o szkoleniach dla kołodziejów w poniższej tabeli.

CZY POTRZEBNE? SZKOŁY / STUDIA KURSY / SZKOLENIA
WYMAGANE - -
PRZYDATNE W celu wykonywania zawodu kołodzieja nie jest wymagane wykształcenie, jednak przydaje się ukończenie szkoły branżowej w odpowiednim zawodzie lub pokrewnym. -

Jakie czynniki szkodliwe występują na stanowisku kołodzieja?

Kołodziej wykonuje pracę fizyczną. Jego stanowisko pracy jest z reguły zlokalizowane w warsztacie - czyli w zamkniętym pomieszczeniu. Pył powstający podczas prac stolarskich, a także korzystanie ze środków czyszczących i konserwujących wywołuje pewne zagrożenia. Kołodziej jest narażony przede wszystkim na zanieczyszczenia chemiczne i szkodliwe działanie pyłu. Są to czynniki, które mogą wywołać choroby układu oddechowego lub reakcje alergiczne. 

Jak każda osoba pracująca fizycznie, kołodziej podczas swojej pracy powinien dbać o ergonomiczną pozycję. Nieprawidłowe noszenie ciężkich materiałów może doprowadzić do dolegliwości mięśniowo-szkieletowych. Niezwykle istotne jest też zachowanie wszelkich zasad BHB podczas używania narzędzi oraz maszyn. 

'Predyspozycje zdrowotne na stanowisku kołodzieja:

 • sprawność ruchowa;
 • brak alergii na kurz i drewno;
 • zdrowy układ oddechowy;
 • dobra kondycja;
 • dobry wzrok i słuch.

Jak wygląda organizacja stanowiska pracy na stanowisku kołodzieja?

Kołodziej powinien być osobą zorganizowaną i dbać w swojej pracy o przestrzeganie zasad BHP oraz utrzymanie porządku. W związku z koniecznością wykorzystywania różnorodnych maszyn i narzędzi, niezbędne jest wcześniejsze przeszkolenie. Większą część swojej pracy kołodziej wykonuje statycznie, w swoim warsztacie. Stanowisko jest z reguły wyposażone w piły taśmowe czy tarczowe, frezarki, szlifierki i różne inne narzędzia ręczne. 

Kołodziej, który wykonuje wozy i bryczki na indywidualne zamówienie, podczas procesu produkcji często konsultuje swoją pracę z klientem. Stanowisko powinno być więc przygotowane na wizyty osób zewnętrznych. Warsztat musi wyglądać estetycznie i schludnie, a także zapewniać bezpieczeństwo. Do obowiązków kołodzieja należy także przygotowanie wytworzonych produktów do transportu. Wielu specjalistów w tej dziedzinie prowadzi własną działalność gospodarczą. W takim przypadku, kołodziej powinien posiadać pomieszczenie biurowe, w którym będzie wykonywał zadania związane z prowadzeniem firmy. Będzie ono przydatne do przechowywania dokumentacji technicznej.

kołodziej

Kompetencje, które przydadzą się do pracy jako kołodziej:

 • dobra organizacja miejsca pracy;
 • umiejętność planowania;
 • świadomość odpowiedzialności za podejmowane działania;
 • samodzielność;
 • stosowanie się do obowiązujących przepisów dotyczących produkcji elementów drewnianych;
 • współpraca ze specjalistami z innych dziedzin;
 • umiejętność komunikacji z klientem i wyprodukowania przedmiotu zgodne ze zleceniem;
 • precyzja w wykonywaniu szczegółowych elementów;
 • wyobraźnia i kreatywność.

Jakie są możliwości zatrudnienia w zawodzie kołodzieja?

Kołodziej może znaleźć zatrudnienie w różnych miejscach. Przede wszystkim są to zakłady stolarskie i prywatne warsztaty zatrudniające rzemieślników. W dzisiejszych czasach, kołodziej znajdzie zatrudnienie przede wszystkim w firmach zajmujących się produkcją sportowych bryczek wykorzystywanych w powożeniu. Rozwój jeździectwa i jego popularyzacja wpływa również na coraz częstsze wykorzystanie wozów w celach rekreacyjnych. Tym samym zwiększa się ilość miejsc, w których kołodziej może odnaleźć zatrudnienie.

Alternatywą jest założenie własnej działalności gospodarczej. Kołodziejstwo - podobnie jak większość innych profesji rzemieślniczych - często jest przekazywane z pokolenia na pokolenie. Własny warsztat może stać się nie tylko sposobem na uzyskanie zarobku, lecz także dziedzictwem rodzinnym.

kołodziej

Czy zawód kołodzieja jest przyszłościowy?

Zawód kołodzieja powoli się odradza. Choć jeszcze niedawno profesję tą zaliczano do "zawodów ginących" obecnie liczba warsztatów, w których kołodziej znajdzie zatrudnienie, regularnie się zwiększa. Jest to spowodowane przede wszystkim coraz szerszą dostępnością jeździectwa dla dużej części społeczeństwa. Wozy wracają do łask w branży ślubnej, a także rekreacyjnej. Wiele hoteli oferuje swoim gościom wycieczki bryczką lub zimowe kuligi. 

Rozwijają się również profesjonalne sporty jeździeckie. Powożenie to elitarna, elegancka dyscyplina. Zawodnicy cenią sobie wysoką jakość i chętnie korzystają z usług niewielkich manufaktur. Dobry kołodziej, który posiada szeroką wiedzę i doświadczenie w wytwarzaniu dobrej jakości bryczek i wozów, ma szanse na odnalezienie swojego miejsca na rynku pracy.

Podziel się

Komentarze

Nikt jeszcze nie dodał komentarza do tego artykułu.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Na tej stronie korzystamy z plików cookie, aby zadbać o jak najlepsze doświadczenia naszych użytkowników.
Kontynuując po wyświetleniu tej wiadomości, potwierdzasz, że wyrażasz na to zgodę.